Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Preț construcție casa 50 mp

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Bms1993

Bms1993

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.04.2021
Buna ziua. As vrea sa îmi construiesc o căsuță de 50 mp cu 1 dormitor baie bucătărie și living.
As vrea sa știu cam cat m.ar costa o asemenea construcție. De la proiect la fundație etc etc. La roșu cât și la cheie.. cum sa procedez sa o scot mai ieftin .aștept răspunsuri. Nu mă pricep mai deloc în acest domeniu

#2
BaXXon

BaXXon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 18.04.2021
Cat mai ieftin iesi daca o faci tu de la a la z dar cum zici ca nu te pricepi , pretul o sa varieze in functie de ce mesteri ai prin zona ta . Intre 30k euro si cerul e limita .

#3
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
25k.

#4
Bms1993

Bms1993

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.04.2021
La cheie ?!

#5
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
https://structurauso...sistem-modular/

#6
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,383
  • Înscris: 24.09.2017
daca viotl a zis 25k, pai atunci atat e. sunt vreun miliard de moduri in care poti face o casa. probabil cel mai ieftin si comod iesi cu structura metalica.

vezi aici si imparte la 2 si mai pune fundatia, gen 10.000 cu autorizatie si altele: https://www.casemexi...Karmela_II-i250

daca vrei zidarie, atunci e cam 25-35k, cu 15-20k la rosu.

Edited by bobitad, 19 April 2021 - 19:15.


#7
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
40-45k.

#8
Bms1993

Bms1993

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.04.2021
45 k ? Mi se pare exagerat. As vrea un răspuns amplu de la un băiat în domeniu. Costurile minime

#9
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Minim=500 euro/mpc. Mediu= 800-900 euro/mpc. Peste medie= nu exista limite. DAR sa stii ca preturile materialelor au crescut cu 30% in medie, sunt materiale care au scumpiri de 100-200% de la inceputul anului.

#10
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018
Pe vremuri era 500e mp. Deci cu 25k scapai. La cheie.

De cand cu pandemia, am vazut ca au crescut preturile in prostie. Deci as zice 30-35k. La cheie.

Edited by carturarulobosit, 19 April 2021 - 19:40.


#11
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Discutia este asa de diversa ca inainte de toate trebuie precizat ca depinde de oras, de zona.
Ce vreau sa zic? Daca cumva este in oras, sa ai gaze, apa, curent, toate la poarta, da, ar trebui sa te coste rezonabil.
Daca este pe langa oras bugetezi 2000 de euro doar tras curent, alte mii de euro apa, alte mii de euro gaze, daca sunt gaze, subliniez "gaze" nu promisiuni ca or sa traga gaze peste cativa ani.
Si sa nu fie teren pe vreo strada afaltata proaspat ca vreo 5 ani nu ai voie sa o spargi, trebui solutie tehnica de sapat pe sub strada, bugeteaza mii de euro.

Incerc sa zic pana sa ajungi la proiect trebuie sa scoti un certificat de informare, acolo iti spune punctual ce ai voie sa construiesti.
Cu certificatul ala de informare te duci la un proiectant, unul mai de buget, sa iti faca un proiect simplu.
Proiectantul iti recomanda o firma sau o echipa care or sa iti zica un pret pentru fundatie, casa la rosu.
Atentie. Sa platesti doar ce se construieste, atat, sa nu dai bani inainte ca sun destui care dau tepe.

Si am sarit peste etapa cu gardul? Terenul trebuie imprejmuit, faci gard temporar de lemn? S-a scumpit lemnul de este vreo 12-15 lei o blana, cat te mai costa plopul + blanile de legatura, calculeaza cat te ajunge gardul.
Vrei sipca metalica? Trebuie fundatie beton.

Materialele le poti calcula singur pe adresele magazinelor leroy, dedeman.

La rosu pot destul de multi sa iti zica pretul, la cheie? Depinde de finisaje, de cerintele tale.
Important este sa o faci la rosu ca te poti muta si la rosu daca i-ai pus termopane si ai acolo curent si apa trase, amenajezi o baie improvizata si te apuci de izolat o camera, locuiesti acolo si lucrezi si la casa.
Ai precizat "varianta ieftina", altcumva nu precizam asa ceva.

Nu vreau sa fiu rautacios, chiar ti-am spus la obiect cum sta treaba.

Am povestit pe forumul asta ca prin 90 o familie vanduse apartamentul si se apucasera sa faca casa, au terminat parter si au ramas fara bani, si ani de zile au locuit intr-o casa fara etaj, era placa turnata si ei stateau la parterul ala. Treceam toti care locuiam la bloc, ne parea rau de ei, ii compatimeam.
Si ete cum s-a schimbat piata imobiliara, aia au locuit acolo, curte mare.
Pot sa iti zic ca mai inainte m-am uitat pe google earth si am plantat si ceva pomisori pe acolo.

Ce rost a avut povestioara mea? Este un indemn, ia de te apuca de constructia casei, chiar daca ramai fara bani, tot o sa poti sa locuiesti in ea cat timp ai un acoperis si curent.

#12
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,383
  • Înscris: 24.09.2017

 Bms1993, on 19 aprilie 2021 - 19:16, said:

45 k ? Mi se pare exagerat. As vrea un răspuns amplu de la un băiat în domeniu. Costurile minime
un raspuns amplu la ce?
faci casa din chirpici?
faci casa pasiva?
muncesti tu?
vrei cu firma?
ai facut studiu geotehnic?
vrei sa te duci la un arhitect sau sa iei proiectul de pe net?
vrei curent?
ai canalizare?
faci fosa?
vrei sa o incalzesti cu ce?
stai intr-o zona puternic seismica sau nu?
faci in Bucuresti sau in munti?
existe termopane ieftine si termopane scumpe
exista gresie de 30 de ron exista de 3000 de ron
..........s.a.m.d.

sunt 1 miliard de moduri de a face o casa in 2021. ai primit raspunsuri bune zic eu. intra pe jurnale de case si vezi ca unii au pus si preturi. si dupa ce citesti pe acolo cateva sute de pagini, incepe sa-ti fie mai clar ce vrei sa faci si cum si cat o sa coste.

Edited by bobitad, 19 April 2021 - 20:23.


#13
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
28.568,57 euro

#14
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017

 Friskey, on 19 aprilie 2021 - 20:23, said:

28.568,57 euro

Cu TVA sau fara?

#15
Bms1993

Bms1993

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.04.2021
Am înțeles. Prost an mi-am găsit să-mi fac casa Posted Image)

Da..aveți dreptate. Chiar nu mă pricep. Îmi pare rău . Voiam să știu așa în mare un preț..apreciez răspunsurile . Trebuie să mă mai interesez,trebuie sa învăț multe


Căsuță vreau sa o construiesc langa casa alor mei,poate chiar să mă leg cumva de ea..am gaze apa curent canalizare. Absolut tot. Eu am greșit de la inceput că nu am dat detalii absolut deloc.

Edited by Dany_Darke, 19 April 2021 - 23:04.


#16
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Prin 2010-2012 isi facusera unii case cu 30k la peste 100mp. Si erau ceva preturi atunci, imediat in criza.
25k e la 500e/mp, cea mai usoara estimare.
Daca nu esti pretentios si ai o gramada de prieteni poti sa o scoti si mai ieftin.
Daca te pregatesti bine si prinzi o echipa buna, e gata pana apuci sa te dezmeticesti.
Intrebai de casa, da? ca daca vorbim de utilitati si hartoage se lungeste discutia.

La 50 de mp, ma ierte Dumnezeu, e usor tare sa-ti faci un plan si un buget. Eu zic totusi sa te gandesti la macar 90-100 mp, sa nu iti para rau mai tarziu.

Vezi jurnalul @inu1711 - microcasa cu 1000 de intrebari.

#17
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
am softpendizat eu for you:
https://forum.softpe...0#entry23721560
https://forum.softpe...0#entry23699129
https://forum.softpe...0#entry22234962

Edited by viotl, 20 April 2021 - 06:27.


#18
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006

 Bms1993, on 19 aprilie 2021 - 21:28, said:

Am înțeles. Prost an mi-am găsit să-mi fac casa Posted Image)
Da..aveți dreptate. Chiar nu mă pricep. Îmi pare rău . Voiam să știu așa în mare un preț..apreciez răspunsurile . Trebuie să mă mai interesez,trebuie sa învăț multe
Căsuță vreau sa o construiesc langa casa alor mei,poate chiar să mă leg cumva de ea..am gaze apa curent canalizare. Absolut tot. Eu am greșit de la inceput că nu am dat detalii absolut deloc.
Casa similara ca dimensiuni cu cea dorita de tine, 76m.p. construiti/ 57 utili, pod mansardabil la 1m inaltime, fundatie la 1,5m, bca Ytong de 30cm (+ polistiren de 10) + gard sipca metalica pe o latura (14m)+ demolare casa batraneasca existenta pe teren = 46500 euro la cheie cu firma (factura) - fara costul bransamentelor.

Edited by l_dan, 20 April 2021 - 09:54.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate