Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Dizolvare si lichidare firma asociat unic - succesiune

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
cinevarandom

cinevarandom

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 21.03.2021
Salutare,

Tatal meu a avut o firma avand ca si asociat unic pe el insusi. Aceasta firma avea drept pe proprietate pe un imobil.

Aceasta firma a radiat-o si lichidat-o in 2017 primind in cele din urma un "Certificat de radiere" din partea Registrului Comertului in care scrie ca s-a radiat firma X in baza rezolutiei Y din 2017.
De asemenea mai avem :
- "Proces verbal de predare primire receptie" intre firma X si tatal meu in care se stipuleaza ca imobilul in urma radierii trece in proprietatea tatalui meu.
- "Decizia unicului asociat" in care se decide dizolvarea si lichidarea simultana, fara numirea unui lichidator.

Asadar, din ce inteleg firma a fost radiata si lichidata, iar activele au trecut in proprietatea tatalui meu.

Problema este ca tatal meu a murit si acum doresc sa fac succesiunea. Notarul mi-a cerut "certificat eliberat de Registrul Comertului din care sa rezulte faptul ca urmare a radierii societatii imobilele vor trece in patrimoniul asociatului;".
De asemenea, am scos un extras de cartea funciara pentru imobil si intr-adevar inca apare firma X ca proprietar.

Am fost astazi la Registrul Comertului si fetele de acolo s-au cam blocat si pana la urma am facut o cerere pentru eliberarea tuturor documentelor ce tin de firma X in speranta ca voi gasi acolo acest certificat.

Ma puteti ajuta va rog cu alte idei sau daca ati trecut prin asta, care este procedura ?
Unde ar fi trebuit sa scrie mutarea patrimonului de la firma la asociat ? Poate in rezolutia atasata certificatului de radiere ?

Multumesc.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Vezi ce scrie in hotararea instantei de radiere a firmei.

#3
jamalex2001

jamalex2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 02.03.2010
am si eu o speta asemanatoare probabil ca scrie ca la mine:

Admite cererea de radiere aşa cum a fost formulată şi dispune înregistrarea în registrul
comerţului a radierii firmei xxxx, cu datele de identificare
mai sus menţionate.
Motivul radierii este art.235 din Legea nr.31/1990.
Descrierea împărţirii activelor este conform actului: Raport de lichidare, din data de xx.04.2021, emis
de xxxxxxx

Dispune publicarea rezoluţiei pe pagina de internet a Oficiului Naţional al Registrului
Comerţului.
Executorie de drept.
Cu drept de plângere, în termen de 15 zile, la Tribunalul xxxx, în condiţiile art. 6, alin. (3) -
(5) şi următoarele din O.U.G. nr. 116/2009, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr.
84/2010, cu modificările ulterioare.
Pronunţată în şedinţa din data de: xx.04.2021

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Trebuie ceruta hotararea legalizata a instantei. Inainte de pandemine se obtinea de la Arhiva instantei respective, acum nu stiu care mai e procedura.
La ce brmabureala e, posibil ca ONRC sa nu aibe toate documentele.

Edited by pasilla, 21 April 2021 - 15:26.


#5
cinevarandom

cinevarandom

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 21.03.2021

View Postjamalex2001, on 21 aprilie 2021 - 15:18, said:

am si eu o speta asemanatoare probabil ca scrie ca la mine:

Admite cererea de radiere aşa cum a fost formulată şi dispune înregistrarea în registrul
comerţului a radierii firmei xxxx, cu datele de identificare
mai sus menţionate.
Motivul radierii este art.235 din Legea nr.31/1990.
Descrierea împărţirii activelor este conform actului: Raport de lichidare, din data de xx.04.2021, emis
de xxxxxxx

Dispune publicarea rezoluţiei pe pagina de internet a Oficiului Naţional al Registrului
Comerţului.
Executorie de drept.
Cu drept de plângere, în termen de 15 zile, la Tribunalul xxxx, în condiţiile art. 6, alin. (3) -
(5) şi următoarele din O.U.G. nr. 116/2009, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr.
84/2010, cu modificările ulterioare.
Pronunţată în şedinţa din data de: xx.04.2021

Multumesc de info.

Am si acest document asemanator cu al dumneavostra doar ca la mine diferenta este ca :
- Motivul radierii este dizolvarea. Dispune publicarea rezolutiei pe pagina de internet etc ....

Asadar, alineatul cu "Descrierea impartirii activelor este conform actului : Raport de lichidare ..." nu este prezent. :(

Vreo idee ?

#6
cinevarandom

cinevarandom

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 21.03.2021

View Postpasilla, on 21 aprilie 2021 - 15:23, said:

Trebuie ceruta hotararea legalizata a instantei. Inainte de pandemine se obtinea de la Arhiva instantei respective, acum nu stiu care mai e procedura.
La ce brmabureala e, posibil ca ONRC sa nu aibe toate documentele.

Ar mai fi de adaugat ca daca intru pe ghiseul.ro pe contul tatalui meu, imobilul despre care vorbesc apare acolo. Deci ma gandesc ca dupa 2017 taicamiu a fost la taxe si impozite si l-a adaugat. Probabil a folosit exact actul de care am eu nevoie ?

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postcinevarandom, on 21 aprilie 2021 - 16:16, said:

Probabil a folosit exact actul de care am eu nevoie ?
Posibil. Poti intreba la Primarie. Ai cautat, bine de tot, prin actele tatalui tau ?
Stii numarul de dosar, poti obtine de la Tribunal hotararea de radiere.

#8
cinevarandom

cinevarandom

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 21.03.2021

View Postpasilla, on 21 aprilie 2021 - 16:43, said:

Posibil. Poti intreba la Primarie. Ai cautat, bine de tot, prin actele tatalui tau ?
Stii numarul de dosar, poti obtine de la Tribunal hotararea de radiere.

Da, am luat la bani marunti miile de acte si din pacate nu am gasit nimic relevant.
Cred ca stiu numarul de dosar ? In rezolutia anexata certificatului de radiere am un numar de dosar scris ca si titlu. La acela te referi ?

#9
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Nu mai există instanță, e persoană delegată. Nu se mai publică pe portalul instanțelor și nu ai ce să faci la tribunal. Dizolvarea este fără lichidare și deci nu există raport lichidator. Nu ai ce să cauți la primărie, nu au nicio atribuție în domeniu.

Expune cu atenție notarului aceste informații și să precizeze clar ce anume îți solicită.

Spoiler


#10
pui

pui

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 01.09.2004
1. Trebuie văzut în statutul societății cum se realizează încetarea acesteia.
2. Dacă societatea a fost doar dizolvată, fără lichidare, atunci trebuie să iei legătura cu un lichidator judiciar. Acesta știe ce are de făcut. (va primi un onorariu pentru serviciul prestat).
3. Tribunalul Specializat nu are nicio treabă, în cazul de față, cu dizolvarea societății, aceasta făcându-se la ORC de pe lângă Tribunalul unde este sediul societății.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate