Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Zboruri cu pret rezonabil catre destinatii indepartate

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020
Cum gasesc zboruri cu pret rezonabil ptr tari foarte indepartate?
De ex Singapore, Thailanda,  Filipine etc?
Aveti ceva tips/tricks in special  cei care au calatorit foarte mult?

E posbil ca sa existe trasee mai ieftine "din bucati",  pe care motoarele de cautare ptr zboruri nu le arata?
Acum na, puteti intreba ce inseamna pret rezonabil dar de ex ptr Thailanda nu gasesc sub 550 euro dus-intors, chiar nu exista niciodata mai ieftin? Sau trebuie sa cauti permanent pana prinzi o oferta mai buna, capreturile din ce am observat fluctueaza constant .

Edited by axisborn, 19 April 2021 - 23:32.


#2
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
Salut, eu gasesc zboruri ridicol de ieftine cu Secretflying de regula

Am mers in miami cu vreo 200 euro, trebuia sa ma duc in bangkok cu 300.

Si zboruri in europa destul de ieftine (pana in portugalia cu 5 euro de exemplu)

Din cate vad, dinspre Bucuresti nu prea sunt cine stie ce oferte. Eu de regula zbor din Amsterdam / Bruxelles.

https://www.secretfl...&cityTo=&month=

Edited by Villefort, 20 April 2021 - 00:13.


#3
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007
Corect. Oferte ieftine sunt din marile huburi (Amsterdam, Paris, Londra, Bruxelles, Frankfurt). Pana acolo (cel putin primele 3) gasesti low cost-uri.

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Cel mai ieftin am avut Dubai - Manila, 35€. Cebu Pacific.

Manila Dubai fusese vreo 150€ la pret normal, apoi wizz pana la Cluj.

Pana in NYC cu Lufthansa 300€.

Qatar are promoții spre Thai de obicei pe la 400€. Dar... ținând cont de situația actuala e posibil sa nu vedem promoții o vreme.

Plus ca Thai au anunțat ca deschid in curând. Și sunt singurii din zona care o fac.

#5
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 29.12.2016
Dupa ce te hotarasti cauta aceeasi destinatie, acelasi zbor, in alta zi, si o sa fii surprins de diferenta de pret pentru acelasi bilet.

Edited by 2Unlimited, 20 April 2021 - 07:35.


#6
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010

 axisborn, on 19 aprilie 2021 - 23:30, said:

Cum gasesc zboruri cu pret rezonabil ptr tari foarte indepartate?
De ex Singapore, Thailanda,  Filipine etc?
Aveti ceva tips/tricks in special  cei care au calatorit foarte mult?

E posbil ca sa existe trasee mai ieftine "din bucati",  pe care motoarele de cautare ptr zboruri nu le arata?
Acum na, puteti intreba ce inseamna pret rezonabil dar de ex ptr Thailanda nu gasesc sub 550 euro dus-intors, chiar nu exista niciodata mai ieftin? Sau trebuie sa cauti permanent pana prinzi o oferta mai buna, capreturile din ce am observat fluctueaza constant .

Eu pentru destinatii din Asia ma uit la zboruri din Budapesta.
In anii prepandemie cu Qatar sau Emirates puteai gasi si la 420-430 de euro. Aeroflot mai gaseai sub 500 de euro. O data a fost si Ukranian la sub 300 si ceva cu airChina si escala in ceva oras parca Xiamen. Turkish parca mai are sub 500. Acum depidne de perioada. In iulie august erau simtitor mai scump.
Legat de Asia am observat ca cele mai ieftine destinatii de zburat in general sunt Kuala Lumpur si Bangkok.

De asemenea comparand Bucuresti cu Budapesta, in majoritatea timpului zborurile sunt mai ieftine din Budapesta spre aceste destinatii. Am luat random niste date din noiembrie Budapesta - Bangkok versus Bucuresti - Bangkok, si la o analiza sumara diferenta de preturi este de 120-150 de euro in defavoarea Bucurestiului. Nasol de cei din zona sud-estica a romaniei, misto de cei din vest.


SI da in general zborurile cu escale sunt mai ieftine. Si eu le si prefer, fiindca e mai ok o escala la jumatatea drumului decat 12 ore non stop in avion.

Si conteaza si sa fii flexibil, cum zicea si 2Unlimited.

Edited by qew, 20 April 2021 - 08:16.


#7
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,207
  • Înscris: 26.06.2009
Pe Budapesta vor fi mereu mai ieftine pentru simplul motiv ca au trafic mult mai mare. Am zburat acum 2 ani Budapesta - Munchen - Barcelona la 400 euro pentru 4 persoane cu Lufthansa. La intoarcere a avut avionul ceva problema si ne-au mutat rapid pe ruta Zurich si apoi tot Budapesta. Daca eram cu Wizz sau alte pocnitori probabil mai stateam cateva zile prin aeroport in Barcelona asteptand sa se ocupe de noi.

Parerea mea este ca pretul conteaza, dar nu este definitoriu. Doar cei care nu au ramas niciodata prin aeroport asteptand o companie low cost sa se "ocupe de problema" nu stiu ce naspa este o situatie de genul asta. Prefer sa dau 20-25% ca sa zbor cu o companie de linie decat cu un low cost; la diferente mai mari, daca nu ai copii si nervi de pierdut merita un low cost prins la preturi beton. Am prins acum vreo 5 ani un Timisoara - Berlin la 4.99 euro (Ryan); m-a costat mai mult taxiul de la parcare pana la aeroport decat zborul :-)

#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Acum m-am uitat, Chicago 300, NYC 439, San Francisco 443, Bangkok 417, Tenerife 220, Toronto 415.

Prețul pentru Chicago e bun. Și pentru Bangkok, Toronto, SFO.

La NYC am luat înainte de pandemie cu 300 dus intors, deci nu e mare scofala la 439.

Toate in August, când mi-am setat concediul. Din Varșovia.

Edited by Lex404, 20 April 2021 - 09:18.


#9
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Pentru Noua Zeelanda (cine doreste): China Eastern sau Thai Airways, cu escala la Shanghai sau Bangkok.

Ambele din Londra. Pana la Londra, Ryanair.

Gasisem bilete cu 600 de euro dus-intors spre Auckland.

Pe la 800 de euro gasisem chiar si Emirates, din Londra, Manchester sau Dublin, cu escala, desigur, la Dubai.

Alte hub-uri de unde se pot gasi zboruri ieftine (in afara de Londra): Bruxelles, Varsovia, Barcelona, Amsterdam, poate si Manchester.

Edited by cattavencu, 20 April 2021 - 09:24.


#10
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009

 cattavencu, on 20 aprilie 2021 - 09:21, said:

Pentru Noua Zeelanda (cine doreste): China Eastern sau Thai Airways, cu escala la Shanghai sau Bangkok.

Ambele din Londra. Pana la Londra, Ryanair.

Adică tu îți pui speranțele și in pericol toată vacanța și banii băgați in ea alegand sa introduci zborul low cost cu ryan București - Londra?
Ce faci dacă schimba ora sau ziua ori se anulează zborul cu Ryanair? Sau dacă întârzie și nu prinzi zborul din Londra?
Pierzi tot? Pierzi....

Artificiale astea funcționau înainte de nebunia asta, deocamdată e cam mult instabilitate sa îmi risc vacanța și câteva mii de euro pentru 2-300€ economisite.  Prefer oricând un zbor cu o companie serioasă direct din București care sa ma duc la destinație într-un fel sau altul decât sa nu pot ajunge la timp pt zborul principal dacă ma înțelegeți la ce ma refer

#11
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

 Tz3posu, on 07 mai 2021 - 21:23, said:

Adică tu îți pui speranțele și in pericol toată vacanța și banii băgați in ea alegand sa introduci zborul low cost cu ryan București - Londra? ...

Dacă între zborul din România și cel din Londra e o săptămână (sau măcar câteva zile), atunci nu mai e nicio problemă. Și mai vizitezi și câte ceva prin Londra.


Sănătate și toate cele bune !

#12
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020
Exact, normal ca te duci cu cateva zile mai inainte

#13
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Dar trebuie sa ai și timp de vacanta. 1-3 zile e ok.

Problema la low-cost e ca nu te ruteaza dacă au anulat in ultimul moment. Îți dau alt zbor cine știe când.

O companie de linie o sa te ruteze in aceiași zi. Anul trecut in Februarie când o fost ceva furtuna in Europa, aveam zbor Barcelona - Krakow cu Lufthansa. Toate zborurile in Europa centrală anulate. Aia cu low-cost au stat câteva zile. LH m-a rutat in aceiași zi cu KLM, și nici măcar nu sunt in aceiași alinta.

Zbor mult cu LH in EU. Și diferența de pret vs low-cost nu e așa mare (LH basic, doar troller de cabina + rucsac vs low-cost cu același bagaj). La LH dau 100€ dus întors. La low-cost 60-80. La LH primesc mic dejun, cina, bere, vin, internet. La low-cost nimic. La LH am lounge. La low-cost nimic. La LH pun mereu trollerul de cabina la check in (ca sa nu îl car eu prin aeroport), la low-cost îți zice ca trebuie sa plătești la check in, și când ajungi la poarta te pune sa îl pui la cala ca nu e spațiu in cabina. La LH & friends am mile. La low-cost nimic. La LH și restul poți primi upgrade la premium/ business gratuit, la low-cost nimic.

Pentru 20-40 € dus întors nu merita diferența. 40€ dai pe un sfert de seara in oraș in vacanta.

Edited by Lex404, 09 May 2021 - 09:11.


#14
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Atunci care mai este scopul căutării unui preț cât mai mic dacă oricum cheltui bani pe transferuri du-te vino hotel - aeroport plus costul cazării in Londra doar ca sa plătești mai puțin pe biletul pentru zborul principal? Câteva zile sau o săptămâna? Pai deja vorbim de încă o vacanța. Practic ajungi mai scump decât dacă iei zbor bun din prima și probabil ca ajungi și obosit.

Am încercat asta in trecut, e prea obositor dacă scopul vacantei este relaxarea.
Bănuiesc ca dacă îți perinita sa dai câteva mii de euro pe o vacanța pe alt continent nu câștigi minimul pe economie și o diferent de 2-300€ nu trebuie sa te motiveze sa îți pui in pericol toata “investiția”.

Asta este o parere personală și știu ca suntem cu totii diferiți. Dar in condițiile actuale pline de nesiguranța as prefera sa am parte de puțină stabilitate măcar când vreau sa ma deconectez de la viața de zic cu zi și sa nu stau cu stres aiurea.

Edited by Tz3posu, 10 May 2021 - 12:54.


#15
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

 Lex404, on 09 mai 2021 - 09:06, said:

40 de euro dai pe un sfert de seara in oraș in vacanta.
Ei sa nu exageram, eu cu 40 euro iau 1-2 nopti de cazare.
Si avionul vreau doar sa ma duca la destinatie, nu am neaparat nevoie de toate chestiile alea extra .
Ideea e ce stil de a calatori ai. Jobul meu imi permite si o luna de vacanta legata, chiar si peste  si atunci prefer sa ma duc prin mai multe locuri cu acelasi buget.
Si atunci 40 de euro de ici  20 de dincolo etc se aduna si ma mai plimb o saptamana.


Edited by axisborn, 10 May 2021 - 14:30.


#16
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,207
  • Înscris: 26.06.2009
…sau saptamana aia o petreci prin ceva aeroport de conexiune ramas in urma dupa ce low costul a anulat zborul :-(

Doar cine a patit-o intelege frustrarea si supararea de a ramane “amanet” la distanta mare de casa si compania low cost sa fie 0 interesata de tine.

#17
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Dar cazarea costa 0 euro pe scaunele din aeroport. 🤑

Edited by mdt, 11 May 2021 - 15:36.


#18
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

 Xman_ghio, on 11 mai 2021 - 14:59, said:

…sau saptamana aia o petreci prin ceva aeroport de conexiune ramas in urma dupa ce low costul a anulat zborul :-(

Doar cine a patit-o intelege frustrarea si supararea de a ramane “amanet” la distanta mare de casa si compania low cost sa fie 0 interesata de tine.
Singura problema aici este daca ti se termina concediul/zilele libere.
De ce sa stai o saptamana?
Cu low cost mergi de obicei in Europa, cred ca sunt rare cazurile sa se anuleze un zbor si sa nu gasesti altul a doua zi, cu alta companie evident dar pe zbor anulat in ultimul moment primesti oricum rambursare+compensatii  .
Daca ai zile libere in continuare, nu ai stres, eu am plecat din RO de cateva ori fara macar a rezerva zbor de intoarcere si alea au fost cele mai misto calatorii ca nu aveam o limitare xand sa ms intorc si culmea am gasit zboruri super ieftine de intoarcere.

Edited by axisborn, 11 May 2021 - 16:47.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate