Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Tepari in optimizare server.

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
golden187

golden187

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 29.11.2020
Numarul firmelor de optimizare load la website/blog a crescut ca ciupercile dupa ploaie. Din analiza mea am vazut ca afiseaza informatii false, sfaturi proaste pentru a avea un scro de 100%.

Acum majoritatea se adreseaza la mobile device si orice site ai testa iti va arata ca are un scor foarte slab si desigur daca vrei sa-l faci bine, atunci se pot ocupa ei de problema contra unei sume de bani chiar marisoara.

Inainte sa apelati la astfel de firme recomand urmatoarele:

1. verificati pe mai multe site load la site
2. accesati voi pe mobil device site si vedeti cum se incarca si daca sunteti multumiti
3. rugati cativa prietenii din locatii diferite si ISP diferit sa vedeti cum se incarca site pe mobile device
Tot ce conteaza este punctul 2 si 3. Daca toti spun aici ca se incarca bine, au o experienta placuta, atunci puteti ignora ofertele acelor site-uri care va spun ca viteza de incarcare este foarte naspa.

Care este ideea la acest topic daca nu ati inteles:
Multe firme, site-uri vor incerca sa va convinga ca aveti o problema, care de fapt nu exista si ei vor fi salvatorii contra unei sumei de bani. Nu aruncati cu banii pe fereastra pentru ceva care nu exista si chiar daca este problema se poate rezolva relativ usor in majoritatea cazurilor.

In aceiasi oala intra si acele servicii de optimizare SEO sau raport SEO contra unei sume de bani. Este un scam pe fata si nu puneti boticul.

Mi-au trecut destule servere prin mana si cred cand spun ca am vazut totul, se gaseste cate un server la un client sa imi dovedeasca contrariul.

Pe piata sunt foarte multi care spun ca stiu sa administreze, primit marea cu sarea dar in final te trezesti ca totul merge mai naspa daca o faceai chiar tu fara cunostinte si pe deasupra mai platesti si sume mari lunar pentru adminstrare.

Pe langa prosta configurare sau chiar deloc in unele cazuri cei care au acces la servere mai instaleaza si programe de minare, In ultimele 12 luni am vazut programe de minare instalate pe 7/10 servere.

Apoi cei care administreaza serverul il folosesc pentru propriile scripturi sau site-uri, iar tu platesti atat serverul cat si administrarea.


Un exemplu:
Un singur site pe dedicat cu 8 core si 50Gb Ram sa moara la un simplu update de wordpress.

O alta problema care am vazut e majoritatea serverelor este ca fiecare instaleaza orice doar din auzite fara sa se informeze daca are nevoie sau ii va ajuta site-ul. Daca eu folosesc Modulul X cu succes, asta nu inseamna ca va functiona si pentru tine sau ai nevoie.

Asa ca aveti grija pe mana cui dati serverul pentru ca e posibil sa duca de rapa toata munca voastra si nu cred ca doriti acest lucru.

#2
bogdanel0

bogdanel0

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.09.2006
Și unde găsești oameni serioși ca numai de excroci ai parte care vor bani înainte și nu îți oferă garanție

Edited by bogdanel0, 19 April 2021 - 23:40.


#3
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,411
  • Înscris: 15.11.2003
Dude, ma simt nevoit sa fac 2 precizari :
- Wordpress chiar e de rahat si nu e nicio supriza cand crapa serverul de la el
- Este o arta sa optimizezi un website global cu multi vizitatori si ai dreptate ca e plin de habrnisti pusi pe japca dar nevoie de optimizare chiar au 99% din site-uri
Daca nu s-ar mai folosi asa mult mizeria de Wordpress si s-ar optimiza site-urile cum trebuie, atunci am reduce enorm de mult consumul de energie si incalzirea globala

Edited by radu103, 19 April 2021 - 23:56.


#4
JustXXL

JustXXL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 04.03.2020
Poate ne zici si ceva site-uri de tepari, sa stim de cine sa ne ferim.

#5
Corl

Corl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 11.04.2006
Este ca la zugravi . "Domnu' cine v-a optimizat aici ?"  "sa stiti ca si-a batut joc "

#6
coolboy_sebi

coolboy_sebi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 20.08.2009
Eu folosesc Wordpress de peste 10 ani si pot spune ca am rankat mereu in top in toate domeniile in care am activat.
Intr-adevar wordpress mananca foarte multe resurse si trebuie sa sti ce sa faci pentru a avea un scor bun de optimizare.
Eu folosesc wp rocket pentru optimizare iar pentru a crea teme folosesc divi, elementor, astra, wp pagebuilder framework. Scorul este de la 70% in sus pentru mobile si 100 pentru desktop. Depinde mult cat javascript folosesc pe site.
Daca voi spuneti sa renuntam la wordpress, spune-mi o alternativa mai buna? Pentru un site de prestari servicii ce pot folosi altceva decat wordpress? Sa ma apuc sa invat php, html, css, javascript ? Stiu din toate cate un pic insa nu am vrut niciodata sa fiu programator. Imi ajunge ce pot face doar cu wordpress. Am facut si voi face bani in continuare cu wordpress fara nici o problema.

#7
golden187

golden187

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 29.11.2020
Nu ziceam sa nu folositi wordpress. Eu folosesc wordpresspe jumatate din siteurile mele si ramkeaza destul de ok. Dadeam un exemplu de cat de multe resurse se risipesc aiurea, prin o optimizare "proasta" (un dedicat destul de ok sa crape la un update de wp.. inseamna ca ceva e stricat si pute rău)

#8
golden187

golden187

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 29.11.2020

View PostJustXXL, on 20 aprilie 2021 - 01:58, said:

Poate ne zici si ceva site-uri de tepari, sa stim de cine sa ne ferim.
De ce sa zic eu 1/2 site-uri cand am postat "metoda" de a detecta astfel de tepari..?

#9
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Discutie mai tehnica pe subiectul asta: https://forum.softpe...online-popular/

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate