Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Cum iau o legatura din strainatate cu o institutie a statului (DRPCIV)

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
Sunt in Germania de 2 ani. Cu masina personala, pe care am inmatriculat.o aici la inceputul anului, mai ales ca ITP.ul urma sa expire in Martie.

Avand cont pe platforma celor de la venituri buget local, de la impozite am scos.o in timp record. Doar am tradus (autorizat, online) dovada primita de aici la predarea actelor si placutelor romanesti.

Bun, de impozit am scapat, dar masina mea inca apare ca inmatriculata in Romania pe site.ul politiei. De fapt aparea, acum ''inmatricularea suspendata, ITP expirata''. E clar ca nu s.a produs comunicarea intre state, iar pe dovada scrie ca actele si placutele au fost ''predate si distruse''.

Am crezut in naivitatea mea ca o sa trimit un mail si o sa rezolv si asta. Dar, surpriza, DRPCIV nu are formular de contact. Pentru ca 2021. Are in schimb 3-4-5 numere de telefon la care nu raspunde nimeni. Niciodata. Nici daca insisti. Are un formular de petitie. L.am completat pe asta. Nici un raspuns. Am gasit o adresa de mail pentru solicitare de informatii de interes public. Nimic, sufla vantul canta greierii.

Fac pariu ca daca le scriu in limbajul dobandit pe santier ma vor gasi si amenda in cel mai scurt timp. Dar pana atunci, eu cum iau legatura cu aceasta institutie a statului, aflandu.ma in strainatate? Macar sa aflu ce risc daca stau asa cu ''inmatricularea suspendata'', desi masina mea a trecut TÜV.ul fluierand, si e asigurata complet.

Cine e mai sus de astia? Cui ii reclam? Unde trimit...flori? Nu se pune problema sa revin in RO pentru asta, mai ales in contextul actual.


LE: ca fapt divers, in urma cu o saptamana m.au sunat de la ADP sector 2, in legatura cu cererea mea de loc de parcare depusa cand mi.am luat prima masina. In 2008. Cica s.a aprobat, ca s.a eliberat un loc. Astia oameni seriosi, nimic de zis.

Edited by dimripper, 16 April 2021 - 15:10.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cred ca trebuie sa iti vezi de treaba ta. Nu se intampla nimic daca ai inmatricularea suspendata si masina nu e radiata.
Bine ca ai radiat-o de la DITL. Asta conteaza.

Edited by pasilla, 16 April 2021 - 15:18.


#3
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.06.2010
Transmiti corespondenta prin curier (DHL, TNT) sau recomandata cu confirmare de primire.

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,333
  • Înscris: 01.12.2001

View Postdimripper, on 16 aprilie 2021 - 15:00, said:

dar masina mea inca apare ca inmatriculata in Romania pe site.ul politiei. De fapt aparea, acum ''inmatricularea suspendata
Unde îți apare "înmatriculare suspendată"?
Au un serviciu online pt așa ceva?
Pe ce site?


#5
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
https://www.drpciv.r...v-forms/vehicle

A aparut din ziua in care a expirat ITP.ul.

Oricum, sunt 3 luni de cand nu mai e deloc inmatriculata pe RO si speram sa mearga comunicarea intre state UE. Stii vorba aia cu speratul...

#6
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.09.2006
https://www.drpciv.r...a4e9422012c2b8a
"Radierea unui vehicul scos definitiv din România poate fi efectuată și din oficiu, în baza notificării primite de la autorități competente, care atestă faptul că vehiculul a fost înmatriculat permanent în alt stat."
Vorbeste cu nemtii sa notifice oficial romanii ca autovehicului a fost inmatriculat acolo.

#7
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
O sa o fac si pe asta, online cel putin. Dar nu trag mare speranta sa ma bage cineva in seama si sa se invredniceasca cu asta trebusoara. Birocratia aici e pana la cer si merge prost. Mai prost decat in RO chiar.

#8
Romi_

Romi_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 01.05.2020
Te rog sa nu spui ca birocratia in DE este mai mare ca in RO. Asa ne dezamagesti pe toti.
Cum zice colegul Lucian trimiti documente cu confirmare de primire sau mail certificat si dupa nu au decat sa se spele cu ele pe cap daca nu vor sa reactioneze.
Si mai incolo mai vezi. Poate Isi revine domnu Covid sau se mai misca ceva.

#9
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postdimripper, on 16 aprilie 2021 - 17:59, said:

O sa o fac si pe asta, online cel putin. Dar nu trag mare speranta sa ma bage cineva in seama si sa se invredniceasca cu asta trebusoara. Birocratia aici e pana la cer si merge prost. Mai prost decat in RO chiar.

In Germania este birocratie multa pentru ca ai totul acoperit in legea germana. Care e stufoasa pentru ca ai 16 Bundeslanduri, Federatia, UE, etc. Insa functionarii sunt mereu amabili si dispusi sa te ajute.

#10
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007

View PostRomi_, on 16 aprilie 2021 - 18:40, said:

Te rog sa nu spui ca birocratia in DE este mai mare ca in RO. Asa ne dezamagesti pe toti.


Poti sa.ti spun chestii care sa te faca sa nu mai vii in DE nici ca turist.

-Finanzamt locale nu comunica intre ele si nu au sistemul centralizat. Daca te muti si nu anunti la toate Amt.urile, te poti trezi cu amenda ca nu ti.ai facut reglare de impozit (Steuererklärung) la vechiul Finanzamt, cand tu de fapt ti.ai facut la noua locatie, ca om de buna credinta. M.am trezit eu cu somatie de la Nürnberg, eu fiind mutat in Stuttgart de mai bine de 6 luni. Noroc ca am ramas in relatii bune cu proprietara si m.a anuntat imediat. Serviciul de redirectionare a postei, pe care il plateam deja nu a functionat pt ca Finanzamt foloseste proprii curieri, deci a ocolit Deutsche Post.
Pe de alta parte ARD.ul te gaseste in orice vizuina te muti ca sa platesti taxa radio TV lunara. Acolo se poate.

-o cunostinta a avut de dat inapoi 1000 de euro alocatie (Kindergeld), reglare ca nu muncise o perioada. I.a platit frumos la Postbank, pastrat chitanta, dormit bine. Peste 2 luni alocatii noi complet blocate, somatii de plata, daca il verifica pe vreun aeroport bulau direct. Mergi la Postbank, scandal, facut cerere de backtracking a banilor. Rezultat peste 10 zile. Ghici ce? Postbank nu virase banii mai departe la Familienkasse. Pur si simplu. I.a pastrat. S.a descoperit eroarea, i.a dat mai departe. Ce despagubiri, ce daune? Angajeaza.ti avocat daca ai pretentii. N.ai Rechtsversicherung? Ghinion. Platesti cat nu face.

Si mai sunt. Mai ales ma termina ca numarul meu de telefon si adresa de email nu valoreaza cat un Sauerkraut degerat in fatza lor. Totul e prin posta. Se mai foloseste si hartie reciclata, dar majoritatea trimit hartie de.aia noua frumoasa, din copaci romanesti :D

Sigur exista si parti bune, inmatriculezi masina in juma de zi, sistemul medical, desi aglomerat, te ajuta oricand ai o urgenta. Si nu cu paracetamol si walk it off, ci cu investigatii serioase, un RMN e la ordinea zilei, nu 2 pe viata ca in RO si cu 6 luni asteptare. Dar crede.ma cand spun ca birocratia din RO e pitic pe langa cea de aici, atat cat m.am lovit eu ca persoana fizica.

#11
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

Ce despagubiri, ce daune?
daunele trebuie sa le cuantifici concret. dar la faze d-astea, pentru postbank infinit mai nasol decat un 200 euro daune e, daca-i reclami la bafin. un audit de la aia provoaca costuri de sute de ori mai mari.

#12
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postdimripper, on 17 aprilie 2021 - 09:22, said:

Poti sa.ti spun chestii care sa te faca sa nu mai vii in DE nici ca turist.

-Finanzamt locale nu comunica intre ele si nu au sistemul centralizat. Daca te muti si nu anunti la toate Amt.urile, te poti trezi cu amenda ca nu ti.ai facut reglare de impozit (Steuererklärung) la vechiul Finanzamt, cand tu de fapt ti.ai facut la noua locatie, ca om de buna credinta. M.am trezit eu cu somatie de la Nürnberg, eu fiind mutat in Stuttgart de mai bine de 6 luni. Noroc ca am ramas in relatii bune cu proprietara si m.a anuntat imediat. Serviciul de redirectionare a postei, pe care il plateam deja nu a functionat pt ca Finanzamt foloseste proprii curieri, deci a ocolit Deutsche Post.
Pe de alta parte ARD.ul te gaseste in orice vizuina te muti ca sa platesti taxa radio TV lunara. Acolo se poate.

Mi-au venit prin noiembrie niste hartii de la Finanzamt, toate prin sistemul de redirectionare al postei. Cand m-am mutat o gramada de chestii au fost direct inregistrate pe noua adresa dupa anmeldung, nu imi amintesc exact care, dar pe langa anmeldung nu a trebuit decat sa inscriu masina, ca oricum voiam sa schim numerele. Asa ca se misca foarte bine.

View Postdimripper, on 17 aprilie 2021 - 09:22, said:

-o cunostinta a avut de dat inapoi 1000 de euro alocatie (Kindergeld), reglare ca nu muncise o perioada. I.a platit frumos la Postbank, pastrat chitanta, dormit bine. Peste 2 luni alocatii noi complet blocate, somatii de plata, daca il verifica pe vreun aeroport bulau direct. Mergi la Postbank, scandal, facut cerere de backtracking a banilor. Rezultat peste 10 zile. Ghici ce? Postbank nu virase banii mai departe la Familienkasse. Pur si simplu. I.a pastrat. S.a descoperit eroarea, i.a dat mai departe. Ce despagubiri, ce daune? Angajeaza.ti avocat daca ai pretentii. N.ai Rechtsversicherung? Ghinion. Platesti cat nu face.

Erori se intampla oriunde. Si eu am intarziat deseori niste plati si n-am fost penalizat, ci inteles. Ma refer la colaborarea cu institutiile statului. La privat in schimb nu merge asa, odata am uitat sa dau contul nou la un serviciu de asigurare de telefon, plateam vreo 3 euro pe luna. Nici nu m-au anuntat, peste cateva luni mi-au trimis direct decizie judecatoreasca sa achit restantele, plus vreo 80 de euro taxe de judecata.


View Postdimripper, on 17 aprilie 2021 - 09:22, said:

Si mai sunt. Mai ales ma termina ca numarul meu de telefon si adresa de email nu valoreaza cat un Sauerkraut degerat in fatza lor. Totul e prin posta. Se mai foloseste si hartie reciclata, dar majoritatea trimit hartie de.aia noua frumoasa, din copaci romanesti Posted Image

Mailul poti spune ca nu il vezi iar telefonul il poti pierde oricand. Prin posta e cel mai bine sa fie trimise actele, mi se pare normal. Asa se sustin si companiile de stat.


#13
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
Ești sigur ca de la taxe și impozite ai scapat de  ea? Ai verificat sa nu fi întrat impozit pentru ea?

#14
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,253
  • Înscris: 24.06.2006

View Postdimripper, on 16 aprilie 2021 - 15:00, said:

Are in schimb 3-4-5 numere de telefon la care nu raspunde nimeni. Niciodata. Nici daca insisti. Are un formular de petitie. L.am completat pe asta. Nici un raspuns. Am gasit o adresa de mail pentru solicitare de informatii de interes public. Nimic, sufla vantul canta greierii.
mai suna-i din cand in cand, nu se stie niciodata

bombardeaza-i regulat cu petitii/emailuri si pastreaza proba/print screen

tu ai incercat, mai departe ...

Edited by dan210, 17 April 2021 - 16:52.


#15
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007

View Postslai, on 17 aprilie 2021 - 16:00, said:

Ești sigur ca de la taxe și impozite ai scapat de  ea? Ai verificat sa nu fi întrat impozit pentru ea?

Da, sunt sigur, este incheiata posesia. Am cont la DVBL, ceea ce recomand oricui, nu doar am trimis mailuri, e ca un app in browser din care am initiat radierea si s.a incheiat cu succes. Am inclusiv mail si sms primit in acest sens.


@giuliani: okay, probabil in cazul tau sistemul de directionare a postei a functionat cu succes, pentru ca FA de care apartineai a folosit DP. Te asigur ca FA Nürnberg Süd a trimis prin propriul sistem. Si sa.ti mai povestesc ceva: dupa ce ne.am mutat la Stuttgart, sotia a avut nevoie de un certificat de rezidenta fiscala sa.l trimita in RO sa incheie niste socoteli. La telefon cu FA a mers astfel: Nürnberg - ''ne pare rau, v.ati mutat in Baden, apelati la FA Stuttgart''. Stuttgart - ''ne pare rau, aveti Steuernummer de Bayern, apelati la FA Nürnberg''. S.a enervat si le.a trimis scrisori tuturor. A primit inapoi certificatul solicitat de la Finanzamt, atat din Nürnberg, cat si din Stuttgart. You can't write this shit! De.asta iti spun ca totul e o loterie si tot trebuie sa fii pe varfuri, ca statul german lucreaza pentru tine doar in teorie si daca nu esti pe faza te faulteaza si da din umeri.

#16
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
Io unu inca n-am avut probleme d-astea. Doar cand am vrut sa-mi transcriu permisul de conducere romanesc, au zis sa aduc test de vedere. Problema-i ca transcrierea e act administrativ si nu decizional. Ce fac ei daca-l pic? In lege scrie clar ca nu trebuie test de vedere la transcriere din stat membru UE. Asa ca le-am zis sa-mi dea pretentia in scris, s-o arat unui judecator. Mi-au zis sa le trmit requestul asta in scris (mail). L-am trimis de pe contul de mail de la lucru care cam arata ca si cum mi-as permite un avocat calumea. Le-am dat referinta la textul din lege si un deadline. Au raspuns dupa o ora declarand capitulare neconditionata.
Distractia e, ca io aveam un test de vedere valid in buzunar. Dar am avut chef sa intru in modus Michael Kohlhaas. Posted Image   Diesmal ist Meiner länger!

#17
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postdimripper, on 18 aprilie 2021 - 10:59, said:

@giuliani: okay, probabil in cazul tau sistemul de directionare a postei a functionat cu succes, pentru ca FA de care apartineai a folosit DP. Te asigur ca FA Nürnberg Süd a trimis prin propriul sistem. Si sa.ti mai povestesc ceva: dupa ce ne.am mutat la Stuttgart, sotia a avut nevoie de un certificat de rezidenta fiscala sa.l trimita in RO sa incheie niste socoteli. La telefon cu FA a mers astfel: Nürnberg - ''ne pare rau, v.ati mutat in Baden, apelati la FA Stuttgart''. Stuttgart - ''ne pare rau, aveti Steuernummer de Bayern, apelati la FA Nürnberg''. S.a enervat si le.a trimis scrisori tuturor. A primit inapoi certificatul solicitat de la Finanzamt, atat din Nürnberg, cat si din Stuttgart. You can't write this shit! De.asta iti spun ca totul e o loterie si tot trebuie sa fii pe varfuri, ca statul german lucreaza pentru tine doar in teorie si daca nu esti pe faza te faulteaza si da din umeri.

N-am patit asa ceva pana acum, adica in general nu am avut probleme cu nicio institutie a statului din DE din BY, BW si 4 Landkreisuri.

#18
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
EPILOG: se pare ca a functionat posta electronica pana la urma, cu timpi enormi totusi. DRPCIV mi.a raspuns cum ca a primit instiintare de la autoritatile din Germania si ca a dat mai departe in procesare la serviciul de inmatriculari sa se ocupe de radiere. Peste inca o saptamana mi.au scris si acestia ca oficial vehiculul a fost radiat. Inclusiv pe platforma apare ca radiat, am scapat de toate grijile.

Interesant ca fix astazi cand am primit raspunsul pe mail citeam de un proiect de lege la nivel european cu amenzi pentru vehiculele neradiate care nu au RCA valabil. Fix asta imi mai trebuia, ia si demonstreaza de la 2000km distanta ca ai vrut sa faci lucrurile corect.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate