Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Card Bitpanda Austria + 20-200€ bonus la inregistrare

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Azi au dat drumul in aplicatia Bitpanda la sectiunea de stocks, cineva (cont nou) imi spunea ca a primit cu ocazia asta 45€ gratis pt tranzactionare (vezi ultima poza).

Cardul momentan este lansat doar pentru zona euro, pentru Romania va rebui sa mai asteptam putin.

Inregistrarile (~ 5 minute) sunt insa deschise si pt RO si puteti primi si bonus o suma deloc de neglijat:
- 10 € la crearea unui cont prin link de invitatie
- 5€ sub forma de Best (tokenul platformei) dupa completarea quizzului de aici: https://www.bitpanda.../beginner-test/ (daca raspundeti gresit, se poate relua)
- intre 5-200€ ce pot fi tranzactionati pt stocks


E o platforma ce are 3 interfete diferite pt  tranzactionare crypto si stocks
- aplicatie: design cat mai simplist, asemantoare revolut, insa cu comisioane mult mai mici
- browser web, varianta simpla: asemanator cu ce poti face si in aplicaie, fara zeci de indicatori sau alte lucruri
- bitpanda pro: varianta pentru traderi avansati, pe care sunt de fapt si cele mai mici comisioane (0,08% maker, 0,012 taker).

Nu se poate alimenta cu Revolut, pentru ca acesta nu permite transferul catre platforme de crypto, se poate alimenta in schimb cu transfer in IBAN din Monese, Blackcatcard sau orice alt cont in Euro.
Pentru token-ul lor Best se acorda 1% dobanda lunara.
Costurile pt comisioane se reduc cu 20% atunci cand sunt platite cu Best

Bonusurile se aloca in felul urmator:
- 5-200 € (random) imediat dupa inregistrare
- 5 € dupa ce completati acel quizz
- 10 € prin inregistreare din invitatie, dupa ce alimentati cu minim 25€ si cumparati orice crypto cu ei.

Daca nu doriti sa utilizati aplictaia sau sa asteptati pana lanseaza carduri si pt RO, puteti transfera inapoi in € si retrage in contul IBAN banii depusi+cei primiti.

.

Campania pt giveaway pt stocks mai este valabila doar pana pe 15 mai, deci mai putin de o luna.
https://blog.bitpand...-tesla-model-3/

.

Attached Files


Edited by gumball3000, 21 April 2021 - 12:50.


#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,815
  • Înscris: 13.07.2011
Spune si faptul ca defapt nu cumperi actiuni, ci contracte (derivate). Deci nu ai acces la intalnirea generala si dividendele sunt deja incluse in pret. Pe langa asta Bitpanda nu plateste taxele automat la stat, asa ca trebuie sa te ocupi singur sa iti calculezi taxele si sa le trimiti mai departe.

Pentru crypto este foarte ok, chiar daca au comisioane maricele, dar au un support foarte bun si aplicatia este de calitate. Dar pentru stock cu siguranta nu este o alternativa buna momentan.

#3
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
E o alternativa buna in cazul in care acum folosesti Revolut sau daca astepti din ianuarie sa-ti aprobe Trading 212 contul.
Poti detalia putin la ce te referi prin derivate? Ca nu are optiune de margin/leverage sau short sell, ci doar o interfata foarte simplista.
Partea de stocks nu o vad inca integrata in interfata nr. 3 (pro) mentionata la inceputul topicului.

Pt taxe nu am vazut vreo platforma care sa le retina la sursa, ci trebuie sa ti le declari singur.
Nici XTB, si nici trading212 nu plateste automat taxele, daca ai cunostinta de vreuna care sa faca asta, please do share!

Edited by gumball3000, 21 April 2021 - 12:56.


#4
cornete

cornete

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 28.10.2005
atasat preturile pt. servicii

Attached Files



#5
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,815
  • Înscris: 13.07.2011

 gumball3000, on 21 aprilie 2021 - 12:55, said:

E o alternativa buna in cazul in care acum folosesti Revolut sau daca astepti din ianuarie sa-ti aprobe Trading 212 contul.
Poti detalia putin la ce te referi prin derivate? Ca nu are optiune de margin/leverage sau short sell, ci doar o interfata foarte simplista.
Partea de stocks nu o vad inca integrata in interfata nr. 3 (pro) mentionata la inceputul topicului.

Pt taxe nu am vazut vreo platforma care sa le retina la sursa, ci trebuie sa ti le declari singur.
Nici XTB, si nici trading212 nu plateste automat taxele, daca ai cunostinta de vreuna care sa faca asta, please do share!

Derivatele sunt contracte. Adica nu deti actiuniile, asa cum o faci atunci cand le cumperi printr-o banca spre exemplu. Aici pentru informatii mai multe (link).

Eu investesc prin FlatEx, Dadat si banca proprie, toate 3 imi platesc taxele automat. Nu stau eu sa imi bat capul cu taxe din x tari si asa mai departe.

O platforma similara cu Bitpanda care in schimb cumpara actiuni si nu derivate (contracte) si are preturi foarte avantajoase (1€ pe trade) este Trade Republic. Ai grija in schimb la spread (care si la Bitpanda variaza si este destul de ridicat).

#6
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Am primit si eu acum pe contul vechi stocks in valoare de 5€ la coca cola

#7
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,815
  • Înscris: 13.07.2011
Mie mi-au dat 5€ de la Facebook. Pe un alt cont 5€ de la BMW si unui coleg 5€ de la Apple.

Se pare ca doar 5€ ofera si ei fac reclama ca pana la 200€. Posted Image Posted Image

#8
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,171
  • Înscris: 26.12.2013
Facut cont si eu, n-am primit nimic. Au trecut 2-3 ore de cand l-am deschis, mi-au confirmat si identitatea.

#9
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,511
  • Înscris: 16.12.2006
Am transferat din Revolut in Blackcatcard 30 de euro (prin transfer bancar). Transferul s-a miscat repede, in nicio o ora banii erau deja in Blackcatcard. :)

Acum am transferat din pisica neagra in Bitpanda 30 de euro prin SEPA. Sa vedem in cat timp ajung in Bitpanda.

#10
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,171
  • Înscris: 26.12.2013
Si eu astept dupa BlackCat :). Le-am retrimis CI in 15, sa vedem daca mai dureaza inca o luna pana verifica iarasi..

#11
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,511
  • Înscris: 16.12.2006

 Swagger, on 26 aprilie 2021 - 11:12, said:

Facut cont si eu, n-am primit nimic. Au trecut 2-3 ore de cand l-am deschis, mi-au confirmat si identitatea.
Ai alimentat cu aia 25 de euro ? :)

Eu unul am facut momentan quiz-ul. Am raspuns corect la 12 intrebari din totalul de 15.

Am primit 5 euro in criptomomenda lor (BEST).

Restul sumei probabil dupa ce alimenteaza cu succes contul Bitpanda cu 25 de euro. Ma astept ca azi sau maine sa ajunga transferul la ei.

#12
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 Swagger, on 26 aprilie 2021 - 11:12, said:

Facut cont si eu, n-am primit nimic. Au trecut 2-3 ore de cand l-am deschis, mi-au confirmat si identitatea.
trebuie sa alimentezi cu min. 25 € (se aloca stocks intre 5-200€) si sa iei cripto cu min 25 €, poti sa-i schimbi la loc in E si sa-i retragi, apoi se aloca si cei 10€

pt 5 E doar faci quizzul nu e nevoie sa alimentezi

Edited by gumball3000, 26 April 2021 - 11:52.


#13
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,171
  • Înscris: 26.12.2013
Am omis acest "mic" detaliu :)).

O sa ii adaug, e destul de bunicel momentul asta pentry crypto :).

Daca ar raspunde si astia de la BlackCat.. le-am scris si pe chat, mi-au raspuns, am dat click pe notificare si a disparut chat-ul din aplicatia lor...

#14
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
le scrii degeaba, trebuie sa ai rabdare, cand aproba primesti mesaj pe mail

#15
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,815
  • Înscris: 13.07.2011
despre ce quiz vorbiti ca nu gasesc nicaieri

#16
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
e in primul mesaj detaliat: http://www.bitpanda..../beginner-test/

aloca best in valoare de 5 € dupa ce il competezi

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate