Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

6 = CX-5

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
335 replies to this topic

#217
daemonus

daemonus

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 06.05.2008
31.500 ... functionam.

#218
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,625
  • Înscris: 02.10.2009
Masina este excelenta. Porcariile frecvente din service-uri nu tin de numele Mazda, ci de mizeria morala din tara.
Desigur, conteaza si cat mergi, pe unde si cum. Cx-5 nu cred ca a fost facuta ca sa fie hamalita si fortata sute de mii de km sau pe drumuri proaste.

#219
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ca tot am facut revizia acum vreo doua zile la 2.5l-ul meu si ziceam mai sus de preturi, $89 a fost tot cu multi-point inspection.

Pentru inspectie mi-au trimis si pe email raportul + video.

Mie mi se pare foarte ieftin o revizie de genul asta dar probabil castiga ei prin alte operatiuni; mi-au schimbat diferentialul pe spate pe garantie dar au facturat $2500 pe Mazda  Posted Image

Edited by MembruAnonim, 22 January 2022 - 04:27.


#220
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,195
  • Înscris: 08.01.2021
360e in Europa a doua revizie. Ulei filtru ulei habitaclu și lichid de frâna.
Am primit și eu raportul de inspecție prin e-mail însă fără video.

#221
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca diff-ul tau de pe spate o sa ajunga sa faca asa, bate-i la cap inainte de a expira garantia (cred ca noi avem acelasi diff).

Edited by MembruAnonim, 22 January 2022 - 18:27.


#222
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,625
  • Înscris: 02.10.2009
Reviziile au costat intotdeauna f. putin, nu-mi aduc aminte cifra, inseamna ca nesemnificativ.
Nici o problema in garantie, la trei Cx-5 avute. Nici dupa, dar cel mai mult am tinut una cca 4.5 ani, 85k.

#223
daemonus

daemonus

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 06.05.2008
32.000km. Ar fi trebuit sa fie mai multi, dar ultimii 300 au fost facuti cu o noua achizitie - Renault Clio, motor 1 litru, benzina + GPL. Masina a fost luata cu un scop anume, deocamdata o foloseste socru-meu. Am ridicat-o vineri, pentru ce a fost facuta ea (naveta pe distante scurte) este OK.

#224
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,195
  • Înscris: 08.01.2021

View PostMembruAnonim, on 22 ianuarie 2022 - 18:20, said:

Daca diff-ul tau de pe spate o sa ajunga sa faca asa, bate-i la cap inainte de a expira garantia (cred ca noi avem acelasi diff).

Nimic de raportat deocamdata (18kkm). Garantie am inca 3.5 ani, deci sper sa se manifeste la timp, daca e din cele cu probleme.

#225
daemonus

daemonus

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 06.05.2008
33.000 km. Mai descopar cate o zgarietura pe masina pe ici pe colo, jeguri umane. Masina functioneaza ireprosabil in rest. Un mic regret am, ca am transformat portbagajul intr-un mic service, pentru restul parcului auto. Dar nu e bai.

Un mic story, aflat astazi, de la mecanicul meu (ca toti avem un mecanic azi). Ma rog, este impropriu zis mecanic, caci intre timp de 3 ani de cand ne stim am devenit si prieteni. A avut la garaj un CX-3 proaspat iesit din garantie. Proprietara vehiculului, jurata ca nu mai trece pe la reprezentanta ("prietenii" mei) pentru ca sunt exorbitanti ca si pret, si nici macar ei "ca femeie" nu i-au inspirat incredere. Schimbul filtrului de combustibil avea insa sa-i dea dreptate femeii - era ala al masinii. De cand a produs-o doamna fabrica. Accesul dificil, dar mai ales sa-l scoti de acolo - titanic work.

Am cam luat decizia "to bite the bullet" - o sa-mi fac lucrarile "obligatorii" la service-uri autorizate RAR, cu "fractura" unde o sa fie prezente nr. de km la care s-au efectuat si end-of-story. Inca un motiv pentru care istoricul "la reprezentanta" este un mare kk-maka mi l-a oferit doamna din randurile de mai sus. Ce mi se pare mie absolut jenant este faptul ca o marca precum Mazda (si mai sunt si altele) ajung oarecum in derizoriu, extrem de usor.

#226
officer_nats

officer_nats

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 14.10.2018
Si la Hyundai I40 filtrul de combustibil se schimba cu scule dedicate de service. Daca nu le ai, trebuie sa dai jos bateria, sa scoti calculatorul de injectie, sa desfaci niste tubulaturi si de-abia apoi sa ai mangi lungi sa ajungi la el, sa desfaci conductele tur/retur si sa il scoti. Dupa ce il scoti, il dai jos din carcasa si abia poi ajungi la filtru. Daca idiotii de la Tiriac iti mai busesc si capul la surub, trebuie scos la menghina / taiat, gasit alt surub, etc. Traite si patite.
Preturi mari si mecanici jalnici sunt in toate reprezentantele, fara exceptie.

Edited by officer_nats, 15 February 2022 - 20:47.


#227
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,625
  • Înscris: 02.10.2009
Nu am experiente dn astea, cand a fost vorba de revizie programata sau schimb de ulei am lasat masina, am asteptat sau m-au dus/adus ei de la servici sau mi-au dat masina pentru ziua aia, cum am cerut.

Niciodata vreo problema, comentariu, ceva bani cerut in plus fata de pretul standard afisat iar ptr ulei si filtru am platit o data 500 pentru tot restul vietii masinii (e cam 85 un schimb la reprezentante, cca 50 la celelalte firme specializate pe schimb). E vorba de firma, service-ul care face operatiile, de oamenii de acolo, de sefii lor din regiune si tara, nu de Mazda.

Faptul ca e acces dificil (sa vezi la Mercedes B classe...) e strict solutia tehnica adoptata de fabricant, poate ca pretul masinii e mai mic cu ceva din cauza aia. Masinile nu sunt facute sa fie lucrate in toate felurile pe acasa, din contra, se da de lucru si celorlalti din bransa auto, plus ca e vorba de calitate si siguranta operatiei (fie si teoretic). De altfel in cazul celor care stau la bloc, fie el si cu garaj afara sau subteran, nu sunt in general permise a fi facute acolo nici un fel de service, afara de inlocuirea unei anvelpe. In cazul schimburilor de ulei sau spalatului masinii acasa exista conditii mai restictive din cauza poluarii.

BTW, am vazut ca am si eu 36000 km cu masina asta de acum , in fix trei ani, cam putin din cauza ca am lucrat de acasa (cu precedenta aveam 48000 la 3 ani...). Schimbat acum cateva luni parbrizul, fortat la re-inmatriculare in alta provincie din caza unei mici ciupituri de la o piatra, chestie total nesemnificativa dar legea-i lege, pe bune ca nu-i tomeala, astia-s dusi rau...
Inca nu am pus vreun stick cu muzica sa vad cum "suna " masina, am tot zis ca pun (nu folosesc muzica, radioul, nici la drum f. lung, poate asa,de ordinul a cateva minute pe an), la precedentele CX-5 sunetul nu era grozav pe radio, fie si cu 6 boxe Bose.

Edited by Rosebud09, 15 February 2022 - 23:11.


#228
daemonus

daemonus

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 06.05.2008
Cifra faina. Foto a fost facuta aseara. Acum are mai multi.

Attached Files

  • Attached File  mzd.jpg   168.66K   102 downloads


#229
daemonus

daemonus

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 06.05.2008
34.300+. Cred ca la 40.000 out cu discurile si placutele de frana. Mi-am comandat (sa vedem daca onoreaza comanda, ca am avut si suprize gen -"nu putem verifica compatibilitatea, masina este foarte noua " :doh:) discuri fata + spate Brembo si placutele asijderi. Daca-mi aduc bine aminte, undeva la vreo 1400 lei (parca). Vedem luni sau marti daca se concretizeaza.

#230
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 29.04.2008
Că idee de preturi: aproape 1900 un pivot (practic schimba tot brațul). In plus la 90000 km am o bucșă pe cale de ducă undeva la jugul spate. Nu exista separat, tot jugul sare de 1000 de euro.

#231
daemonus

daemonus

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 06.05.2008
35.000 trecute fix.

#232
daemonus

daemonus

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 06.05.2008
36.000 trecute fix si pe 01.04.2022 facem 1 an impreuna. Probleme 0.
Azi, pe ruta Brasov - Fagaras - Albota - Sibiu - Rm. Valcea - Dragasani - Craiova.
La dus, Craiova - Slatina - Pitesti - Campulung - Rucar - Bran - Brasov - 8.3 in bord, 8.2 la pompa.

Attached Files



#233
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Acul ala la temperatura pe acolo sta tot timpul? pare sa fie in jur de 75C-80C.

Edited by MembruAnonim, 26 March 2022 - 23:58.


#234
daemonus

daemonus

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 06.05.2008

View PostMembruAnonim, on 26 martie 2022 - 23:56, said:

Acul ala la temperatura pe acolo sta tot timpul? pare sa fie in jur de 75C-80C.
Foto e facuta dintr-un unghi mai ciudat si da impresia asta, sta la 90 de fapt. Nu l-am vazut vreodata sa se miste din pozitia aia (spre deosebire de tigaia nemteasca, care mi-a dat niste trairi "intense").
Fun-fact: de o saptamana sunt un posesor si de Opel Vivaro (care e de fapt Reno Traffic), motor de 2 litri. Ala nu are indicator de temperatura apa, si mi se pare extrem de ciudat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate