Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Customizare LineageOS 16

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006
Am instalat LineageOS 16 (Android 9) pe un Samsung S4 (fara root).

Vreau sa ii schimb culorile de accent in Settings -> Display -> Advanced -> Style -> Accent color. Aici am un numar limitat de culori si vreau sa adaug culorile mele. Am gasit soft-uri care fac asta, dar vor root.

M-ar interesa un launcher gratuit si lightweight (cel default e Trebuchet) care sa faca urmatoarele:
- double tap pe ecran -> sleep/wake. Acum face sleep daca dau double tap pe status bar (in partea de sus). Wake se face din butoane (fie Home, fie power).
- swipe down din partea superioara a ecranului -> notificari. Asta face deja si e comportamentul default la cam toate versiunile de Android pe care le-am vazut.
- swipe left sau right -> back

Ideea e ca vreau sa interactionez cu ecranul folosind gesturi, butoanele sa fie doar de back-up.
Asta e comportamentul din Oneplus launcher care nu e disponibil in magazinul Play. Nu am incercat sa instalez OP launcher din vreun apk, e posibil sa nu mearga, adica OP sa limiteze acest soft doar la dispozitivele lor. Am cautat pe Google si de instalat se poate instala, dar crash-uieste pe orice nu e OP.

Daca aveti si alte tips & tricks pentru LineageOS 16, postati aici, va rog.

#2
novo_

novo_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,262
  • Înscris: 30.03.2019

View Postundesignus, on 16 aprilie 2021 - 17:19, said:

- double tap pe ecran -> sleep
- swipe down din partea superioara a ecranului -> notificari. Asta face deja si e comportamentul default la cam toate versiunile de Android pe care le-am vazut.
Nova Launcher stie sa faca chestiile astea.

View Postundesignus, on 16 aprilie 2021 - 17:19, said:

- double tap pe ecran -> wake.
- swipe left sau right -> back
Un launcher nu poate sa controleze asta. Pentru tap to wake nu cred ca exista vreo aplicatie rootless. Pentru swipe left sau right: https://play.google....id=com.fb.fluid - nu-i trebuie root, poti sa-i dai si prin ADB.

Totusi, ti-as recomanda root-ul prin Magisk. Pana la urma, daca ti-ai pus ROM, sa bagi Magisk nu-i mare lucru :)

#3
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006

View Postnovotab51, on 16 aprilie 2021 - 19:42, said:

Pentru tap to wake nu cred ca exista vreo aplicatie rootless.

La OP (6T si 7T) se intimpla asta si ambele au soft-ul original.
Momentan nu vreau sa root-ez nimic.

Singurul lucru pe care mai vreau sa il fac este sa adaug microSD-ul ca storage intern, adica sa se adune spatiul de pe SD cu spatiul de pe storage-ul intern. Nu m-am prins inca daca se poate face asta, pe Android 5 ala original se putea (daca imi aduc bine aminte).

#4
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
@ undesignus,
de ce nu instalezi eelo (bazat pe LineageOS, principalul dezvoltator este unul dintre creatori)?
https://doc.e.founda...noltexx/install
https://doc.e.foundation/devices/

Mai multe despre eelo: https://doc.e.foundation/

Edited by breitner, 19 April 2021 - 11:13.


#5
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006
@breitner mersi de sugestie, dar:
- device-ul meu GT-i9506 nu e suportat
- spune ca are pe post de browser un fork de Chrome (de-Google-izat probabil). Problema cu Chrome-ul de Android e ca NU permite instalarea de plugin-uri ceea ce pentru mine e un deal-breaker. NU imi permit sa ma dau pe net chiar fara protectie.
- nu am inteles ce optiuni am daca vreau alte aplicatii
- deocamdata telefonul e folosit pe post de tableta, dar nu stiu cit de buna e in practica programul lor de navigare in conditiile in care acum pot folosi Google Maps si Waze fara probleme

Edited by undesignus, 19 April 2021 - 18:03.


#6
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006

View Postundesignus, on 19 aprilie 2021 - 10:45, said:

Singurul lucru pe care mai vreau sa il fac este sa adaug microSD-ul ca storage intern, adica sa se adune spatiul de pe SD cu spatiul de pe storage-ul intern. Nu m-am prins inca daca se poate face asta, pe Android 5 ala original se putea (daca imi aduc bine aminte).

Am adaugat si un uSD card, prima data in varianta "aduna spatiul". Practica a dovedit ca nu se intimpla asta, cind se umple storage-ul principal incepe sa tipe ca nu mai are spatiu. Asa ca am l-am setat ca storage aditional (portabil, cum e denumit in Android 9). Deocamdata e ok, am suficienti giga pe storage-ul principal, chestie care nu s-a intimplat niciodata cu soft-ul original de la Samsung (in halul asta era de bloated).

#7
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006
Am testat mai multe launchere si in final m-am oprit la Microsoft Launcher (nu dati cu pietre). Cu o gramada de chestii oprite, se misca ok, imi arata folderele de pe desktop in forma patrata (trebuchet nu stia decit rotunda), face lock cu dublu tab oriunde, etc.
Unlock aparent se poate face doar din butonul fizic, incep sa cred ca poate nu suporta ecranul feature-ul asta, ca la telefoane mai noi.

Stie cineva ce inseamna double-tap swipe up ca si gest?... M-am uitat si pe YT si nu am gasit.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate