Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Euro NCAP a testat noile Logan și Sandero, iar rezultatele sunt dezamăgitoare

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
199 replies to this topic

#127
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003

View Postcattavencu, on 15 aprilie 2021 - 08:57, said:

De curiozitate (stele si procent protectie pasageri). Am ales masini mai ieftine, care au fost sau sunt in zona de 11-16 mii de euro.
Si Citroen C3 2017 feel (nu aircross) are 4 stele binemeritate si nu e scumpa... nu mai zic de facelift 2020 care arata super Posted Image

Edited by andreic, 15 April 2021 - 09:22.


#128
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View PostCryTeku, on 15 aprilie 2021 - 09:15, said:

Desi Skoda a stat mereu foarte bine la testele NCAP, nu poti baga in lista de mai sus Skoda Kamiq - eu am masina asta si a costat peste 20K euro, avand alte optionale pentru siguranta. (care au afectat pretul final)

Pleaca de la 15.581 pe configurator. M-am uitat la primele 3 versiuni (Active, Ambition si Style) si airbagurile sunt aceleasi la toate: airbag genunchi sofer + airbag sofer si airbag pasager + airbag-uri laterale fata si airbag-uri pentru cap fata/spate

Ca ai depasit tu 20 de mii ca ai bifat nspe optiuni, multe neavand probabil nimic de-a face cu siguranta - e problema ta. Sau ca oi fi ales un motor mai potent - iarasi e problema ta si nu are de-a face cu siguranta.

Toate versiunile au insa acelasi schelet, banuiesc ca nu te indoiesti de asta, nu?

La 15.581 de euro iei 1.0 TSI de 95 de cai, aer conditionat, airbag genunchi sofer + airbag sofer si airbag pasager + airbag-uri laterale fata
si airbag-uri pentru cap fata/spate.

Mai scazi o mie de euro la Rabla si uite-o la 14.500 de euro.

Intre Kamiq, chiar si asa entry level, la 14.500 si Logan sau Sandero la 11.500 (am bagat si Rabla), eu as alege Kamiq de departe. Per ansamblu, nu doar de siguranta. Te pisi pe ei de 3 mii de euro. E alt loc inauntru, si overall - e altceva. Portbagajul ala e capitonat cum trebuie etc. Pozitie mai inalta de condus. Si altele.

Poate cineva vrea masina la banii astia, si nu mai vrea sa puna airbaguri in plus. Pe mine m-ar incanta la 14.500, clar-clar.

A, plus ca...nu stim ce masina a fost testata - eu inclin sa cred ca se testeaza echiparile de baza.

Pe multi Dacia ii atrage cu nenorocitul ala de GPL. O fi o economie, ce sa zic...

Edited by cattavencu, 15 April 2021 - 09:34.


#129
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 30.01.2008
Vad in cateva comentarii ale raportului mentionata comprimarea ridicata la nivelul pieptului.
Centurile nu au limitator de sarcina? Au doar pretensionare?

#130
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Fara legatura cu Dacia, consider gresita micsorarea ponderii din punctajul total in cazul protectiei efective a ocupantilor si cresterea ponderii din punctaj pt prezenta unor echipamente de preventie. Echipamentele de preventie au rostul lor dar ponderea din punctajul total nu se pupa cu protectia reala pe care o ofera.

In principiu daca pui toate echipamentele de preventie pe o cutie de carton cu roti, cutia va primi 4 stele. Poate chiar mai mult :)
E drept ca toate echipamentele alea te salveaza de tine daca esti prost dar nu te pot salva de altii daca sunt ei prosti.

Acum fiecare stie mai bine de ce are nevoie (desi euroncap a cam decis).
Adica de protectie impotriva propriei prostii sau de protectie fata de prostia altora.

Intr-un fel problema se regleaza de la sine. Un prost cu masina de carton care are toate sistemele posibile pe ea a.i. sa fie protejat perfect de propria prostie prezinta un pericol minor cand prostia lui atenteaza si la cei din jur. Mai ales la cei care se protejaza de prostia celorlalti cumparand si protectie reala nu doar preventie.

Deci convergenta buna si entropie suficienta :)
E ok pana la urma.

Edited by underb, 15 April 2021 - 09:47.


#131
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,210
  • Înscris: 04.11.2016
Punctajele pentru evaluarea stelutelor EuroNCAP sunt urmatoarele, pentru 2020/2021:

Pentru 5 stele, cel puțin: 80% 80% 70% 70% cu media ponderata 76%
Pentru 4 stele, cel puțin: 70% 70% 60% 60% cu media ponderata 66%
Pentru 3 stele, cel puțin: 60% 60% 50% 50% cu media ponderata 56%
Pentru 2 stele, cel puțin: 50% 50% 40% 40% cu media ponderata 46%
Pentru o stea, cel puțin: 40% 40% 30% 30% cu media ponderata 36%

Sandero Stepway/Logan - 2 stele EuroNCAP  70%  72%  41%  42%

Concluzia: Sandero Stepway/Logan 2021 este o masina de patru stele la "Protectia pasagerilor adulti" si la "Protectia pasagerilor copii" si de doua stele la "Protectia pietonilor/biciclistilor/motociclistilor" si "Eficienta sistemelor active de siguranta".

#132
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,079
  • Înscris: 16.10.2018

View Postcattavencu, on 15 aprilie 2021 - 09:23, said:

...
Intre Kamiq, chiar si asa entry level, la 14.500 si Logan sau Sandero la 11.500 (am bagat si Rabla), eu as alege Kamiq de departe. Per ansamblu, nu doar de siguranta. Te pisi pe ei de 3 mii de euro. E alt loc inauntru, si overall - e altceva. Portbagajul ala e capitonat cum trebuie etc. Pozitie mai inalta de condus. Si altele.
...
Eu înțeleg că te piși pe ei 3 mii, însă ce te faci dacă nu-i ai? Așa pot plusa și eu, între acel kamiq și Golf este diferență tot de 3 mii...

#133
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,959
  • Înscris: 06.04.2007

View Postunderb, on 15 aprilie 2021 - 09:46, said:

Fara legatura cu Dacia, consider gresita micsorarea ponderii din punctajul total in cazul protectiei efective a ocupantilor si cresterea ponderii din punctaj pt prezenta unor echipamente de preventie. Echipamentele de preventie au rostul lor dar ponderea din punctajul total nu se pupa cu protectia reala pe care o ofera.

In principiu daca pui toate echipamentele de preventie pe o cutie de carton cu roti, cutia va primi 4 stele. Poate chiar mai mult :)
E drept ca toate echipamentele alea te salveaza de tine daca esti prost dar nu te pot salva de altii daca sunt ei prosti.

Acum fiecare stie mai bine de ce are nevoie (desi euroncap a cam decis).
Adica de protectie impotriva propriei prostii sau de protectie fata de prostia altora.

Intr-un fel problema se regleaza de la sine. Un prost cu masina de carton care are toate sistemele posibile pe ea a.i. sa fie protejat perfect de propria prostie prezinta un pericol minor cand prostia lui atenteaza si la cei din jur. Mai ales la cei care se protejaza de prostia celorlalti cumparand si protectie reala nu doar preventie.

Deci convergenta buna si entropie suficienta :)
E ok pana la urma.
Nu va primi 4 stele cutia de carton daca ii pui sistemele active. Va primi doar doua maxim, invers fata de ce a patit Dacia.

Nu ma vad sa "conduc" o masina total autonoma (in fond o asisti doar ca un sclav, in viitor asta se va numi condus ) dar sistemele astea active sunt super utile facand abstractie ca soferii vor fi probabil mai putin atenti.
Pt mine e ok sa stiu ca exista, dar pt ca sunt deja "rodat" nu m-as baza pe ele, dar super ok sa fie

#134
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,432
  • Înscris: 30.08.2017

View Postgabrieln2016, on 15 aprilie 2021 - 10:27, said:

Punctajele pentru evaluarea stelutelor EuroNCAP sunt urmatoarele, pentru 2020/2021:

Pentru 5 stele, cel puțin: 80% 80% 70% 70% cu media ponderata 76%
Pentru 4 stele, cel puțin: 70% 70% 60% 60% cu media ponderata 66%
Pentru 3 stele, cel puțin: 60% 60% 50% 50% cu media ponderata 56%
Pentru 2 stele, cel puțin: 50% 50% 40% 40% cu media ponderata 46%
Pentru o stea, cel puțin: 40% 40% 30% 30% cu media ponderata 36%

Sandero Stepway/Logan - 2 stele EuroNCAP  70%  72%  41%  42%

Concluzia: Sandero Stepway/Logan 2021 este o masina de patru stele la "Protectia pasagerilor adulti" si la "Protectia pasagerilor copii" si de doua stele la "Protectia pietonilor/biciclistilor/motociclistilor" si "Eficienta sistemelor active de siguranta".

Nu exista 4 stele la vreun capitol, ci doar procente. Stelele se acorda doar pentru rating-ul final iar mai jos semnificatia. Procentele listate de tine sunt valorile minime pentru a putea intra in categoria respectiva de clasificare.

5 star safety: Overall excellent performance in crash protection and well equipped with comprehensive and robust crash avoidance technology
4 star safety: Overall good performance in crash protection and all round; additional crash avoidance technology may be present
3 star safety: At least average occupant protection but not always equipped with the latest crash avoidance features
2 star safety: Nominal crash protection but lacking crash avoidance technology
1 star safety: Marginal crash protection and little in the way of crash avoidance technology
0 star safety: Meeting type-approval standards so can legally be sold but lacking critical modern safety technology

https://www.euroncap...her road users.

Edited by george_alexandru, 15 April 2021 - 11:01.


#135
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,210
  • Înscris: 04.11.2016

View Postgeorge_alexandru, on 15 aprilie 2021 - 10:59, said:

Nu exista 4 stele la vreun capitol, ci doar procente. Stelele se acorda doar pentru rating-ul final iar mai jos semnificatia. Procentele listate de tine sunt valorile minime pentru a putea intra in categoria respectiva de clasificare.

OK, daca nu-ti place formularea putem spune altfel:
Sandero Stepway/Logan 2021 au obtinut la primele doua categorii un procentaj care le-ar fi permis incadrarea la 4 stele (daca ar fi realizat procentajele minime la celelalte doua categorii)  iar la celelalte doua au un procentaj care nu le permite incadrarea la mai mult de 2 stele. In concluzie, ratingul final este de 2 stele, lucru care apare specificat clar in postarea mea. Suna mai bine asa? In fond si la urma urmei este acceasi Marie dar cu alta palarie!
Din moment ce am scris "Pentru x stele, cel putin   ...................." cred ca este evident ca acele procente sunt procente minime.
Semnificatia generala a stelutelor o stie toata lumea dar oare cati dintre voi stiau care sunt acele procente minime si mediile ponderate definite pentru clasificare?

Edited by gabrieln2016, 15 April 2021 - 11:24.


#136
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostEnd-L-user, on 14 aprilie 2021 - 20:44, said:

Nici pe departe cate ar trebui, ce-i drept.
Și atunci de ce-l mai aduci în discuție?
Eu nu știu nici o mașină care să aibe așa ceva.
S-Klasse? 7-er BMW?

#137
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 30.01.2008

View Postericmario, on 15 aprilie 2021 - 12:07, said:

Și atunci de ce-l mai aduci în discuție?
Eu nu știu nici o mașină care să aibe așa ceva.
S-Klasse? 7-er BMW?

Toyota Yaris are.

#138
neks

neks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 04.04.2020

View Postericmario, on 15 aprilie 2021 - 12:07, said:

Și atunci de ce-l mai aduci în discuție?
Eu nu știu nici o mașină care să aibe așa ceva.
S-Klasse? 7-er BMW?
Visul meu e sa fiu intr-o zi, cand o sa fiu mare, destept ca tine. Sa le stiu pe toate  Posted Image !!
Deci am glumit....

Edited by neks, 15 April 2021 - 14:36.


#139
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Măcar visele sunt gratuite.

View PostEnd-L-user, on 15 aprilie 2021 - 13:11, said:

Toyota Yaris are.
Super.
Alta/altele?

#140
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 29.10.2017
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qtsVMjWsqdA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Master chef Mihai Popescu a facut un review la testele ncap Dacia vs alte modele; Probabil din neatentie nu a realizat ca Sandero a fost lovit din lateral cu 60 km/h vs 50 km/h Clio si tipo, o diferenta enorma

#141
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,959
  • Înscris: 06.04.2007
Nah...cu sistemele active e limpede treaba di ce a fost depunctat.
Dar sa fiu...oricum o iei, de c..at :)))
2 stele , ce sa mai, de toata prastia

#142
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,959
  • Înscris: 06.04.2007
LE : haz de necaz, acuma mai zic una sa ma contrazic (adica la modu serios) si sa deschid ochii la prosti.
Masina mea Focus mk3.5 luata noua in 2018, 5 stele, una dintre cele mai sigure masini din clasa, ia sa vedem cate stele ar.lua acum??
Va zic io, poate doua cu indulgenta, n-are ochi pt pietoni si biciclete, n-are ochi pt mentinere banda, n-are ochi sa franeze daca se apropie de masina din fata, n-are lumini de zi...n-are n-are.
Deci...? 5 stele cu brio atunci, poate, doar poate 2 stele acum, dupa 3 ani.

Si sunt multe alte exemple

Asa ca hai sa nu fim ipocriti si prosti

Edited by Octavian___, 15 April 2021 - 17:48.


#143
castiel97

castiel97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 07.02.2020
Focusul tau e din 2018.. astea sunt 2021. Sincer, avand in vedere faptul ca s-au scumpit trebuia macar 3 stele. Sunt si eu ipocrit, oricum nu m-am gandit niciodata la NCAP si nici n-o sa ma gandesc daca am sa cumpar masina noua. Cand intra unul cu 120 in tine nu mai conteaza ca ai 5 stelute..

#144
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,959
  • Înscris: 06.04.2007
Nu esti deloc ipocrit, dupa mine vazut.
Acuma perceperea timpului poate sa difere de la individ la individ, pt mine 2-3 ani sunt (mult) prea putini ca sa se "deprecieze" in asa hal standardele de siguranta


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate