Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

hero to zero?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
YalFa

YalFa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 02.05.2020
15 pe un loc, insusi prezenta pe CV la o astfel de corporatie iti deschide usa catre alte oportunitati.
Stres = sunt momente cand sunt situatii de  genul  "ATI"   de la spitale, insa in general stresul depinde cum ti-l faci tu .

Salariu =  mult peste salariile din Romania

Nu ai nevoie de rate sa zicem ca sa-ti iei  masina sau casa cu curte, etc. Intelegi tu...

#20
unudinmultime

unudinmultime

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 21.03.2021

View PostYalFa, on 19 iunie 2021 - 14:28, said:

15 pe un loc, insusi prezenta pe CV la o astfel de corporatie iti deschide usa catre alte oportunitati.
Stres = sunt momente cand sunt situatii de  genul  "ATI"   de la spitale, insa in general stresul depinde cum ti-l faci tu .

Salariu =  mult peste salariile din Romania

Nu ai nevoie de rate sa zicem ca sa-ti iei  masina sau casa cu curte, etc. Intelegi tu...

Ca sa ocupi un post la o corporatie din asta trebuie sa stii matematici mai avansate gen integrale, derivate, matrici, statistica, ML, etc ca se tot discuta daca iti trebuie matematica multa ca sa ajungi la salariu mare ca programator ?

#21
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
In fiecare zi se discuta doar despre Lagrange si Laplace, da merita cind vine salaru si iti tre doua conturi ca sa intre tot.

#22
YalFa

YalFa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 02.05.2020

View Postunudinmultime, on 06 august 2021 - 10:51, said:

Ca sa ocupi un post la o corporatie din asta trebuie sa stii matematici mai avansate gen integrale, derivate, matrici, statistica, ML, etc ca se tot discuta daca iti trebuie matematica multa ca sa ajungi la salariu mare ca programator ?
Ca sa ocupi un astfel de post, da trenbuie sa fii fost programator si faptul ca ai trecut calumea prin facultate prin aceste discipline iti scurteaza cu 2 ani, timpul necesar ca sa obtii o astfel de pozitie.
Una este cand vezi la prima vedere astel de concepte si alta este cand ai un "deja-vu" pentru ca ai trecut prin ele si ai facut la vremea respectiva exercitii de ti-au sarit capacele.

#23
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
La cum „scriți” pe-aici, mă faceți să cred că toți aveți cod cu variabile i, j, k și cu identare harcea-parcea. Anyway, pe de altă parte nu e ca și cum forumul Softpedia le are cu diacriticele - așa că...

Nu înțeleg nemulțumirea domnului care a inițiat discuția. Am trecut printr-un interviu cu o firmă mare și nici măcar nu m-au întrebat ceva tehnic. Să ne uităm la o problemă împreună, ceva acolo care să testeze că chiar știu programare. Am spus doar că fac asta de 15 ani și am discutat câteva situații ipotetice. Ei întrebau de Javascript, eu spunându-le cât îl urăsc și dând exemple din 1997 cu Dynamic HTML, <marquee> și cum era pe vremea aia când toate puștoaicele de 12 - 15 ani aveau site pe Altavista sau Geocities.

Plus că nu au avut nimic de comentat când am zis că pretențiile mele sunt foarte mari, adică nu mă aștept că dacă zic că vreau 5000 de euro să li se pară mult. Desigur, argumentând că ce am construit eu de-a lungul timpului aducea zeci de mii de euro dacă nu sute de mii în fiecare lună. Atunci ce mai contează câteva mii date la „băiatu'”?

Dar ce nu am înțeles de la domnul inițiator e de ce nu merge în piața internațională. Vorbește despre cum e să te angajezi în firmele naționale și pentru mine asta e ciudat. Am fost angajat în România maxim un an, în rest am lucrat ca freelancer pentru... 2 clienți în 15 ani. Și nu plănuiesc să-mi schimb al doilea client. Programul de lucru e bun, banii vin la timp, taxe mici, pentru pensie există variante (eu merg spre investit în aur/argint și S&P500).

Altfel, ca programator, lumea îți e la degetul mic. Poți aplica oriunde. Australia, Japonia, Emiratele Arabe, Norvegia, Suedia, SUA, Canada. Dacă știi engleză nativ (sau mai bine ca un nativ - ceea ce în vremurile noastre nu e greu, am înțeles că americanii au probleme în a diferenția între their, they're, there), mă îndoiesc că ar strâmba cineva din nas.

Edited by RedDev, 17 August 2021 - 09:31.


#24
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
initiatorul viseaza cai verzi pe pereti, crede ca daca stie ce e aia if else si struct, gata, e mare programator si poate avea pretentii pt salariu mare. asta inseamna ca habar nu are ce e aia programare, doar a auzit el ca un it-ist castiga bine.
Un it-ist bun castiga bine, cei mai buni castiga in cativa ani cat pt o viata, se pot pensiona, dar astea e valabil pt orice domeniu cu bani. Majoritatea castiga cat sa nu aiba grija zilei de maine, iar dupa ceva ani de experienta poate isi permit o masina si un apartament fara rate. Dar nu toti. Am vazut destule cv-uri de "programatori", olimpici si tot tacamul care nu erau in stare sa defineasca elementele de baza ale teoriei, scriau avansat la nivelul de cunostinte si se balbaiau de la primele intrebari.
Asa ca la studiu si cand vei vedea ce inseamna programare, vei sti daca te angajezi sau nu programator.

Edited by andreim77, 17 August 2021 - 16:54.


#25
YalFa

YalFa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 02.05.2020
Cum adica olimpicii au probleme in a defini notiunile de baza ?

#26
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Nu stiu de toti olimpicii, dar stiu de un caz unde cineva recomandat ca "doctor in informatica" trebuia sa decodifice informatia dintr-un fisier si care a facut 99% din treaba si apoi a renuntat. Omul nu prea parea interesat sa faca task-ul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate