Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Linux in SSD si HDD

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
ghita_49

ghita_49

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 21.08.2007
Am in pc un SSD de 120 GB si un HDD de 1000 GB.Cum sa partionez amandoua hardurile pt.a instala numai o distributie Linux ?
Daca as instala ”/” in SSD si “home” in HDD o fi bine ?Mai necesita alta partitie ?
Va multumesc.
Acum am Windows si Linux instalat in dual boot.Vreau sa renunt la Windows,deocamdata numai pe acest pc,in viitor poate voi renunta la inca doua laptopuri.

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Acum tu stii ce tii in home si daca ai nevoie de performanta SSD sau si te multumeste HDD.
O alta partitie e cea de swap dar poate fi la fel de bine si un fisier.

Edited by neagu_laurentiu, 15 April 2021 - 16:21.


#3
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
"/" pe SSD și "/home" pe HDD este ok. Dacă vrei partiție pentru SWAP atunci aia ar trebui să fie pe HDD, dar în majoritatea cazurilor partiția de SWAP nu este necesară, eu de exemplu nu folosesc. Alte partiții doar dacă știi sigur că îți trebuie.

#4
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Pune tot sistemul pe SSD, in /home gasesti si fisiere de configurare ale aplicatiilor. Foloseste HDD-ul ca storage. In plus, daca tii HDD-ul in format NTFS, oricand vei avea acces la el daca te superi si vrei sa revii la Windows in 20 de minute :D .

#5
tar1901

tar1901

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 15.05.2018
Eu zic ca /(root) si /home ar merge pe SSD, eventual si o partitie de swap. Daca nu faci partitie si are nevoie de swap are sa faca un swapfile in /tmp.

Restul partitiilor de pe HDD poti sa le pui in /mnt sau /media. Poti sa faci mount point in /etc/fstab sau mai bine foloseste Disks(gnome app) ca sa editezi optiunile pentru partitii(auto-mount, mount-point, etc). Daca ai partitii NTFS poti sa le folosesti direct, nu trebuie sa le convertesti la ext2/3/4. Am trecut complet pe Linux acum ~3 ani si tot mai am ceva partitii cu NTFS pe un HD mai vechi

#6
KillDuster02

KillDuster02

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 30.12.2019
La 120GB eu zic ca merge si root si /home pe SSD, Linux nu e bloated ca Windows. HDD-ul tine-l pentru stocare de fisiere si eventual daca esti superstitios fa aici si un SWAP

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate