Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Planete locuibile in jurul stelelor pitice rosii

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Daca se respecta cateva conditii in cazul planetelor ce orbiteaza stelele pitice rosii, habitabilitatea ar putea exista ca realitate de facto.

Orbita planetei ar trebui sa fie suficient de indepartata de stea ca sa nu fie blocata mereu cu aceeasi fata catre stea, adica ar fi preferabila o planeta destul de rece.

Apoi planeta ar trebui sa fie binara cu o alta planeta de tip Neptun-Saturn care sa o imbrace in propriul sau camp magnetic si care sa ii genereze suficienta frecare interna pentru un vulcanism puternic dar nu la nivelul lunii jupiteriene Io care a fost dezbracata efectiv de oceane si atmosfera.

Planeta habitabila ar fi un super-Pamant orbitand destul de aproape o planeta gazoasa medie din clasa Neptun-Saturn si ar primi o cantitate de caldura relativ mica spre moderata de la steaua sa.

#2
strehaia

strehaia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 08.07.2020
Elon stie?

#3
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Te apuci de populat galaxia ?
Nu te intereseaza si alte galaxii ?
Totusi, as fi dorit ca oamenii care se cred inteligenti, sa isi concentreze fortele pentru a imbunatati viata aici.
Uite, ar trebui sa incepeti prin a inova un acumulator foarte performant si durabil .Sa utilizam energia solara la capacitati de un milion de ori mai mare decat cea actuala.  Sau sa educam omenirea sa nu produca atata gunoi .
Dupa ce epuizam problemele de pe planeta asta , sa ne gandim si la calatoriile spatiale.

#4
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,496
  • Înscris: 25.10.2007

View Postpacopaco1967, on 16 aprilie 2021 - 10:22, said:

Dupa ce epuizam problemele de pe planeta asta , sa ne gandim si la calatoriile spatiale.

E mai usor sa visezi decat sa muncesti...

#5
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostInfinitty, on 16 aprilie 2021 - 09:09, said:

Planeta habitabila ar fi un super-Pamant orbitand destul de aproape o planeta gazoasa medie din clasa Neptun-Saturn si ar primi o cantitate de caldura relativ mica spre moderata de la steaua sa.
Pai si n-ar fi o planeta inghetata ?

Attached File  alzoc.jpg   63.94K   17 downloads

#6
strehaia

strehaia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 08.07.2020

View Postpacopaco1967, on 16 aprilie 2021 - 10:22, said:

Te apuci de populat galaxia ?
Nu te intereseaza si alte galaxii ?
Totusi, as fi dorit ca oamenii care se cred inteligenti, sa isi concentreze fortele pentru a imbunatati viata aici.
Uite, ar trebui sa incepeti prin a inova un acumulator foarte performant si durabil .Sa utilizam energia solara la capacitati de un milion de ori mai mare decat cea actuala.  Sau sa educam omenirea sa nu produca atata gunoi .
Dupa ce epuizam problemele de pe planeta asta , sa ne gandim si la calatoriile spatiale.
Putem educa omenirea si cu privire la zei si alte bazagonii?

#7
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Eu cand ii aud de Marte, ma ia de cap. Aia e o piatra moarta. Noi ne chinuim cu apa in Africa si deserturi, pe o planeta albastra, protejata de radiatii, astia viseaza viata pe o planeta moarta,in conditiile in care nu stim sa rezolvam probleme mult mai usoare. Ca un elev care nu stie sa scrie, dar incearca o olimpiada, cine stie?!

Iar de la distanta asta si pe baza analizelor de culoare, nu poti sti mare lucru, pentru ca nu avem planete care pot intretine viata si pe care sa le fi putut studia. Deci, ii stiu masa, ii stiu compozitia, dar de aici pana la posibilitatea sustinerii vietii, mai e mult. Oricum, in 400 de ani, facem pulbere Pamantul si atunci o sa plecam si la risc.

#8
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008

View PostYOUR_GOD, on 16 aprilie 2021 - 11:07, said:

...Oricum, in 400 de ani, facem pulbere Pamantul si atunci o sa plecam si la risc.
imo esti FOARTE optimist :)

#9
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Poststrehaia, on 16 aprilie 2021 - 10:58, said:

Putem educa omenirea si cu privire la zei si alte bazagonii?
Toate televiziunile mari au aproape zilnic programe ce prezinta horoscopul.
Ma tot intreb, ce fel de oameni isi traiesc viata bazandu-se pe asa ceva ?

Stiu ca in Coreea de Nord se face educatie de genul  cerut de tine.
Crede-ma ca oamenii inteligenti sunt cu picioarele pe pamant si cu mintea aici, nu la stele verzi .

#10
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

View Postsirgoofy, on 16 aprilie 2021 - 11:19, said:

Pai, fata de cum 300 ani, Pamantul este foarte afectat de catre om. Gandeste-te ca eram mai putini si mai mici...si gandeam aproape. Acum, suntem mu,ti si vedem mai departe. AM crescut, au crescut si prostiile. Am crezut tot timpul ca Marte a semanat cu Pamantul, ca noi am omorat dinozaurii, ca sa ne mutam aici, ca noi am teraformat Pamantul si cine stie, am realizt un hibrid maimute-martieni.
Ideea este ca eu sunt SF-istul in persoana. Daca eu nu vad viata pe Marte (adica o inchisoare pe viata, pentru ca asa va fi viata acolo), ori sunt prea prost, ori nu se poate intampla. SI zic ca nu-s chiar prost. Uite, vezi, sunt optimist.

View Postpacopaco1967, on 16 aprilie 2021 - 11:22, said:

Faptul ca am visat, ne-a transformat din cel mai slab fizic animal de pe Pamant, in seful tuturor. Visarea este semn de inteligenta. La inceput a fost cuvantul. Doar ca mai visam si gresit.

Sa nu mai zic de minciunile eco: pai, banii pe care ii platim pe poluare, nu schimba nimic, doar ii platim, nu se planteaza copaci, nu se curata terenuri. Marii producatori calculeaza valabilitatea produselor in perioada de garantie, de la telefoane la masini. Practic, societatea umana este orientata catre consum. Cosum si eco, nu exista.
Sau, exista o varianta de iesire. Sa ne lovim rau de tot. Dar vrem? Am putea trece peste?

#11
strehaia

strehaia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 08.07.2020

View Postpacopaco1967, on 16 aprilie 2021 - 11:22, said:



Stiu ca in Coreea de Nord se face educatie de genul  cerut de tine.


Serios ? Cate ture de biserica faci intr-un minut? :D

#12
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View PostHunor_66, on 16 aprilie 2021 - 10:55, said:


Pai si n-ar fi o planeta inghetata ?

Attachment alzoc.jpg
https://en.m.wikiped...garden's_Star_b

Vulcanismul puternic ar incalzi oceanele, in plus ar primi si ceva caldura de la propria stea.

Studiu de caz sistemul Trappist.

Tidal heating Edit
Tidal heating is predicted to be significant: all planets except f and h are expected to have a tidal heat flux greater than Earth's total heat flux.[37] With the exception of planet c, all of the planets have densities low enough to indicate the presence of significant H
2O in some form. Planets b and c experience enough heating from planetary tides to maintain magma oceans in their rock mantles; planet c may have eruptions of silicate magma on its surface. Tidal heat fluxes on planets d, e, and f are lower, but are still twenty times higher than Earth's mean heat flow. Planets d and e are the most likely to be habitable. Planet d avoids the runaway greenhouse state if its albedo is ≳ 0.3.

https://en.m.wikiped...wiki/TRAPPIST-1

Ideea este ca o parte a acestor super-Pamanturi pot fi in fapt planete binare, de pilda un Neptun si un Pamant in pereche, iar Pamantul ar contribui la rotatia planetei mai mari, in acest caz planeta mai mare nu ar fi blocata tidally chiar daca s-ar afla foarte aproape de stea si ar dispune de un camp magnetic suficient de puternic pentru a inveli planeta mai mica care ar putea dispune si ea de un camp magnetic indus in oceanul planetar salin de campul magnetic al planetei mai mari dupa modelul Jupiter-Ganimede si Jupiter-Calipso.

Planeta binara mai mica, adica Pamantul habitabil, ar dispune de doua efecte geo-mareice, unul de la planeta binara pereche similara lui Neptun ori Saturn si altul generat de steaua pitica rosie, astfel ca ar dispune de resurse suplimentare de caldura vulcanica geo-hidro-termala, dar si de o aurora planetara continua, un fel de efect neon planetar generat tat de campul magnetic stelar cat si de campul perechii binare mai mare.



#13
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,747
  • Înscris: 12.09.2015
Totul este teorie si banuieli.In practica ,nu s-a demonstrat  nimic...

Edited by PiticVerde, 16 April 2021 - 20:13.


#14
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,681
  • Înscris: 22.01.2015
Ideea e ca si chior ,,basescu,, pe cer senin noaptea pe oriunde in afara zonelor agglomerate vezi puzdenie de stele.    SUPAMEGAMISHTO!   O duduie+tigara+udeala.  Revenim-   tot ce se vede ,,ca stele,, 99% sant ca SOARELE nostrum.  Care la randul lor au planete/alte corpuri ceresti  ce orbiteaza in jurul lor. Ca fapt divers-Omenirea si astia de tzin ,,live,, practicile religioase de orice rit,, vor avea shock total cand vor vedea ca nu santem singuri in Univers.  Matematic e imposibil,distantele creaza frana.    Ca fapt divers,toata America de nord/sud nu cunostea calul pana acum 600 ani in urma.Si roata, nici macar nu o desenau!  Si Europa nu stia de cartofi si rosii!!   Asta ca sa vedeti cat de ,,furnici,,santem pe bolovanul asta din Sistemul solar care face parte si el la randul lui din alte treburi astronomice/strofizice.   Concluzia mea(neverificata,daaar...)  nu santem singuri.  Numai ca nu depinde de noi sa relevam existente extraterestre.   Ne vor lasa ei ,,sa-i descoperim,,   Ps.  personal inainte de a ,,mierli,, parca as vrea sa vad la Tv ceva intalnire gradul 4(5)!   Aka in urmatorii 30 de ani,ca-s optimist.

BTW,THINK OUT OF THE BOX,SISTEMUL SOLAR NU E ,,BURIC,,!

#15
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,200
  • Înscris: 01.10.2009

View PostYOUR_GOD, on 16 aprilie 2021 - 11:07, said:

Oricum, in 400 de ani, facem pulbere Pamantul si atunci o sa plecam si la risc.
Oricat de praf ar fi Pamantul, tot ar fi cel mai locuibil din univers.
Si pana la urma, acele caverne de otel de pe Marte pot fi construite si aici la o adica.

#16
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Exact! Pana atunci insa, tot ce vor consuma pe Marte acei exploratori, va costa de multe ori greutatea acelui lucru in aur. Si pentru ce?!
Totusi, legat de Pamant, nu-l vad c ape o oaza in centrul Universului. Sunt sigur ca exista multe planete, miliarde, cel putin asemănătoare, in Univers. Ca nu sunt ele in Universul apropiat, asta e altceva. Dar exista. Si Marte nu merita. Sau, eu stiu, pentru ca e acolo.

#17
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
In cazul stelelor pitice rosii, este necesar ca steaua sa fie linistita, adica sa nu emita jeturi de plasma de intensitate mare, mai exact sa semene dupa acest criteriu cu soarele.

Apoi planeta habitabila trebuie sa fie binara cu o alta planeta mai mare.
Poate fi vorba despre planete uriase cu mai multi sateliti de marimea Pamantului, ori super-Pamanturi binare ori trinare, unde planeta centrala nu ar fi blocata tidal din cauza rotatiei perechii binare in jurul sau, ceea ce ar intretine si un camp magnetic puternic.

Practic planeta habitabila ar putea fi in aceeasi masura si planeta binara principala, adica cea mai masiva.

Super-Pamanturile din jurul stelelor pitice rosii se pare ca sunt regula in lumea planetelor, iar binarele de acest tip sunt de asemenea o regula, Pluto-Caron, Neptun, Saturn, Jupiter, chiar si Venus ar fi fost binara, iar despre Pamant se teoretizeaza in acest sens.

https://en.m.wikiped...garden's_Star_b

https://en.m.wikiped...1#Gliese_1061_c

https://en.m.wikiped...i/Luyten's_Star

https://en.m.wikiped...g/wiki/Tau_Ceti

https://en.m.wikiped...ki/Gliese_876_b

Edited by Infinitty, 17 April 2021 - 04:40.


#18
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Nu crezi că mai ușor ne schimbăm noi și mai rapid decât o planetă? La o durată medie de viață de 80 ani, cu modificări subtile la nivelul ADN-ului, vom ajunge unde dorim, perfect dotați și adaptați. Părerea mea. Sa teraformezi planetele este vis SF care se întinde pe sute de ani. Sa schimbi omul va fi, in cateva site de ani, piece of cake.
Alta soluție eu nu văd.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate