Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Canada->Romania via una din tarile din zona galbena

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,427
  • Înscris: 23.12.2015
Datorita unori imprejurari sunt nevoit sa vin in Romania din Canada. Cum nu exista cursa directa  la unele curse trebuie sa schimb avionul intr-una din tarile din zona galbena (Franta, Olanda, Turcia). As putea lua un bilet prin Germania care nu e in zona galbena, dar as prefer Turcia care e in zona galbena. Am incercat sa sun la Politia de Frontiera cum mi s-a sugerat de la consulatul Romaniei din Toronto ca sa intreb intreb daca o sa fiu nevoit sa stau in carantina daca schimb doar avionul, dar suna tot timpul ocupat.

Intrebarea mea e daca sa mai confruntat cineva cu aceasta situatie si daca la intrarea in Romania o sa am nevoie de un test de Covid (eu am pasaport canadian).

PS: raman dator daca cineva ar putea suna la Politia de Frontiera la 0219590 sa intrebe acest lucru.

#2
shinshy

shinshy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 28.01.2014
Salut, uite aici informatiile de care ai nevoie:

Atenție! Începând cu data de 31 decembrie 2020, toate persoanele, indiferent de cetățenie, care vor efectua tranzit aeroportuar (pe cale aeriană) pe teritoriul Republicii Turcia sunt exceptate de la obligativitatea prezentării la îmbarcarea în aeronavă a unui test molecular tip PCR cu rezultat negativ pentru infecția cu virusul SARS-CoV-2, efectuat cu maximum 72 de ore anterior sosirii, cu condiția rămânerii în zona liberă a aeroportului. Această derogare nu se aplică persoanelor care schimbă aeroportul (ex. aeroportul Sabiha Gökcen cu aeroportul Istanbul sau invers).

Sursa: MAE
https://www.mae.ro/t...conditions/3753

Edited by radumiki, 14 April 2021 - 14:19.
scos quote


#3
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
Omul intreaba ce se intampla la intrarea in Romania, nu la imbarcare in Turcia.

@initiator: in mod normal daca ai fost doar in tranzit intr-o tara din zona galbena nu ar trebui sa fie vreo impunere de carantina. Pe de alta parte regulile se schimba de la o zi la alta deci ar trebui sa te interesezi mai aproape de momentul plecarii si, cel mai bine, sa ai testul PCR negativ daca nu ai facut si vaccinul.

#4
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
https://www.zepelino...in-zona-galbena

#5
Alireza

Alireza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,016
  • Înscris: 11.09.2017

 vladut01, on 14 aprilie 2021 - 13:08, said:

Datorita unori imprejurari sunt nevoit sa vin in Romania din Canada. Cum nu exista cursa directa  la unele curse trebuie sa schimb avionul intr-una din tarile din zona galbena (Franta, Olanda, Turcia). As putea lua un bilet prin Germania care nu e in zona galbena, dar as prefer Turcia care e in zona galbena. Am incercat sa sun la Politia de Frontiera cum mi s-a sugerat de la consulatul Romaniei din Toronto ca sa intreb intreb daca o sa fiu nevoit sa stau in carantina daca schimb doar avionul, dar suna tot timpul ocupat.

Intrebarea mea e daca sa mai confruntat cineva cu aceasta situatie si daca la intrarea in Romania o sa am nevoie de un test de Covid (eu am pasaport canadian).

PS: raman dator daca cineva ar putea suna la Politia de Frontiera la 0219590 sa intrebe acest lucru.

Am sunat.
Oamenii spun că NU este nicio problemă faptul că tranzitezi țara galbenă.
Nu ți se va cere test Covid și nici nu vei sta în carantină pentru că în prezent Canada nu e pe lista țărilor cu probleme.

Însă tipul a intrebat daca mai ai încă cetățenie romană.
Pentru că dacă ești doar cetățean canadian NU vei putea intra în România decât cu viză de lungă ședere sau de lucru.

Asta e ce au zis cei de la Poliția de Frontieră.

Edited by Alireza, 14 April 2021 - 14:11.


#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Nu conteaza pe unde treci in tranzit - poti trece si prin Alpha Centauri
In schimb este teribil de important DE UNDE vii

Eu calatoresc fara probleme de cand a inceput nebunia asta - fara probleme
Am tranzitat inclusiv Italia (Milano) pe vremea cand era in zona rosie
No problem

Alt sfat - nu conteaza ca se cere sau nu prapaditul ala de test PCR
Simplul fapt ca il, ai te scuteste de multe discutii inutile

#7
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,427
  • Înscris: 23.12.2015
multumesc mult tuturor. Am inca cetatenie romaneasca, dar pasaportul meu romanesc e expirat. Planuiesc sa scot un titlu de calatorie. Am facut cererea de programare la consulat si astept sa ma cheme.

#8
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,634
  • Înscris: 21.06.2016
Ai ȘI cetățenie romană sau numai cetățenie romană?

#9
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,427
  • Înscris: 23.12.2015
Am dubla cetatenie. Am dat ieri telefon la consulat din nou si am vorbit intrucat nu primisem nici un raspuns la programare. Din cate mi-am dat seama e un call center probabil in Romania. Am explicat din nou problema mea, mi s-a spus ca se poate si mi s-a dat un numar direct de la consulatul roman. Am sunat acolo, a raspuns imediat cineva si mi s-a spus ca pentru titlu de calatorie nu e nevoie de programare si ca sa vin fara programare (sunt vreo 2000[doua mii] de cereri in asteptare). M-am dus si printre picaturi mi-au facut titlul de  calatorie. Fara titlul de calatorie riscam sa nu pot lua avionul. Am sunat la turci (cu ei vreau sa vin) si mi-au spus de restrictia la intrarea in Romania (ceea ce spune si @Alireza). Sigur as fi putut arata pasaportul romanesc expirat la granita in Romania, dar din nou problema era la imbarcare.

Ramane sa iau biletele si sa-mi fac testul de Covid cat mai aproape de data de plecare. Vad ca se poate face gratis si la aeroport https://www.torontop...toronto-pearson

Multumesc tutror pentru ajutor si sugestii.

#10
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,634
  • Înscris: 21.06.2016
Stai putin, nu poti intra in Romania cu cetatenia candiana? Sau nu poti intra cu cetatenia canadiana si pasapot expirat romanesc care dovedeste ca ai cetatenia romana?

#11
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,427
  • Înscris: 23.12.2015
Daca ajung pe aeroportul de la Otopeni banuiesc ca as putea intra cu pasaportul canadian si cu cel romanesc expirat. Problema e ca e posibil sa nu fiu lasat sa ma imbarc la plecare. Companiile aeriene au datoria sa verifice daca ai drept sa intri in tara de destinatie si e ca si cum un cetatean roman fara viza de SUA ar vrea sa ia avionul catre SUA.

#12
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,634
  • Înscris: 21.06.2016
Tot nu inteleg de cind un cetatean canadian nu are dreptul sa intre in Romania?

#13
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,427
  • Înscris: 23.12.2015
nu reusesc sa gasesc in romana, dar pe pagina guvernului canadian https://travel.gc.ca...nations/romania la tab-ul "Entry/exits requirements:" scrie:
"Travellers arriving from Canada are not allowed entry to Romania. However, in limited circumstances, certain travellers may be allowed entry if they meet specific criteria"

Acelasi lucru mi l-a spus si compania turca de aviatie cu care vin. Le-am spus ca am dubla cetatenie si mi-au zis ca in acest caz nu e nicio problema. Eu le dadusem telefon sa-i intreb daca-mi trebuie vreun test de covid ca sa ma sui in avion, dar nu-mi trebuie. Oricum o sa-mi fac unul sau chiar doua (unul rapid pe aeroport)

#14
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,634
  • Înscris: 21.06.2016
Alta timpenie... acum trebuie sa umblu si pe la consulate...

Edited by vrajitoruldinoz, 17 April 2021 - 03:00.


#15
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009
Ce e aia titlu de calatorie?
Am intrat intotdeauna in Ro NUMAI cu pasaport canadian, cel romanesc, expirat desigur nu l-am folosit niciodata, nu m-a intrebat nimeni,nici macar la banca unde am scos bani RON din cont pe numele meu.

#16
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,634
  • Înscris: 21.06.2016
Acu e covid, deci aparent ca cetățean canadian sau din alta țara d-asta unde sare covidul pe tine nu mai ai voie sa intri in România.

#17
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Nu stiu sa fi implementat vreo tara restrictii legate de covid pe baza cetateniei...

Edited by dani.user, 18 April 2021 - 10:34.


#18
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009
Canada parca nu e pe lista neagra (eu as pune-o, de ex daca domiciliul e in ON sau QB).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate