Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Eoare sistem inregistrare convorbiri ?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
dragosh82

dragosh82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 18.12.2004
Am avut o convorbire cu cineva, eram in masina in mers si la un moment dat a inceput sa se repete ceea ce persoana spusese timp de 1 minut si ceva, adica inregistrarea convorbirii. Persoana mi-a spus ca la ea eu nu m-am mai auzit si la scurt timp s-a inchis apelul. A mai patit cineva ? Stiu ca se inregistreaza toate convorbirile telefonice si sunt pastrate minim 6 luni parca, dar sa redai asa inregistrarea in timpul apelului cum e posibil ? Se sperie iar lumea si trece pe signal.

#2
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
cu masina in mers poate sa se intample orice... lumea daca se sperie sa stea acasa!
nu-i nicio eoare sistem

#3
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004

View Postdragosh82, on 22 aprilie 2021 - 17:58, said:

Am avut o convorbire cu cineva, eram in masina in mers si la un moment dat a inceput sa se repete ceea ce persoana spusese timp de 1 minut si ceva, adica inregistrarea convorbirii. Persoana mi-a spus ca la ea eu nu m-am mai auzit si la scurt timp s-a inchis apelul. A mai patit cineva ? Stiu ca se inregistreaza toate convorbirile telefonice si sunt pastrate minim 6 luni parca, dar sa redai asa inregistrarea in timpul apelului cum e posibil ? Se sperie iar lumea si trece pe signal.
stii gresit. nu se inregistreaza convorbiri telefonice decat in conditii foarte stricte. si oricum nu ai auzi tu inregistrarea. acolo s-a intamplat altceva.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Daca ai vazut si pisica de 2 ori, atunci e clar o eroare in matrice!

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,066
  • Înscris: 01.12.2001

View Postdragosh82, on 22 aprilie 2021 - 17:58, said:

Stiu ca se inregistreaza toate convorbirile telefonice si sunt pastrate minim 6 luni parca,
Nu știi bine.
Se stochează datele despre convorbiri. Data, ora, apelantul, destinatarul. Nu se înregistrează vocea.

#6
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
Știu 2 persoane care au pățit aceeași chestie.
Cine crede că nu sunt înregistrate convorbirile este naiv.

#7
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,546
  • Înscris: 06.02.2006

View Postmrfe, on 22 aprilie 2021 - 18:45, said:

Știu 2 persoane care au pățit aceeași chestie.
Cine crede că nu sunt înregistrate convorbirile este naiv.

Ai cea mai vaga idee ce capacitate de storage este necesara pentru a inregistra toate convorbirile?

#8
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004

View PostRealThing, on 22 aprilie 2021 - 18:58, said:


Ai cea mai vaga idee ce capacitate de storage este necesara pentru a inregistra toate convorbirile?
Da chiar foarte mică
Pe NOKIA E51 aveam (încă am) înregistrare apel și o convorbire de 1 min ocupă cca 44KB
Gândește-te ce algoritmi de comprimare și posibilități de stocare au serviciile.
un HDD de 1TB este 178 lei pe emag preț retail.. fă tu calculul cât intră pe un hard de genul (15700 zile non stop)

#9
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,546
  • Înscris: 06.02.2006
Da, serviciile fix asta fac, trag pe stick toate convorbirile noastre, ii intereseaza in mod deosebit cand ne ducem la buda si in principiu ce face babutza Leana cand planteaza patrunjel. Urmatorul pas e sa il injuram pe Bill Gheitz pentru ca ne cipeaza.

Ce sa zic, suntem pe val, unul foarte prost.

#10
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
Nu stă nic un gigel să le asculte. Se înregistrează automat și doar la nevoie se ascultă

#11
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,546
  • Înscris: 06.02.2006
Yeah right.

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdragosh82, on 22 aprilie 2021 - 17:58, said:

Am avut o convorbire cu cineva

Vorbeai cu cineva care era din afara tarii?


Nu iti fa griji, respectivul foloseste un serviciul gen LycaMobile etc.


"Most telephony is delivered by packetizing your voice up as if it were data, and sending those packets. Inherent in this is not all packets arrive intact; those that don't get resent. If the far end never acknowledge successful receipt, the sender keeps trying.
If you hear a repeated bit of a conversation, it's often due to one of these retries. Sometimes this can result in a long-delay-echo effect where a piece of the conversation starts to bounce back and forth between each end of the call. This can be particularly common on long distance calls to smaller carriers where the call may have to pass through several different companies and technologies."


It makes sense to me since from what I know, giffgaff uses Voip for roaming (international) calls.
So the explanation would be poor service which is really unfortunate. It's not the first time I encountered weird issues when calling abroad with giffgaff as carrier, but I guess low costs for calls have to be maintained somehow.
Hopefully someone else can confirm this. It's a shame really, since everything else is working properly.



https://community.gi...n-voice-calls/3

Edited by MembruAnonim, 22 April 2021 - 19:40.


#13
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
În cazul pe care l-am relatat era vorba de orange-orange

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmrfe, on 22 aprilie 2021 - 20:22, said:

În cazul pe care l-am relatat era vorba de orange-orange

O fi ceva VoIP la mijloc.

Edited by MembruAnonim, 22 April 2021 - 20:24.


#15
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004

View Postmrfe, on 22 aprilie 2021 - 18:45, said:

Cine crede că nu sunt înregistrate convorbirile este naiv.
sau au lucrat in telecom mai mult timp decat au ars-o pe facebook. de curiozitate, ce experienta ai in domeniu? daca ai zero experienta si doar pareri puternice, discutia e zadarnica.

#16
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
ce treabă are a lucra în telecom cu înregistratul apelurilor? Doar nu crezi că de ex orange face înregistrările.
Uită-te că toți marii operatori au puncte de ascultare (interconectare) cu serviciile (LE) și prin ei se face înregistrarea.
Era la un moment dat afișat câte puncte de interconectare are fiecare operator.(mi lene să caut acum)

Edited by mrfe, 22 April 2021 - 21:08.


#17
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,066
  • Înscris: 01.12.2001
Te-a marcat filmul "În ascolto"?

#18
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,546
  • Înscris: 06.02.2006
Daca taceai...

STS are noduri de conectare, nu SRI, chiar se pare ca ai pareri puternice si atat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate