Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

De la teren intravilan arabil la constructie casa

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

View PostMariabts, on 19 octombrie 2021 - 18:23, said:

Am obtinut Certificatul de urbanism, aici terenul cf.unei Hot.consiliului Local din 2018, se pare cu PUG in curs de aprobare,este trecut ca fiind in intravilan( regim juridic) si arabil ce permite construire...

Ceva este în neregulă cu această afirmație. Vorbești despre o hotărâre a consiliului local prin care terenul a fost trecut în intravilan, dar și despre un PUZ care ar fi în curs de aprobare...

Este vorba cumva despre un PUZ nou, altul decât cel care a făcut obiectul hotărârii de consiliu (care ar putea fi de fapt legată de adoptarea unui PUG)?

Pentru că dacă respectivul PUZ este încă în curs de aprobare, regimul terenului momentan nu a fost schimbat...

Atașează o copie a certificatului de urbanism (cenzurând datele personale).

#20
Bachus92

Bachus92

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 26.05.2022
Bună ziua! Aș avea și eu o problemă/nelămurire, dacă mă poate ajuta cineva, vă rog.

Am un teren de 1000 de mp intravilan, pe care se află și o casă de 132 mp făcută din 2004.
TOATE actele/demersurile au fost făcute ca la carte de către tatăl meu (autorizație de construcție/proiect, etc).

Din motive de sănătate am hotărât să vindem casa și terenul, iar cumpărătorul a spus că nu dispune de toți banii și vrea să facă prin credit Prima Casă.

Fiind cuplu tânăr și înțelegând că nu toți au o căruță de bani cash prin casă, am hotărât să "batem palma" și le-am oferit copii xerox ale tuturor actelor cerute de către bancă. A venit și evaluatorul și a spus că prețul este "cinstit și real".

Toate bune și frumoase până astăzi când m-a sunat cumpărătorul și a spus că banca (Cec Bank) "mârâie" deoarece în Cartea Funciară terenul este trecut astfel:

1000 mp intravilan, din care 325 mp "curți construcții" și 675 "arabil".

Banca stipulează că se prea poate să nu fie acceptat creditul fiindcă ei nu oferă credite pentru EXTRAVILAN.

Mi-au pușcat sinapsele când am citit, cum adică EXTRAVILAN când scrie negru pe alb în CF că TOT terenul este INTRAVILAN, din care 325 mp CC și restul arabil.

Am sunat și la urbanism la Primărie și mi-au spus același lucru, nu are nicio logică/relevanță ce spun ei.

Astfel că întreb, există vreun impediment în acest caz? Să-nțeleg că banca ar dori ca întreg terenul să fie Cc?!
Dacă da, cum aș putea să fac asta cât ar dura și ce costuri ar implica?

Mi se pare absurd ce au spus, din moment ce tatăl meu a gândit-o logic punând doar o parte Cc, restul terenului având viță de vie, deci am fi plătit impozit de Cc degeaba..

Vă mulțumesc..

#21
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Sa mearga la alta banca. CEC sunt cam "inapoiati"...

#22
Bachus92

Bachus92

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 26.05.2022
Deja au plătit analiză dosar, evaluator, alte demersuri..

Banca a precizat că se vor consulta cu juristul lor și vor reveni cu un răspuns..

Mi se pare total absurd.

#23
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009
Deci practic 2/3 din teren este arabil (cu toate ca este intravilan el nu poate fi urilizat pentru constructii - eventual pentru o anexa/constructie industriala). Deci pot intelege de ce banca de fapt poate considera ca acel teten nu este tot atat de valoroa ca unul intravilan curti-constructii…

Intrebarea este ce ati discutat voi cu cumparatorul: i-ati dat un CF inainte de a plati avansul/arvuna? Oricum va trebui sa schimbe banca pt ca cel mai probabil nu vor vrea sa finanteze (sau ii va oferi un credit mai mic).

Sa muti tu acum totul in Cc este destul de complicat. Trebuie sa intrebi la primaria respectiva si sa vezi cum apare terenul la ei (sa nu te trezesti ca apare extravilan). Si sa vezi in PUG ce este prevazut si poate acolo poate fi cuprins ca intravilan Cc. Altfel trebuie PUZ = mii de euro si ani de zile :-(

Edited by Xman_ghio, 27 May 2022 - 04:25.


#24
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 08.01.2021
Și eu am construit pe teren  care inițial a fost INTRAvilan arabil + faneata.
Pe baza autorizației de construcție de o parte din terenul ala devine "construcții" si/sau drum. Se declara la dir economica, la dir agricola și aia e. Chiar iei am mers la dir agricola pentru declaratie. Acum am "arabil" + "faneata" + "construcții" + "drum", toate intravilane.
Cu alte cuvinte nu-i nimic în neregula cu situația ta, și terenul arabil sau faneata pot fi INTRAVILANE.
Puz exista dinainte de a lua autorizația de construire.

Edited by KiloW, 27 May 2022 - 07:41.


#25
Bachus92

Bachus92

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 26.05.2022
REPET, întregul teren de 1000mp este INTRAVILAN! Ba chiar, lângă cei 675 mp de "intravilan arabil", la 20m de gardul nostru sunt casele vecinilor în ambele părți (stânga - dreapta).

Au fost puși 325 mp Cc (unde este amplasată și casa) și restul de 675 mp "intravilan arabil" DOAR fiindcă s-ar fi plătit impozit pentru Cc DEGEABA (ca să nu zic fără logică)

Și în acest sat, având toate utilitățile, inclusiv gaze și canalizare, impozitul nu e mic..deloc.

Ceea ce stipulează banca este o tâmpenie. Ei oferă credit pentru valoarea casei și a terenului de 1000 mp pe care se află casa.
Să văd ce răspuns dau, e ultima oară când mai colaborez cu "Prima Casă" sau alte credite de genul.

După ce că-l sclăvesc pe cumpărător 30 de ani, mai emit și alte pretenții..

#26
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014

 Xman_ghio, on 27 mai 2022 - 04:22, said:

Deci practic 2/3 din teren este arabil (cu toate ca este intravilan el nu poate fi urilizat pentru constructii - eventual pentru o anexa/constructie industriala). Deci pot intelege de ce banca de fapt poate considera ca acel teten nu este tot atat de valoroa ca unul intravilan curti-constructii…
...
Si atunci evaluarea ce rost mai are ? Ca banii dati de banca sunt "acoperiti" de o proprietate cu valoare data de un expert.

#27
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

 Xman_ghio, on 27 mai 2022 - 04:22, said:

Deci practic 2/3 din teren este arabil (cu toate ca este intravilan el nu poate fi urilizat pentru constructii - eventual pentru o anexa/constructie industriala). Deci pot intelege de ce banca de fapt poate considera ca acel teten nu este tot atat de valoroa ca unul intravilan curti-constructii…

Practic, terenul intravilan arabil este același lucru cu terenul intravilan curți-construcții, deoarece poate fi scos din circuitul agricol prin simpla emitere a unei autorizații de construire...

#28
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,936
  • Înscris: 08.06.2005

 Xman_ghio, on 27 mai 2022 - 04:22, said:

Deci practic 2/3 din teren este arabil (cu toate ca este intravilan el nu poate fi urilizat pentru constructii - eventual pentru o anexa/constructie industriala). Deci pot intelege de ce banca de fapt poate considera ca acel teten nu este tot atat de valoroa ca unul intravilan curti-constructii…


Nu e asa. Intravilanul arabil poate fi utilizat pentru constructii. Cum spune colegul de mai sus e chiar simpla si corecta metoda.

@bachus92
Apropo de CEC. Poate e doar o scapare. Terenul nu este extravilan. Vorbeste cu cumparatorul sa le explice foarte clar situatia. Poate sunt idioti :)

Edited by mircea812, 28 May 2022 - 07:43.


#29
Bachus92

Bachus92

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 26.05.2022
Da, a revenit banca cu și anume confirmarea că e totul în regulă cu terenul.

Acum mi-a spus cumpărătorul că așteaptă aprobarea creditului.

Ce rost mai are toată tevatura asta și simulările și toate demersurile dacă apoi așteaptă aprobarea băncii pentru credit?

Am scris eronat că ar fi credit Prima Casă, este Credit Ipotecar.

Știe cineva în cât timp se aprobă astfel de cereri și statistic care sunt șansele de aprobare?

Deja tărăgănăm de aproape 1 lună și chiar începe să-mi piară răbdarea..

#30
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009
…te grabesti undeva? :-)

Agentia locala pre-aproba creditul/suma si apoi verifica sa fie ok toate actele. Centrala are decizia finala - in principiu pentru ca au fost tot felul de “fraudasi” (atat vanzatori, cat si angajati ai bancii) in trecut si bancile au pierdut milioane pe chestiile astea. In principiu in 5-7 zile se aproba daca actele sunt ok si nu au nelamuriri. Daca au nelamuriri depinde apoi de vanzator sa le aduca si banca sa avanseze.

#31
Bachus92

Bachus92

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 26.05.2022
Sărăcuțele bănci, mi se face și milă..

Ai dreptate, m-am mai liniștit acum. Mai ales că i-au mai imputat și 200 RON / LUNĂ "administrare credit" cumpărătorului. Ceea ce se traduce în "aproape 10.000 euro dați în plus, DEGEABA"

Dar ai dreptate, nu e nicio grabă..

#32
Bachus92

Bachus92

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 26.05.2022
Și uite cum au trecut încă 2 săptămâni de atunci, iar "banca centrală" acum vrea să îi facă un referat cumpărătorul referitor la modificările pe care (ar) vrea să le facă acesta casei (încălzire/sanitare/electrice, etc) și finanțările pentru asta.

A MAI AUZIT CINEVA DE ASEMENEA ABERAȚII?!?

#33
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009
Este posibil să fie de fapt un ajutor mascat din partea ofițerului de credite care a constatat că, potrivit normelor interne, solicitarea de creditare nu stă prea bine cu punctajul obținut și ar urma să fie respinsă. Încearcă să mărească punctajul pentru ca superiorul lui să-și dea acceptul...

Să facă respectivul referat, nu pare ceva extrem de complicat.

#34
Bachus92

Bachus92

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 26.05.2022
Mulțumesc de răspuns. Dar totuși, dacă la pre-aprobare totul a fost ok, cum de la "banca centrală" nu se pupă cu ce au spus cei de la banca locală?

Adică, nu mă pricep eu dar mi se pare destul de ciudat să treci cu brio prin acea "simulare" (verificat acte de ambele părți, anaf, evaluator, etc) și apoi banca centrală să considere că nu e de acceptat creditul. Mai ales că e ipotecar, nu "prima casă" și din câte am înțeles se aprobă mai ușor acela..

Probabil nu mai am eu răbdare și încerc să găsesc explicații într-un domeniu necunoscut..dar tot mi se pare ca fiind un non-sens..

#35
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009
Nu e semn bun. Vin vremuri dificile dacă au început și băncile să sufle în iaurt... cum se zice Posted Image

Edited by subss, 14 June 2022 - 22:51.


#36
Bachus92

Bachus92

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 26.05.2022
Sincer, nu știu ce să mai cred. O ținem așa de o lună, în care eu am șters toate anunțurile și aș fi putut avea alți cumpărători interesați.

Nu îl fac pe cumpărător vinovat cu nimic, a fost prompt cu tot ce a ținut de el, stă și el cu sufletul la gură așteptând răspunsul.

Dar măcar să-l dea odată!! Presupun că dacă era vorba de un răspuns negativ, ni l-ar fi dat deja. Sau cine știe ce logică (dacă există) or avea ei..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate