Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

vaccin COVID - persoana cu rezidenta in EU

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
riotx

riotx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 19.12.2010
Salut,

Pentru cineva care e rezident in EU (nu e cetatean roman, dar plateste asigurare medicala si taxe in EU), dar nu are rezidenta in Romania (venit in vizita) exista vreo posibilitate pentru a face vaccin in tara la noi?

Am sunat la linia de suport vaccinare si mi-au spus ca se poate doar pentru cei cu rezidenta in Romania. Deci ce-l mai probabil nu e posibil. Dar cu atatea sedii de vaccinare libere momentan (stau vaccinele in frigider pentru ca lumea nu vrea sa-si faca) vreau sa intreb daca stiti daca sunt alte metode? Poate s-a mai schimbat regulamentul. Evident ceva legal.

Multumesc

Edited by riotx, 16 April 2021 - 09:52.


#2
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Cine are CNP emis de autoritățile române are drept de vaccinare.
Persoana respectivă are CNP emis de autoritățile române?

#3
riotx

riotx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 19.12.2010
Nu

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Doar rezidentii cu drept de sedere legal in Romania se pot vaccina.
Aceste persoane, pe baza documentelor legale, au CNP "special" pentru straini.
Nu ai aceste documente + CNP ?
Nu te poti vaccina in Romania
Asta-i tot

Edited by Naijax, 16 April 2021 - 09:58.


#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

 riotx, on 16 aprilie 2021 - 09:47, said:

Nu
Atunci nu are drept.

#6
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
Avand in vedere ca ungurii sunt vaccinati cu Sputnik, daca ar putea sa se vaccineze in Romania, ar face cozi la liniile cu AZ si cei care se decid mai tarziu sa se vaccineze nu vor mai avea vaccinuri. In conditiile in care statul roman obtine vaccinurile destul de greu, mi se pare normal ca cetatenii romani sa fie "privilegiati" Pana la urma noi platim taxe si noi votam, iar transmiterea comunitara e facuta de catre cetatenii romani. Daca vaccinam 1 milion de europeni nu ne ajuta cu nimic.

Stiu ca pare dur, dar nu ne aflam in pozitia de a vaccina populatia altor tari inaintea noastra.

#7
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

 unknown_35, on 16 aprilie 2021 - 10:22, said:

Stiu ca pare dur, dar nu ne aflam in pozitia de a vaccina populatia altor tari inaintea noastra.
Este o diferenta intre "populatia altor tari" si cetatenii romani rezidenti in alte tari... S-au vaccinat basarabeni cu cetatenie romana, s-au vaccinat cetateni romani migrati prin occident, chiar cu cetatenie dubla (romana si italiana, caz concret).

LE: n-ar fi o drama sa fie folosite dozele alea AZ de alti europeni dornici, sau chiar vandute altor tari (Australia de exemplu), ar fi preferabil situatiei actuale in care zac zeci de mii de doze AZ.

Edited by shogun1, 16 April 2021 - 10:55.


#8
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,927
  • Înscris: 02.02.2007
strict la subiect: programarea se face pe baza cnp-ului!
intrebarea este: daca e cetatean ue, de ce nu se vaccineaza in tara lui?
sau e cineva care a renuntat la cetatenia romana?
tind sa cred ca despre asa ceva e vorba!
sunt multi, carora le putea sa fie numiti ,,ramani" in urma cu vreo 15-20 de ani!

#9
riotx

riotx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 19.12.2010
Pentru ca momentan e aici (nu a avut niciodata cetatenie romana). Si logistic vorbind e mai usor sa il faca acum aici. Era doar o posibilitate la care ne gandeam. Daca ar fi mers ar fi fost bine, altfel o sa si-l faca in tara la el cand merge inapoi.

#10
ajax2854

ajax2854

    Duke

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,491
  • Înscris: 26.03.2020

 riotx, on 16 aprilie 2021 - 09:43, said:

Salut,

Pentru cineva care e rezident in EU (nu e cetatean roman, dar plateste asigurare medicala si taxe in EU), dar nu are rezidenta in Romania (venit in vizita) exista vreo posibilitate pentru a face vaccin in tara la noi?

Am sunat la linia de suport vaccinare si mi-au spus ca se poate doar pentru cei cu rezidenta in Romania. Deci ce-l mai probabil nu e posibil. Dar cu atatea sedii de vaccinare libere momentan (stau vaccinele in frigider pentru ca lumea nu vrea sa-si faca) vreau sa intreb daca stiti daca sunt alte metode? Poate s-a mai schimbat regulamentul. Evident ceva legal.

Multumesc

Daca vrea Astra Zeneca, posibil sa meargă.

Daca esti din București, mergi la centrul din Grand Arena. Nu este nevoie de programare ptr AZ. Baftă.

Edited by ajax2854, 16 April 2021 - 11:24.


#11
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

 ajax2854, on 16 aprilie 2021 - 11:24, said:



Daca vrea Astra Zeneca, posibil sa meargă.

Daca esti din București, mergi la centrul din Grand Arena. Nu este nevoie de programare ptr AZ. Baftă.

Dar cum va fi înregistrată utilizarea acelei doze, dacă persoana în cauza nu are "cnp" și nici rezidenta în România ?
Și cum i se va genera/elibera adeverința de vaccinare?

Edited by corinadaniela, 16 April 2021 - 11:38.


#12
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007

 shogun1, on 16 aprilie 2021 - 10:54, said:

LE: n-ar fi o drama sa fie folosite dozele alea AZ de alti europeni dornici, sau chiar vandute altor tari (Australia de exemplu), ar fi preferabil situatiei actuale in care zac zeci de mii de doze AZ.

 ajax2854, on 16 aprilie 2021 - 11:24, said:

Daca vrea Astra Zeneca, posibil sa meargă.

Daca esti din București, mergi la centrul din Grand Arena. Nu este nevoie de programare ptr AZ. Baftă.
nu recomand
nu garanteaza nimeni ca peste 56 zile cetateanu respectiv mai este in Romania pt. rapel

Edited by STARTREK1, 16 April 2021 - 11:46.


#13
ajax2854

ajax2854

    Duke

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,491
  • Înscris: 26.03.2020

 corinadaniela, on 16 aprilie 2021 - 11:37, said:

Dar cum va fi înregistrată utilizarea acelei doze, dacă persoana în cauza nu are "cnp" și nici rezidenta în România ?
Și cum i se va genera/elibera adeverința de vaccinare?

Nu stim, dar speram sa ne spuna initiator, daca merge.

 STARTREK1, on 16 aprilie 2021 - 11:46, said:

nu recomand
nu garanteaza nimeni ca peste 56 zile cetateanu respectiv mai este in Romania pt. rapel

Englezii au vaccinat majoritar prima doza. Vede el peste 56 zile ce face. O doza ar fi suficienta cat sa il tina in viata. Sau nu recomanzi viata?

#14
riotx

riotx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 19.12.2010

 ajax2854, on 16 aprilie 2021 - 12:21, said:

Nu stim, dar speram sa ne spuna initiator, daca merge.



Englezii au vaccinat majoritar prima doza. Vede el peste 56 zile ce face. O doza ar fi suficienta cat sa il tina in viata. Sau nu recomanzi viata?
Speram ca cu pasaportul/act identitate tara respectiva e posibil (din moment ce uniunea europeana).
Cand am deschis topicul stiam ca sansele sunt mici, dar tot am preferat sa intreb.

Edited by riotx, 16 April 2021 - 12:31.


#15
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007

 ajax2854, on 16 aprilie 2021 - 12:21, said:

Vede el peste 56 zile ce face. O doza ar fi suficienta cat sa il tina in viata. Sau nu recomanzi viata?
cum adica te tine in viata? daca esti in coma, la terapie intensiva sau esti in faza terminala te tine in viata? Posted Image
ce am scris eu, ce ai inteles tu...

 riotx, on 16 aprilie 2021 - 12:31, said:

Speram ca cu pasaportul/act identitate tara respectiva e posibil (din moment ce uniunea europeana).
acu' nu mai e Uniune Europeana... fiecare cu p*** mă-sii
si oricum sunt divergente intre tarile membre pe tema vacinurilor care cum folosesc si cu care sa vaccineze (zeneka & sputnik)

Edited by STARTREK1, 16 April 2021 - 12:55.


#16
ajax2854

ajax2854

    Duke

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,491
  • Înscris: 26.03.2020

 riotx, on 16 aprilie 2021 - 12:31, said:


Speram ca cu pasaportul/act identitate tara respectiva e posibil (din moment ce uniunea europeana).
Cand am deschis topicul stiam ca sansele sunt mici, dar tot am preferat sa intreb.

Tu încearcă. Nu lua de bun ce scriu unii pe aici. Nu știe nimeni ce si cum pana nu te prezinți acolo.

Star, ai scris ce ai vrut tu.
Englezii au vaccinat masiv cu o doza de AZ. Cu rapelul mai vad ei.

Edited by ajax2854, 16 April 2021 - 13:01.


#17
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012

Quote

Tu încearcă. Nu lua de bun ce scriu unii pe aici

Așa este, pune omul pe drum, pune-l să facă test, mergeți la centru de vaccinare și vedeți voi. Dar să și filmezi, să ne mai amuzăm și noi ...

#18
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

 riotx, on 16 aprilie 2021 - 09:47, said:

Nu
Dacă stă mai mult timp și poate face rost de un loc de muncă (cu angajator din România) poate fi înscris la serviciul de imigrări (sau cum s-o nu-mi oficial) și va primi un CNP.

Ajax a recomandat să meargă la centrul de vaccinare la ghici. N-are decât, dar va fi trimis la plimbare. :)



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate