Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Recomandare incarcator acumulatori.

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
adisome

adisome

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 25.01.2008
Salutare!

Sunt doua zile de la nefericitul eveniment care ne-a rapit din famile, incarcatorul La Crosse bc-700. In inteligenta-mi netarmurita, adica cu puterea mintii si a 15V, l-am prajit.
As vrea sa-l inlocuiesc cu ceva asemanator, dar nu mai slab. Folosim acumulatorii la masinute, lanterne si alte gaget-uri. Iubita mea sotie mi-a dat porunca, ca de data asta, sa nu mai fac research o saptamana, ci sa intreb pe cei ce se pricep.
Asa ca va rog sa-mi recomandati un alt incarcator sau chiar acelasi, daca considerati ca nu merita upgrade.
Multumesc anticipat!

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003
Maha Powerex MH-C9000

https://www.f64.ro/m...ri-tip-aa-aaa/p

Iti sugerasem pe celalalt topic. Merge cu 12V si se poate folosi si la masina.
Fiecare canal e independent si merge la intensitatea maxima, poate descarca cu pana la 1A.

Edited by andreic, 24 April 2021 - 10:24.


#3
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,657
  • Înscris: 20.09.2010
Il am si eu de aprox. 5 ani. Il recomand. (BC 700)

Edited by amami, 24 April 2021 - 10:24.


#4
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 23.05.2003
Eu am unul d'asta https://m.emag.ro/in...0/pd/DNZCK6BBM/
Luat de pe AliExpress ceva mai ieftin.
N-am ce să cârâi...

#5
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Cauta

Incarcator universal acumulatoare X4 li-ion, ni-cd, ni-mh, cu LCD, 230V, NITECORE

sau

Incarcator universal profesional VC4, display LCD, afisaj si control al nivelului de incarcare, pentru acumulatori AA (R06), AAA (R03), R14 ©, R20 (D), acumulatori pentru tigari electronice (18650) si alte dispozitive

nu pot sa pun link.

#6
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

View Postamami, on 24 aprilie 2021 - 10:23, said:

Il am si eu de aprox. 5 ani. Il recomand. (BC 700)
și eu îl am de pe vremea când se vindea D60 și prețul era cam tot ăsta dacă nu și mai mare cumva

#7
epsy

epsy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.02.2010
Uite ai la emag ceva asemanator>>>>>>https://www.emag.ro/...i/pd/D5CPGYBBM/

#8
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007
LA BUGET MAI MIC, vc4 e cea mai buna solutie https://www.emag.ro/...rch-Action=view

#9
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Eu nu am putut sa pun acel link, in fine @initiator, orienteaza-te catre unul care incarca si acumulatori 18650. Daca nu ai inca probabil in curand vei fi tentat sa iti iei niste lanterne cu astfel de acumulatori care se gasesc prin bateriile de laptop "defecte"  dar suficient de buni.

#10
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

View Postslai, on 24 aprilie 2021 - 12:15, said:

LA BUGET MAI MIC, vc4 e cea mai buna solutie https://www.emag.ro/...rch-Action=view
Și eu l-am luat pe-ăsta acum vreo 3 ani (cu 100 de lei mai scump) dar îl apreciez și eu.

#11
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Eu am din asta (VC4S) care are ceva in plus fata de VC4...nu mai stiu ce, cred ca masurarea capacitatii reale prin descarcare/reincarcare, plus afisarea simultana pe cele 4 canale si alimentare QC3 (vine fara alimentator, doar cu cablu:
https://www.emag.ro/...rch-Action=view

Edited by danpet, 24 April 2021 - 19:26.


#12
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,519
  • Înscris: 09.01.2010

View Postadisome, on 24 aprilie 2021 - 10:14, said:

Folosim acumulatorii la masinute, lanterne si alte gadget-uri.
Acumulatorii sunt de 1.2V,  majoritatea device-urilor funcționează pe baterii de 1.5, mereu mi-am pus întrebarea dar nu am găsit un răspuns

#13
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
In fraza de mai sus nu e nicio intrebare...:) Totusi, banuind intrebarea, raspunsul il vei afla daca vei intelege ce face curentul (A) in circuit. Un exemplu: la blitzurile foto, tensiunea pe bateriile de 1.5v (in gol), scade la 1V cand se incarca blitul. Pe acumulatori, nu scade sub 1.2V La fel se intampla si la jucarii sau alte aparate cu consum mare de curent.
Am vazut lanterna LED (chinezarie ieftina) la care s-au ars LEDurile cand omul a pus acumulatori de 1.2V in loc de baterii de 1.5V :)

#14
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostSwerige, on 24 aprilie 2021 - 21:47, said:


Acumulatorii sunt de 1.2V,  majoritatea device-urilor funcționează pe baterii de 1.5, mereu mi-am pus întrebarea dar nu am găsit un răspuns
Dar intrebarea "ce tensiune are o baterie de 1.5V cand e consumata pe jumatate?" ti-ai pus-o?

Poate te ajuta asta:
http://www.stefanv.c...vs_alkaline.gif

Aparatele care nu fc cu acumulatori sunt facute in bataie de joc pt ca folosesc doar jumatate din capacitatea bateriilor.

Edited by underb, 25 April 2021 - 08:33.


#15
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,749
  • Înscris: 22.11.2006
stiu ce zici underb, am un rahat de statie meteo de la lidl, care nu merge decat cu alkaline de calitate, deci scumpe. Cu acumulatori incarcati, scrisul se vede fad. Si mai sunt si diverse jucarii care la fel, nu merg deloc cu acumulatori. :(

#16
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Am si eu un ceas de la Lidl care nu a mers mai mult de o saptamana pana sa apara avertizarea cu low baterry cand am pus acu dar nu ma deranjaza. A trecut vreo luna de cand sta asa. E bun pt ca are termometru (sta in baie) si RCC-ul functional. E bine ca nu apare abatere la masurarea termperaturii daca folosesc acu.
Se vede putin sters din unele unghiuri dar nu ma deranjaza. Pana la acu am avut bateriile venite cu el. Daca curgeau nu era problema mea ci a lor ca era in garantie si cu bateriile livrate de ei.
Am pus acumulatori tocmai pentru ca e un ceas bun si nu vreau sa curga alcaline in el desi mi se tot mareste stocul de energizer max care vin cu periutele colgate ale copiilor (30 lei bucata cu 2 energizer max incluse).
Alea cica nu curg si au valabilitate 10 ani dar nu vreau sa probez.
2 acu sunt 10-15 lei.
Le-au facut astia in asa fel incat nu e nevoie sa schimbi bateriile. Vin cu ele deja montate si asigurate cu un surub. Cand se termina bateriile sau acu sunt terminate si periutele :)

Edited by underb, 26 April 2021 - 09:32.


#17
adisome

adisome

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 25.01.2008

View PostSwerige, on 24 aprilie 2021 - 21:47, said:

Acumulatorii sunt de 1.2V,  majoritatea device-urilor funcționează pe baterii de 1.5, mereu mi-am pus întrebarea dar nu am găsit un răspuns
La una din masinute, care functioneaza cu 5 baterii, i-am adaugat un rack pt inca 2 acumulatori.

#18
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,519
  • Înscris: 09.01.2010

View Postadisome, on 26 aprilie 2021 - 10:24, said:

La una din masinute, care functioneaza cu 5 baterii, i-am adaugat un rack pt inca 2 acumulatori.
5x1.5=7.5V
7x1.2=8.4V
Deci nu intotdeauna se pot folosi acelasi numar de acumulatori ca cel de baterii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate