Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Roaming Digi

- - - - -
  • Please log in to reply
1042 replies to this topic

#73
sarbulb

sarbulb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 24.09.2016
Kristian :
Am cautat si nu m-am descurcat sa gasesc :
ABN  zice clar "

Poti sa ma ajuti ?

#74
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
Ce zice ANCOM,

https://infocentru.a...e-cu-suprataxa/

#75
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,083
  • Înscris: 04.10.2005
https://www.abnamro....ne-numbers.html

#76
sarbulb

sarbulb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 24.09.2016
khristian78 - am vazut , da , clar

#77
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 21.03.2005
Se prea poate ca 0900 sa fie tarif standard in Olanda, pentru operatorii locali.
Insa el nu este o destinatie standard, daca esti in Roaming, cum sunt numerele cu prefix normal si restul cifrelor.
Iar pe site-ul Digi, in Roaming in Olanda, scrie ca tariful spre numere speciale este 3.57eur.
Operatorul cel mai probabil nu are nici o vina in treaba asta...
0900 nu este destinatie standard... nici macar nu e neaparat serviciu premium, ci este un numar al unei destinatii speciale.

Attached Files


Edited by MELODY, 14 October 2022 - 03:01.


#78
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,513
  • Înscris: 16.12.2006
Corect era sa se inchida topicul acesta si sa se pastreze topicul celalalt pentru roaming. https://forum.softpe...i/page__st__234

Se inchide un topic de 14 pagini deschis in 2018 pentru un topic de 5 pagini deschis in 2021...

#79
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,083
  • Înscris: 04.10.2005
Ds, corect... trebuie inchis acesta si redeschis celalt

#80
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 03.04.2007
Sa le uneasca

#81
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 21.03.2005
Daca o luam asa... era inca un topic Roaming dupa 15.... ce data era. Si are 2500 de postari.
Ce relevanta mai are care topic a fost inchis?

Nu este sters, poate fi gasita informatia din el la search, daca cineva are nevoie de vreo referinta.

Partea buna, ca sa fiu ontopic, este ca la tarifele de roaming ale tarilor SEE nu mai apare cost la apeluri, ci politica de utilizare rezonabila... ceea ce inseamna, cred eu, neavand nici o steluta, ca poate fi folosit roamingul de voce, cel putin, nelimitat, Digi ne-indicand vreun cost/minut daca ar vrea sa taxeze in Roaming...

#82
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,395
  • Înscris: 08.02.2011
Are cost/minut in tara, de ce crezi ca nu are ? S-o fi aplicand tariful standard, ala fara reducere 100%

#83
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,676
  • Înscris: 20.09.2010
Ieri am activat roaming voce si date pentru SIM-ul meu cu care am ajuns in Italia, dar nu am inca semnal la telefon. Chiar sa dureze asa de mult? In sensul ca sa dureze zile?
Imi apare asa in "serviciile mele"
Attached File  roaming digi1.jpg   30.58K   59 downloads

eventual daca ma poate ajuta helperul sau Catalin.

#84
sarbulb

sarbulb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 24.09.2016
un re-start la tel ?

#85
Rua20

Rua20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 04.01.2022

View Postamami, on 23 octombrie 2022 - 10:44, said:

Ieri am activat roaming voce si date pentru SIM-ul meu cu care am ajuns in Italia, dar nu am inca semnal la telefon. Chiar sa dureze asa de mult? In sensul ca sa dureze zile?
Imi apare asa in "serviciile mele"
Attachment roaming digi1.jpg

eventual daca ma poate ajuta helperul sau Catalin.
La setări din tel e activată opțiunea de date în roaming?

#86
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,676
  • Înscris: 20.09.2010
Am făcut unu aseară și unul azi dimineață. Nu îmi arată semnal de rețea.

#87
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,561
  • Înscris: 26.05.2022
Daca incerci sa fortezi conectatea in retea prin cautare manuala nu funcționează, sau ai activat in tara cautarea manuala si ai blocat pe digi?

#88
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,676
  • Înscris: 20.09.2010
Da, un lucru pe care l-am scapat din vedere. Sa caut manual eu reteaua.
Este ceva ce eu nu sunt obisnuit sa fac, din pacate.

Cu SIM italian, indiferent la care operator, am avut la Wind, am avut la Vodafone Italia, am la Iliad, nu trebuie sa faci nimic "special" in momentul in care iesi din Italia. Cum ai trecut granita-cum SIM-ul se conecteaza automat la reteaua din tara straina si primesti SMS cu
"Bine ai venit in tara xxx, poti sa folosesti oferta cu minute si SMS si internet, bla,bla..."
Nu stiu cum este in alte tari din UE, dar sa caut eu reteaua manual dintr-o tara straina mi se pare ceva peste mana.
Poate cu ocazia asta va citi si Digihelper si Catalin si vor face ceva propuneri la nivel de companie.
Cum este posibil asa ceva, sa spunem ca eu am plecat cu masina din Romania si fiind la volan pe autostrada am posibilitatea sa intru in setarile telefonului sa caut o retea dintr-o tara straina? care retea? Pleci din Romania si treci prin Ungaria, Slovenia, Italia . Sau vrei sa ajungi in Spania si atunci treci prin mai multe tari, este posibil sa cauti o retea anume in fiecare tara straina?

Dupa ce am citit mesajul de mai sus al lui NikoroB am cautat manual reteaua, din cele 5 italiene, am ales pe cea de Wind si dupa aprox. 1 minut s-a conectat.
Attached File  one.png   1.9MB   61 downloads

#89
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,561
  • Înscris: 26.05.2022
Lasa-l pe automat. Cine stie care-a fost problema de nu se conecta. De asta ai fost sfatuit sa dai restart la telefon sau poate sa faci o resetare la network conections, plus sa verifici daca si in telefon e roamingul activat.

In mod normal totul trebuie sa fie automat, asa cum zici ca a fost si cu sin-urile italienești.

Edited by NikoroB, 23 October 2022 - 15:35.


#90
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,356
  • Înscris: 16.04.2014
Salut, amami,
In mod normal conectarea la reteaua din Roaming se face automat, fara sa fie nevoie sa faci nici o modificare / nici o cautare manuala.
Ce s-a intamplat la tine este o situatie atipica.

Daca mai ai probleme pe viitor, te rog sa-mi dai un mesaj cu datele de identificare ale contractului si verificam daca este o situatie de la retea sau de la setarile telefonului.

Edited by DIGI_Helper, 24 October 2022 - 09:41.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate