Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Huawei P50 Pro

- - - - -
  • Please log in to reply
441 replies to this topic

#127
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 11.10.2006
Am trecut si eu la P50 Pro. Am avut de la P9, P20 Pro, P30 Pro, acum P50 Pro. Am ales intre P50 Pro si iPhone 13 Pro max. A ramas Huawei pentru camera, cel mai mult ma intereseaza, incarcatorul de 60 W (la apple, nici nu-l da si suporta parca 20 W) etc. Samsung - nu imi place tenta albastruie, tipic sony la poze.

P50 Pro
1. Nu are HDR ? Sau e integrat in modul Auto cumva ?
2. Light Painting, stiam ca nu are, ziceau ca o sa puna intr-un update
3. Pentru a transfera pozele in calculator, cum se face ? Vad ca prin conectare cu cablu telefonului, nu este vazut.

Dupa update, are EMUI 12.0.1. Este ceva mai nou ? Nu am vazut modificari in camera foto. Nu il am de mult timp, dar intre P30 Pro cu toate update-urile si P50 Pro, la poze, parca tot pe acolo. Multa procesare AI, poze cu un contrast mai mare si clarity/sharp mai mult. Nu mi se pare tehnologic un pas enorm, sunt procesate de soft. Nu am prea multe comparatii inca. Bateria, parca se duce ceva mai repede si se incalzeste putin. Luat de la A...x cu ofera de 10% reducere, vreo 32 mil. Un Ipohon 13 Pro Max, la dublu pret, nu cred ca se justifica.

@ TheG0at - cu browserul telefonului stock, te poti loga cu username. 4k merge fara probleme. 8k, nu am atata net Posted Image aici, acum si parca nu imi aparea imaginea. Pe un ecran atat de mic si HD/fullHD e perfect, crezi ca se simt diferente ?

husa - folosesc husa transparenta cu care a venit telefonul, foarte bine facuta, vine un pic peste ecran, protejeaza foarte bine pe colturi. are si folie pe telefon. foarte ok.

Edited by lopi, 26 May 2022 - 22:25.


#128
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 11.10.2006
Nu stiu de ce e asa de rau vazut pe aici, poate ca nu are google. Eu, am luat telefonul pentru camera foto, cel mai important lucru (Night Mode - consider cel mai bun), pentru incarcatorul "de laptop" (venind de la P30 Pro, e greu de intors in pestera, cu 20 w Apple sau baterii explozive candva - Samsung, la Huawei se poate si nici nu explodeaza), ecranul OLED (apple - ar mai fi varianta, samsung cu tenta lor blue - nicicum), rezistenta (am scapat acum 1 an, P30 Pro in piscina, deschis, s-a dus pana la fund, si mai mergea. Cred si Samsung, iphone stau bine), spatiu stocare 256 (apple parca are 128 si te rogi de ei sau platesti enorm pentru 128 in plus. samsung nu are probleme), pret (la jumate cat un iphone si mai ieftin ca un samsung). Cred si altele. Am oscilat intre P50 Pro si iPhone 13 Pro Max - mi se par cam la fel, iphone in totalitate e ceva peste huawei cred, dar la pret dublu, nu merita. Il am de putin timp, ma acomodez abia cu el, imi place deocamdata. Trecerea de la P30 Pro, nu mi se pare momentan spectaculoasa, posibil sa nu merite, mai ales ca nu are nici google.

#129
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,591
  • Înscris: 28.11.2001
Mai bine încercai și Honor Magic 4 Pro. Văzusem un articol în care se scria despre o husă pentru P50 care ar ”adăuga” 5G.

Edited by badmania98, 26 May 2022 - 23:34.


#130
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Duamne fereste, ma uimat amu in AppGallery.

Nu e:
Instagram
Facebook
Whatsapp
Reddit
Linkedin
Zoom
Outlook
Uber
Uber Eats
Netflix
HBO
Youtube
Chrome

Practic, nimic.
Dar imi baga rezultate alternative, toate de prin rusia... yandex, odnoklasnikie, vkontaktie, telegram, etc.

Nu au de gand sa-si rezolve disputa cu US/ Google?

#131
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017
Instalezi Aurora Store și ai tot ce se găsește și în PlayStore.

@Lopi

1. Ai HDR dar este automat.
2. Are Light Painting
3. Îl conectezi cu cablu la PC și selectezi din telefon "transfer de fișiere"
4. Ultima versiune de soft este 12.0.1.223
Este un pas imens între P30Pro și P50Pro. Soția are P40Pro+ și este diferența mare intre ele din toate punctele de vedere. Am poze de la P9/P10/P20Pro/P30Pro și nici măcar nu poți să faci comparație. Camerele sunt divine. Mai bune de atât nu se poate. Vin de pe iPhone 13Pro Max și dacă la măr eram plăcut incantat de Macro și calitatea pozelor, acum, cu P50 Pro am impresia că mărul juca în liga grădinița pe partea de foto.

#132
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010

View PostLex404, on 27 mai 2022 - 00:42, said:

Nu e:
...
Din App gallery te trimite in APK Pure, care este un magazin alternativ de aplicatii.
La fel de bun ca Aurora si altele.
Din toata lista aia a ta nu cred sa fie vreuna care sa nu poata fi folosita normal.
Da, inca mai sunt cateva aplicatii ce nu merg deloc ... alea care au nevoie meaparata de serviciile Google.
Inclusiv pentru Netflix se pot gasi solutii, GSpace sau Ourplay.

#133
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Lol. Cine le pune pe apkpure?

#134
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017
Aurora Store e fix un link către PlayStore. E mai sigur că apkpure.

Netflix merge fara probleme sau artificii.

Din toată lista aia doar HBO trebuie lansat din Gspace

#135
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006
Voi chiar vă băgați useri, parole, date bancare în apk uri luate din magazine fantomă? :coolspeak:

#136
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
Magazinele alea sunt la fel de sigure ca si Google Play.
Sa nu aiba cineva impresia ca in Google Play nu au fost bagate aplicatii virusate ...
Folosesc de ani de zile magazine ca Aurora, APK Pure, APK Mirror ... fiind "concurent" direct pentru Google Play, au tot interesul sa livreze aplicatii sigure. Altfel erau scosi de pe piata demult.
E ca si cum ai zice ca ti-e frica sa iei aplicatii de la APK Pure, trimis acolo de App gallery, dar nu ti-e frica sa folosesti telefonul Huawei care te pune sa faci asta.
Paranoia lu' unchiu' Sam ... doar aia au impresia ca fura altii mai mult ca ei.

Edited by shymano, 27 May 2022 - 11:06.


#137
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006
Nu mă interesează cine fură mai mult.
Mă interesează să nu fure datele mele.
E plin forumul de postări că au pierdut accesul la google/Facebook/altele din cauza ca își pun datele peste tot.
Dar ok, puneți-vă datele oriunde, că oricum americanii fură mai mult decât chinezii :coolspeak:

#138
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009

View Postshymano, on 27 mai 2022 - 11:06, said:

Magazinele alea sunt la fel de sigure ca si Google Play.
Sa nu aiba cineva impresia ca in Google Play nu au fost bagate aplicatii virusate ...
Folosesc de ani de zile magazine ca Aurora, APK Pure, APK Mirror ... fiind "concurent" direct pentru Google Play, au tot interesul sa livreze aplicatii sigure. Altfel erau scosi de pe piata demult.
E ca si cum ai zice ca ti-e frica sa iei aplicatii de la APK Pure, trimis acolo de App gallery, dar nu ti-e frica sa folosesti telefonul Huawei care te pune sa faci asta.
Paranoia lu' unchiu' Sam ... doar aia au impresia ca fura altii mai mult ca ei.


Si daca vreau sa cumpar aplicatii premium?
Sau InApp (Dashlane, Busuu, etc)?

#139
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017
In Aurora Store poți să cumperi ce vrei.

#140
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 11.10.2006
@ badmania98 - Honor, nu cred ca se apropie de P50 Pro la calitate foto. Am luat un xiaomi note parca si nu era deloc comparabil

@ lex404 - nu stiu unde te-ai uitat dar are
Facebook, whatzup, netflix, restul nu am cautat. Cam ce am avut nevoie am gasit. Are aplicatii bancare functionale.
Cauta prin mai multe motoare de cautare, dar le gaseste.
Are waze!
Are google map! Nu stiu cum, dar a gasit, am instalat, functioneaza.
Are 2 joculete pe care mai stau.

@aceton - nu am gasit light painting.
Poze intre p30pro si p50pro. Pe timp de zi, nu am vazut diferente enorme, chiar foarte conoarabile. Night photo, p50 pro are mult mai multe detalii si face pozele mult mai repede. Tele, la fel sta mai bine p50pro. Poze interior, in miscare, le face la un shutter speed de 1/100, am vazut ca asa prefera, de unde da rateuri in cam 20% din situatii (din cauza vitezei mici). In mare, le potriveste bine fata de alte telefoane care sunt aproape inutilizabile in interior. In modul Pro se poate scoate mai mult din el. Macro, nu m-a impresionat, am doar cateva poze. Posibil sa nu am ultimul update. Am facut update doar din telefon. Am inteles ca se face update din aplicatia huawei cumva? Citisem ca o sa aduca imbunatatiri mari la camera foto, mai ales la modul macro.

Nu este hbomax - ma pot lipsi. Sau poate merge in browser?! Nu ma uit la filme pe telefon.

Masina suporta Android Audo si Apple auto. L-am conectat pe USB, dar nu-l vede. Este o aplicatie ceva sa-l fac sa-l vada?
Cred ca prin Bluetooth audio sa pot asculta spotify si tidal, inca nu am incercat.

Aiurea ca tipul care a proiectat Harmony OS, nu mai colaboreaza cu Huawei si nici Leica. Leica se duce cu Xiaomi din iunie am inteles.

#141
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,591
  • Înscris: 28.11.2001

View Postlopi, on 31 mai 2022 - 22:12, said:

@ badmania98 - Honor, nu cred ca se apropie de P50 Pro la calitate foto. Am luat un xiaomi note parca si nu era deloc comparabil

Nu până acum. Au început mai ușor pentru a nu lua ban din start. În câteva zile îmi sosește Honor Magic 4 Pro și pot să fac o comparație cu P40 Pro. Recunosc că părerea mea este total neavizată pe partea de fotografie.

Azi parcă am văzut că P50 Pro are o reducere de 25% la Altex. Cu codul 25huawei iese la 3.524,25 lei.

Edited by badmania98, 31 May 2022 - 23:07.


#142
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017
La macro este senzațional, mai ales după ultimul update. Tot dupa ultimul update apare și Light Painting. Update
OTA.
Câteva mostre macro



.Attached File  IMG_20220525_210743_508.jpg   275.29K   94 downloadsAttached File  IMG_20220501_184519.jpg   246.83K   92 downloads

Edited by aceton, 01 June 2022 - 13:39.


#143
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

View Postbadmania98, on 31 mai 2022 - 23:04, said:



Nu până acum. Au început mai ușor pentru a nu lua ban din start. În câteva zile îmi sosește Honor Magic 4 Pro și pot să fac o comparație cu P40 Pro. Recunosc că părerea mea este total neavizată pe partea de fotografie.

Azi parcă am văzut că P50 Pro are o reducere de 25% la Altex. Cu codul 25huawei iese la 3.524,25 lei.

E si Honor Magic 4 Ultimate
...numarul 1 pe foto...vezi DXOMARK!

ps: Am primit acum pe tableta Huawei Mate Pad Pro 10.8 Harmony OS 2!

Sper sa vina cat mai repede si pe P50 Pro

#144
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017
P50Pro de Europa o să rămână cu EMUI.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate