Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Venit pasiv din cripto - staking, liquidity mining, yield farming

  • Please log in to reply
341 replies to this topic

#37
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View Postdonjoe, on 28 octombrie 2021 - 22:45, said:

dacă e token de proiect care are rachetă sub fund, buy and HODL + stake ar fi opţiunea pasivă cea mai bună, şi nu poate fi depăşită în câştiguri decât prin metode active, în special swing trading.
Oops, se pare că e mai complicat de atât: mai nou apar protocoale care fac nişte scamatorii să te scape de Impermanent Loss şi să-ţi garanteze* câştiguri cel puţin egale cu HODL: Bancor 2.1 şi în curând Maladex care se va lansa pe Cardano anul ăsta sau în Q1 anul viitor.

*Bancor 2.1 te protejează de IL "din banii lor", dar numai proporţional cu cât timp ai stat în LP, ajungând la 100% protecţie după 100 de zile, iar Maladex are pe ţeavă alte vrăjitorii statistice care sunt descrise în whitepaper dar par să includă şi ele o posibilitate similară cu asta de la Bancor, de a pune în pool un singur asset în loc de două (adică ăla pe care altfel ai fi vrut să-l HODL-ui).

Bonus: Bancor are cea mai bună ilustraţie a Impermanent Loss-ului pe care am văzut-o până acum. Posted Image

Edited by donjoe, 29 October 2021 - 21:22.


#38
bogdan_world

bogdan_world

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 18.02.2002
Nu inteleg prea bine ideea aceasta de staking si anume: de ce cineva mi-ar plati 10-100% dobanda pe an ca sa tin la ei niste stable coin? Unde este de fapt "smecheria"? Cat de serioase sunt aceste lucruri? De ex Binance ofera vreo 6%, crypto.com ofera 12%, dar cakedefi ofera 60%.

#39
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Cake DeFi este o platforma relativ noua in piata si vrea sa se faca cunoscuta cumva... nu va ramane 60% la nesfarsit cum nici 12-16% in cazul altor platforme, cu vechime si experienta pe acest segment. In CakeDeFi cea mai mare dobanda este la tokenul lor, DeFiChain (in aplicatie vad doar 46.5% APY) si doar la termen fix este maxim, nu si la flexibil.
Eu am prins o oferta cu 6 luni de staking DeFiChain... cam prin ianuarie/februarie pot sa scot - este suma mica dar nu se stie daca mai creste DeFiChain intre timp.
Asta este acum tendinta... si deja este o concurenta foarte mare pe acest segment, intre: Gemini, Celsius, BlockFi, Nexus, YouHodler, CakeDefi, Uphold, etc... pe langa alte exchange-uri/platforme care au preluat si ele aceasta idee de staking/hold (cam toate au acum)

Edited by rz, 23 November 2021 - 16:39.


#40
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

Vizualizare mesajbogdan_world, pe 23 noiembrie 2021 - 15:34, a scris:

Nu inteleg prea bine ideea aceasta de staking si anume: de ce cineva mi-ar plati 10-100% dobanda pe an ca sa tin la ei niste stable coin? Unde este de fapt "smecheria"?
Staking-ul propriu-zis e ceea ce face să funcționeze (permite adăugarea de tranzacții în) blockchain-urile cu model de securitate Proof-of-Stake: în loc să folosești putere de procesare enormă ca să faci calcule criptografice complicate și să încerci să fii primul care a găsit un hash cu anumite proprietăți pentru a valida următorul bloc de pe un blockchain Proof-of-Work, în PoS trebuie să ai cât mai multă monedă pusă la staking ca să ai șanse mai mari să ți se aloce ție următorul bloc spre validare. În ambele cazuri, pentru activitatea ta de validare primești un comision sub forma unei mici cantități suplimentare din moneda blockchain-ului respectiv. Dacă chain-ul e cu Delegated Proof-of-Stake, nu vei avea tu neapărat un PC care validează blocuri ci poți să-ți delegi cantitatea de monedă pe care o vrei staked către alltcineva care operează un PC care validează blocuri - un staking pool -, iar când pool-ul are noroc și primește blocuri de validat și încasează comision, iei și tu o parte din comisionul ăla într-o oarecare proproționalitate cu cât stake ai delegat. Dar în mare e vorba că ajuți blockchain-ul să funcționeze, de-aia primești comisioane.

Citat

De ex Binance ofera vreo 6%, crypto.com ofera 12%, dar cakedefi ofera 60%.
Depinde pentru ce oferă CakeDeFi 60%. Suspectez că nu pentru staking ci mai degrabă pentru liquidity mining sau ceva yield farming. Vezi că am pus un link mai sus de la Bancor despre liquidity mining și impermanent loss.

#41
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Da, pentru Liquidity Mining se ofera atat in CakeDeFi dar este variabil... acum 59.61%  APY
Pentru Staking 46.5%  APY si doar pentru tokenul DeFiChain atat de mult.
Pentru Lending Services doar 7% APY... nici nu stiu exact conditiile (creditare/imprumut si alte servici conexe), nu m-a interesat decat staking-ul

Attached Files


Edited by rz, 23 November 2021 - 18:22.


#42
bogdan_world

bogdan_world

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 18.02.2002
Ce-mi doresc eu este posibilitatea de a-mi parca o suma mai mare de bani in diferite platforme serioase in stable coin pentru a incasa dobanda. Avand o aversiune la risc, nu imi doresc sa pierd. De aceea am intrebat daca este ceva serios.

#43
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Despre CakeDeFi nu pot sa ma pronunt pe termen lung... au si ceva fee-uri mai mari la retragere/schimb (ceva normal la companiile din Singapore) dar se pot amortiza din acei 30$ bonus in DeFiChain!.
Celsius, Gemini, Nexo, BlockFi prezinta mai multa siguranta si in plus au un numar de retrageri lunare gratuite (10 la Gemini, 5 la Nexo, una lunar la Celsius si una lunar la BlockFi).
Orice fee/spread la platformele enumerate mai sus poate fi amortizat din bonusul de inscriere prin invitatie... la Celsius este enorm fata de suma minima pentru depozit (50$ in BTC la echivalent 400$ depozit in cripto volatil si inca 60$ la un al doilea depozit in stablecoin, de 250$ echivalent) iar la Nexo 25$ dupa un depozit de numai 100$ (la restul cate 10$ bonus la 100$ minim depozit).

Edited by rz, 23 November 2021 - 18:50.


#44
bogdan_world

bogdan_world

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 18.02.2002
Gemini arata ca EARN ar fi valabil decat pt SUA

#45
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Da, la Gemini, dar urmeaza si global... pana acu' ceva vreme nici cont nu se putea face la Gemini, daca nu erai din SUA (cu nr. telefon U.S.).
La fel e si cu Voyager din State... doar pentru ei (la astia in continuare nu se poate deschide cont din Europa)
Gemini este ok pentru siguranta si pentru cele 10 retrageri gratuite... din Gemini poti de ex. sa trimiti fara taxe ETH/DeFi sau Stablecoin-uri catre restul platformelor

Edited by rz, 23 November 2021 - 19:31.


#46
bogdan_world

bogdan_world

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 18.02.2002
NEXO spune lumea ca se poate sa fie teapa. Unul dintre patroni a fost patron la un P2P care a furat banii investitorilor.

#47
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Multe spune lumea... ma uitam azi pe Youtube la cineva care isi prezenta proiectul (gaming/cripto) in direct si ce sa vezi?
Doua fraze a reusit sa spuna respectivul si deja unii pierduti au dat verdictul in comentarii... scam, domne'
Nici macar nu il cunosteau (nici eu, habar nu am auzit de el) dar e clar scam... bine, oricum e mare gradina deci este de inteles

Edited by rz, 24 November 2021 - 21:45.


#48
atreyyu

atreyyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 28.05.2008
Hardware pentru minat:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EcGkF9SBuSo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#49
bogdan_world

bogdan_world

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 18.02.2002
De LEDN stiti ceva? Sunt ok? Vad comentarii pozitive, dar astazi oricine poate lasa comentarii pozitive...

#50
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

Vizualizare mesajatreyyu, pe 24 noiembrie 2021 - 23:54, a scris:

Hardware pentru minat:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EcGkF9SBuSo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Off-topic. Minatul nu e venit pasiv, trebuie să ții un rig funcțional, să urmărești prețul curentului etc. Sunt bani în schimbul unei activități "productive", nu se califică drept venit pasiv. Există alte topicuri despre minat.

#51
bogdan_world

bogdan_world

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 18.02.2002
In afara de Youhodler si Crypto.com si Celsius mai stiti alte platforme care achita peste 10%/an la stablecoin fara sa ma oblige sa am zeci de mii de monede de-ale lor in cont?

#52
wiz4rd_24

wiz4rd_24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 26.02.2008
Hodlnaut  folosesc de 1 săptămâna,  pana acum totul este ok : 12% la USDC..
Îți trimit un mesaj privat cu oferta lor de bun venit.

#53
jepetoz

jepetoz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 22.02.2018

Vizualizare mesajbogdan_world, pe 12 decembrie 2021 - 20:42, a scris:

In afara de Youhodler si Crypto.com si Celsius mai stiti alte platforme care achita peste 10%/an la stablecoin fara sa ma oblige sa am zeci de mii de monede de-ale lor in cont?

Blockchain.com 13.5% la USDT  sau USDC dar nu au retrageri gratuite.

#54
bogdan_world

bogdan_world

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 18.02.2002

Vizualizare mesajjepetoz, pe 14 decembrie 2021 - 11:22, a scris:

Blockchain.com 13.5% la USDT  sau USDC dar nu au retrageri gratuite.
Da, dar problema nu este retragerea gratuita sau nu, ci problema este ca au doar review de 1 stea de la toti. Ceea ce suna prea dubios. Daca intri la aplicatie si citesti comentariile romanilor toate din 2021 sunt de 1 stea. Spune multe despre companie zic eu, mai ales ca majoritatea sunt despre faptul ca le-au fost furati banii.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate