Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

creare plaftorma price, compari .ro

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Salutare,

Daca as crea o platforma gen price-punct-ro sau compari-punct-ro  - in care sa afisez/pun la dispozitie anumite informatii pe site -ul meu :produs, pret, stoc, magazine etc",s-ar  supara cineva?

Sau cum se procedeaza ?

1. Se pune la dispozitie vreun api  de catre magazinul online ?
2. Pot sa fac scrapping si sa adaug informatiile de produs ( produs, pret. stoc. magazin etc)
3. E ceva ilegal. trebuie sa platesc cuiva vreun comision ?
4. Eu daca as avea magazin online as fi multumit ca cineva sa imi gaseasca mai repede produsele prin orice mijloc de search

Multumesc pt raspunsuri.

P.S ce platforma/framework as putea sa folosesc?

Edited by sorin86, 20 April 2021 - 13:08.


#2
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
unii se supara...de obicei cei mai mari (vezi emag)

#3
CryTeku

CryTeku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 29.11.2013
Tu vrei sa faci un agregator, dar nu stim de ce - de imobile, de biciclete, de mancare, sunt n raspunsuri.

Vrei sa faci asa ceva? Iei site-urile, le dai mail, astepti raspunsul acestora si dupa aceea continui... nu e ca si cum compari.ro a aparut peste noapte ca nea Ion a visat el ca asta e solutia romanilor.

#4
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Nu conteaza ce "agregator", am dat un exemplu.. sa zicem ca de piese auto..

Dar este ilegal sa faci scrapping ?:))

#5
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,447
  • Înscris: 15.11.2003

View Postsorin86, on 20 aprilie 2021 - 13:36, said:

Nu conteaza ce "agregator", am dat un exemplu.. sa zicem ca de piese auto..

Dar este ilegal sa faci scrapping ?Posted Image)
De ce ar fi ilegal sa iei informatii publice de pe net ?
Ilegala poate fi folosirea acelor informatii pentru comparatie mai ales ca risti sa fie de-sincronizate cu sursa

Edited by radu103, 20 April 2021 - 13:49.


#6
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Ok, am inteles ideea.. nu inteleg de ce unele site-uri n-ar vrea promovare ..

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Faza e ca site-urile serioase o sa te cam blocheze daca incerci sa faci scraping, la prea multe requesturi o să-ți trimită un captcha.

Ce publicitate sa vrea atunci cand reducerile de -70% sunt defapt cresteri cu 10-15%?!

Edited by MembruAnonim, 20 April 2021 - 13:56.


#8
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postsorin86, on 20 aprilie 2021 - 13:36, said:

Nu conteaza ce "agregator", am dat un exemplu.. sa zicem ca de piese auto..

Dar este ilegal sa faci scrapping ?:))
Ilegal nu e, dar au pe acolo niște termeni și condiții. Iar dacă îi incalci, e dreptul lor sa dea cu tine de pamant cu niste sume frumușele. Și e posibil să-ți zboare gândurile astea.

View Postsorin86, on 20 aprilie 2021 - 13:53, said:

Ok, am inteles ideea.. nu inteleg de ce unele site-uri n-ar vrea promovare ..
Că poate nu vor sa fie puse în aceeași oala cu un căcat de site făcut de Gheorghe din Popleni?

Edited by dexterash, 20 April 2021 - 13:58.


#9
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Am inteles

Multumesc pentru raspunsuri

#10
nexus_3

nexus_3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 16.01.2007

View Postsorin86, on 20 aprilie 2021 - 13:36, said:

Nu conteaza ce "agregator", am dat un exemplu.. sa zicem ca de piese auto..

Dar este ilegal sa faci scrapping ?Posted Image)

poate fi, daca termenii comerciantului nu permit preluarea de informatii de pe platforma proprie. Noi, de exemplu nu permitem si consideram preluarea oricaror imagini sau texte ca si o incalcare de copyright. Nu permitem deloc accesul agregatorilor de genul in sistemul nostru.

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dar totusi cum poti cere copyright pe un pret?!

#12
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 23.12.2015
am vazut destule site-uri si nu cred ca e ilegal,dar sunt altii deja pe felie... de ex m-am uitat la un monitor si  vezi https://www.compari....1hn-p591850239/

#13
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
@vladut01 , whats's your point :))) ?

#14
dana_alexa_92

dana_alexa_92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 12.08.2019
Stai calm ca nu e ilegal sa faci scrape.
Si referitor la T&C- pot scrie ce vor ei acolo ca nu are importanta.E si o statistica care arata ca majoritatea aburelilor din T&C sunt nulificate de instante!
Vezi clauzele de denuntare la contracte etc

Singurul lucru care tine in instanta e incalcarea copyright-ului.Dar aia inseamna ca copiezi poze care sa fie ale lor (aproape nici un magazin nu isi face poze la produse ca toti le iau de la producator) sau sa copiezi una bucata de text care le apartine. La fel- nici un magazin nu concepe texte si opere literare,toti copiaza specificatii de la producator.

O sa ai ceva de lucru la scrape,nu stiu daca merita.Tot timpul trebuie sa fii cu ochii pe magazine ca poate mai schimba ceva,trebuie sa cumperi captceauri la gramada,proxy la gramada ca o sa te tot blocheze etc

#15
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Multumesc mult pentru raspunsuri :)

#16
whiteboy

whiteboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 18.12.2007
Cred da nu te-ai documentat destul de bine cum funcționează compari și price. La ambele trebuie sa plătești pentru a fi listat. Datele nu sunt scrapuite ci încărcate de fiecare magazin care apare acolo. La ambele se plătesc comisioane de către magazine pentru fiecare click.

Ce vrei tu sa faci este mai apropiat de pricy(punct)ro, care este un scraper. Poți face asta in orice limbaj framework cu care știi sa lucrezi. Așteaptă-te sa ai costuri ridicate cu tot ce tine de server pe măsura ce îți creste numărul de produse salvate. Încearcă sa te gândești la modalități de monitorizare a serviciului înainte sa te apuci de treaba.

Eu am un scraper pentru vreo 1500 produse de pe Amazon care rulează la fiecare 6h. E scris in Python și totul se salvează in mongodb, apoi informațiile sunt accesate de un site WP. Am un droplet de $10 la DO care e cam la limita. Și sunt doar 1500 produse.

#17
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
@whiteboy, parca era ilegal sa faci scrapping sau cel putin asa zic cei de sus.

#18
mihutz92

mihutz92

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.10.2022
Salutare,

Quote

Daca as crea o platforma gen price-punct-ro sau compari-punct-ro  - in care sa afisez/pun la dispozitie anumite informatii pe site -ul meu :produs, pret, stoc, magazine etc",s-ar  supara cineva?

Nu se supara nimeni cat timp oferi valoare si nu le patezi imaginea.
Cateva reguli de bun simt si care te tin departe de probleme:
- sa nu incerci sa faci ca site-ul tau sa para important pentru ca "este asociat" cu numele lor.
- prezinta informatia obiectiv - nu denigra niciun magazin (daca ai recenzii, incearca sa le moderezi, chiar daca vin de la utlizatorii tai)
- sa nu te folosesti de numele/influenta lor pentru profit
- in niciun caz sa nu faci campanii google ads in care sa existe numele magazinelor sau cuvinte derivate/typos


Quote

Sau cum se procedeaza ?

1. Nu iti pune nimeni la dispozitie un API(decat daca esti deja un nume important sau ai deja o colaborare de succes), dar poti sa folosesti platforme de afiliere pentru access la feed-uri de produse
2. Poti sa faci scrapping, dar nu stoca imaginile la tine si nu folosi exact descrierile lor (daca folosesti textele lor, google o sa observe continut duplicat/copiat si apare fenomenul de "canibalizare" care nu-i benefic nici pentru site-ul tau, dar nici pentru magazinul de unde l-ai copiat.
3. Nu este ilegal. Poti sa folosesti platforme de afiliere astfel incat sa-ti plateasca ei tie comisioane.(acolo fiecare are un ToS in care specifica daca vor sau nu sa apara pe comparatoare/agregatoare/etc)
4. Si ei ar fi multumiti daca le aduci trafic de calitate si conversii fara sa le patezi imaginea.

Quote

P.S ce platforma/framework as putea sa folosesc?
Alege in functie de costuri. Gandeste-te ce functionalitati custom ai vrea sa implementezi pe viitor si verifica in ce limbaje/framework-uri sunt tarifele mai mici. Cauta pe fiverr.com/freelancer.com

Eu iti recomand sa-ti faci cont(de magazin) pe toate comparatoarele de preturi (https://compari.ro https://shopmania.ro https://3cheaps.com https://price.ro) si sa incerci sa intelegi cum functioneaza fiecare.

Bafta!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate