Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Ce canale vi s-au părut nostalgice?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,073
  • Înscris: 24.02.2011
Mie mi-a plăcut TNT movies că dădea filme americane clasice și cred erau subtitrate tot în engleză dacă țin bine minte

#20
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,515
  • Înscris: 30.10.2003

View Postwiseguy76, on 17 aprilie 2021 - 20:58, said:

pe ce canal era Ambra? Ma chinui sa-mi aduc aminte melodia emisiunii.

LE:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tLjs0k7Lpjg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Italia 1

#21
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View Postdjl, on 17 aprilie 2021 - 17:42, said:

dacă e post 1993-1994, TV.R. 1 şi 2, Antena 1, Tele 7ABC, Pro Tv, Prima Tv (adică cam tot ce a emis din Bucureşti în materie de televiziune terestră) -

N-are cum, Tele7 a aparut mult mai tarziu. Teo Trandafir a facut matinalul incepand cu '99, deci cred ca ei nu au aparut inainte de 1997.

Ontopic: Superchannel, cu emisiunea "Blue night", prezentata de o italianca posesoare de-o engleza super...! Pacat ca s-a schimbat grila de programe+ numele canalului si totul s-a dus in canalizare :(

#22
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,038
  • Înscris: 26.09.2010
Te înșeli. Tele7 ABC a apărut cu mult înainte de ‘97. Mai scade vreo 3 ani de atunci.

#23
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View Postinnesat, on 18 aprilie 2021 - 20:14, said:

Mai scade vreo 3 ani de atunci.

Doar pt. ca scrie pe Wikipedia :)? Inainte de a pleca din Romania, i-am intervievat pt. revista CNA pe Esca la televiziunea aia de apartament de pe Splai si pe Florin Bratescu, in perioada western-urilor pe care le difuza Antena ca rodaj :) Nu tin minte sa mai fi existat vr'un emitent in Bucuresti, pana la jumatatea lui 1994...

#24
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,038
  • Înscris: 26.09.2010
Eu îți spun ca se recepționa terestru in București. Nu Wikipedia sau Google. Dacă nu ma Înșeală memoria, Antena1 emitea înainte de Tele7. Ambele sunt undeva prin ‘93-‘94.

Edited by innesat, 18 April 2021 - 21:02.


#25
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
Uite program din 1995 în care apărea Tele 7ABC: https://forum.softpe...st__p__10880376

#26
CABLE MAN

CABLE MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,857
  • Înscris: 11.01.2006
De multe canale ne putem aminti cu nostalgie :MTV EUROPE ,Vh1 UK ,CLUB MTV UK ,CMT EUROPE ,MCM EUROMUSIQUE ,M6 ,SUPER CHANNEL,TMF HOLLAND ,TMF UK,MAX TV AUSTRALIA ,CMC AUSTRALIA ,SMOOTH TV AUSTRALIA ,MTV HITS UK de pe la mijlocul anilor 2000s,ProTV -ul din anii 90s ,MTV IDOL FRANCE ,Vh1 COUNTRY ,Vh1 SOUL,ITALIA 1,RITMOSON LATINO ,CHANNEL V AUSTRALIA etc

Din pacate in CRAIOVA nu au fost difuzate pe cablu SKY ONE,SKY MOVIES si FILMNET PLUS.

Edited by CABLE MAN, 18 April 2021 - 23:03.


#27
SobySobea

SobySobea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 27.03.2021

View Postinnesat, on 18 aprilie 2021 - 21:01, said:

Eu îți spun ca se recepționa terestru in București. Nu Wikipedia sau Google. Dacă nu ma Înșeală memoria, Antena1 emitea înainte de Tele7. Ambele sunt undeva prin ‘93-‘94.
Antena 1 a început să emită pe 29 noiembrie 1993, iar Tele 7 ABC pe 13 august 1994.

#28
dragos1405

dragos1405

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 24.10.2015
Altele: MCM, Explorer, TV K Lumea, N24 şi Zone Reality.

#29
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Tvr cultural avea filme bune vineri seara.
Cartoon Network avea dimineața Răul cu carne, Negrele aventuri ale lui Billy și Mandy, apoi Johnny Bravo.
Tvr 1 avea joi seara, la telecinemateca filme bune.
Toate astea până prin 2012, sau mai devreme; apoi nu am mai vizionat.

#30
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
Prin 1998-2000 TV.R. se apucase de dat Sâmbătă seara filme vechi

#31
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Si joia la Telecinemateca se difuzau filme vechi.

#32
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006

View Posthellmarvel, on 17 aprilie 2021 - 18:24, said:

M6 si MCM-ul din anii '90. Pe M6 am vazut XFiles, si mi-au placut mai mult decit cind le-a dat (mult mai tirziu) ProTv-ul si mi se parea ca ăia doi vorbesc pe nas. Apoi, duminica aveam program pe M6 de la 10 seara pina la 2 noaptea (erau doua emisiuni publicistice foarte bune, Capital si inca una, apoi de la 0 noaptea o emisiune cu cele mai misto reclame –si chiar ca erau bine alese– CulturePub, si dupa aia film "cu secsi" iarasi, la care nu m-as rusina sa ma uit nici acum).
Mersi ca mi-ai amintit de M6. Chiar am auzit recent ca tipul care facea Culture Pub a murit destul de tanar :( Dar a ramas canalul pe YT si comunitatea amatorilor de reclame destepte (care din pacate sunt tot mai putine...)

As adauga canalele italiene, in cpecial Mediaset, care m-au ajutat sa invat limba. Pe Canale 5 erau quiz-urile Roata norocului si Pretul corect, pe Italia 1 erau desenele animate, in special japoneze, toate dublate in italiana. Pe vremea aia (prin '96), si pe Rai1 erau emisiuni pentru copii, desene animate si alte chestii (jocuri sau cum sa construiesti nu stiu ce). Cat despre filme, in afara de faptuil ca bagau reclame la greu (ceea ce la noi inca nu se intampla), am vazut o gramada de filme bune.

A, si Cartoon Network, care m-a ajutat cu engleza. Si care nu era asa corecta politic ca acum, dadeau desene cu Tom si Jerry in care se fuma (progresistii be like :surprise:) si alte chestii care acum ar fi considerate deplasate, dar in anii 90 inca erau OK.

#33
denisbirda1

denisbirda1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 07.03.2022
TV Sport, Jetix, Fox Kids, Playhouse Disney, Toon Disney (chiar daca nu a fost in Romania), OTV, TVKlumea, Antena 2 si Animax

#34
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
Am zis că sunt nostalgic după V.H. 1 că mi-am făcut cultură muzicală de acolo.
Dar mi-e dor şi de MCM şi Atomic Tv... în contextul pieselor muzicale de atunci. Că la ce "muzică" se face azi...
Posturile tv muzicale sunt printre puţinele posturi tv care mai merită privite.

View Postsandel1, on 17 aprilie 2021 - 21:03, said:

Mie mi-a plăcut TNT movies că dădea filme americane clasice și cred erau subtitrate tot în engleză dacă țin bine minte

Se putea selecta subtitrarea din teletext. Cred că aveau şi în Română subtitrare. Ştiu că am descoperit asta navigând pe teletext şi am folosit.

#35
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
În perioda recentă, aş zice Pro Cinema, că aveau chestii faine la început.
Acasă Tv avea Sâmbătă seara, pe la începuturi, cinematecă - aici cred că erau la concurenţă cu TVR 1. Şi vocea feminină de anunţa filmul de cinematecă în "reclamele" pentru film era plăcută, nu prea cred că am auzit aşa ceva la televizor.
Posturile tv cu acoperire naţională nu mai difuzează desene animate.   :(

#36
denisbirda1

denisbirda1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 07.03.2022
Am uitat de Romantica, Zone Reality, Fox Kids Play, Jetix Play

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate