Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

U.E.F.A. ia in calcul suspendarea Ligii Campionilor/Europa League

- - - - -
  • Please log in to reply
131 replies to this topic

#1
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,414
  • Înscris: 18.01.2020
PSG ar putea fi desemnata castigatoare la 'masa verde' a UEFA Champions League. Duminica, mai multe cluburi importante ale Europei au anuntat oficial ca vor sa isi creeze propria competitie. Real Madrid, Barcelona, Juventus, Manchester United, Liverpool, etc, vor sa se rupa de UEFA si si sa infiinteze 'Superliga' pentru a obtine mai multi bani din drepturile de televizare si din sponsorizari.
Ca o reactie la acest anunt, UEFA a informat imediat ca ia in calcul sa suspende cluburile respective din competitiile interne si din cele continentale. Si se pare ca nu a fost doar o amenintare. De asemenea, in Europa League ar urma ca Arsenal si Manchester United sa fie excluse, iar Roma si Villarreal ar putea disputa o eventuala finala.

Sursa: Sport.Ro

#2
retelisticul6970

retelisticul6970

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 03.03.2021
Nici fotbal de calitate nu mai putem vedea?
Nu-i tocmai bine pentru iubitorii sportului rege!

#3
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,939
  • Înscris: 18.09.2008
Eu nu cred ca vor suspenda nicio echipa, e sinucidere curata. Echipele enumerate mai sus, sunt cele care tin UCL in picioare. Una e ca finala sa fie Barcelona - PSG, si alta e sa fie Dinamo Bucuresti - Parma.

#4
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
doamne ajuta sa zdruncine ceva mafia uefa. dar probabil ca nu se va intampla nimic, mafiotii vor raspunde cum stiu ei acestui santaj al cluburilor mari. adica le vor baga gologani mai multi in buzunare.

Edited by laffin, 19 April 2021 - 11:01.


#5
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 04.10.2007

Vizualizare mesajmiki07, pe 19 aprilie 2021 - 10:58, a scris:

Eu nu cred ca vor suspenda nicio echipa, e sinucidere curata. Echipele enumerate mai sus, sunt cele care tin UCL in picioare. Una e ca finala sa fie Barcelona - PSG, si alta e sa fie Dinamo Bucuresti - Parma.

Nici daca joaca singura Dinamo (sau o alta echipa din Romania) nu ajunge in finala UCL....

#6
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,382
  • Înscris: 07.05.2018
Sper ca UEFA sa suspende toate echipele care iau parte la mascadara asta. Am inteles ca vor sa le interzica si jucatorilor sa reprezinte nationala. Foarte bine.

#7
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,524
  • Înscris: 07.03.2006
Nu e vorba doar de echipe suspendate..ci si de jucatori...iar asta inseamna ca si CM se duce in...parapeti.
UEFA nu are ce face - banii vorbesc....
ce se vede acum in Europa e de mult peste ocean si se implementeaza si in alte sporturi (vezi F1 unde accesul este conditionat de o "taxa" de intrare de 200 mil USD).

#8
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Super, poate asa vor avea si cluburile noastre ceva sanse sa se califice in Champions League.

#9
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
cred ca o sa fie un subiect amplu dezbatut de banciu in emisiune dupa-amiaza, o sa faca show. mai ales dupa ce ieri a marcat PSG in ultimele secunde. iar a facut spume.

Edited by laffin, 19 April 2021 - 11:27.


#10
ajax2854

ajax2854

    Duke

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,491
  • Înscris: 26.03.2020
Asta ar duce la disparitia fotbalului. Nu ar fi chiar asa rau sa se treaca la amatori. Si asa, zidarii astia iau milioane de euro fara sa faca nimic.

#11
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Disparitia fotbalului nu, dar o sa loveasca in astia mai amarati care isi rotunjeau veniturile din calificari in CL sau EL. In schimb vom avea super show in noua Superliga, care probabil va adopta modelul cu circuit inchis (gen NBA), adica nu retrogradeaza nimeni, sunt aceleasi echipe in fiecare an.

Inteleg insa ca si federatiile nationale ameninta cu excluderea lor, ceea ce complica lucrurile, pentru ca vin bani grei din ligile nationale in Spania, Italia si Anglia.

Edited by george_alexandru, 19 April 2021 - 11:38.


#12
ajax2854

ajax2854

    Duke

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,491
  • Înscris: 26.03.2020

Vizualizare mesajgeorge_alexandru, pe 19 aprilie 2021 - 11:36, a scris:

Disparitia fotbalului nu, dar o sa loveasca in astia mai amarati care isi rotunjeau veniturile din calificari in CL sau EL. In schimb vom avea super show in noua Superliga, care probabil va adopta modelul cu circuit inchis (gen NBA), adica nu retrogradeaza nimeni, sunt aceleasi echipe in fiecare an.

Sa nu imi spui, tu te-ai uita la o asa latura? Posted image)))
Americanismele nu prind in Europa. Nu ii pasa nimanui de o asa aberatie si asta e bine. Probabil ca americanii nu au inteles ca nu trebuie sa isi bage nasul in treaba asta. E ok, vor pierde niste miliarde, nu e panica. Se pare ca nici vesticii nu sunt incantati de o asa aberatie.

In astia mici au dat de mult timp, fotbalul in est e mai mult un orgoliu, ca de performanta nu poate fi vorba.

Sa vorbim si de echipele invitate? Mor de ras cand vad ce echipe au invitat...jumatate din ele au 0 traditie. :)))

Edited by ajax2854, 19 April 2021 - 11:41.


#13
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,414
  • Înscris: 18.01.2020

Vizualizare mesajlaffin, pe 19 aprilie 2021 - 11:25, a scris:

cred ca o sa fie un subiect amplu dezbatut de banciu in emisiune dupa-amiaza, o sa faca show. mai ales dupa ce ieri a marcat PSG in ultimele secunde. iar a facut spume.
No Penalty, No party Posted image
Culmea, PSG nu a anuntat nimic despre o eventuala participare in aceasta competitie. Echipele din Franta si Germania sunt singurele din fotbalul "mare" care momentan raman cu UEFA.

Edited by Rares95, 19 April 2021 - 11:45.


#14
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,939
  • Înscris: 18.09.2008

Vizualizare mesajmirel3003, pe 19 aprilie 2021 - 11:06, a scris:

Nici daca joaca singura Dinamo (sau o alta echipa din Romania) nu ajunge in finala UCL....

Sa nu uitam totusi ca Dinamo se pregateste de Champions League de 20 de ani.

Anul asta si anul trecut, mai mult ca niciodata. S-ar putea chiar sa retrogradeze.

#15
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,414
  • Înscris: 18.01.2020
Noi anul acesta jucam in Conference League, iar pentru UCL trebuie sa treci de 4 tururi preliminarii + PlayOff. Am zburat din UEL, in vreo 2 ani si din UCL.

Edited by Rares95, 19 April 2021 - 11:47.


#16
ajax2854

ajax2854

    Duke

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,491
  • Înscris: 26.03.2020

Vizualizare mesajRares95, pe 19 aprilie 2021 - 11:47, a scris:

Noi anul acesta jucam in Conference League, iar pentru UCL trebuie sa treci de 4 tururi preliminarii + PlayOff. Am zburat din UEL, in vreo 2 ani si din UCL.

Mie mi se pare ok. Vor juca in play-off UCL echipele de pe locul 10 din Anglia, Spania etc, ca doar trebuie sa le faca loc la toate.
Ar fi chiar aiurea sa se supere Arsenal...doar se chinuie sa prinda top 10, ce dracu. :)

#17
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,414
  • Înscris: 18.01.2020
Arsenal s-a alaturat proiectului lui Florentino Pérez(el va ocupa functia de presedinte al SuperLigii).

#18
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Deci nu e vorba despre bani, ei vor sa ajute fotbalul :D

Citat


Florentino Perez va fi preşedintele Superligii, iar noua competiţie va avea la start 20 de echipe şi un format revoluţionar.
"Vom ajuta fotbalul la toate nivelurile pentru a-l duce în locul pe care îl merită. Fotbalul este singurul sport global cu patru miliarde de fani şi responsabilitatea noastră ca mari cluburi este să îndeplinim aşteptările suporterilor", a precizat Florentino Perez.

Co-preşedintele Manchester United, Joel Glazer, va fi vicepreşedinte al Super League.



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate