Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Probleme cu internetul

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 21.04.2009
Buna!
Am internet de la un furnizor local, ideea inca nu mi-a ajuns fibra pana in fata casei, ci s-a oprit undeva la vreo 200 de metri, in fine, nu am treaba cu internetu, e unu modest/medicoru isi face treaba cu o viteza de acuma 10 ani, de 100? , in fine.

Cand stateam la bloc aveam fiberlink 1000 de la rds, adica fibra, mergea tipla si atunci cand descarcam ceva de pe internet ajungea pe la 30, 40 si ceva de mb, si dupa pica deodata netu si isi revena in 3,4 secunde si tot asa, se intampla destul de rar, dar se intampla, atunci am spus ca e de la internet ca e prea mare viteza si nu suporta pc-ul
Acuma cum am un internet cu viteza mai mica la fel face, CLAR este de la pc, de exemplu mie cu mai mult de 10mb nu descarc, orice as descaca este maximum, ca de exemplu descarc ceva de pe steam acuma acuma la 9.8mb si deodata pica, sta 2,3 secunde, scade viteza aproape de tot si apoi si revine. Ideea e parca nu ma lasa sa descarc continuu, o data la cateva secunde, sau 1,2  minute pica cateva secunde si apoi revine, si tot asa..
Ce sa fie de la pc? Placa de retea? sau poate fi setat ceva din bios?

Edited by Calypsso, 17 April 2021 - 02:06.


#2
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 19.07.2005
La Steam e normal sa faca, mai ales la jocurile vechi care au nevoie de unpacking and shit. E limitat de scrierea pe HDD/SSD, descarca cat are nevoie si apoi face unpacking la joc timp in care creste procentul de scriere pe SSD, apoi iar descarca. Vezi graficul, iti arata viteza de scriere si cea de download.

Prin picat netul la asta te referi, la scazutul vitezei cand descarci de pe Steam sau iti pica de tot netul de nu mai merge nici browserul?

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,486
  • Înscris: 30.08.2006
Pune un printcreen cu un test de viteza unde apare si graficul de download si upload.

#4
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Lipsesc niste detalii importante in acea postare:
Cum ar fi daca mai raspunde ceva din extern la ping cand se opreste download-ul.
Asta ti-ar zice daca e de la placa de retea/router (daca ping-ul nu se opreste = conexiunea ramane activa) si indica o problema de stocare (HDD incet, RAM putin etc).
Revii cu detaliul.
Daca se opreste ping-ul extern, vezi daca mai raspunde router-ul la ping. Daca mai raspunde router-ul dar pica extern-ul poate fi de la router sau chiar de la ISP.
Daca se opreste ping-ul si nu raspunde nici router-ul incearca sa folosesti internetul de pe alt dispozitiv conectat la router, daca functioneaza pe celalalt dispozitiv dar pe PC nu, e clar de la PC / placa de retea / drivere.
Spor.

#5
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 21.04.2009
Faza cu internetul am incercat de provideri diferiti, si la toti imi facea asa, mai des sau mai putin, ideea e ca doar cand descarc pica si atat, de oriunde, in special torrente daca descarc, acolo e baiul.

Cand spun ca pica internetul el pica de tot, nu mai merge nimic, mi se deconecteaza de la tot, discod/browser etc..dar cum spuneam e de scurta durata  maxim 5 secunde, depinde acuma a durat si mai mult uneori, ideea e ca-si revine intr-un final.
Cum verific ping-ul asta, poate ai dreptate sa fie de la hard-uri sa nu le fie bagat eu sau sa nu fi facut legatura, ca am partia C adica doar unde este windows-ul un SSD si un SSHD care este o alta partitie cu diverse lucruri.

#6
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,869
  • Înscris: 15.04.2019
Verifica incarcarea  placii de retea, a procesorului, a hdd (Task Manager -> Performance). Verifica constanta pingului intr-o adresa externa (cum ai fost sfatuit mai sus). Ai sau nu router in casa? Daca da, verifica-i si incarcarea (%) (din pagina lui).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate