Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 

Tonomate video pentru muzică

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,504
  • Înscris: 13.06.2004
Probabil unii dintre voi știți că au existat tontomate tonomate audio (cu discuri de vinil sau Compact Discuri (C.D.-uri) ). Dar au existat și video... nu cred că au fost pe la noi din astea. Inițial credeam că cele cu LaseDisc au fost primele... țeapă. Primele au fost cu... peliculă de 16 m.m. Din păcate aveau un dezavantaj: nu puteai selecta exact melodia, pentru că pe peliculă erau puse 8 melodii la rând, așa că luai ce era la rând. Așa că au dispărut curând. Însă au lăsat o amprentă artistică: pentru ele au fost realizate clipuri muzicale. Adică pe vreme aia nu prea exista termenul de videoclip, muzica cu imagine fiind selecții din filme sau înregistrări din concerte.

Attached File  main-qimg-928e3e2247978e35272d286339a8cd11.jpg   174.96K   33 downloads

Anii au trecut și de data asta le-a trecut prin minte... Francezilor (hmm, doar ei au creat cinematograful în forma cunoscută) le-a trecut prin cap să facă tot unele cu filme de 16 m.m., dar de data asta cu posibilitatea de a selecta piesa. În S.U.A. nu prea au avut succes, din cauză că cică s-ar fi băgat și Mafia. Dar și fără Mafia, nu au băgat destule piese la modă ca să devină interesante. Dar din nou, au fost creeate videoclipuri pentru așa ceva, deci încă o dată moștenire culturală.
Față de aparatele "Panoram", Scopitonurile aveau sunetul înregistrat pe bandă magnetică (versus sunet codat optic), deci aduiția era mai bună. Din păcate cel magnetic se duce mai repede.
Există și un site dedicat lor: http://scopitonearchive.com/

Au făcut și Italienii ceva să-i contracareze pe Francezi... 'Cinebox'
Le găsiți pe ambele aici: http://www.pathefilm.../95soundies.htm
Și aici: http://www.michelebo...cat=243&lang=en
Nu știu dacă cele Italinești aveau sunetul pe bandă magnetică sau modulat optic.
Aici găsiți și cvea diagramă despre cele Italienești: http://zemi.kasrl.org/tag/cinejukebox/

Cei de la "Paramount Studios" și-au făcut propriul sistem, cu filme de 8 m.m. (tot sunet pe bandă magnetică): http://scopitonearch...nics/index.html
16 era accpetabi. Nu la fel de bună imaginea precum la 35 m.m., dar destul de bună. 8 era slab (uneori cât V.H.S., alteori mai bun), dar probabil dacă te bucurai de faptul că puteai vedea un videoclip ... probabil conta mai mult pentru unii. Faptul că foloseau un fel de casete le făcea un pic mai avansate.

Am zis de LaserDiscuri. Le las la urmă, că deși sunt tehnologie interesantă, în domeniul uz comun, cu excepția Japonia, Singapore, Hong-Kong nu prea au fost răspândite. Dar nah, uite că au existat și tonomate cu casete video, care au fost tehnologie comună: http://www.jukebox-w...gland/Video.htm
Ca f.d. au existat pentru uz domestic videocasetofoane (bine, am văzut doar unul pe internet) cu încărcare pe deasupra (top loadere) care aveau un carusel ce putea rula mai multe casete, dar astea nu erau exact tonomate.

LaserDiscul (în sfârșit am ajuns la el) a fost cumva forma supermă a tonomatului video. Toate formatele menționate până acuma au fost interesante, dar discurile erau mult mai versatile. Au existat și info-chioșcuri (inclusiv pe la dealeri auto) cu LaserDiscuri, dar nu erau tonomate. Majoritatea tonomatelor cu L.D.-uri (LaserJuke-uri) foloseau discuri mai mici, de 20 c.m. - cele standard erau de 30 c.m. (12"), adică când discurile L.P., dar au fost produse și cu discuri de 30 c.m. Ăsta nu știu cât de cât conține chestii produse de către firma mai celebră pentru tonomatele cu discuri de vinil și cât de la altă firmă, dar e interesant că e cu discuri de 30 c.m. E în proprietatea unui pasionat de LaserDiscuri, dar din păcate discurile originale au prins laser rot   :(

Attached File  Tonomat video Wurlitzer cu L.D.-uri de 12 toli (30 c.m.).jpg   70.9K   37 downloadsAttached File  Tonomat video Wurlitzer cu L.D.-uri de 12 toli (30 c.m.) p2.jpg   87.23K   31 downloadsAttached File  Tonomat video Wurlitzer cu L.D.-uri de 12 toli (30 c.m.) p3.jpg   89.76K   27 downloads

Dețin un disc de 20 c.m. pentru tonomat LaserJuke. La calitate video e peste V.H.S., dar la audio e sub. Era să-l facă praf poștașul ... l-a înghesuit în cutia poștală.


Doream să închei cu tonomate cu videouri, deși când apăruseră D.V.D.-urile, parcă nu mai aveau ackeași farmec acest tip de tonomate, deși în anii '90 încă era tare să ai videoclipuri la cerere în locuri publice (ca f.d. L.D.-ul meu conține piese de prin 1996). Dar se pare că nu au făcut tonomate video cu D.V.D.-uri.


O să-mi sară unii în cap că iară o dau cu nostalgia. Da, mi-aș fi dorit să prind unele lucruri. Dar ... azi, avem atâtea la dispoziție, așa că de unele lucruri nu ne mai bucurăm la fel.

#2
Driade

Driade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 14.08.2018
Ba ne bucuram la maxim de tehnologia actuala, dovada ca 4 ore pe zi stam cu ochii in telefon, daca nu ne-am bucura l-am tine in buzunar/geanta si atat, si in nici un caz nu ne dorim harburile alea inutile de pe vremea lu`Pazvante Chioru, care, de fapt, nici nu au existat in spatiul nostru comunitar si informational.

#3
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003
djl trebuia sa faci Electronica la Timisoara. Era un profesor, vreo 3-4 cursuri ne-a tinut  povesti cu CD, casete si LaserDiscuri ne zicea cum era competitia intre firme, cine, cum a castigat. A fost intreresant, mai ales ca ne prezenta si toate datele tehnice.

Am uitat tot Posted Image

Edited by Bursul, 22 April 2021 - 09:17.


#4
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,504
  • Înscris: 13.06.2004
@ Driade : personal ne bucurăm de diverse tehnologii (mai) moderne. Dar dacă ar fi fost o ieşire cu grupul pe vremuri, să poţi băga videoclipuri la alegere (chiar dacă oferta nu era prea mare).
LaserDiscul e uzat moral azi (dar încă are parte de fani), însă la vremea lui a fost ceva revoluţionar.
Pe mine mă miră faptul că le-a trecut prin minte să facă unele lucruri. Alea cu LaserDiscuri nu erau ceva foarte complicat, dar alea cu peliculă şi cele cu V.H.S. erau destul de complicate. Nu mă aştept însă să înţelegi asta.

@ Burusul : la Politehnica din Bucureşti (cea veche de la Polizu, zona Gara de Nord) au 2 televizoare color pe lămpi. Nefuncţionale.

#5
Driade

Driade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 14.08.2018

Quote

Pe mine mă miră faptul că le-a trecut prin minte să facă unele lucruri. Alea cu LaserDiscuri nu erau ceva foarte complicat, dar alea cu peliculă şi cele cu V.H.S. erau destul de complicate. Nu mă aştept însă să înţelegi asta.
Inteleg perfect -complicat=foarte scump, foarte putin raspandit, total nefiabil.
Cu adevarat valoroase si durabile in timp sunt acele tehnologii simple, ieftine, fiabile, care pot cunoaste o raspandire uriasa, care pot bucura cat mai multi oameni, preferabil pe toti, nu doar niste excentrici plini de bani.Posted Image

#6
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,504
  • Înscris: 13.06.2004
Hmm, pe vremuri nu era uşor să vezi unele filme acasă, că era scumpă aparatura. Aşa că te duceai la cimematograf. Un proiector cinematografic (chiar şi de 16 m.m.) nu era ce mai ieftină chestie, deci de obicei le vedeai la cinematografe, instituţii sau oameni care aveau mai mulţi bani. Asta a însemnat că nu s-au bucurat oamenii de mersul la cinematograf?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate