Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Casa P+M in Oradea

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
napoleono

napoleono

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 15.02.2021
Salutare,

Am urmarit cu interes in ultimele luni jurnalele, stiind ca urmeaza sa ne apucam si noi de treaba. Terenul pe care il avem e de 500mp, cu deschidere ~17m. Suntem o familie tanara, 4 membri deocamdata, dar am dori sa ne mai extindem cu 1-2 copii. Posted Image

Decizii care sunt luate deja:
1. zidarie de caramida de 37.5 de la Euro Poroton, fiind fabrica foarte aproape, pretul e foarte bun
2. vata bazaltica de 15 pe exterior - producatorul e inca in aer
3. sistem de ventilatie centralizat - probabil de la Hoval, dar sa vedem ce oferte mai gasim

Sunt inca foarte multe decizii care trebuie luate, insa sunt unele unde sunt in impas - poate primesc ceva sfaturi aici:
1. la fundatie/soclu vom pune XPS de 10 cm(ajunge? e prea mult?) cel mai probabil. Unii zic ca ar trebui sa punem si pe partea interioara, ceva de genul, insa nu sunt covnins cum e mai bine si mai eficient dpdv financiar si nici cat ar trebui sa intram in pamant cu izolatia, 50-70-100 cm?
2. tigla ceramica sau tabla faltuita? Mie in principiu imi place mult cum arata tabla faltuita si am dori sa avem o combinatie intre

Dorim sa ne facem o casa completa, dar in acelasi timp destul de simpla, fara prea multe artificii. In momentul de fata lucram cu arhitect, avem studiul topo facut si urmeaza si cel de geo in zilele care urmeaza.

Atasez si proiectul la momentul actual, cu precizarea ca deja am transmis un set de modificari catre arhitect si asteptam proiectul updatat. Casa e in continuare un pic cam mare ca mp, sper sa ma scadem 5-7/nivel.

Attached Files



#2
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
- împărțirea nu e rea.
- dă un acces direct din hol spre bucătărie. Nu vrei să cari sacoșele prin camera de zi.
- locul de ședere din camera de zi e înghesuit. N-o să vă placă să stați acolo și e un loc în care vă veți petrece fix timpul în care veți vrea să vă relaxați.
Greșeală fatală - poziția scării - așa cum e desenată nu puteți intra în casă iar grupul sanitar de la intrare practic nu există.
În plus - 19 trepte sugerează fie o înălțime generoasă a parterului (~3,20 m) fie niște trepte incomod de joase. Scara trebuie să stea altcumva.

LE - lipsesc ceva ferestre pe ici, pe colo...

Edited by radunic, 24 April 2021 - 13:24.


#3
napoleono

napoleono

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 15.02.2021
1. La intrare vor fi cateva trepte in interior (practic treptele din exterior sunt mutate in interior), astfel o sa avem suficienta inaltime interioara cat sa incapa grupul sanitar sub scara. De accea sunt asa multe trepte.

2. Buna ideea cu acces din hol spre bucatarie, o vom lua in considerare.

3. camera de zi va modificata, astfel sa avem un geam si spre drum, daca stam acolo sa vedem cine intra in curte.

4. unde lipsesc ferestrele? Cred ca doar sus, dar acolo fie le punem spre vecin (asteptam acordul lui), fie vor fi tip Velux si nu sunt desenate inca.

#4
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 29.04.2008
Bine ai venit, concitadine.

Si eu ma intrebam cum pisici ajungi la etaj :)

Terasa aia de 16 mp pentru atatea persoane este foarte optimista. Eu am o terasa de 20 mp, 5x4 m si iti jur ca lejer incap doar vreo 8 persoane.

O singura baie la etaj, pentru atatea persoane plus cele care vrei sa vina, e putin, foarte putin.

#5
napoleono

napoleono

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 15.02.2021

View Postiladi, on 24 aprilie 2021 - 16:33, said:

Bine ai venit, concitadine.

Si eu ma intrebam cum pisici ajungi la etaj Posted Image

Terasa aia de 16 mp pentru atatea persoane este foarte optimista. Eu am o terasa de 20 mp, 5x4 m si iti jur ca lejer incap doar vreo 8 persoane.

O singura baie la etaj, pentru atatea persoane plus cele care vrei sa vina, e putin, foarte putin.
Terasa nu e o prioritate, nu o sa fie parte din casa. Ne-am gandit la ceva de genul sa punem acolo, doar sa avem un pic de umbra. Probabil va fi doar o masuta si cateva scaune/fotolii Posted Image

#6
un_arhitect

un_arhitect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 05.08.2013
pe scara aia nu cred ca ai cum sa urci la etaj. subscriu,cineva a zis mai sus ca e o greseala majora..
Latimea la living e foarte mica. pentru mobilarea aia.. Ai 2 canapele, care au latime de minim 90 cm, daca le lipesti de perete (presupun ca ai incalzire in pardoseala, ca altfel te mai arunca si caloriferul 15 cm), raman intre canapele 120 cm. daca pui o masuta intre ele, cume e figurat acolo, raman 40 cm in fata fiecarei canapele...
La etaj, 1 baie pt 4 dormitoare mi se pare foarte putin..Eu as renunta la dressingul ala, si as regandi dormitorul matrionial cu dressing mai mic+baie proprie, si as lasa o baie pt celelalte dormitoare..
Dormitorul de 11.67 e subdimensionat, cf legii ar trebui minim 12 mp. 2.56 m e o distanta mica rau pt un dormitor, chiar daca e local dimensiunea aia..Inteleg ca ai vrut semineu, dar pozitia lui acolo nu cred ca e chair ce mai buna. Eu l-as fi pus unde e acum figurat un corp de mobiler in living ,langa usa glisanta de la bucatarie. Semnieul ar trebui dus cat mai in mijlocul casei din considerente ce tin de cosul de fum, care trebuie sa depaseasca punctul cel mai inalt al casei cu vreo 50 cm(in functie de cum e amplasat), sau de 1 m daca e departe de coama casei.

#7
napoleono

napoleono

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 15.02.2021
1. scara vedem cum iese in 3D - am vazut o asemenea solutie "pe viu" si parea foarte ok, de aceea nici nu mi-am facut griji.
2. Mobilarea e pusa "random" sa zic asa, doar cat sa ne dam seama pe unde cat spatiu vom avea la dispozitie. Cel mai probabil vom muta semineul in coltul dintre living si holul de la intrare si vor fi doar 2 canapele, in loc de 3 cum e acum. Probabil ar trebui sa ne gandim un pic mai mult si la partea de mobilare, sa fie cat mai aproape de realitate.
3. La etaj deocamdata vor fi ocupate doar 3 dormitoare. Din experienta de pana acum, am impresia ca nu prea vom sta sus, poate doar copii cand mai cresc si nu vor mai fi asa de sociali Posted Image. Avem probleme de alergie in familie si dorim sa avem cat mai putine haine/mobilier in dormitoare, de aceea si dressingul asa de mare. Si nici nu ne-am dorit baie on-suite in dormitorul nostru.
4. e o idee pe care o vom lua in considerare cu mutarea semineului mai spre mijlocul casei. Totusi daca se muta cosul de fum spre coltul camerei, atunci scapam si de latimea de 2.56 in mijlocul camerei...

Multumesc mult pentru idei si pentru timpul acordat.

Edited by Dany_Darke, 25 April 2021 - 22:39.


#8
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005

 napoleono, on 24 aprilie 2021 - 13:39, said:

1. La intrare vor fi cateva trepte in interior (practic treptele din exterior sunt mutate in interior), astfel o sa avem suficienta inaltime interioara cat sa incapa grupul sanitar sub scara. De accea sunt asa multe trepte.
4. unde lipsesc ferestrele? Cred ca doar sus, dar acolo fie le punem spre vecin (asteptam acordul lui), fie vor fi tip Velux si nu sunt desenate inca.
1. Atunci trebuie desenate corect - deși nu văd unde ar putea sta cele cîteva trepte în configurația actuală a holului de intrare. E loc pentru cel mult trei trepte în hol ceea ce nu ajută. Ar trebui 6 trepte în hol și acesta reconfigurat corespunzător.
4. cele două dormitoare de sus. Spre vecin nu recomand - va fi neplăcut pentru amîndoi. Velux e bun ca iluminare secundară. Sugerez să faceți lucarne - senzația e cu totul alta cînd vezi ceva la nivelul ochilor nu doar o pată de cer.

#9
napoleono

napoleono

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 15.02.2021
1. O sa scoatem usa aia intre vestibul si hol si vom avea loc pentru 5-6 trepte de la coltul usii de la grupul sanitar. Probabil in versiunea urmatoare va fi desenat cum trebuie
4. Vecinul are casa pe un singur nivel, deci am vedea doar acoperisul lui. Interesanta ideea si cu lucarne, chiar imi place cum arata:

[ https://nhorizon.ch/wp-content/uploads/2019/05/lucarne-cuivre-canexel.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cat de mult ar complica structura acoperisului o asemenea solutie? Ideea e ca pe partea dinspre curte avem E-SE-S si in timp probabil vom dori sa instalam un sistem fotovoltaic. Oare nu ne-ar deranja daca avem lucarne vs acoperis normal in 2 ape?

#10
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 06.10.2019

 radunic, on 27 aprilie 2021 - 11:20, said:

.... senzația e cu totul alta cînd vezi ceva la nivelul ochilor nu doar o pată de cer.

Corect ! Posted Image Din cauza asta o fereastra VELUX ar trebui instalata la o inaltime care sa iti permita sa vezi prin ea si altceva decat cerul. Dar ca sa reusesti asta, ar trbui sa vorbesti cu arhitectul sa iti dimensioneze corect inaltimea peretilor exteriori la mansarda. Daca ai un parapet cu o inaltime de 1.60 m - 1.70 m, si o panta de 20-25 grade, vei putea instala o fereastra de mansarda VELUX prin care sa vezi mediul exterior, si pe care sa o operezi usor manual.

Attached Files



#11
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Un pic cam jos poziționate veluxurile din imagine. Înălțimea pereților mansardabili poate fi și la 1.20-1.30 după care veluxurile poziționate în funcție de unghiul acoperișului, încât să existe vizibilitate și ușurința de manevrare a ferestrei, raportat evident și la structura șarpantei. In general, după pana de cosoroaba , pana intermediara vine poziționată pe direcția pereților mansardabili tocmai că sa nu deranjeze ferestrele-veluxurile sau lucarnele, dar și cu rol de a împărți lungimea căpriorilor și implicit încărcarea.

Cu mențiunea că închiderea pereților mansardabili se poate face și ulterior pentru a exista spațiu de lucru. Doar sa fie gândit corect din faza de proiectare unde vine scaunul intermediar pentru peretele mansardabil.

#12
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 06.10.2019

 roman_roman, on 01 mai 2021 - 08:36, said:

Un pic cam jos poziționate veluxurile din imagine. Înălțimea pereților mansardabili poate fi și la 1.20-1.30 după care veluxurile poziționate în funcție de unghiul acoperișului, încât să existe vizibilitate și ușurința de manevrare a ferestrei, raportat evident și la structura șarpantei. In general, după pana de cosoroaba , pana intermediara vine poziționată pe direcția pereților mansardabili tocmai că sa nu deranjeze ferestrele-veluxurile sau lucarnele, dar și cu rol de a împărți lungimea căpriorilor și implicit încărcarea.

Cu mențiunea că închiderea pereților mansardabili se poate face și ulterior pentru a exista spațiu de lucru. Doar sa fie gândit corect din faza de proiectare unde vine scaunul intermediar pentru peretele mansardabil.

Ca sa fiu sincer, m-ai pierdut de tot ! Pana la " ... vizibilitate și ușurința de manevrare a ferestrei ", am inteles ce vrei sa spui ( dar nu sunt de acord ), dupa care nu am mai inteles nimic.
Inaltimea de 1.20 - 1.30 nu este ok deoarece pierzi foarte mult spatiu. In zona respectiva nu o sa poti sa ajungi decat in genunchi, ceea ce face sa ai mult spatiu inutilizabil ( sau foarte greu de utilizat ). Spre exemplu, daca acolo ai vrea sa pui un pat, nu ai putea.
Daca inaltimea peretilor exteriori ar fi de 1.20 -1.30, la o panta de 16-17 grade, ai pierde cam 1 metru liniar din lungimea ( latimea camerei ), adica undeva in jur de 25-30% din suprafata ei ( ceea ce nu este delok ok ).

#13
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Lasă că nu te pierd ,te găsesc înapoi. Ai mers cu ideile în direcția care ai vrut tu cu unghiul mansardat pe care doar in visele tale îl gasesti. 16-17 grade ?! Astea-s unghiuri mediteraneene unde nu prea se practica mansardarea decât dacă vrea lumina naturala in pod.
Nu te obliga nimeni sa pui un pat in zona mansardata ,mai ales cu fereastra deasupra capului la o înălțime mai micuța. Când ai unghiuri normale de peste 37-38 (cam de la unghiurile astea intrăm cu mansardarea) acel parapet de care vorbeam e acceptabil ,nu ai suprafața pierduta. Iar veluxurile îți oferă imagine bună către exterior la acea înălțime. Doar că nu le montezi chiar la baza parapetului ,ci cu câțiva cm mai sus. Treburile astea le știi și tu.

#14
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 06.10.2019

 roman_roman, on 01 mai 2021 - 12:20, said:

16-17 grade ?! Astea-s unghiuri mediteraneene unde nu prea se practica mansardarea decât dacă vrea lumina naturala in pod.
Nu te obliga nimeni sa pui un pat in zona mansardata ,mai ales cu fereastra deasupra capului la o înălțime mai micuța. Când ai unghiuri normale de peste 37-38 (cam de la unghiurile astea intrăm cu mansardarea) acel parapet de care vorbeam e acceptabil ,nu ai suprafața pierduta. Iar veluxurile îți oferă imagine bună către exterior la acea înălțime. Doar că nu le montezi chiar la baza parapetului ,ci cu câțiva cm mai sus. Treburile astea le știi și tu.

Nu te supara, dar cred ca faci o confuzie !!! Marea majoritate a acoperisurilor din tara noastra au o panta cuprinsa intre 15 si 30 de grade ( cele mai multe pana in 20 de grade ), si foarte putine au peste 37-38 grade. Daca vrei, facem un sondaj printre utilizatorii forumului, sa vedem cati dintre ei au in proiecte acoperisuri cu panta mai mare de 37-38 de grade, si cati au acoperisuri cu panta mai mica de 30 de grade ( atentie, a nu se confunda gradele cu procentele, sunt doua lucruri total diferite ).
Mansardarea se poate face indiferent de panta acoperisului ( sincer sa fiu nu vad legatura intre panta acoperisului si posibilitatea de a mansarda sau a nu mansarda ).

Nu am mers cu ideile in directia pe care am vrut-o eu, eu mi-am spus parerea despre un subiect pe care zic eu ca il cunosc foarte bine ( anul asta se fac 20 de ani de cand activez in piata asta a acoperisurilor, si cred ca am instalat peste 500 - 600 de ferestre VELUX - din 2016 ma ocup exclusiv cu instalarea ferestrelor VELUX ). Sincer sa fiu, mie mi se pare ca nu ai dreptate .

As ruga colegii de forum sa ne ajute cu acest sondaj referitor la pantele acoperisurilor lor ! Posted Image Sa vedem ce iese !

#15
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 23.02.2007
Partikip la sondaj: eu am 30 de grade panta la casa. In stanga vecinii au 20,respectiv 25,iar in dreapta este o panta deee 60 de grade! Este P+M+M cea din urma, restul fiind P+E.

Edited by bobitzaaa, 01 May 2021 - 13:04.


#16
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Răzvan postează câteva imagini cu veluxurile montate ,poate ai cu acoperișul din exterior ,că sa ne dam seama cum arată mansardele alea cu fereastra velux cu unghiul sub 30 grade.
La parapetul și unghiurile amintite de tine vezi doar avioanele. Curios că e ai postat o poza cu un parapet foarte mic, probabil e un pod locuibil , dar susții parapetul inalt. Hotaraste-te ce variante susții.



 bobitzaaa, on 01 mai 2021 - 13:02, said:

Partikip la sondaj: eu am 30 de grade panta la casa.
Și ai fereastra în acoperiș ?


#17
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 06.10.2019

 roman_roman, on 01 mai 2021 - 15:24, said:

La parapetul și unghiurile amintite de tine vezi doar avioanele.

Posted Image Cum sa vad doar avioanele ? Eu am 1.90 m inaltime iar parapetul 1.60 m .

In poza nu apare nici un parapet, acolo este un pod in care se va face o camera ( deci nu are treaba cu discutia noastra ). Eu poza am pus-o doar pentru a intelege care este inaltimea corecta de montaj ( sa poti ajunge usor la manerul ferestrei, si sa vezi prin fereastra si altceva decat cerul ).

Nu inteleg cum sa iti dai seama de o mansarda privind acoperisul din exterior !!!

Pantele mari la acoperis au dezavantajul ca nu sunt economice ( consum mai mare de materiale pentru a acoperii aceeasi suprafata de podea ), si din acest motiv nu prea sunt intalnite decat in zonele de deal si munte ( din considerente tehnice, nu de design ). In zona mea ( Bucuresti, Ilfov ), sunt rare acoperisurile care au o panta mai mare de 30 de grade ( cred ca in jur de 20-25%), iar cele care sar de 37-38 de grade sunt sub 10%.

#18
napoleono

napoleono

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 15.02.2021
Noi o sa vrem o inaltime interioara la mansarda in jur de 1.50, nefiind o familia foarte inalta, cred ca nu vor fi probleme :) Eu cu ai mei 174 de cm, pot sa stau in picioare foarte aproape de perete in acest caz.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate