Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Plati internationale tip freelance pe firma

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Care ar fi problema? Ce, cei din Franta sau Anglia nu pot factura catre RO? De cand?!

#20
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 08.07.2020

View Postdexterash, on 22 aprilie 2021 - 17:20, said:

Care ar fi problema? Ce, cei din Franta sau Anglia nu pot factura catre RO? De cand?!

N-am spus asta. Am spus ca, in primul rand, cei mai noi veniti si mai tineri nu au cum sa factureze si nu stiu daca vor sa-si faca firme fara sa aiba ceva garantat (toata treaba este inca la inceput, nu pot sa garantez ca intr-o luna deja ne lansam si avem super succes), iar in al doilea rand, daca totul merge, cu timpul or sa mai vina oameni din mai multe parti, in momentul asta am pe cineva din Moldova in instruire pentru web UI design si pe altcineva din Italia pentru programare web. Legile de facturare si taxele sunt diferite pentru toate tarile, ma gandeam ca e o metoda usoara sa-i platesc fara sa stau sa ma ametesc cu 20 proceduri diferite pentru 20 tari diferite (cum a fost metoda prin Upwork, desi evident isi iau si ei comision si oamenii tot trebuie sa-si faca metode de a declara si taxa banii aia, insa o data ce-i platesc prin Upwork, nu mai am treaba si nu ma intereseaza ce fac ei cu banii).

#21
cristian_puscasu

cristian_puscasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 21.09.2020
Salut.
Varianta 1.
Angajare! Îți iei toți freelancerii pe firma ta, cu câte 1h pe săptămână (da, Codul Muncii permite). Minim pe economie, sunt scutiți de impozit și restul diurnă și/sau bonusuri. Atenție la documente, mai ales la extracomunitari. Și nu, nu trebuie să vină niciunul în RO pentru asta, doar că durează mult verificările la extracomunitari. Ar putea grăbi ei dacă se înscriu la agenții de recrutare și plasare de forță de muncă.
Varianta 2.
Plata pe bază de contract/proiect. Firma ta achiziționează munca prestată de un freelancer, în baza unei colaborări temporare. Dar îți trebuie dovada calificării lor pentru serviciile prestate. Și musai cerere-ofertă (de preferat prin platforme cunoscute), anterior înțelegerii.
Atenție maximă, în ambele cazuri, la acoperirea ta vis-a-vis de drepturile de autor.

#22
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 08.07.2020

View Postcristian_puscasu, on 22 aprilie 2021 - 18:01, said:

Salut.
Varianta 1.
Angajare! Îți iei toți freelancerii pe firma ta, cu câte 1h pe săptămână (da, Codul Muncii permite). Minim pe economie, sunt scutiți de impozit și restul diurnă și/sau bonusuri. Atenție la documente, mai ales la extracomunitari. Și nu, nu trebuie să vină niciunul în RO pentru asta, doar că durează mult verificările la extracomunitari. Ar putea grăbi ei dacă se înscriu la agenții de recrutare și plasare de forță de muncă.
Varianta 2.
Plata pe bază de contract/proiect. Firma ta achiziționează munca prestată de un freelancer, în baza unei colaborări temporare. Dar îți trebuie dovada calificării lor pentru serviciile prestate. Și musai cerere-ofertă (de preferat prin platforme cunoscute), anterior înțelegerii.
Atenție maximă, în ambele cazuri, la acoperirea ta vis-a-vis de drepturile de autor.

Varianta 1. Oamenii cu care lucrez nu au cetatenie romana, poate influenta asta cumva? Plus, 'salariile' lor ar fi mult mai mari de salariul minim (un designer la inceput dar care stie ce face poate castiga undeva la o mie de euro, cineva cu experienta chiar si pana la 10 mii in functie de orele lucrate), cum pot sa acopar diferenta asta?

Varianta 2. Colaborarile si contract pe proiect, pentru ca freelancer-ul din alta tara sa fie platit, trebuie sa taie factura banuiesc, nu? Cam ce platforme exista in domeniul asta?

#23
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Si eu nu ii spusei bre in postul #8 sa apeleze la o platforma de freelancing ca ii ofera aia factura? Dar el nu si nu, ca cica n-are nici o treaba cu freelancingul desi asta face: freelancing si angajeaza freelanceri.
Plm.

#24
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 08.07.2020

View PostFriskey, on 22 aprilie 2021 - 18:25, said:

Si eu nu ii spusei bre in postul #8 sa apeleze la o platforma de freelancing ca ii ofera aia factura? Dar el nu si nu, ca cica n-are nici o treaba cu freelancingul desi asta face: freelancing si angajeaza freelanceri.
Plm.

Nu angajez freelanceri, si nu fac freelancing. Ce spuneai tu era fiverr. Eu am o agentie de design si programare unde angajez oameni care nu se compara la calitate cu freelancerii. Daca as fi vrut sa raman la cateva sute pe luna, continuam cu freelancing-ul.
Dansul spunea doar sa ne folosim de o platforma de freelancing pentru a face plati intre MINE si ANGAJATI, nu intre client si angajati.

#25
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015
Sincer, nu cred ca poti angaja cetateni straini nerezidenti care nu desfasoara activitate pe teritoriul Romaniei. Este un post mai sus care zice ca poti dar cred ca amesteca borcanele.

Daca totusi se poate, te ingroapa in hartii si s-ar putea sa platesti taxe si in celelate tari (non-UE). Plus drepturile salariatilor din tarile respective care se vor aplica.

Eu zic sa uiti de faza cu angajarea.

#26
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
E clar, tu nu stii ce e ala freelancing.

#27
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 08.07.2020

View PostFriskey, on 22 aprilie 2021 - 18:50, said:

E clar, tu nu stii ce e ala freelancing.
Freelancing inseamna ca tu, artist independent, sa-ti gasesti proiecte si clienti singur si sa lucrezi fara program strict.
Eu angajez artisti si lucram in cadrul unei agentii.
Unde e asemanarea?
Eu cred ca tu ti-ai dat seama ca n-ai nici un habar despre ce e vorba si vrei sa o arzi in continuare pe desteptul. Parerea mea.

Quote

A freelancer is an independent laborer who earns wages on a per-job or per-task basis, typically for short-term work. Benefits of freelancing include having the freedom to work from home, a flexible work schedule, and a better work-life balance.

View PostLukRo, on 22 aprilie 2021 - 18:43, said:

Sincer, nu cred ca poti angaja cetateni straini nerezidenti care nu desfasoara activitate pe teritoriul Romaniei. Este un post mai sus care zice ca poti dar cred ca amesteca borcanele.

Daca totusi se poate, te ingroapa in hartii si s-ar putea sa platesti taxe si in celelate tari (non-UE). Plus drepturile salariatilor din tarile respective care se vor aplica.

Eu zic sa uiti de faza cu angajarea.

Cred ca fie o sa oblig oamenii cu care lucrez sa-si creeze firme in tarile lor pentru a putea factura legal platile, fie vom face platile si contractele prin site-urile de freelancing precum Upwork si ii las pe ei sa se descurce cu taxele cum vor.

#28
cristian_puscasu

cristian_puscasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 21.09.2020

View Postgoldieczr, on 22 aprilie 2021 - 18:24, said:

pentru ca freelancer-ul din alta tara sa fie platit, trebuie sa taie factura banuiesc, nu?
În sensul normal al freelancing-ului, da. Dar sub contract, nu. E ca și cum ai închiria un apartament de la o persoană fizică... de unde-ți dă ăla factură?!
Ai contractul, adică obligația de plată și extrasul de cont, adică chitanța că ai stins obligația. Odată sub obligația unui contract, freelancerul nu mai e free... . În plus, the real freelanecer's, au deja forme juridice stabilite... Faptul că sunt oameni talentați la niște chestii, nu-i scutește de lege. Și mai ales de fiscalitate...

#29
ina2605

ina2605

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 20.09.2020

View Postgoldieczr, on 22 aprilie 2021 - 14:51, said:


, dupa ce ca Fiverr isi ia comisionul de 20%, concurezi cu indieni si africani care cu $5 isi cumpara mancare 3 luni.    

CE URÂT ! �� Las' că-ți iei tu Maybach din dividende ! �� �� ��

#30
Treborn

Treborn

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.04.2022
Salut goldie,

Ai gasit o solutie astfel incat sa poti functiona legal?

#31
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,567
  • Înscris: 13.03.2005
Cred ca a dat bir cu fugitii, nu a mai intrat pe forum de un an:
goldieczr
Last Active:  Jul 16 2021 02:37

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate