Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Camping Franta - Chamonix
 Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...

Nikon Z6III
 Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior

La mulți ani @leomagic44!

Recomanadare viniluri
 Tv ars din cauza la cctv?

Recomandare soundbar pentru telev...

Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!

Mercedes EQS - a fost lansat!

- - - - -
  • Please log in to reply
243 replies to this topic

HEX2FUN

HEX2FUN

Senior Member

• Grup: Senior Members
Media de värsta cumparatorilor  de S este de 62 de ani, iar strict in Europa este si mai mare. Vorbim de S noi.
In primul rand ninse pare inutil de opulenta, prea sofisticata/luxoasa pentru o mașina și pare concepută pentru gusturile celor de 60 de ani,  cum își închipuie sexagenarii ca arată viitorul. Pur si simplu nu am niciun drive pentru mașina asta.

In schimb AMG GT4 sau E-klasse coupe îmi plac foarte mult, ultimul fiind pe lista scurta in viitorul apropiat.

beria81

beria81

Member

• Grup: Members
Ah, gusturile nu se discuta, nu iti place si pace. Totusi sa spui ca este o masina ptr pensionari e ca si cum ai spune ca masinile sport sunt ptr mucosi de bani gata…majoritatea cocalari.

nu trebuie sa generalizam cand vb despre o masina… E sau S Class sunt masini preferate de persoane peste 35 de ani ptr ca ofera exact ce cauti de la o masina dupa ce ajungi la o anumita varsta.

Si mie imi place GT-ul, dar daca ar fi sa aleg intre ea si S Class ca daily driver, aleg S Class de fiecare data…dar de fun, mi-ar placea sa detin si un GT53.

Edited by beria81, 01 September 2021 - 22:40.

ro_explorer

ro_explorer

Membru impartial

View Postberia81, on 01 septembrie 2021 - 22:37, said:

E sau S Class sunt masini preferate de persoane peste 35 de ani ptr ca ofera exact ce cauti de la o masina dupa ce ajungi la o anumita varsta.
Tocmai ai spus ca nu trebuie sa generalizezi și ai generalizat. Uite ca eu am trecut binișor de 35 și nu îmi place eqs-ul.

E echivalent cu ceea ce își imaginează unii ca e o casa de lux : candelabre aurite, Bude din aur și murale în toată casa.  Not my cup of tea....

beria81

beria81

Member

View Postro_explorer, on 01 septembrie 2021 - 22:42, said:

Tocmai ai spus ca nu trebuie sa generalizezi și ai generalizat. Uite ca eu am trecut binișor de 35 și nu îmi place eqs-ul.

E echivalent cu ceea ce își imaginează unii ca e o casa de lux : candelabre aurite, Bude din aur și murale în toată casa.  Not my cup of tea....

Dupa cum am spus, tine de gusturi. Unii prefera un interior auster de motostivuitor, altii prefera altceva…este bine ca avem de unde sa alegem. :)

ro_explorer

ro_explorer

Membru impartial

Daca tine de gusturi atnci e o chestie individuala strict. Asadar partea citata in mesajul meu anterior este falsa prin definitie. Daca putem sa ne punem de acord cu asat, putem continua discutia.
Eu am spus de la bun inceput ca nu imi place si mi s-a sarit in cap ...

HEX2FUN

HEX2FUN

Senior Member

Partea cu sexagenari nu este o părere, este o statistica a celor de la Mercedes. Acesta e și motivul pentru care Mercedes a investit masiv sa lanseze modele accesibile și percepute mai “cool” de cumpărătorii mai tineri.

La nivel mondial, cumpărătorul de “large luxury car” este 60 de ani. Adică S,Seria 7, A8, etc. (Din nou, e statistica).

Sunt total de-acord cu explorer, generațiile se schimba și gusturile la fel. Luxul opulent își trăiește ultimele zile cu ajutorul Chinei, altfel  “WC-ul de aur” nu mai are valoare.

E-ul in versiunea break poate, dar S-ul este o mașina de nisa. Dacă ne uitam la volume, Hatchback, Cross-over sunt ceea ce caută oamenii, nu limuzine și sedan. E-ul este o mașina de familie apreciata, la fel ca A6 și Seria 5 (versiunile touring).

Știu ca poate părea ciudat, dar coupe-utile tot de persoanele in vârsta sunt cumparate. “Cocalarii” au q8 și X7 (ma refer la și-a cu bani).

Edited by HEX2FUN, 01 September 2021 - 23:20.

beria81

beria81

Member

HEX2FUN said:

1630530728[/url]' post='28181687']
Partea cu sexagenari nu este o părere, este o statistica a celor de la Mercedes. Acesta e și motivul pentru care Mercedes a investit masiv sa lanseze modele accesibile și percepute mai “cool” de cumpărătorii mai tineri.

La nivel mondial, cumpărătorul de “large luxury car” este 60 de ani. Adică S,Seria 7, A8, etc. (Din nou, e statistica).

Sunt total de-acord cu explorer, generațiile se schimba și gusturile la fel. Luxul opulent își trăiește ultimele zile cu ajutorul Chinei, altfel  “WC-ul de aur” nu mai are valoare.

Da, in viitor toti vom fi imbracati in combinezoane argintii si vom cumpara masini (neparat gri metalizat) cu interior de Motostivuitor. ‘’Luxul Opulent’’ (aka- gama premium) o sa dispara din ofertele producatorilor auto.

vezi ca masina visurilor tale este tot un mini wc de aur…asa ca avem viitorul asigurat. Posted Image

In practical terms, that means the global average age of a Rolls-Royce customer is 45 years old, down from 56 seven years ago, he said. That's lower than the average age of car buyers over all, which hovers around 52, and younger than the average age of luxury car buyers, too, which is 50, according to data from Kelley Blue Book.
Buick, for instance, has an average new-buyer age of 59. At Cadillac it's 52, at Mercedes-Benz it's 51, and at BMW it's 50, according to KBB. Land Rover's average customer is 45, the youngest of any included in the data.

View Postro_explorer, on 01 septembrie 2021 - 23:07, said:

Daca tine de gusturi atnci e o chestie individuala strict. Asadar partea citata in mesajul meu anterior este falsa prin definitie. Daca putem sa ne punem de acord cu asat, putem continua discutia.
Eu am spus de la bun inceput ca nu imi place si mi s-a sarit in cap ...

Sunt de acord, am generalizat.
Pai cand vb de gusturi, clar este o chestie individuala.
Cine ti-a sarit in cap ca nu iti place EQS?

Edited by beria81, 01 September 2021 - 23:30.

HEX2FUN

HEX2FUN

Senior Member

Eu nu am “mașina visurilor”, ci imi cumpar ce mașina imi trebuie la momentul respectiv. Când eram (mai) tânăr și mie, ca oricăruia, imi sclipeau ochii la multe mașini. Astăzi, nu exista show-room din care sa nu ies cu o mașina, dacă chiar mi-o doresc, dar nu ma mai interesează. Pentru mine este important sa imi permit orice, dar sa imi iau ce imi trebuie, sau am o plăcere la momentul respectiv.
Am chefuit 100K pe mașini in ultimii 8 ani și este o tâmpenie. Pentru mine luxul la ora actuala înseamnă altceva, de aceea și EQS-ul il percep ca inutil, o mașina depașită (ca și idee, nu neaparat ca tehnologie) dinainte sa fie lansată.

Dar astea sunt alte discuții, specific la EQS om vedea când fac un test-drive cum mi se pare (din punct de vedere tehnic).

Edited by HEX2FUN, 01 September 2021 - 23:53.

beria81

beria81

Member

Ok, pe locul 1 pe lista ta scurta se afla un WC de Haur :)
cu ce este depasit EQS in momentul de fata?

Luxul este perceput de fiecare in functie de gusturi si posibilitati. Dar consider ca este gresit sa etichetam negativ orice nu ne place.

si eu astept sa fac un test drive cu un EQS, desi cred ca atunci cand voi schimba masina ma voi indrepta catre GLS.

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

• Grup: Banned

View PostHEX2FUN, on 01 septembrie 2021 - 23:52, said:

Pentru mine luxul la ora actuala înseamnă altceva, de aceea și EQS-ul il percep ca inutil, o mașina depașită (ca și idee, nu neaparat ca tehnologie) dinainte sa fie lansată.

Hex, da-o-n pana mea :D
conducem niste troace pe langa masina asta!

arata intr-un mare fel, daca as avea banii maine as lua-o!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Q6NYWBhT13I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

HEX2FUN

HEX2FUN

Senior Member

Ce ti-a luat ochii? Galaxy Tab 7 ăla din 2015 de îl au pe post de “interfata de lux”? Piano black sau cele 3 ecrane de pe bord?

Pentru mine mașina electrică = high tech, nu lemn și luminițe.

Mult mai interesant mi se pare EQB-ul, EQE și EQS nu sunt pe placul meu.

Torace sau nu, sunt mașini care le folosesc zilnic și sunt practice. Paradigma in lume a-a schimbat, “luxul” acum se măsoară in responsabilitate socială și sustenabilitate, nu îl piele și lemn.

Mașina are targetul ei, nu m-a regăsesc printre potențialii cumpărători.

Tesla ne-a arătat calea, adevarul și lumina, in ritmul asta au avut dreptate aia de la BMW când a zis ca jumătate din producători nu o sa mai existe in viitorul apropriat.

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

confortul si luxul si faptul ca e electrica!
Tesla e o dacie cu pret de S Klasse :D

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

View PostHEX2FUN, on 08 septembrie 2021 - 16:48, said:

. Paradigma in lume a-a schimbat, “luxul” acum se măsoară in responsabilitate socială și sustenabilitate, nu îl piele și lemn.

Când Bill gates nu va mai conduce s klasse o sa te cred. Pisi aia de 18 ani din Suedia care promovează ce zici tu zboară cu business class ;) și sta la 5 stele.

HEX2FUN

HEX2FUN

Senior Member

View PostMembruAnonim, on 08 septembrie 2021 - 17:15, said:

Când Bill gates nu va mai conduce s klasse o sa te cred. Pisi aia de 18 ani din Suedia care promovează ce zici tu zboară cu business class ;) și sta la 5 stele.
N-are treaba cu Greta, nu mă atrag extremele de niciun fel. Consensul din societate se schimba, pana și aia de la Renault au reușit sa facă o mașina mai interesantă decât ăștia de la Mercedes. Sau dacă vrei, uite BMW iX, sau Audi Q-tron.

Știu ca Mercedes au vrut sa fie primii care scot o limuzina de lux electrică, dar părerea mea ca piața se reorientează cu totul spre altceva.

O sa vedem cine o sa conducă lunea auto in 10 ani, “Dacia la preț de S-klasse), sau “WC-ul de aur” electric.

Ți-am mai zis, sustenabil este noul lux (și nu are treaba cu Greta).

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

Deci un mos ca mine ar lua eqs și nu își va lua Renault. Chiar dacă nu am încă 62 ani.

Si da, nu o voi lua noua nici dacă am banii sa îmi iau... aici ai dreptate... iau una de 1-2 ani și putini km cu 40% discount.

Vreau ca curu meu sa stea în "lucs".

Nu știu ce lume vezi tu ca s-a schimbat dar eu vad nimic. Ieri ai pus le grătar o friptura de vita și ti-ai comandat ultimul iPhone. Și casele se încălzesc în continuare cu gaze iar concediile tot la hotel le faci. Avem impresia ca s-a schimbat ceva când de fapt toate schimbările se fac în zeci de ani. Iar de mentalitate mai deloc. Aia bogați vor slugari pe aia săraci pana la adânci bătrâneți.

Nu s-a schimbat nici o percepție.

Edited by MembruAnonim, 08 September 2021 - 17:41.

beria81

beria81

Member

cristimate said:

1631115479[/url]' post='28204862']
Deci un mos ca mine ar lua eqs și nu își va lua Renault. Chiar dacă nu am încă 62 ani.

Si da, nu o voi lua noua nici dacă am banii sa îmi iau... aici ai dreptate... iau una de 1-2 ani și putini km cu 40% discount.

Vreau ca curu meu sa stea în "lucs".

Nu știu ce lume vezi tu ca s-a schimbat dar eu vad nimic. Ieri ai pus le grătar o friptura de vita și ti-ai comandat ultimul iPhone. Și casele se încălzesc în continuare cu gaze iar concediile tot la hotel le faci. Avem impresia ca s-a schimbat ceva când de fapt toate schimbările se fac în zeci de ani. Iar de mentalitate mai deloc. Aia bogați vor slugari pe aia săraci pana la adânci bătrâneți.

Nu s-a schimbat nici o percepție.

s-a schimbat lumea, nu mai vrea nimeni wc de aur, acum toti vor masini de doi lei cu interioare de cabina de tramvai…nu stiu despre ce vb, dar este parerea lui si trebuie s-o respect.
A pus o eticheta gamei premium, wc de aur, doar el stie de ce, dar na…

in momentul asta, interiorul EQS-ului este fara egal cand vb de masini electrice…

las si eu un Wc de aur aici…

Attached Files

Edited by beria81, 08 September 2021 - 18:11.

ro_explorer

ro_explorer

Membru impartial

Esti usor impresionabil cu luminite colorate vad ...
Masina aia este apogeul rafinamentului in materie de constructie auto si de lux interior ... dar tehnologic este la ani in urma daciei cu pret de S-classe.

P.S.: Stiu ca a mai fost dar e prea bun si prea la subiect: https://www.reddit.c...ll_selfdriving/

beria81

beria81

Member

Eh, imi place frumosul, sue me! :)

Da, sunt de acord ca in unele privinte sunt in urma in momentul asta, dar sunt convins ca pot recupera terenul pierdut.
esti putin rautacios, nu e vb doar de luminite, dar ai redus la luminite doar ca cad eu putin in derizoriu. :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate