Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Genetica vs educatia vs cultura

Asus ROG - Probleme mari wi-fi

Recomandare Apartament

reparatie zgarietura bara spate
 Lipire XPS de hidroizolație ...

Detectare dispozitiv de ascultare...

Detectare posibile dispozitive de...

suport/cutie fixare SSD in locul ...
 Popcorn stradal

De ce ard asa de violent masinile...

Sfat achizitie bicicleta MTB

Imi tot apare ipconfig
 Degresant auto eficient

Pistol care sa pulverizeze vopsea...

Cursuri inot apa netratata

Telefoane vechi, fixe si mobile c...

Mercedes EQS - a fost lansat!

- - - - -
  • Please log in to reply
243 replies to this topic

andreic

andreic

Very OLD Member

• Grup: Moderators

View Postro_explorer, on 23 august 2021 - 12:30, said:

Excursie/concediu cu familia înseamnă implicit bagaje. Degeaba ai un portbagaj de volum dacă nu poți accesa acel volum decât printr-o portiță din spate și nu poți pune mana decât pe ce ai lângă zona de incarcare.
Mai mult, dacă ai copii mici și trebuie sa cari un căruț cu tine, plus bagaje, un sedan este nul. Practicitate inexistenta.
Absolut.

beria81

beria81

Member

• Grup: Members
Eu m-am descurcat mereu cu un sedan, inclusiv concedii, cumparaturi…carat bagaje. :) e drept, asta pana a venit copilul si a aparut si caruciorul in peisaj.
dar ptr un cuplu fara copii, este suficient…si in plus, este cea mai atragatoare caroserie, dpmdv.

are si puncte slabe, ro_explorer le a punctat in mesajul de mai sus, dar am ales sa le ignor de fiecare data cand am facut alegerea sa cumpar un sedan, tocmai ptr ca mi-a placut f mult aspectul.

Drumroll

Drumroll

Member

• Grup: Members

View Postro_explorer, on 23 august 2021 - 12:30, said:

Mai mult, dacă ai copii mici și trebuie sa cari un căruț cu tine, plus bagaje, un sedan este nul. Practicitate inexistenta.
Mai taie din vrajeala.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AahleHVZS-0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si nici nu are portbagaj prea mare.

ro_explorer

ro_explorer

Membru impartial

• Grup: Senior Members
Bullshit. Faptul ca se poate nu inseamna ca e practic.Un hatchback/liftback este infinit mai practic decat sedanul.

In spiritul topicului de fata totusi, EQS-ul este un liftback.

HEX2FUN

HEX2FUN

Senior Member

View PostDrumroll, on 24 august 2021 - 10:14, said:

Mai taie din vrajeala.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AahleHVZS-0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si nici nu are portbagaj prea mare.
Ai/ai avut Seria 3? Eu am, chiar varianta touring și tot nu este suficienta pentru 2 copii mici.
Am avut sedan, hatch, touring și SUV (atât in 5 locuri cât și in 7 locuri). Pentru practicalitate, nu exista rival la MPV sau SUV cu 7 locuri.

Când a venit vorba de BMW, mie îmi place mai mult varianta touring (ca și design), așa ca am preferat sa mai pun câte mii sa îl iau touring. Și este și mult mai practic, depinde de hobby-uri.

La fel și ornamente de lemn natural, piele deschisă la culoare. Super sa te uiți la ele, materiale cu adevărat de lux, dar greu de întreținut și usor de zgâriat. Așadar, este o mașina de lux (nu premium, un nivel mai sus) dar care pentru mine la 30 de ani nefolositoare. Vedem de la 67 încolo când ies la pensie :).

tatimeu

tatimeu

Senior Member

Da ce carati cu voi bre de va trebuie sufragerie?

HEX2FUN

HEX2FUN

Senior Member

Depinde de momentul in viața unde te afli și cum îți petreci timpul liber. Când ai copii mici ai nevoie de loc de cărucior, o geanta mare  pentru haine ( 4 persoane), o geanta cu cearceafuri dacă închiriez o cabana pe la munte, 2 rucsacuri (echipament foto, laptop, tablete, etc), altul cu schimburi pentru copii la drum, fierbător, placa suplimentară pentru căruț sa car doi copii, eventual o bicicleta mica in portbagaj. Căruciorul este de teren mediu așa ca este voluminos, uneori iau și remorca de la bicicleta in portbagaj, care poate fi folosită pe loc de cărucior.

In general ii duc pe ăștia mici cam de 2 ori pe luna intr-un parc natural, sau parc acvatic, și cel puțin in fiecare week-end ii duc undeva unde am nevoie de cărucior sau remorca de bicicleta.

Dacă nu ai copii, sau in weekenduri stai acasa, sau la Mall, un coupe e de-ajuns, eventual un sedan, dar pentru ori ce altceva nu mai este de-ajuns.

La fel, când o sa crească copii nu mai am nevoie de portbagaj de 970l ca nu o sa mai aiba loc in remorca de la bicicleta, atunci trec înapoi la un Seria 5 Touring.

Stau la casa si am mereu ceva de carat, mult mai usor cu touring. La fel, cârligul de remorcat este obligatoriu.

tatimeu

tatimeu

Senior Member

Cabana la munte.....cearceaf...... pustietate imi zice mie.
Daca e asa nu vad de ce sa car leptop si alte dracovenii. Nu mai bine foc in vatra, protejat.
Daca se mai adauga si carucior e clara treaba..copil pana in 2 ani.
Nu mai bine in civilizatie cu copil mic? Intreb si eu. Mie imi vine sa cred ca e vorba de egoism aici.

HEX2FUN

HEX2FUN

Senior Member

Cabana nu înseamnă pustietate - ți-am zis , pentru mall sedanul e perfect. Și nici nu te murdărești pe pantofi.

Rezervațiile naturale, parcurile zoo cu animale in libertate - au prostul obicei sa aiba suprafețe foarte mari si sa nu fie in mijlocul orașului.

La fel, dacă vrei sa mergi la mare pe Öland nu te duci la hotel, închiriezi o cabana (căsuța dacă vrei), eventual cu o bucata de plaja.

tatimeu

tatimeu

Senior Member

Lasa ca am batut muntii dealurile si campiile cu un biet sedan....dacia 1300. Patru persoane cu cort canistre de benzina si mancare.
Dar esti prea mic pentru asa ceva.
Pantofii ii spalam in rau si nu aveam nevoie de lenjerie de pat.

Pe la noi nu e nevoie de parcuri pentru a ne intalni cu abimale salbatice, chuar si la 500-600 de metri de casaAttached File  20210822_082744.jpg   345.34K   16 downloads

Edited by tatimeu, 24 August 2021 - 15:48.

HEX2FUN

HEX2FUN

Senior Member

Și legătura cu EQS și tipul de caroserie care este? Ma bucur pentru tine, eu locuiesc in rezervație naturala la 200m de plaja, așa de căprioare, mistreți, vulpi, iepuri sunt satul si reprezintă chiar o problema.
Ma refer la parcuri zoo cu safari , sau la parcuri acvatice.

Stai liniștit ca am mers destul cu cortul la munte, tocmai ca e ceva ce vreau sa le ofer si copiilor mei si ceva mai mult.

Ți-am zis, tine de persoana si hobby-uri, orice sport care vrei sa îl practici in aer liber presupune echipament si atunci breakul e rege, eventual un SUV (dar nu compact, ceva mai mare). Sedanul la pensie.

tatimeu

tatimeu

Senior Member

Pai nu ate nimic cu EQS dar imi place ca intrebi tocmai tu care aici exici cat de nasoa e sedanu.
Fata de ce ai postat acum imi vine sa te intreb cateva dar nu are legatura cu EQS

Echipamentul se inchiriaza. Pentru unu cu sedan, dar unu cu coviltir nu stie chestii de genu

HEX2FUN

HEX2FUN

Senior Member

Atât ! Loc de portofel și prezervative - restul e sărăcie :). Chiar ma gândeam când o sa vina replica asta.

tatimeu

tatimeu

Senior Member

Nu te gandi prea mult. Pentru unu care zice ca a trait cu cortul caratu lenjeriei de pat dupa el zice a minciunica....da ma scuzsti va rog
In continuare te rog sa imi scuzi ignoranta dar nu cunosc legaturile dintre portofel prezervativ si..saracie.

HEX2FUN

HEX2FUN

Senior Member

Nu este, cel puțin aici este cerința din partea gazdei sa îți aduci lenjerie de pat. La fel când mergi și dormi la cineva in vizita, este foarte comun sa îți aduci lenjeria de pat cu tine. Diferențe culturale, nevoi diferite.

Revenind la EQS, înțeleg ca Mercedes vrea sa demonstreze ca poate sa producă o mașina modernă și luxoasa, in comparație cu Tesla, dar mie minte pare un proiect vanitos. Tesla are succes asta i prin intermediul Model 3 și Y, așadar, pentru mine personal ar fi mult mai interesant un C Class electric (liftback sau touring) decât EQS. Electrificarea se muta in producția de masa și Mercedes oferă doar EQA in gama unde contează.

_-livio-_

_-livio-_

Senior Member

o sa vina si c electric, dar pana atunci se pregateste EQE, adica e class.

tatimeu

tatimeu

Senior Member

Nu e vorba de nevoi diferite.
Eu te intreb acolo in cultura ta; pardon imprumutata de tine, iti cere sa mergi si cu papuci de casa, pahar tacam etc?
In ceea ce priveste Mercedes si electrica lor nu se compara de nuci o culoare cu Tesla. Nici C-ul cand o sa apara nu o sa se compare cu tesla.
Ai vazut ca am scris tesla cum am scris?

HEX2FUN

HEX2FUN

Senior Member

Sunt nevoi diferite dacă tinde cere explicit ca in cazul in care închiriezi o casa sa îți aduci lenjerie se pat. La fel, dacă dormi la prieteni in alt oras la fel, îți zice de la început sa îți aduci lenjerie. Nu vorbesc de hotel, ci închiriat casa întreaga de la proprietar.

Legat de Clasa C electric sper, am alte așteptări de la Mercedes, un nume cu tradiție și mult mai mult know-how comparat cu Tesla. Parera mea este ca un C electric touring ar da bătăi de cap celor de la Tesla, cel puțin in Europa de Vest. In Asia și SUA sedan, ca EQC au deja.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate