Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Terminator End of war 2023

Senzor de prezența/mișc...

Filmare camera video sau smartphone

Rog confirmare/infirmare solutie ...
 Cablu fan controller - placa de b...

Un sfat, va rog, ce senzori sa fo...

Rezerva succesorala, donatie scut...

Prima History
 Hard disk HGST-viteza scriere

Frana stroboscop pe BMW

Ce SSD sa imi cumpar pentru acest...

Guvernul vrea sa interzica IMM pa...
 Aplicatie design

Smd M05

Procedura completa punere sub int...

Ce procent din neuroni pierde in ...

U.E.F.A. ia in calcul suspendarea Ligii Campionilor/Europa League

- - - - -
  • Please log in to reply
131 replies to this topic

AlleXyS1

AlleXyS1

Active Member

• Grup: Members

View PostBob493, on 20 aprilie 2021 - 08:59, said:

City si PSG, echipe hibrid care pan acum 10 ani erau mediocre in campionatele interne (au avut si perioade bune in istorie, dar in ambele campionate, altele erau puterile). Sahtior n-a avut sustinere. Pentru ca, UEFA in loc sa dea loc direct in grupele CL pentru asociatiile 13-15 (de mult timp doar primele 12 campionate au garantat loc/uri in grupe), a mai adaugat locuri pentru cele din top, care oricum aveau destule. Astfel, a marit si mai mult diferenta dintre bogati si saraci. UEFA le-a facut pe plac o data bogatilor, le-au dat cate locuri au dorit, 16 din 32 echipe sunt din top4 campionate. Acum, nu se mai multumesc cu asta, vor si mai mult, vor sa infiinteze SuperLiga. Dupa asta, vor continua sa gaseasca alte metode de avutie. Istoria nu mai conteaza, fanii nu conteaza, competitia nu conteaza, meritul sportiv nici atat, doar banii.

Eu sper sa fie banate 3 ani fiecare din cele 12 din Champions League, si eu unul o sa urmaresc mai multe meciuri din grupe, in loc de Real - Galata fara miza, voi vedea un  Bilbao - Galata cu sanse de ambele parti. Pe SuperLiga ... voi urmari rezultatele, exact cum ma uit si la MLS. doar pe flashscore. Aceleasi echipe an de an, devine plictisitor. Asta se intampla si acum in fazele knockout UCL, asta se va intampla si in SL.

ajax2854

ajax2854

Duke

• Grup: Senior Members

View PostAlleXyS1, on 20 aprilie 2021 - 09:11, said:

Eu sper sa fie banate 3 ani fiecare din cele 12 din Champions League, si eu unul o sa urmaresc mai multe meciuri din grupe, in loc de Real - Galata fara miza, voi vedea un  Bilbao - Galata cu sanse de ambele parti. Pe SuperLiga ... voi urmari rezultatele, exact cum ma uit si la MLS. doar pe flashscore. Aceleasi echipe an de an, devine plictisitor. Asta se intampla si acum in fazele knockout UCL, asta se va intampla si in SL.

Stai ma, nu te uiti tu la Real? :)))))))))))))))))

Lumea nu intelege de ce inca oamenii au in memorie Depor - Milan 4-0.
Fotbalul este despre suporteri si pasiunea pentru joc, nu pentru bani.
Superliga asta nu va avea succes, ca nu se adreseaza tuturor federatiilor de pe continent si fotbalul nu este o asociatie sinistra intre niste cluburi ce nu retrogradeaza si au 0 competitie, gen NFL sau MLS. Adica fotbalul american, nu are nicio legatura cu fotbalul. La ei exista 0 rivalitate in toate sporturile pentru ca 0 competitie. :))))

Bob493

Bob493

Senior Member

Sunteti naivi. Nu se gandeste absolut nimeni la Depor - Milan 4-0, eventual se gandesc la finala aia sinistra Porto - Monaco si la ce nasol ar fi sa se intample asa ceva din nou. Daca se infiinteaza Superliga, 90% din suporteri isi vor muta atentia spre Superliga, iar CL se va transforma intr-un fel de cupa Uefa la care se uita doar cei care n-au ce sa faca joi seara. Iar daca mai joaca si in aceeasi zi, la aceeasi ora, nu se mai uita nici aia.

ajax2854

ajax2854

Duke

View PostBob493, on 20 aprilie 2021 - 09:22, said:

Sunteti naivi. Nu se gandeste absolut nimeni la Depor - Milan 4-0, eventual se gandesc la finala aia sinistra Porto - Monaco si la ce nasol ar fi sa se intample asa ceva din nou. Daca se infiinteaza Superliga, 90% din suporteri isi vor muta atentia spre Superliga, iar CL se va transforma intr-un fel de cupa Uefa la care se uita doar cei care n-au ce sa faca joi seara. Iar daca mai joaca si in aceeasi zi, la aceeasi ora, nu se mai uita nici aia.

Evident, suporterii de rezultat nu. Cum nici suporterii lui Burnley nu dau 2 bani pe meciurile jucate de alte echipe. Intelegeti ca in Europa nu merge asa. Faci superliga, dar nu o sa se uite nici pulea la ea.

Pana la urma nu e rau, sa invete si Burnley si Valencia, Sevilla si altele, ca prea le-au dat mana libera la jigodiile celelalte.
Si cum am mai spus, zidarii astia, nu merita milioanele respective ca dau intr-o basica.

https://www.digispor...le-mici-1067963

Cica la perez, salveaza fotbalul...il inteleg, se salveaza pe el. :)))))
Valencia, Sevilla, Bilbao, Villareal, nu conteaza. Acum sa speram ca inteleg si ceilalti idioti ca nu mai merge asa. Real are datorii de 1 miliard si plang dupa bani in timp ce Bayern are 0 lei datorie.

Edited by ajax2854, 20 April 2021 - 09:36.

Bob493

Bob493

Senior Member

Asa zici? Eu iti garantez ca daca se infiinteaza Superliga, o sa se vanda drepturile de televizare cu miliarde de euro in toata lumea, pentru ca se va uita intreaga planeta, iar daca se infiinteaza Cupa echipelor de traditie, cu ultrasi si ce vrei tu, unde sa joace PAOK, Steaua Rosie si Burnley, o sa se vanda cu cateva milioane cel mult, daca si atata, pentru ca nu se vor uita decat fanii acelor echipe. E elementar.

ajax2854

ajax2854

Duke

View PostBob493, on 20 aprilie 2021 - 09:42, said:

Asa zici? Eu iti garantez ca daca se infiinteaza Superliga, o sa se vanda drepturile de televizare cu miliarde de euro in toata lumea, pentru ca se va uita intreaga planeta, iar daca se infiinteaza Cupa echipelor de traditie, cu ultrasi si ce vrei tu, unde sa joace PAOK, Steaua Rosie si Burnley, o sa se vanda cu cateva milioane cel mult, daca si atata, pentru ca nu se vor uita decat fanii acelor echipe. E elementar.

Este elementar...televiziunile vor cumpara niste drepturi pe care trebuie sa le vanda mai departe. UCL va merge mai departe, peste superliga aia, ca se uita toti. In superliga, se vor uita doar aia invitati, restul, mai putin. E logic, aia de se uita la Burnley, nu au niciun interes sa se uite la ceva cu circuit inchis. Se vor uita acolo unde au si ei o sansa sa ajunga.
Fotbalul nu inseamna o clica inchisa, intelegeti asta. Posted Image)))
Oricum, circul asta e sa scoata astia mai multi bani, ca nu vor sa reduca salariile la zugravi. Posted Image

Sper sa le iasa faza cu superliga, sa nu mai vad stiri cu jucatori de fotbal cu curve si lamborghini, cu nimic in cap. Ar fi mai util ptr toata planeta. :)

Edited by ajax2854, 20 April 2021 - 09:54.

george_alexandru

george_alexandru

Mwe Austria

View Postajax2854, on 20 aprilie 2021 - 09:53, said:

Fotbalul nu inseamna o clica inchisa, intelegeti asta. Posted Image)))
Oricum, circul asta e sa scoata astia mai multi bani, ca nu vor sa reduca salariile la zugravi. Posted Image

Sper sa le iasa faza cu superliga, sa nu mai vad stiri cu jucatori de fotbal cu curve si lamborghini, cu nimic in cap. Ar fi mai util ptr toata planeta. :)

Fotbalul modern înseamnă bani iar superliga asta o să producă. Deja se vorbeste că fiecare club va primi 250 mil euro la intrarea in ligă. Apoi se estimează 4 miliarde anual pe drepturile de televizare, dublu față de cât se dă pentru CL.

Si eu sper să renunțe la idee, dar dacă nu o vor face, fii sigur că va fi un succes.

Bob493

Bob493

Senior Member

View Postajax2854, on 20 aprilie 2021 - 09:53, said:

Este elementar...televiziunile vor cumpara niste drepturi pe care trebuie sa le vanda mai departe. UCL va merge mai departe, peste superliga aia, ca se uita toti. In superliga, se vor uita doar aia invitati, restul, mai putin. E logic, aia de se uita la Burnley, nu au niciun interes sa se uite la ceva cu circuit inchis. Se vor uita acolo unde au si ei o sansa sa ajunga.

Esti copil. Lumea se uita la CL pentru ca acolo joaca superstarurile, nu pentru ca CL e turneu cu traditie. Daca superstarurile se muta in Superliga si CL ramane cu alde Valencia si Leverkusen, toata lumea se va uita la Superliga.

Oricum, ma indoiesc ca se va ajunge acolo. Pana la urma vor face pace. Cluburile mari vor primi si mai multi bani, ca despre asta e vorba, si probabil ca se vor taia din premiile celor mai mici sau se va face in asa fel incat sa le fie imposibil sa mai ajunga acolo (chiar mai imposibil decat e deja).

AlleXyS1

AlleXyS1

Active Member

View Postajax2854, on 20 aprilie 2021 - 09:17, said:

Stai ma, nu te uiti tu la Real? Posted Image))))))))))))))))

sunt fan Real, bine, nu dinala fanatic sa am fulare, sa ma invoiesc de la munca sa vad meciuri, etc.... dar cunosc istoria, competitiile, rivalitatile. Imi place o competitie cu istorie, unde se intalnesc cele mai puternice echipe ale continentului, o competitie cu formatul ei schimbator la o anumita perioada de timp (si asta e de inteles), dar nu-mi place desfiintarea uneia pentru infiintarea alteia.

UCL stats:
Real 13 trofee,
Milan 7 trofee
Bayern, Liverpool 6 trofee

ce poti spune despre SuperLiga? Ceva in genul asta s-a facut in India. S-a creat Super Liga peste I-League (campionatul traditional) cu echipe hibride, francize (dupa modelul american MLS), au aruncat o groaza de bani pe jucatori scumpi, format in care aceleasi echipe joaca an de an pentru ca nu exista sistem de promovare/retrogradare. E drept, In SuperLiga Europeana vor exista destui bani cat sa faca 2 ligi cu un total de 40 60 echipe, cu sistem promovare-retrogradare.

Mie mi se pare ca asta se vrea sa fie un campionat european cu acelasi comportament ca un campionat intern. Continentul o permite, fiind foarte mic, deplasarile se fac rapid si fara costuri mari. Daca America poate sa tina MLS cu 2 conferinte, Europa poate sustine un "campionat general" cu spuma echipelor. Dar ce se intampla cu campionatele interne? Pot deveni ceva competitii regionale, dar atat timp cat tu vrei o liga cu circuit inchis. E clar ca cei 12 nu vor permite Atalantei sa ajunga in finala (sau oricarei echipe invitate). Nu poti sa ai o competitie corecta atunci cand e controlata de un grup de echipe. Trebuie un organizator neutru. UEFA a fost candva, pana sa fie "fortata" (sau furata) sa le faca pe plac granzilor tocmai pentru a nu pleca.

Edited by AlleXyS1, 20 April 2021 - 10:05.

ajax2854

ajax2854

Duke

View Postgeorge_alexandru, on 20 aprilie 2021 - 09:58, said:

Fotbalul modern înseamnă bani iar superliga asta o să producă. Deja se vorbeste că fiecare club va primi 250 mil euro la intrarea in ligă. Apoi se estimează 4 miliarde anual pe drepturile de televizare, dublu față de cât se dă pentru CL.

Si eu sper să renunțe la idee, dar dacă nu o vor face, fii sigur că va fi un succes.

Se estimeaza, pentru ca au pus la socoteala toti banii si toti suporterii din UCL. Dar nu se va intampla asa. :)))))

Ia uite, de la UEFA, cum se impart aia 3,25bn din drepturi. La toata lumea, nu la 12.
Apoi, BT Sport a cumparat drepturile PL ptr 1bn pe cateva sezoane, gasesti articole cum sunt impartiti banii aia, iar din banii aia, se duc in diviziile inferioare, ca altfel nu e sustenabil.

https://www.uefa.com...ibution-system/

Evident, eu imi doresc sa se faca, sa se sparga bula asta mizerabila.

View PostBob493, on 20 aprilie 2021 - 10:03, said:

Esti copil. Lumea se uita la CL pentru ca acolo joaca superstarurile, nu pentru ca CL e turneu cu traditie. Daca superstarurile se muta in Superliga si CL ramane cu alde Valencia si Leverkusen, toata lumea se va uita la Superliga.

Nu, lumea nu se va uita la superstaruri. Lumea vrea David vs Goliat, pentru tine, vrea Leverkusen vs Real. Asta e spectacolul pentru ochiul neutru. Meciul ala in care Leverkusen castiga. :))))
Bai, daca nu intelegi despre ce e vorba in fotbal, nu are sens sa iti bati capul. Traditie, pasiune, suporteri, in ce ordine vrei.
Poate ai auzit de FA Cup, poate ar trebui sa arunci acolo un ochi, sa vezi despre ce e vorba. :lol:

Si lumea se uita le meciurile tari din UCL tocmai pentru ca sunt meciur odata pe an sau la mai multi ani. Meciurile astea jucate de 6-8 ori pe sezon sunt neproductive.

Bob493

Bob493

Senior Member

Eu vorbesc despre cum este, tu vorbești despre cum ti-ai dori tu sa fie. Cauta sa vezi cati oameni au urmarit Real - Inter si cati au urmarit Real - Sahtior. Si vezi ca trebuie sa calculezi si sutele de milioane care s-au uitat la tv, ca mi se pare ca tu ai impresia ca unii care aprind torte si flutura steaguri valoreaza mai mult decat cei care se uita de acasa.

ajax2854

ajax2854

Duke

View PostBob493, on 20 aprilie 2021 - 10:25, said:

Eu vorbesc despre cum este, tu vorbești despre cum ti-ai dori tu sa fie. Cauta sa vezi cati oameni au urmarit Real - Inter si cati au urmarit Real - Sahtior. Si vezi ca trebuie sa calculezi si sutele de milioane care s-au uitat la tv, ca mi se pare ca tu ai impresia ca unii care aprind torte si flutura steaguri valoreaza mai mult decat cei care se uita de acasa.

Nu e cum doresc eu, asa va fi. Mi se rupe daca se face, dar sincer, imi doresc sa se faca. Scapam de becali si de zugravi. :D

Bob493

Bob493

Senior Member

Macar aici suntem de acord. Becali si altii ca el se vor retrage in secunda in care se taie cascavalul de la Uefa, iar pseudofotbalistii gen Coman ori vor pune serios osul la treaba ca sa prinda contracte afara, pe salarii oricum mult mai mici decât acum, ori se vor face taximetristi. Ar fi ceva de vis.

carturarulobosit

carturarulobosit

Senior Member

View PostBob493, on 20 aprilie 2021 - 10:25, said:

Pai valoreaza mai mult, ca ala e fan adevarat.

Celalalt e suporter de rezultat. Daca de maine Real Madrid n-ar mai avea performanta, nu s-ar mai uita nimeni la ei.

La fel si City, PSG. Cine stia de echipele astea pana sa vina banii arabilor?

Din ce am vazut pana acum, suporterul european nu e de acord cu ESL.
De acord sunt gigeii din tarile africane si asiatice  care au auzit doar de Barca si Real.

ajax2854

ajax2854

Duke

View PostBob493, on 20 aprilie 2021 - 10:43, said:

Macar aici suntem de acord. Becali si altii ca el se vor retrage in secunda in care se taie cascavalul de la Uefa, iar pseudofotbalistii gen Coman ori vor pune serios osul la treaba ca sa prinda contracte afara, pe salarii oricum mult mai mici decât acum, ori se vor face taximetristi. Ar fi ceva de vis.

Problema cu superliga asta e ca are efect in cascada. Vor fi mai multi zugravi disponibili in toate tarile europene. Posted Image)))

Florentino Perez, explicații pentru înființarea Super Ligii Europei
”Multe cluburi importante din Spania, Anglia și Italia au vrut să găsească o soluție pentru această situație financiară foarte proastă. Singura care e să jucăm mai multe meciuri competitive. Față de Champions League, Super Liga ajută cluburile să își recupereze pierderile.
La Real Madrid, am pierdut foarte mulți bani din cauza pandemiei. Când nu există profit, trebuie găsită o formulă pentru a te salva. Super Liga va salva cluburile din punct de vedere financiar”, a explicat Florentino Perez, într-o intervenție la El Chiringuito.

Pai mai taie ba salariile la zugravi.
Problema e ca oamenii sunt in groapa, cu datorii de 1 miliard.

Edited by ajax2854, 20 April 2021 - 11:09.

AlleXyS1

AlleXyS1

Active Member

nu stiu cati ati ascultat sedinta UEFA, dar Ceferin are mare dreptate https://www.uefa.com...ation/congress/ . Cluburile mari de acum, au fost facute mari de UEFA. Ah, si a specificat si Steaua (FCSB) acolo, Competitiile europene au nevoie de Steaua, Galata, Ajax, Steaua Rosie, Dinamo Zagreb si altele.

AlleXyS1

AlleXyS1

Active Member

View Postcarturarulobosit, on 20 aprilie 2021 - 11:04, said:

Din ce am vazut pana acum, suporterul european nu e de acord cu ESL.
De acord sunt gigeii din tarile africane si asiatice  care au auzit doar de Barca si Real.

perfect spus.

Altceva, eu ca suporter al unei echipe europene, vreau ca echipa mea (locala) sa aibe sansa sa joace meciuri tari cu granzii Europei. SuperLeague interzice lucrul asta. Echipele mari, sa-si castige meritul de a nu mai ajunge in primele faze ale competitiilor, pentru a evita meciuri slabe (UEFA a facut deja un pas mare pentru asta, le-a permis intrarea directa in grupele CL). Deci un Manchester United - Sheriff Tiraspol nu mai este posibil. Dar fanii acestei echipe mici spera, ca vor ajunge intr-un sezon sa joaca contra granzilor. SuperLeague omoara speranta. N-avem nevoie de ideile si banii americanilor, sa si le pastreze pentru ei.

Florentino Perez: "Tinerii consideră că meciurile actuale sunt prea lungi, trebuie să fie regândite, probabil să fie scurtate. Nu putem întoarce spatele noilor tendințe"

copiii astia crescuti artificial cu Mc Donalds .... sunt exact ca puii de la KFC Posted Image)) ca sa bag ambele companii in discutie

Edited by AlleXyS1, 20 April 2021 - 13:26.

cristian-p

cristian-p

Stelist

View PostAlleXyS1, on 20 aprilie 2021 - 13:00, said:

nu stiu cati ati ascultat sedinta UEFA, dar Ceferin are mare dreptate https://www.uefa.com...ation/congress/ . Cluburile mari de acum, au fost facute mari de UEFA. Ah, si a specificat si Steaua (FCSB) acolo, Competitiile europene au nevoie de Steaua, Galata, Ajax, Steaua Rosie, Dinamo Zagreb si altele.

F.C. Fcsb si Steaua București sunt două cluburi diferite. Clubul Steaua, înființat în 1947, este în prezent în Liga a 3-a.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate