Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Huawei P50 Pro

- - - - -
  • Please log in to reply
441 replies to this topic

#217
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017

 cetces, on 15 septembrie 2022 - 06:18, said:

A fost saptamana trecuta la 2800 lei.
Nu stiu daca merita, fiecare evalueaza diferit. Personal am ajuns la concluzia ca in mod real nici un telefon nu merita mai mult de 2000 lei, dar suntem la mana vanzatorilor, ei fac pretul.
Telefonul nu e rau deloc, din pacate sufera de aceleasi probleme de care sufera toate telefoanele. Una din problemele care ma deranjeaza pe mine e problema camerelor, toti producatorii pun camere cu zeci de MP dar cand deschizi aplicatia Camera si faci poza nu face poza cu acei zeci de MP ci cu maxim 10-15 MP, ca sa faci poza cu acei zeci de MP trebuie sa o mai lalai prin meniurile aplicatiei Camera sa schimbi pe modul High Resolution. Nici macar daca apesi pe modul PRO nu face cu zeci de MP. Nu mai zic ca pozele facute cu modul default cand deschizi aplicatia Camera sunt mai proaste, chiar mai proaste decat generatii vechi care aveau specificatii mai proaste (procesor, ram, etc) si care aveau maxim de MP cat au acum telefoanele daca nu le treci in modul High Resolution.
Daca compari poze facute cu batranul S6 sau S7 cu ultimele modele care se lauda cu mult mai multi MP dar in mod default fac poze tot de aprox 12MP, o sa constati ca o sa iti placa mai mult pozele de pe batranele modele.

O să ajungeți să ziceți că și Nokia 3310 face poze mai bune ca P50 Pro-ul....


Attached File  IMG_20220907_193858.jpg   215.05K   70 downloadsAttached File  IMG_20220904_092750.jpg   246.85K   62 downloadsAttached File  IMG_20220903_232025.jpg   252.24K   50 downloadsAttached File  IMG_20220829_153615.jpg   218.3K   49 downloadsAttached File  IMG_20220817_130155.jpg   184.74K   51 downloadsAttached File  IMG_20220809_144434.jpg   324.35K   53 downloads

#218
crursu

crursu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,253
  • Înscris: 05.12.2010

 cetces, on 15 septembrie 2022 - 06:18, said:

A fost saptamana trecuta la 2800 lei.
Nu stiu daca merita, fiecare evalueaza diferit. Personal am ajuns la concluzia ca in mod real nici un telefon nu merita mai mult de 2000 lei, dar suntem la mana vanzatorilor, ei fac pretul.
Telefonul nu e rau deloc, din pacate sufera de aceleasi probleme de care sufera toate telefoanele. Una din problemele care ma deranjeaza pe mine e problema camerelor, toti producatorii pun camere cu zeci de MP dar cand deschizi aplicatia Camera si faci poza nu face poza cu acei zeci de MP ci cu maxim 10-15 MP, ca sa faci poza cu acei zeci de MP trebuie sa o mai lalai prin meniurile aplicatiei Camera sa schimbi pe modul High Resolution. Nici macar daca apesi pe modul PRO nu face cu zeci de MP. Nu mai zic ca pozele facute cu modul default cand deschizi aplicatia Camera sunt mai proaste, chiar mai proaste decat generatii vechi care aveau specificatii mai proaste (procesor, ram, etc) si care aveau maxim de MP cat au acum telefoanele daca nu le treci in modul High Resolution.
Daca compari poze facute cu batranul S6 sau S7 cu ultimele modele care se lauda cu mult mai multi MP dar in mod default fac poze tot de aprox 12MP, o sa constati ca o sa iti placa mai mult pozele de pe batranele modele.
Acest telefon are destule puncte slabe, dar cu siguranta partea foto-video este punctul forte la P50 pro si sa compari cu S7, clar nu sti sa folosesti partea foto la telefon. Ai cazut si tu si alti foarte multi in capcana de marketing a producatorilor de telefoane cu cati mai multi MP la aparate. Cel mai important pentru fotografie este senzorul si optica, nu Megapixelii, cam acesta este si motivul pentru care o camrera foto de 500 de lei o sa faca oricand poze mai bune decat un telefon de 7000 de lei.
Pentru ce ai nevoie la o poza de 60 MP ? Daca   faci un print de mari dimensiune, da , dar in fotografia de zi cu zi este suficient 10-15 MP.
Fotografia cu telefonul este super pentru dimensiune,rapaditate,etc dar nu a sa inlocuiasca curind aparatele foto la calitate.

#219
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,809
  • Înscris: 22.12.2005

 aceton, on 15 septembrie 2022 - 08:14, said:


vreau si eu nokia3310 ca vad ca face poze dragute.

#220
cetces

cetces

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 10.08.2022

 crursu, on 15 septembrie 2022 - 10:35, said:

Acest telefon are destule puncte slabe, dar cu siguranta partea foto-video este punctul forte la P50 pro si sa compari cu S7, clar nu sti sa folosesti partea foto la telefon.
Asa e, nu stiu eu sa apas butonul de take photo la smartphone.
La modele vechi de telefoane stiam sa apas butonul, la astea noi mi-am pierdut indemanarea.

#221
robi101012981

robi101012981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 15.08.2018

 porcusoru, on 12 septembrie 2022 - 21:44, said:

Vesti bune :Huawei va lansa curând emui 13 bazat pe Android 12 huawei p50 pro inițial iar ulterior și pe alte dispozitive.. ����

https://www.huaweice...-on-android-12/

Screenshot_20220912_224227_com.huawei.mycenter.jpg
Vestea buna era HarmonyOS ca sa instalam GMS direct, nu EMUI13...

#222
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017
Cand o sa vedem HarmonyOs in Europa nu o sa mai fie desenata America pe harta globală.

#223
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 11.10.2006
@ crursu - o camera de 500 ron face poze mai bune decat un telefon de 7000 ron. Ce camera foto ? Un point-and-shoot nu face poze mai bune ca un telefon. Un RX100 sau GX7 care nu sunt chiar sub 2000 ron sunt comparabile, dar telefonul foloseste AI si mai are si Ultra-Wide etc. Fara editare, pozele cu un telefon premium sunt foarte reusite. Chiar si pe timp de noapte si la ceva miscare, pozele cu telefonul sunt destul de reusite. Sa mai zic de NightMode, unde la aparat foto cam ai nevoie de trepied ?
Da, 10 Mpx ajung in general. Dar, pentru vizualizare digitala, pe viitor, cine stie.
Nu o sa inlocuiasca aparatele foto la calitate .... Nu stiu ce sa zic. Asa a fost si cu point-and-shoot si nu prea mai are rost acum sa cumperi asa ceva. MFT-urile - nici acolo nu prea are rost, nu s-a investit de ani buni. ASPC - depinde, Sony si Canon au lasat investitiile in obiective, doar Fuji merita. Full Frame - da, calitatea este peste dar si pretul se duce considerabil fata de un telefon. Pentru cine nu stie sa foloseasca un aparat foto, este mult mai avantajos un telefon care stie de toate.
Pe partea foto, vanzarile si investitiile in telefoane sunt enorme. La aparate foto, multi au probleme sau faliment. Trendul in foto este ca aproximativ 80% din bani se duc spre telefoane si cam 20% spre aparate foto si este in crestere pentru aparate foto. Cu asa profituri enorme pentru telefoane, aici se va investi in tehnologie. Si producatorii foto vad ca telefoanele castiga teren mult.

@ cetces - partea foto, chiar nu e partea slaba a telefonului. Chiar din contra. Eu, pentru asta am luat telefonul ! Si P30Pro cand l-am luat, l-am luat doar pentru Ultra-Wide, in plus fata de P20Pro. High Resolution - nu ai nevoie, poti folosi, cum scrii, modul Auto si pozele sunt foarte bune. Daca nu te multumeste un P50Pro .... nu stiu ce telefon te-ar multumi sau camera foto pana in 100 mil.
Daca te referi la procesare - pozele cu telefoanele noi sunt procesate digital destul de mult. Dar, spre bine. S6, S7 - nu face poze mai bune, nicicum. Sunt mai putin procesate, dar "fara viata". Am vazut poze facute cu Samsung, diferite modele si consider ca Huawei este cu mult peste Samsung la foto.

#224
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011

 meseriasu2, on 15 septembrie 2022 - 07:34, said:

Eu cred ca P50 Pro face poze mai bune decat IPhone 13 Pro Max si Samsung S22 ultra.

Decât Samsung - categoric.

La Iphone 13 PM este discutabil, pe partea de macro încă apare bluringul optic pe margini la macro, e drept, este mai puțin deranjant decât la variantele anterioare dar totuși este acolo și deranjează.

#225
robi101012981

robi101012981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 15.08.2018

 benis, on 21 septembrie 2022 - 07:10, said:



Decât Samsung - categoric.

La Iphone 13 PM este discutabil, pe partea de macro încă apare bluringul optic pe margini la macro, e drept, este mai puțin deranjant decât la variantele anterioare dar totuși este acolo și deranjează.
Mie nu mi se pare categoric, e o diferență mica nu enorma între ele, dacă vrei Google clar alegi Samsungi,  deși îl strica petarda de procesor Exynos...

#226
whiteproud

whiteproud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 22.06.2022
aplicatiile bancilor sunt disponibile pe huawei fara google?

#227
crursu

crursu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,253
  • Înscris: 05.12.2010

 whiteproud, on 24 septembrie 2022 - 09:39, said:

aplicatiile bancilor sunt disponibile pe huawei fara google?
BtPay si George(Bcr) functioneaza bine.Am mai vazut si MyBrd, de restul nu stiu.

#228
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017
Se poate pune și ING din Aurora Store și funcționează perfect.

#229
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,424
  • Înscris: 04.04.2008

 aceton, on 24 septembrie 2022 - 12:52, said:

Se poate pune și ING din Aurora Store și funcționează perfect.
Da, însă cu 2 minusuri
1.nunai notificări
2. Nu poți plăti prin nfc direct cu aplicația
Eu sunt client ing este contul meu de salariu. Deci o folosesc știu ce zic

#230
bgabi

bgabi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 09.06.2004

 porcusoru, on 27 septembrie 2022 - 23:09, said:

Da, însă cu 2 minusuri
1.nunai notificări
2. Nu poți plăti prin nfc direct cu aplicația
Eu sunt client ing este contul meu de salariu. Deci o folosesc știu ce zic

Corect!

#231
ionpescaru

ionpescaru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.07.2014
Salutare


PS nu prea am gasit info, cam cat tine bateria? Se incinge cumva?


Daca sunt nemultumiti care vor sa vanda telefonul sunt interesat sa cumpar, ofer 2000-2500 lei in functie de garantie etc. Doar Bucuresti . Multumesc, sper ca nu e offtopic .

#232
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
Daca nu aveti aplicatiile bancare in App gallery, pentru plati NFC puteti folosi Curve, merge impecabil.

#233
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,424
  • Înscris: 04.04.2008

 shymano, on 28 septembrie 2022 - 13:04, said:

Daca nu aveti aplicatiile bancare in App gallery, pentru plati NFC puteti folosi Curve, merge impecabil.
Da, de acord cu tine. Idee era doar pentru homebank, și sincer nu pricep de ce nu au adăugat aplicația ing și în appgallery..
Ei și cu unicredit în rest toate băncile au aplicațiile lansate în appgallery. Ing nu are el chef. Mai exact ii cam doare la bască. Le am trimis mail au zis că lucrează, de 2 ani tot lucrează.
Chiar așa. Ce aplicații ar mai lipsi din appgallery galerii fără aplicațiile google desigur.


#234
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
Lasa, ca si dupa BT Pay am asteptat de ni s-a acrit ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate