Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Furnizori servicii prepaid VoIP cu numar de Romania.

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,171
  • Înscris: 26.12.2013
La Alonia poti incarca cu minim 7 euro, prin PayPal, SMS sau Card Bancar.

Prima data cand am deschis contul am crezut ca adaug creditul si activez nelimitat national RO, dar nu mergea din credit, deci teapa. Am platit cu cardul abonamentul si mi-au ramas cei 7 euro credit, sa ii folosesc timp de 1 an. Eu zic ca e mai mult decat OK.

Clickphone are niste tarife destul de OK, dar nu imi place ca nu ofera si ei nelimitat national. Nu is genul care sa trag ca nebunu' de un SIP Trunk, dar totusi in 2022, in conditiile in care se pot da minute nelimitate pe mobil a.k.a. la toti operatorii din RO, si pe fix national (RDS), eu zic ca ar putea sa vina si CARONET cu o astfel de oferta.

Eu as fi dispus sa platesc si 15 euro pe un asemenea SIP Trunk, dar pe P.F.. Toate companiile care ofera servicii de VoIP de la noi, vor ridica din sprancene si se vor uita crucis cand le ceri un SIP Trunk pe PF insa nu le pot intelege mentalitatea.

Eu unul, folosesc un PBX pentru acasa, unde am mai multe endpoint-uri VoIP Poly legate direct in PBX. Am nevoie de acest serviciu ca sa imi leg efectiv centrala telefonica de acasa, fara sa ma complic cu gateway-uri PSTN si alte minuni. Insa, toti vin si baga scuza cu serviciul "SIP Trunking" este un serviciu business care nu se ofera la P.F.

But why? Nu e tot un "CONTRACT" care indiferent de forma de organizare (PFA, PF, SRL, SA, s.a.m.d.) are niste obligatii? Deh, RO bullshit.

Culmea ca in US, UK si alte tari "civilizate" se ofera astfel de servicii, de tip flat-rate la preturi de la 19.99$ pe luna. In UK si de la 12.99$ pe luna, cu nelimitat national (UK Desigur).

Attached Files



#20
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Daca folosesti Asterisk poti folosii orice cont SIP pe post de SIP Trunk bidirectional.
Daca te referi la numarul maxim de apeluri concurente, cel mai probabil ca astfel de conturi sunt limitate la 1 apel concurent... cu toate ca nu inteleg logica acestor operatori atata timp cat se plateste la cantitatea de trafic.

Pana la urma ai gasit vreun operator care sa ofere flat rate prin SIP cu terminare de apeluri in Romania ?
Daca da, care ?

Din ce am observat eu de cand piata I.M. a muscat puternic din piata de voce, orice telefonie clasica fixa/mobila a scazut ca volum de trafic... de altfel lucru normal... cand I.M. este gratis :)

Mersi.

#21
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,171
  • Înscris: 26.12.2013
Da, am gasit un Carrier din Franta care da inclusiv in RO - mobil & fix nelimitat. IPPI :).

Sunt foarte ascunsi, procesul de activare dureaza putintel (e manual) dar si dupa ce au dat drumul la servicii, e blana. In RO termina si preiau apeluri prin VOXBONE.

Singura limitare e "60 de minute/call". Pe mine nu ma incurca, chiar deloc. Pentru 19.99$ pe luna, am nelimitat in 75 de tari din lume, mobil si fix, ramai impresionat sa vezi ce tari sunt acoperite in abonamentul asta.

In rest, local, folosesc ALONIA cu 3CX, nu prea le-a convenit la inceput dar nu au avut noroc cu mine. Le-am zis clar ca e utilizare personala nici de cum Call Center / Spam sau alte bullshits.

#22
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Nostim... un furnizor din Franta pentru Romania... in Romania nici un furnizor nu este in stare sa ofere acest serviciu :)

Te rog trimite-mi P.M. cu link IPPI ca sa nu se considere reclama ascunsa aici...

#23
l0calh0st

l0calh0st

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 22.04.2009
Merge si Twilio, il folosesc ca SIP trunk pe PF. Au plaja de numerotatie 03738xxxxx.
Tarifele sunt ok pentru apeluri in Romania si EU overall.

#24
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,171
  • Înscris: 26.12.2013
Da, intradevar si Twilio se preteaza pentru apeluri in-country, observ ca sunt si Carrier oficial in Romania, nu doar isi ruteaza apelurile prin Voxbone sau GTS Telecom cum fac altii.

Din pacate, la noi in Romania, ca prostul concept pentru un abonament cu banda garantata (nu dau nume de ISP) SIP Trunkingul se tine doar pentru P.J. din motive... doar de ei cunoscute.

Eu folosesc MediaSat - Alonia cu 3CX cat si IPPI pentru terminare/originare si preluare apeluri in RO, fara probleme. La Alonia am avut niste conflicte cu ei pentru ca pe semnalizarea SIP nu se primeau codurile corespunzator in momentul in care doreai sa apelezi un al 2-lea apel de iesire pe acelasi trunk, ei intorcand un cod de eroare necorespunzator in loc de 403 Forbidden sau alt mesaj care sa indice PBX-ului sa faca route-advance la urmatorul Carrier in ruta de Outbound.

Eu intodeauna caut Carrieri care ofera nelimitat, nu pentru a abuza ci pentru ca imi place sa stiu ca am "nelimitat" si sa nu stau sa urmaresc facturile in fiecare luna, ba sa platesc 7 euro, ba 12, ba 20 ci imi place sa platesc constant 19 euro sa zicem, si stiu ca am nelimitat in 75 de destinatii, pot sa imi fac si job-ul si pot sa ma si bucur de restul resurselor pentru uz personal.

De la IPPI tocmai ce am luat 1 DID de US, 1 DID de RO si 1 DID de UK. Operatorii de genul au interconectari cu marele retele care au peste tot PSTN in tari bananiere sau tari mari (USA, UK, Irlanda, etc.) si de asta isi permit sa dea nelimitat.

Pe RO, pentru P.F. am avea:
  • CaroNet - sincer ii tin doar ca si a 3-a roata la caruta, in caz de avarie majora, au echipamentele gazduite la Hetzner (core-urile de retea) pe parte de semnalizare, media serverele nu stiu unde is ca nu am avut timp sa stau sa verific trace-uri si sa analizez niste stream-uri RTP.
  • MediaSat prin Alonia - 8 euro pe luna nelimitat national mobil & fix.
  • Euroweb - aici e cu dus intors, nu stiu 100% daca se da.
  • IPPI - se da fara probleme, DID-urile de RO sunt cu Voxbone pentru incoming, pe outbound se foloseste mai mult ca sigur TATA si/sau alti carrieri de RO, printre care si Euroweb.
  • Telnyx US - ofera si ei la tarif de minut, taxeaza din pacate si inboundul. Suma e modica, se poate vedea la ei pe site. DID-urile nu mai tin minte cu cine erau, am renuntat la DID de RO prin ei cand am avut niste probleme de terminare apeluri pe DIGI Mobil.
Daca mai cunoaste cineva si alti Carrieri care dau SIP Trunk in RO pe P.F., feel free to add, eu atat am reusit sa descopar. Atasat e lista mea de Carrieri pe care ii am acum activi pe PBX-ul meu.

IPPI da apeluri nelimitate pe fix & mobil pe urmatoarele destinatii (am atasat screenshot). Din SS lipsesc Hong Kong Indonesia Japan Malaysia Mongolia Singapore South Korea Thailand Vietnam.

Attached Files


Edited by Swagger, 04 February 2022 - 16:45.


#25
Olympea

Olympea

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 832
  • Înscris: 23.09.2021
Ce părere mai aveți de Alonia în 2022? Mi-am regăsit contul de la ei făcut acum câțiva ani.

#26
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,171
  • Înscris: 26.12.2013
Sunt OK ca si Carrier pentru RO daca ai nevoie de nelimitat. Merge integrarea cu orice device/app care stie SIP.

Eu ii folosesc pe PBX-ul meu personal pentru apeluri in/dinspre RO si nu am ce sa reclam momentan.

La support stau putin mai rau, in sensul ca sunt maxim 2-3 oameni care stiu ce fac acolo. Am avut in trecutul apropiat niste probleme pentru ca pe parte de semnalizare SIP intorceau niste balarii ceea ce imi cauzau niste probleme serioase intern, nu au vrut sa rezolve pentru ca ei sunt mari si tari. Am facut sesizare la ANCOM, le-am dat RFC-urile pe care trebuie sa le respecte ca si operatori de telecomunicatii in RO si s-a solutionat in 2 zile.

In rest, all good. Pentru 8 euro pe luna sa ai nelimitat national pe SIP, e ceva. As fi dispus sa dau pana in 15 euro pe acest serviciu, insa e bine primit la 8 euro.

#27
trcj

trcj

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.01.2022

View PostSwagger, on 30 ianuarie 2022 - 01:45, said:

Clickphone are niste tarife destul de OK, dar nu imi place ca nu ofera si ei nelimitat national. Nu is genul care sa trag ca nebunu' de un SIP Trunk, dar totusi in 2022, in conditiile in care se pot da minute nelimitate pe mobil a.k.a. la toti operatorii din RO, si pe fix national (RDS), eu zic ca ar putea sa vina si CARONET cu o astfel de oferta.
Eu am sunat la clickphone și mi-au zis că serviciul nu se adresează persoanelor fizice. Se pregătea de concediu și i-era silă de „licurici mici”? Sau și-au schimbat între timp politica?

#28
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,171
  • Înscris: 26.12.2013
Nu stiu, atata tot stiu ca pe suport de o perioada in coace ii cam doare undeva. Le-am escalat numeroase cazuri unde apeluri catre numere tip Toll-Free (Tel Verde) nu se completeaza nici cum, raspunsul lor find (cand raspuns) ca ori e de la destinatie ori nu merge.

Eu ii folosesc strict pentru rutare de apeluri verzi (Toll-Free) care sunt gratuite.

P.S - am prins cand inca dadeau si la P.F.

Factura nu emit, ca ei is cu moț. Daca vrei factura trebuie sa dai mail la contabilitate. Dar banii stiu sa ii ia.

#29
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,075
  • Înscris: 04.10.2005
Am nevoie de un numar de tlefon fix de Romania, de forma 0356.... mai sunt aplicatii pe internet care ofera/
?
ms

#30
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006

View PostSwagger, on 04 februarie 2022 - 16:42, said:

Da, intradevar si Twilio se preteaza pentru apeluri in-country, observ ca sunt si Carrier oficial in Romania, nu doar isi ruteaza apelurile prin Voxbone sau GTS Telecom cum fac altii.

Din pacate, la noi in Romania, ca prostul concept pentru un abonament cu banda garantata (nu dau nume de ISP) SIP Trunkingul se tine doar pentru P.J. din motive... doar de ei cunoscute.

Eu folosesc MediaSat - Alonia cu 3CX cat si IPPI pentru terminare/originare si preluare apeluri in RO, fara probleme. La Alonia am avut niste conflicte cu ei pentru ca pe semnalizarea SIP nu se primeau codurile corespunzator in momentul in care doreai sa apelezi un al 2-lea apel de iesire pe acelasi trunk, ei intorcand un cod de eroare necorespunzator in loc de 403 Forbidden sau alt mesaj care sa indice PBX-ului sa faca route-advance la urmatorul Carrier in ruta de Outbound.

Eu intodeauna caut Carrieri care ofera nelimitat, nu pentru a abuza ci pentru ca imi place sa stiu ca am "nelimitat" si sa nu stau sa urmaresc facturile in fiecare luna, ba sa platesc 7 euro, ba 12, ba 20 ci imi place sa platesc constant 19 euro sa zicem, si stiu ca am nelimitat in 75 de destinatii, pot sa imi fac si job-ul si pot sa ma si bucur de restul resurselor pentru uz personal.

De la IPPI tocmai ce am luat 1 DID de US, 1 DID de RO si 1 DID de UK. Operatorii de genul au interconectari cu marele retele care au peste tot PSTN in tari bananiere sau tari mari (USA, UK, Irlanda, etc.) si de asta isi permit sa dea nelimitat.

Pe RO, pentru P.F. am avea:
  • CaroNet - sincer ii tin doar ca si a 3-a roata la caruta, in caz de avarie majora, au echipamentele gazduite la Hetzner (core-urile de retea) pe parte de semnalizare, media serverele nu stiu unde is ca nu am avut timp sa stau sa verific trace-uri si sa analizez niste stream-uri RTP.
  • MediaSat prin Alonia - 8 euro pe luna nelimitat national mobil & fix.
  • Euroweb - aici e cu dus intors, nu stiu 100% daca se da.
  • IPPI - se da fara probleme, DID-urile de RO sunt cu Voxbone pentru incoming, pe outbound se foloseste mai mult ca sigur TATA si/sau alti carrieri de RO, printre care si Euroweb.
  • Telnyx US - ofera si ei la tarif de minut, taxeaza din pacate si inboundul. Suma e modica, se poate vedea la ei pe site. DID-urile nu mai tin minte cu cine erau, am renuntat la DID de RO prin ei cand am avut niste probleme de terminare apeluri pe DIGI Mobil.
Daca mai cunoaste cineva si alti Carrieri care dau SIP Trunk in RO pe P.F., feel free to add, eu atat am reusit sa descopar. Atasat e lista mea de Carrieri pe care ii am acum activi pe PBX-ul meu.

IPPI da apeluri nelimitate pe fix & mobil pe urmatoarele destinatii (am atasat screenshot). Din SS lipsesc Hong Kong Indonesia Japan Malaysia Mongolia Singapore South Korea Thailand Vietnam.

Eu am luat un Grandstream HT813 și l-am configurat ca SIP trunk pentru telefonul fix de la DIGI
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/G9swiIl-baw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#31
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,511
  • Înscris: 26.05.2022
Pai ce, ai de la digi serviciu de sip trunk?

#32
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006

View PostNikoroB, on 11 ianuarie 2023 - 14:03, said:

Pai ce, ai de la digi serviciu de sip trunk?

Nu pentru persoane fizice, dar cu dispozitivul acela fac un SIP trunk local care îmi iese pe linia PSTN a celor de la DIGI

#33
Dana_bo

Dana_bo

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.01.2023
Salutare,
Mare nevoie am de ajutorul vostru.
Urmeaza sa plec o luna de zile in afara Europei mai exact Tanzania.
Am nevoie sa si raspund la telefon (apeluri din Romania, dar nu de la oameni din agenda telefonic; am o firma de prestari servicii cu un numar vizil pe un site si pe reclame google adwords, deci exclus whatsapp sau sa schimb numarul de telefon de pe site) si sa sun inapoi in Romania in timpul calatoriei.
In medie vor fi cam 50 apeluri/zi.
AM nevoie de un provider de Voice IP care sa-mi faca aceasta configurare si daca mi-ar putea furniza si un numar Orange ar fi super ( la redirectionarea apelurilor din Orange catre alte retele din Romania ma taxeaza cu 0,30 eurocenti/min.
Ma puteti ajuta va rog? Ca de ieri de cand am aflat ca cel care trebuia sa-mi tina locul nu va putea face acest lucru tot caut info....ori n-am cauta eu unde trebuie.....nici prea priceputa in ale tehnologiei nu sunt....
Va multumesc anticipat pentru ajutor.
Seara frumoasa

#34
croco6969

croco6969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 29.12.2003
Mie personal un al doilea smartphone fără SIM cu o aplicație voip și un cont voip (SIP) ar putea ține de telefon fix oriunde există WLAN. Poate fi alonia sau oricare alt operator. Cu redirecționare sau fără.

#35
JoyM

JoyM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 15.03.2018

View PostDana_bo, on 11 ianuarie 2023 - 22:38, said:

Salutare,
Mare nevoie am de ajutorul vostru.
Urmeaza sa plec o luna de zile in afara Europei mai exact Tanzania.
Am nevoie sa si raspund la telefon (apeluri din Romania, dar nu de la oameni din agenda telefonic; am o firma de prestari servicii cu un numar vizil pe un site si pe reclame google adwords, deci exclus whatsapp sau sa schimb numarul de telefon de pe site) si sa sun inapoi in Romania in timpul calatoriei.
In medie vor fi cam 50 apeluri/zi.
AM nevoie de un provider de Voice IP care sa-mi faca aceasta configurare si daca mi-ar putea furniza si un numar Orange ar fi super ( la redirectionarea apelurilor din Orange catre alte retele din Romania ma taxeaza cu 0,30 eurocenti/min.
Ma puteti ajuta va rog? Ca de ieri de cand am aflat ca cel care trebuia sa-mi tina locul nu va putea face acest lucru tot caut info....ori n-am cauta eu unde trebuie.....nici prea priceputa in ale tehnologiei nu sunt....
Va multumesc anticipat pentru ajutor.
Seara frumoasa
Deoarece costul ar putea depăși 150euro pe zi(redirecționari către VoIP) mai bine ți-ai lua 1.
un al doilea telefon care să-ți bagi simul de Orange(vowifi) și sa te conectezi la telefonul tău care are un vpn client cu ieșire către România (ai nevoie de IP ro)
2.un modem care suporta frecventele de la operatorul local
Nu prea ai soluții ieftine la ce ai nevoie să faci

#36
rogerlecoco

rogerlecoco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 18.02.2004

View PostJoyM, on 12 ianuarie 2023 - 18:41, said:

Deoarece costul ar putea depăși 150euro pe zi(redirecționari către VoIP) mai bine ți-ai lua 1.
un al doilea telefon care să-ți bagi simul de Orange(vowifi) și sa te conectezi la telefonul tău care are un vpn client cu ieșire către România (ai nevoie de IP ro)
2.un modem care suporta frecventele de la operatorul local
Nu prea ai soluții ieftine la ce ai nevoie să faci

Daca doar rulezi un client de VPN pe telefon, n-o sa-ti mearga WoFi.
Dar exista solutii ca sa ai un router cu VPN care sa-ti dea pe WiFi IP de VPN cu Romania.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate