Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Ce canale vi s-au părut nostalgice?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
dragos1405

dragos1405

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 24.10.2015
Salutări, Ce canale vechi vi s-au părut nostalgice în părerea dumneavoastră?

#2
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Midia - Navodari. Bai, atatea si-atatea amintiri ingropate pe-acolo... Unele chiar la propriu, cu tot cu protagonisti.

Ce vremuri de tihna si senin!....



On topic: Bulgari 1 si 2, Zagreb TV, Sarajevo TV (la 23:00 incepea PlusProgram - varieteuri cu gagici dezbracate; astea sarbesti se prindeau daca stateai prin Banat, eu le-am vazut intr-o vacanta in 1986 la Severin, aveam 10 ani - adormeam ultimu' Posted Image ). Plm, sarbii erau (au fost) de 10 ori mai liberi ca noi in anii 80...

Apoi (adica dupa '89) SOTI, Amerom TV (canal 38), Tele7ABC.

Mi-aduc si-acum aminte: cum aparea o noua televiziune in anii 90, cum spera toata lumea ca aia vor spune adevarul, ca vor pune punctul pe i, ca vor fi o lumina a stirilor etc...

Edited by cattavencu, 17 April 2021 - 17:06.


#3
dragos1405

dragos1405

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 24.10.2015
Jetix, Romantica, Animax, VH1 Classic, SOTI, GSP TV, canalele Boom, Sport Klub, Universal Channel, Fine Living Network, Euforia şi Party TV.

#4
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postcattavencu, on 17 aprilie 2021 - 16:58, said:

On topic: Bulgari 1 si 2, Zagreb TV, Sarajevo TV (la 23:00 incepea PlusProgram - varieteuri cu gagici dezbracate; astea se prindeau daca stateai prin Banat, eu le-am vazut intr-o vacanta in 1986 la Severin, aveam 10 ani - adormeam ultimu' Posted Image )
K3 ala de la sarbi era mortal.
Mai ales cand bagau si maraton, tineau filmele non-stop 3 zile si 3 nopti.

#5
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,980
  • Înscris: 18.09.2008
Fox Kids, Jetix. Cam atat.

#6
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View PostHunor_66, on 17 aprilie 2021 - 17:05, said:

K3 ala de la sarbi era mortal.
Mai ales cand bagau si maraton, tineau filmele non-stop 3 zile si 3 nopti.

Era plin de filme la sarbi, bulgarii erau mici copii la faza asta (doar Studio X ala de sambata unde mai bagau ceva mai de soi si care, hehe, era singurul film care NU era dublat, asa ca mai intelegeai din engleza).

Ai mei luasera dictionare bulgar - roman / roman - bulgar, eram cu ele pe masa. Parca le vad, erau albastre, format mic. Singurele de pe piata. In timp, taica-miu se deprinsese cu limba si intelegea destul de mult. Na, oricum facusera amandoi rusa la scoala, ca asa se facea, lucru care a fost de ajutor Posted Image

Narushenia na Stoicicov! (fault) - narushenia = greseala

Plm, noi nu mai dadeam nimic, nici sport, bai nimic! Finala EURO 1988 Olanda - USSR am vazut-o pe bulgari 1.
Dasaev in poarta la rusi, Mihai Ilicenco atacant, Guulit, Reikaard si van Basten la olandezi.

Io am tinut cu rusii atunci. Niste gagici (bunaciuni, de una eram si io indragostit grozav) din clasa (terminam a 6-a) erau topite dupa van Basten si cred ca Freud a actionat in cazu' meu Posted Image)))) Asa ca am tinut cu ursu'....asta...cu rusu'

Edited by cattavencu, 17 April 2021 - 17:20.


#7
dragos1405

dragos1405

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 24.10.2015
Mai sunt şi altele:
1. Da Vinci Learning - Dădeau programe foarte bune.
2. Fox Kids - Aveau desene animate superbe.
3. TCM şi MGM - Selecţia lor de filme a fost foarte faină.
4. Discovery World - Avea documentare interesante şi bune.

#8
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007
Atomic Tv - dadeau hip-hop romanesc la greu
vechiu MTV din ani '90, la fel si vh1

#9
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
atomic :)

#10
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
Eu nu am pricepit dacă postul se referă la canlale tv din trecut sau din prezent.
Dacă e trecut, destule. La Bulgari nu m-am prea uitat că în anii '80 eram copil şi în general mă uitam la desene (deşi am văzut la Televiziunea Română în anii '80, în culori filmele "Airport" şi Românescu "Cale liberă"), dar dacă e post 1993-1994, TV.R. 1 şi 2, Antena 1, Tele 7ABC, Pro Tv, Prima Tv (adică cam tot ce a emis din Bucureşti în materie de televiziune terestră) - desene, filme, seriale, unele emisiuni, TV 5 (care era retransmis de Sigma Tv) şi unde mă uitam la desene.
Discovery Chanel că mă uitam la documentare.
Canalele de muzică am început să le urmăresc mai târziu, dar mai ales de la V.H. 1 mi-am făcut ceva cultură muzicală.
Cartoon Network pentru desnee animate (idem unele canale tv din Italia şi Germania; la Nemţi mă mai uitam şi la filmem, deşi nu înţelegeam nimic) şi T.C.M. pentru filme vechi. Ah, la desene am uitat de Fox Kids/Jetix, că mă uitam bine mersi şi la 24 de ani la desene animate.
Cred că aş putea să fac o listă cu ce desene, filme, seriale, chiar emisiuni am văzut la televizor până să se ducă în jos televiziunea. Pe vremuri televiziunea era şi motiv de bucurie.

Dacă e vorba de clipele actuale, numai posturile tv muzicale îmi pot provoca nostalgie, dacă dau muzică veche sau măcar ca lumea (de să mă mai ungă la suflet).

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/O_WLw_0DFQQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by djl, 17 April 2021 - 17:48.


#11
anca0an

anca0an

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 30.12.2020
Cartoon Network si Viva. Tin minte ca prin '97-'98 urmaream Loveparade`ul din Germania pe Viva. Ce vremuri! :) Ah, si MCM.

#12
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Movies 24
Hallmark Channel chiar dacă a fost înlocuit cu Diva Universal
Tvh

#13
SobySobea

SobySobea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 27.03.2021
Realitatea TV, pe vremea când Antena 3 era deja la început, când B1 TV era un post generalist și nu de știri, și când România TV cu Digi 24 încă nu erau lansate, era mai bun prin anii 2000. Aveau mai mulți jurnaliști și reporteri (de exemplu sunt Răzvan Dumitrescu, Cosmin Prelipceanu, Laura Chireac, Robert Turcescu și Emma Zeicescu), când Realitatea mai aparținea lui Sorin Ovidiu Vântu și Realitatea nu era în insolvență, avea audiență mai mare și era cel mai vizionat post de știri din România.
Ce vremuri! Păcat că Realitatea TV (acum Realitatea Plus, pentru că Realitatea TV s-a închis la sfârșitul lunii octombrie 2019) nu mai este ce a fost. Grafica a devenit mai slabă, încă mai emite 4:3 și nu prea mai are audiență.

M-am mai uitat și la posturi de muzică, dar nu îmi mai țiu minte, pe vremea când se înregistra cu telefonul care melodie ți-a plăcut pe un canal de muzică, o așteptai să înregistrezi și după ce a fost înregistrat cu telefonul, ascultai aceea piesă pe care ai înregistrat-o cu telefonul.

O actualizare. Am uitat și de Fox Kids, și de Jetix. Dădeau desene animate frumoase, erau cele mai bune desene animate pe care le am văzut. Păcat că Fox Kids și Jetix nu mai există, deoarece Fox Kids a devenit Jetix în ianuarie 2005, iar Jetix a devenit Disney Channel în septembrie 2009. Văd că Disney Channel dă doar desene mai slabe față de înainte, m-am uitat la Disney Channel de la început, pe vremea când dădeau doar desene mai frumoase, dar acum, nu mai mă uit.

Edited by SobySobea, 17 April 2021 - 18:17.


#14
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 12.03.2010
M6 si MCM-ul din anii '90. Pe M6 am vazut XFiles, si mi-au placut mai mult decit cind le-a dat (mult mai tirziu) ProTv-ul si mi se parea ca ăia doi vorbesc pe nas. Apoi, duminica aveam program pe M6 de la 10 seara pina la 2 noaptea (erau doua emisiuni publicistice foarte bune, Capital si inca una, apoi de la 0 noaptea o emisiune cu cele mai misto reclame –si chiar ca erau bine alese– CulturePub, si dupa aia film "cu secsi" iarasi, la care nu m-as rusina sa ma uit nici acum).

Apoi, in '93 cind mi-sm pus cablu, vre-un an am avut Sky One si Sky Movies unde am vazut Terminator 2 la 2 ani de la lansare, iarasi, mindblown, 9 filme pe zi, din care cel putin 2-3 meritau vazute, nu mai aveai timp de altceva.

Edited by hellmarvel, 17 April 2021 - 18:26.


#15
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,515
  • Înscris: 30.10.2003
RTB Radio-Televizija Beograd si cea din Novi Sad. Le prindeam greu cu antena, dar bagau filme americane din alea faine: Superman, Beverly Hills Cop. Iar la 20:00 era 15 minute program de desene animate.

#16
Bamyhun

Bamyhun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 10.04.2021
Probabil initiatorul intentiona sa intrebe altceva. Poate "de ce canale va aduceti aminte cu nostalgie?"
Hmm. Sa vedem.

Cartoon Network - versiunea veche - aveai Tom&Jerry, Looney Tunes, Popeye, The Flintstones, The Jetsons, Yogi Bear, The Plastic Man, Scooby Doo
DSF - canal nemtesc de sport, ma uitam in special la Wrestling WCW, Monster Trucks si ceva curse de masini de-ale lor din germania
TVR1 - intr-o zi din saptamana(vineri sau nu stiu sigur) seara se dadeau filme sf.. sambata dupa amiaza era tot ceva sf, zona crepusculara... si filme erotice, gen emmanuelle(nu mai stiu daca vineri sau sambata noaptea)
Sat1 si Pro7 dadeau filme bunisoare, mai ales in weekend, iar sambata noaptea filme erotice
RTL era ticsit de seriale americane
RTL2 - ceva filme, wrestling WWF, iar in unele duminici niste concerte misto numite The Dome
Italia1 - era o emisiune cu o fatuca pe nume Ambra(cantaceli, dansuri si alte prostii), mie nu-mi placea dar multa lume era obsedata de emisiunea aia
M6 - era misto si asta, avea filme bunicele, emisiuni interesante, si ceva concerte
MTV - beavis&butthead anyone? imi placea si muzica de atunci!
Viva - multa muzica pe gustul europenilor, eurodance si alte chestii!
Sky Movies si Film Net Plus - doar o perioada, ca nu erau difuzate legal! Filme misto!
Asta era genericul de la sky movies:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oSKdPaB5wQI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Tin minte ca era difuzat de sarbatori! :)

#17
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Tot veni vorba de nostalgii: prin anii 2000, erau niște desene animate difuzate pe TVR 1 duminică după amiază cu o familie de morse sau faci, iar de fiecare dată când se strica ceva in casă, tata zicea "decat să dau x dolari instalatorului/tamplarului/electricianului etc., mai bine repar singur.
Și de fiecare dată când voia să repare, mai rău strica.
Cum se numesc desenele astea ?

#18
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006
pe ce canal era Ambra? Ma chinui sa-mi aduc aminte melodia emisiunii.

LE:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tLjs0k7Lpjg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by wiseguy76, 17 April 2021 - 21:01.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate