Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Alegerea unui cort

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
speedhubro

speedhubro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 20.05.2012
as vrea sa incerc si eu aceasta experienta pe care nu am facuto cand am fost mai tanar, ca nu am avut timp, vreau sa imi cumpar un cort pentru 2 persoane - Cort cu structură gonflabilă AIR SECONDS 4.1 Fresh&Black 4 Persoane 1 Cameră QUECHUA

Attached Files



#2
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Le-am văzut montate (erau mai multe) in față la Decathlon. Depinde la ce îl folosești, unde îl folosești.
Mie, ca si prima impresie, mi se pare cam înalt.

#3
speedhubro

speedhubro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 20.05.2012

View PostBloodRa, on 24 aprilie 2021 - 06:02, said:

Le-am văzut montate (erau mai multe) in față la Decathlon. Depinde la ce îl folosești, unde îl folosești.
Mie, ca si prima impresie, mi se pare cam înalt.

Ce imi place mie la el, ca daca e timp urat afara, se poate sta in acel hol la masa frumos!

#4
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,680
  • Înscris: 08.10.2004
depinde ce faci cu el...il cari tu pe munte in drumetii de cateva ore sau masina?  vei campa la poale, sau in varf ? vei campa tot timpul anului sau doar vara ?  vad ca vrei de 2 persoane...deci pp ca mergeti  2 ? ce buget ai ?

#5
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005
Un vecin, sofer pe tir, si-a luat din Anglia la reducere, un cort de 8 persoane, 4 intr-o camera, 4 in alta camera, iar intre cele doua camere era tot asa un hol baban, in care incapeau aproape toti la o masuta.

Chestia este ca pretul a fost tot in jurul umei de 1500-1600 lei, in banii nostri, ca si cortul asta de 2 persoane. Posted Image

Edited by Phobos, 24 April 2021 - 07:10.


#6
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostPhobos, on 24 aprilie 2021 - 07:06, said:

Un vecin, sofer pe tir, si-a luat din Anglia la reducere, un cort de 8 persoane, 4 intr-o camera, 4 in alta camera, iar intre cele doua camere era tot asa un hol baban, in care incapeau aproape toti la o masuta.

Chestia este ca pretul a fost tot in jurul umei de 1500-1600 lei, in banii nostri, ca si cortul asta de 2 persoane. Posted Image
Pe scurt, stai acasa daca nu gasesti la fel. Sau cum?
La 1500 lei poti lua chiar si cort de 1 persoana in care intri mergand pe coate. Si nu te pacalesti cu el daca iti trebuie.

Dupa cum s-a scris, depinde de ce faci cu el si cum il duci la locul de campare.

Edited by underb, 24 April 2021 - 07:26.


#7
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Unii nici măcar nu se obosesc să vadă despre ce e vorba. Cortul e de până la 4 locuri in zona de dormit.
Teoretic, pentru că pe hârtie poți pune 4 saci de dormit acolo, când e vorba să stea efectiv 4 persoane acolo se schimbă lucrurile.

Dacă îl iei pentru antecamera de recreere e cu totul altceva. Dar și aici e de văzut un cort dublu cu camera de recreere comuna.

Cam așa ceva:
https://www.decathlo...id_8572950.html

#8
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Ca sa nu mai deschid alt topic, si pe mine m-ar interesa acest produs. Pana acum am folosit doar corturi cu bete. Cum se comporta aceste corturi pe structura gonflabila? Nu exista riscul sa se sparga de la soare?

#9
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

View Postspeedhubro, on 24 aprilie 2021 - 06:10, said:

Ce imi place mie la el, ca daca e timp urat afara, se poate sta in acel hol la masa frumos!

Exact, este un cort de camping de vara foarte bun. Nu am avut cort gonflabil, insa l-am vazut la Decathlon si pare solid, nu cred ca s-ar intepa usor. Faptul ca e gonflabil il face usor de montat si stat drept. Cortul ofera protectie solara. Vopsitul in culoare neagra pe interior il ajuta sa fie racoros noaptea, deoarece nu reflecta caldura corpului. Daca ploua poti sta linistit pe veranda.
Eu am versiunea veche de ARPENAZ 4.1, cort ieftin si care nu vrea sa se strice sa-mi iau altul. Din 2011 a tot vazut marea, soare, rahat de pescarus si multe ploi si nu intra deloc apa in el, de aceea nu iau altul nou. Urmatorul pe lista ar fi cel pe care l-ai ales si tu.
Noi mergem in fiecare an la mare la camping, in Bulgaria sau Grecia, echipati cu de toate, inclusiv aragaz de voiaj. E o placere sa-ti faci cafeaua dimineata langa cort, sau seara cand se aprind luminile la corturi si rulote si bei o bere. Singurul minus e toaleta comuna, insa multe campinguri sunt foarte curate in privinta asta, mai ales cele grecesti. Cea mai placuta senzatie pentru mine e la camping in Grecia cand seara pe alei se plimba copii cu bicicletele si fiecare rulota si cort e altfel. Iti tragi scaunul pliand mai incolo si te uiti direct la mare. In Grecia inchiriezi o parcela si ai practic curtea ta, cam asa arata:

Edited by spooky51, 24 April 2021 - 10:11.


#10
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Cortul nu se cumpara dupa cat de frumos e !
Intai vezi cate persoane merg cu el , daca vrei spatiu sau dormi ca sardelele in conserva , in ce conditii atmosferice , in ce anotimp , pe ce perioada...weekend sau concediu , la munte...mare...pescuit , daca vrei sa il cari in spate sau sa-l montezi langa masina , etc. .

Edited by Alltrack, 24 April 2021 - 10:44.


#11
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Facand teoria chibritului, pentru drumetie montana iti alegi cort mic, foarte usor, si izoprene. Pe munte cortul trebuie sa fie usor de carat, iar avantajul unui cort mic este ca retine caldura inauntru. Gasesti corturi foarte bune pentru munte si pe la Decathlon sau la magazinele mai specializate gen mormota.ro. Corturile montane sunt mai scumpe, pentru ca pe munte nu poti sa ai surprize de genul bete rupte de vant, apa in cort, condens mult peste noapte. Sunt oameni pasionati de munte care merg iarna, dorm in cort si pun bocancii in sacul de dormit ca sa nu inghete si dimineata isi fac cafeaua pe arzator cu zapada topita si butelia de gaz scoasa tot din sacul de dormit ca sa nu inghete si sa nu mai aibe gazul presiune.

Altii sunt mai mult genul meu, care stau la bloc si vor sa petreaca un concediu "in natura", si totusi sa beneficieze de toaleta si dusuri, sa nu se spele cu servetele umede si sa-si ingroape rahatul cu lopatica, Asa ca solutia pentru asta este campingul, un compromis intre o solutie off-camping mai frumoasa si mai salbatica gen Vadu si aglomeratia dintr-o statiune. Vara, la mare, cand caldura te rupe este placut un loc la umbra in camping, asa ca in loc de mers la hotel si aglomeratie prefer sa pun in masina un cort mare, umbrar, scaune pliante, masa, aproape dotarea rulotistului insa fara rulota. La camping e perfect un cort mare, mai ales ca vara nu mai tine caldura si deschizi aerisirile, iar in caz de ploaie o veranda larga si umbrarul fac o combinatie buna.

Chiar si un camping aglomerat gen GPM in Mamaia Nord sau Zodiac in Jupiter are farmecul sau aparte, mai ales ca aceste doua campinguri stau excelent la capitolul curatenie. Totusi as avea o preferinta clara pentru Grecia si campingurile in care beneficiezi de o parcela si nu cort langa cort ca la Zodiac, care este si mai scump si taxeaza diferentiat cort mare, mic, umbrar.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate