Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Renuntare la vaccinuri AZ si J&J

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#37
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Valul 4 pe noi, 3/4 de planeta ar ucide pentru vaccinuri, dar desteptii fac mofturi la Opel Astra, vor BMW Pfizer...
Vedeti ce e prin afara 1st world si e jale.
Daca granita UE se termina la Ungaria, acum ati fi ucis pentru un Astra Zenecca.
vedeti Moldova sau Ucraina.

Deja statisticile covid19 sunt ametitoare, iar daca India a lucrat bine, tocmai a produs o tulpina noua si vesela.

1st world problem, pe bune!
Ne meritam soarta, prostia e endemica.

Edited by Ahasverus, 17 April 2021 - 20:16.


#38
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011
E adevarat ca Pfizer se muta cu productia din Belgia în România?

#39
dana_alexa_92

dana_alexa_92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 12.08.2019

 Ahasverus, on 17 aprilie 2021 - 20:13, said:

Valul 4 pe noi, 3/4 de planeta ar ucide pentru vaccinuri, dar desteptii fac mofturi la Opel Astra, vor BMW Pfizer...
Vedeti ce e prin afara 1st world si e jale.
Daca granita UE se termina la Ungaria, acum ati fi ucis pentru un Astra Zenecca.
vedeti Moldova sau Ucraina.

Deja statisticile covid19 sunt ametitoare, iar daca India a lucrat bine, tocmai a produs o tulpina noua si vesela.

1st world problem, pe bune!
Ne meritam soarta, prostia e endemica.

Mai inchide tv-ul,hotnews si alte situri de crizati ca te tampesc!
Si iesi si tu afara si o sa vezi ca nu e nici o apocalipsa nici in UE nici in India si niciunde.

#40
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003
Degeaba ascunzi sub pres, tot te impiedici de realitate :)

#41
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

 Ahasverus, on 17 aprilie 2021 - 20:13, said:

Ne meritam soarta, prostia e endemica.
Ba e universala.

#42
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021

 Bamyhun, on 17 aprilie 2021 - 18:30, said:


Riscul de tromoboza cerebrala ar fi 5 per 1 milion, adica 1 la 200.000. Poate o parea mic dar niste oameni sigur or sa o pateasca! N-aveti decat sa faceti care aveti chef, inca nu s-a interzis, si liber pe liste!


Categoric, de ce sa te supui unui risc cvasi inexistent al efectelor adverse ale unui vaccin când poți să mori direct de boală...

E adevărat că 1 din 200.000 e mult mai putin ca 2.5 dintr o sută, dar măcar știi o treabă, te ai îmbolnăvit, de aia ai murit, nu ?

S au vaccinat englezii cu Astra Zeneca la greu, s au redus drastic decesele, se revine la normal acolo, dar românul nu poate accepta un risc de 5 la un milion, el nu e ca prostii ăia de englezi, el vrea fără riscuri, dacă s ar putea si cu certificat de garanție.

In fine, de aia Anglia e unde e, iar România unde e...


 dana_alexa_92, on 17 aprilie 2021 - 20:54, said:



Mai inchide tv-ul,hotnews si alte situri de crizati ca te tampesc!
Si iesi si tu afara si o sa vezi ca nu e nici o apocalipsa nici in UE nici in India si niciunde.

Păi ție îți e ușor, dar nu toți au marele tau "avantaj" natural...

#43
dana_alexa_92

dana_alexa_92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 12.08.2019
Altu cu 2.5% :)))
Nici nu ma mai mir ca e psihoza generala cand lumea crede ca 2.5 din 100 mor..Trist.
100 ce? Internati in spitale?
Eu cand am luat covidul vietii mi-am vazut frumos de treaba mea 7-8 zile cat a durat si la fel si toata familia mea si cam toti prietenii.Doar un singur idiot a sunat la ambulanta ca sa se "raporteze" si l-au inchis in casa 14 zile.
Asa ca nici vorba de 2.5 la 100. Poate la 100 de mii!

#44
Bamyhun

Bamyhun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 10.04.2021

 DarthBane, on 17 aprilie 2021 - 21:14, said:

In fine, de aia Anglia e unde e, iar România unde e...
Da, da, precis de la vaccinare, si nu de la furat la greu in vremurile coloniale! :roflmao:

#45
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
@Bamyhun
De la atitudine domn șef.
Ăia s au vaccinat, nu au stat să se gândească la faptul că poate cade drobul de sare si omoară copilul.

@dana_alexa
Astea sunt statisticile pe numarul de cazuri aflate in evidență.
Avem 25.000 de morți la 1.000.000 de îmbolnăviți. Fix 2.5 la sută.
Sigur, au fost bolnavi care au trecut prin boală, asimtomatici sau cu simptome usoare, de care nu știe nimeni.
Pe de altă parte, avem si oameni care au murit acasă, fără să stie nimeni că au murit de COVID.

Matale, înainte să te hlizești, ia spune, daca procentul tău, ăla cu 2.5 la 100.000 de mii, ar fi corect, România, cu 25.000 de morți, câți bolnavi ar fi trebuit să aibe ?

#46
dana_alexa_92

dana_alexa_92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 12.08.2019
Exact. Sunt statisticile pe cazurile aflate in evidenta!
Pe cand tu in postarea de mai sus insinuai ca colegul are 2.5% sanse sa moara de la virus!!
Fara sa iei in calcul milioanele de romani care nu au simtit de nevoia sa fie luati in evidenta ca sa stea inchisi 2 saptamani in casa cu militia la usa tot la 2 zile.
Asta 1 la rand.
2 la rand: 2.5% din cazurile aflate in evidenta sunt morti din tot felul de cauze. Nu exista nici o dovada ca toti au murit de la covid pentru ca nu se fac analize post-mortem.In majoritatea cazurilor nici nu se face testul acela scump,se face doar un test rapid care are eroare de 50%,adica un fel de alba-neagra.
La mine in sat de exemplu vecinul meu care ii stie pe toti nu a observat nici o crestere a numarui de morti.Doar ca mortii de anul asta au fost bagati toti la covid by default

#47
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

 XTH, on 17 aprilie 2021 - 16:07, said:

Bine ca au disparut timpeniile cu cipurile, G-uri, ...s-a convins lumea de prosteala, acum este batalia pe reactii adverse,.
Nu au disparut....

https://forum.softpe.../#entry27766150

#48
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

 dana_alexa_92, on 17 aprilie 2021 - 21:17, said:


Eu cand am luat covidul vietii mi-am vazut frumos de treaba mea 7-8 zile cat a durat si la fel si toata familia mea si cam toti prietenii.

Si ne miram ca nu mai scapam de pandemie?
Adica erai infectata si umblai frumos pe-afara, super, iar ala de a stat izolat e luat in ras.

#49
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

 Victor5, on 17 aprilie 2021 - 20:37, said:

E adevarat ca Pfizer se muta cu productia din Belgia în România?
Da, ca cica nu mai au cipuri d-alea bune si nu-si permit sa mai vaccineze pe ai lor. da la noi cica merge, ca nu se prinde nimeni. De fapt nici nu-i nevoie sa-i controleze prin cip si 5g, e suficient sa dea o stire pe a3 si gata.

#50
dana_alexa_92

dana_alexa_92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 12.08.2019

 axisborn, on 17 aprilie 2021 - 22:47, said:


Si ne miram ca nu mai scapam de pandemie?
Adica erai infectata si umblai frumos pe-afara, super, iar ala de a stat izolat e luat in ras.

Am purtat masca chiar daca respiram mai greu cu ea si am pastrat distanta fata de oameni.
Izolarea e o tampenie pentru ca nu face decat sa amane inevitabilul iar inevitabilul e oricum o frectie in comparatie cu efectele izolarii

#51
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010
Am bagat astra, peste o luna bag si rapelul. Centrele cu pfizer din oras inca sunt goale, mii de persoane pe locurile de asteptare, e destul de probabil ca aia sa tot astepte si pana apuc sa fac rapelul la astra. Moderna e prea modern, nu serveste nimeni, e la 80 km distanta, doar nu-s nebun sa fac pelerinaje pentru un vaccin. Mai ales ca stiu persoane care au avut efecte adverse nasoale la moderna.

#52
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003
Vaccinarile cu Pfizer se accecereaza, au trecut ieri de 81000 pe zi. Plus ca exista un proiect la Timisoara ceva gen 34 fluxuri Pfizer la un singur centru... adica cum fac si americanii.

Attached File  vaccination usa.jpg   64.12K   26 downloads

Edited by andreic, 17 April 2021 - 23:34.


#53
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021

 dana_alexa_92, on 17 aprilie 2021 - 22:09, said:


La mine in sat de exemplu vecinul meu care ii stie pe toti nu a observat nici o crestere a numarui de morti.Doar ca mortii de anul asta au fost bagati toti la covid by default

Am înțeles.
Da, atunci se schimba treaba, nu stiam, n am apucat să vb cu vecinul tău. :(

#54
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

 dana_alexa_92, on 17 aprilie 2021 - 21:17, said:

Altu cu 2.5% Posted Image))
Nici nu ma mai mir ca e psihoza generala cand lumea crede ca 2.5 din 100 mor..Trist.
100 ce? Internati in spitale?
Eu cand am luat covidul vietii mi-am vazut frumos de treaba mea 7-8 zile cat a durat si la fel si toata familia mea si cam toti prietenii.Doar un singur idiot a sunat la ambulanta ca sa se "raporteze" si l-au inchis in casa 14 zile.
Asa ca nici vorba de 2.5 la 100. Poate la 100 de mii!
Hai sa privim din partea cealalta. Nu mai sunt locuri libere la ATI. Asa ca, daca da dracu' si ai nevoie de oxigen sau intubare, te inscrii pe lista de asteptare. Dar covidul nu prea da doi bani pe asteptarea ta si e posibil sa iei liftul inainte de eliberarea unui pat pentru tine ( acest "tine" e impersonal). Vaccinul, oricare ar fi el, iti da sansa sa stai departe de o situatie de acest gen. E cazul meu, sunt 100% sigur ca prima doza mi-a dat exact ce trebuie ca sa am o forma ultra-usoara.
Dupa ce am aflat ca sunt pozitiv, iar restul familiei a iesit negativ, ne-am separat traseele in casa, fiindca o prostie facuta inconstient nu scuza aceeasi prostie facuta cu buna-stiinta.
Masca port dinainte de a fi obligatorie prin lege si sper ca nu am raspandit porcaria prin alte parti.
Retragerea sau campania impotriva unui vaccin sau a altuia, in vreme de pandemie, este o imbecilitate crunta, indiferent daca e la nivel individual sau guvernamental.
Intai rezolvi problema urgenta, abia apoi stai si studiezi variante mai bune pentru vremuri mai linistite.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate