Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Amenzile pentru folosirea telefonului în timpul traversării

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
e lege ca nu e voie cu vorbit la telefon pe zebra, se aplica si la mersul cu casca pe zebra?

merg zilnic cu casca cu muzica la plimbare

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,247
  • Înscris: 01.12.2001

View Postkarax, on 15 aprilie 2021 - 19:48, said:

e lege ca nu e voie cu vorbit la telefon pe zebra,
Număr și an?

#3
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,411
  • Înscris: 15.12.2009
Citesti legile exact cum citesti si ideile din fizica. Pe langa.

Este proiect de lege sa sanctioneze pietonii care traverseaza in timp ce se uita in telefon.

#4
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,339
  • Înscris: 11.08.2003
O sa-ti dea amenda la fel cum dau si soferilor care vorbesc la telefon si celor care arunca pe strada gunoaie sau celor care nu strang rahatii dupa iubitele lor patrupede.

#5
Darkman48

Darkman48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,099
  • Înscris: 24.05.2009
Inca nu e lege dar daca se aproba o sa te coste traversarea cu castile in ureche minim 145 ron. De mersul pe trotuar nu am inteles ca s-ar lega, doar traversarea.

#6
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Nu sunt impotriva, dar miros o urma de abuz, daca se aplica pietonului pe zebra, in traversare regulamentara.

#7
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,171
  • Înscris: 06.04.2020
E binevenita masura daca se va legifera ca-i plina lumea de bezmeticii astia care cu ochii in telefon nu mai vad pe unde merg, dau cu capul de vreun stalp, ies in calea unei masini sau cad ca prostii in vreo gura de canal deschisa sau sant. Niste autisti, i-au tampit de tot telefoanele astea.

#8
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Discutabil.
Traversarea regulamentară este aia in care te asiguri înainte de traversare, nu când te arunci pe trecere ca bivolul, pe motiv că ai prioritate.
Evident, discutăm de intersecții nesemaforizate, majoritare in România.

#9
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View PostDarthBane, on 15 aprilie 2021 - 20:16, said:

Evident, discutăm de intersecții nesemaforizate, majoritare in România.

La asta ma gindeam si eu, deoarece daca zebra este semaforizata, ce treaba au altii cu ce fac eu pe zebra, atita timp cit am verde.

Edited by florin71_skoda, 15 April 2021 - 20:29.


#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,535
  • Înscris: 07.02.2003
E proiect de lege nou.

https://www.hotnews....tile-urechi.htm
"Proiect privind Codul Rutier: Biciliștii vor avea limită de viteză de 30 km/h, se reglementează criculația cu trotinete / Pietonii nu mai au voie să traverseze cu ochii în telefon sau cu căștile în urechi"

Edited by andreic, 15 April 2021 - 20:29.


#11
--Dastan--

--Dastan--

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 14.04.2021

View Postflorin71_skoda, on 15 aprilie 2021 - 20:27, said:

La asta ma gindeam si eu, deoarece daca zebra este semaforizata, ce treaba au altii cu ce fac eu pe zebra, atita timp cit am verde.
Pentru ca salvari, pompieri sau politie in misiune , iar tu cu ochii in telefon si cu castile in urechi s-ar putea sa nu le vezi sau auzi.

#12
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postkarax, on 15 aprilie 2021 - 19:48, said:

e lege ca nu e voie cu vorbit la telefon pe zebra
În ce țară e legea aia?

#13
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dacă nu ești atent pe zebra, nu mai e cazul de legi ca te ia unu puțin pe capota de nu mai contează cadrul juridic.

Am dat și eu de un bou din asta care pe trecere nesemaforizata se oprise la mijloc și tasta pe telefon.

Tot el urla ca e pe trecere. Spălasem mașina și îmi părea rău de aia 10 lei ca altfel ii stricam telefonul


Acum, mai simplu, evita sa traversezi și tu. Cât ai muzica aia in ureche
Nu e așa greu sper, e totuși Draganesti nu Tokyo.

#14
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,412
  • Înscris: 30.08.2017

View Postkarax, on 15 aprilie 2021 - 19:48, said:

e lege ca nu e voie cu vorbit la telefon pe zebra, se aplica si la mersul cu casca pe zebra?

merg zilnic cu casca cu muzica la plimbare

Asa e, daca vrei sa asculti muzica la casti, trebuie sa te dai jos de pe zebra. Dar momentan e la stadiul de proiect.

Edited by george_alexandru, 15 April 2021 - 20:43.


#15
Zuy

Zuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 19.11.2006

View Postkarax, on 15 aprilie 2021 - 19:48, said:

e lege ca nu e voie cu vorbit la telefon pe zebra, se aplica si la mersul cu casca pe zebra?

merg zilnic cu casca cu muzica la plimbare

Nu. Tu poți să treci liniștit :)

#16
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021

View Postflorin71_skoda, on 15 aprilie 2021 - 20:27, said:



La asta ma gindeam si eu, deoarece daca zebra este semaforizata, ce treaba au altii cu ce fac eu pe zebra, atita timp cit am verde.

Tot e discutabil, dpmdv.
Ar putea institui o excepție pt cele semaforizate, doar e vb de un proiect.
Însă ce te faci cu nărozii care rămân pe trecere DUPĂ schimbarea culorii semaforului pt că fix când traversează trimit un mesaj ultra mega giga important ?
Cât poate să dureze să treci strada ? 10-20 de secunde ? Chiar nu poți lua o pauză de la alte preocupări ?

Dealtfel, avem exemplu de la userul @Flat, care e sincer indignat că e nevoit să fie atent cand trece strada, nu ca si cum asta ar fi ceva logic :

" proiect genial milițienesc
Flat [utilizator], Joi, 15 aprilie 2021, 11:57 +18/30
s-au adunat capetele de cretă și au stors din materia cenușie-albă proiectul ăsta, deci problema nu sunt șoferii care circulă cu 100 prin oraș, cu ochii în telefoane, singuri pe banda 2, făcând live de la volan, fără centură, trecând pe roșu, claxonând ca apucații, forfecând traficul, blocând intersecții, tramvaie, autobuze.. și parcănd pe trotuare și pe treceri

problema sunt maniacii ăia de bicicliști care se știe că te omoară la 30 la oră, și pietonii care nu fug mai repede din calea mașinilor"

Responsabilitatea nu ar trebui să fie împărțită ?
Ok, pt sofer amendă si permis suspendat pt că stă cu nasul in telefon.
Dar pt pieton ? Nimic ?

#17
Hailztorm

Hailztorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 13.02.2012

View Postandreic, on 15 aprilie 2021 - 20:28, said:

E proiect de lege nou.

https://www.hotnews....tile-urechi.htm
"Proiect privind Codul Rutier: Biciliștii vor avea limită de viteză de 30 km/h, se reglementează criculația cu trotinete / Pietonii nu mai au voie să traverseze cu ochii în telefon sau cu căștile în urechi"
cea mai mare tampenie evar....adica sa suferim  restul pentru toti dobitocii, deci daca vorbesc la telefon si ajung la trecere sa i zic la om, stai ca te sun imediat? :)))
bullshit, eu si cu castile in urechi cu muzica destul de tare sau ca vorbesc la telefon, la mine in oras nu este nici un semafor si mereu ma uit stanga dreapta inainte sa traversez si n am avut un indicent in 30 de ani...cine-i tampit sa si-o ia de la masina si nu sa ne-o luam restul de la militieni...#rezist Posted Image

#18
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,247
  • Înscris: 01.12.2001

View Postandreic, on 15 aprilie 2021 - 20:28, said:

E proiect de lege nou.

https://www.hotnews....tile-urechi.htm
"Proiect privind Codul Rutier: Biciliștii vor avea limită de viteză de 30 km/h, se reglementează criculația cu trotinete / Pietonii nu mai au voie să traverseze cu ochii în telefon sau cu căștile în urechi"
Nu va fi aprobat. Cum vor măsură viteza bicicliștilor?
Cum vor aplica punctele de penalizare?
Am trecut eu cu 52km/h cu bicicleta și era un MCV. Nu au sărit la mine. Cu toate că era o zona de limitare la 30. ;)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate