Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Mercedes EQS - a fost lansat!

- - - - -
  • Please log in to reply
243 replies to this topic

#217
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postro_explorer, on 08 septembrie 2021 - 22:40, said:


Level 3 necesita sofer in masina, gata sa preia volanul la cererea sistemului.
Ca masina sa mearga singura pe strada se cheama level 5.


Asa cică e. Dar dacă nu e nimeni pe drum orice mașina level 3 poate sa facă 5 km singura pe drumuri nemarcate. Asta vreau sa îți zic. Ii dai harta și da i bătaie. Nici o mașină nu poate azi.

#218
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

View PostMembruAnonim, on 08 septembrie 2021 - 22:43, said:

Asa cică e. Dar dacă nu e nimeni pe drum
Nu, standardul e standard. Masina level 3 nu pleaca singura de pe loc. Aia e level 5, nici macar 4. Nu ca "asa cica" .. asa este. Astea sunt definitiile.
Tesla are acum level 5 in parcari de exemplu. Se cheama "advanced summon". Cauta si vezi ce e aia.

Ptiu, drace ... ca iar am luat-o off-topic ... pa !

Edited by ro_explorer, 08 September 2021 - 22:46.


#219
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Nici o mașină nu e capabila de Level 3. Nici Tesla nici nimeni. Nu tine nici o banda și dacă nu e pe drum cat de cât marcat sau cu delimitări clare o ia în bălării. Mai vorbim peste 10 ani sa vedem dacă măcar a reușit sa o facă. De vreo 6 ani se lauda ca are mașina level 5 gata musk asta dar uite ca se face 2022 și nu a reușit nici level 3.

View Postro_explorer, on 08 septembrie 2021 - 22:45, said:


Nu, standardul e standard. Masina level 3 nu pleaca singura de pe loc. Aia e level 5, nici macar 4. Nu ca "asa cica" .. asa este. Astea sunt definitiile.


Nu știu ce naiba ai citit tu dar level 4 cică înseamnă taxiuri autonome. Pana mea... Poate citim de altundeva.

Level 3 cică tre sa stau lângă ea (în ea) dar ea poate face orice singura și tu intervii daca mașina cere. Eu am citit ca o mașină Level 3 trebuie sa place de aici și sa ii zici sa parcheze singura la punct fix.
Și un gla din 2016 parca singura. La Mall am parcat eu.

Alphabet's Waymo recently unveiled a Level 4 self-driving taxi service in Arizona, where they had been testing driverless cars―without a safety driver in the seat―for more than a year and over 10 million miles.

Mint ăștia și tu le știi pe toate.

Edited by MembruAnonim, 08 September 2021 - 22:53.


#220
207cc

207cc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 28.02.2021
macar sa parcheze singure fara sa atingi nimic...iar ideal sa plece singura sa-si gaseasca parcare gratis..eventual si la umbra(si sa ajusteze dupa umbra..).

Edited by 207cc, 18 September 2021 - 10:05.


#221
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Cică tehnologia exista. Nu da voie încă UE sa ii dea drumul. Am văzut și la BMW și la mertz ceva similar... Prezentări de prin 2017.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NzqUNYU-7_8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#222
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 15.07.2013
Ala este un concept, pana la industrializare in serie mai are nevoie de ani buni și mulți euroi.

Mai repede implementează Tesla sau alta firma similară, VAG este o companie mecanica prin excelenta, softul este externalizat.

#223
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Nu știu de ce te îndoiești asa de mult de vag si BMW dar ei au prezentat din 2017 filmulețe din astea și au susținut ca sunt gata din 2020 sa lanseze asa ceva dar legislația cică nu ii lasa, gen Audi a8 e Level 3.

Uite unul din 2018... sunt și din 2017. O fi fost atunci o tehnologie noua dar acum cred ca e destul de matura sa poți sa o pui pe seria 7 de ex pt oameni care dau peste 100k pe masina.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PT3NiB4ssLU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MembruAnonim, 18 September 2021 - 21:39.


#224
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 15.07.2013
Pentru ca asta este domeniul unde începem sa intram pe “viata” mea profesională și știu ce este state-of-the-art astazi. Mai mult, toată cariera mea am lucrat pentru și in automotive si software development, cunosc la prima mâna atitudinea fata de software in industria europeană, cu precădere franceza si germana.

Mai e mult pana departe, mai ales pe drumuri publice. Sistemul de la Audi da pe lângă si in medii controlate, așa cum vezi in filmulețele alea de PR.


Mașinile și echipamentele pentru care am dezvoltat SW costau începând de la 600K, așa ca nu prețul unui Seria 7 este problema.

#225
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Aducă tu zici ca de prezintă ăștia aici e mega fake? Eu înțelesesem de la BMW ca automated smart parking (asta prezentat aici, nu porcăria aia sa muți tu masina din cheie sau sa parcheze singura întrebare 2 mașini) doreau sa ii de drumul chiar în 2022

Edited by MembruAnonim, 19 September 2021 - 10:16.


#226
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 15.07.2013
Nu este mega fake, este o demonstrație de tehnologie. Mai durează pana o sa avem mașini care se parchează singure oriunde. Cel mai probabil când însă fie lansată funcționalitatea o sa aibă nevoie de parcări aprobate pentru asta.

#227
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Asta cu parcările eu ma așteptăm să fie cât mai rapid. Mai ales la maluluri. Adică tot ce trebuie este o tehnologie deja existenta și o cartografiere a spațiului. Și niște mașini cu capabilități Level 3 reale nu praf în ochi gen Musk care vinde niște camere lipsite de conținut.

Dar sunt perfect de acord. Eu cred ca o sa am o grămadă de ani când o sa îmi comand în satul meu o mașină și o sa vina fata curții singura. Nici nu știu dacă o sa prind asta.

#228
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 15.07.2013
Si la mall este greu de făcut, problema nu este navigatul in sine, ci situațiile complexe in care ai mai multe mașini autonome ce executa manevre combinat cu șoferi umani și eventual și pietoni. Este destul de greu astăzi ca un șofer uman sa înțeleagă intențiile unei mașini autonome și vice-versa. Avem nevoie de comunicare mașina-mașina, astfel încât șoferii AI sa se sincronizeze înainte sa înceapă manevrele si de comunicare om-mașina, astfel încât sa își anticipeze Mișcările.

Mai durează ani buni pana reușim sa rezolvam aspectele astea intr-un mod satisfăcător pentru toată lumea.

#229
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Deci Level 5 în 30 ani, da? :(

Ma gândeam ca la Mall puteau sa facă loc de parcat automata asa cum au făcut și loc de încărcat cu bariera... nu ma gândeam eu asa din atara ...

Edited by MembruAnonim, 19 September 2021 - 14:31.


#230
DeliriumSilence

DeliriumSilence

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 27.04.2021
Oribil botul masinii.. de ce toate masinile electrice sunt hidoase? S Classul normal e mult mai frumos si impunator, doar un ipocrit ar putea spune ca eqs e mai frumos ca S Classul original.

#231
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 15.07.2013
Nu as zice toate, Tesla Model S, Model 3, BMW I4 - mi se par sedanuri care arată chiar bine. Mustang E, Megane 5 E-Tech Electric, Eniaq, Q4 E-tron, BMW iX,  Mercedes EQC- SUV-URI care arată excelent.

EQE, EQS - sunt bazate pe o platforma dedicată pentru mașini electrice, designul este mult influențat de “nevoile” electrificării.

#232
beria81

beria81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 23.12.2008

View PostDeliriumSilence, on 19 septembrie 2021 - 15:12, said:

Oribil botul masinii.. de ce toate masinile electrice sunt hidoase? S Classul normal e mult mai frumos si impunator, doar un ipocrit ar putea spune ca eqs e mai frumos ca S Classul original.

aerodinamica primeaza…

The electric Mercedes EQS is the world's most aerodynamic production car
Its 0.20 drag coefficient beats the Tesla Model S and Lucid Air.

#233
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
mie imi place cum arata. nu e ea cea mai fitzoasa pe afara dar inauntru e bomba...
ma despart doar 100k si as avea-o in curte.

#234
beria81

beria81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 23.12.2008
Si mie imi place, exteriorul este ok, putin sub S Class ca aspect.
interiorul insa este fara egal in industria auto…

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate