Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

lentila de plastic vs sticla

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
dupa cativa ani de "folosire intensa" vei vedea diferenta (si de pe marte... pentru ca sunt la ani lumina)

#20
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 apocalipsul, on 16 aprilie 2021 - 07:20, said:

dupa cativa ani de "folosire intensa" vei vedea diferenta (si de pe marte... pentru ca sunt la ani lumina)
sunt ceva ani decând port ochelari. Vreo patruzeci. Cred că am avut suficient timp să văd dacă e sau nu vreo diferență.

Edited by DaculScoril0, 16 April 2021 - 07:28.


#21
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
sunt eu in zugraveli acum si nu stiu pe unde sunt ca ti-as fi aratat cum au ajuns niste plastice de calitate in 2-3 ani...

#22
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 apocalipsul, on 16 aprilie 2021 - 13:23, said:

sunt eu in zugraveli acum si nu stiu pe unde sunt ca ti-as fi aratat cum au ajuns niste plastice de calitate in 2-3 ani...
1. Eu am zis policarbonat, nu plastic.
2. Nu e cazul să te deranjezi. Pot să observ și singur cum se comportă ochelarii pe care îi port. Ce te face să crezi că aș avea nevoie de ajutorul tău?

#23
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
mersi de lamurire, policarbonatul e lemn cumva? e tabla? nu-i tot plastic?  prosti astia ca nu fac ecranele telefoanelor din policarbonatul minune... ar fi si mai usoare, si mai rezistente, nici nu s-ar mai sparge...
conditiile de exploatare difera de la utilizator la utilizator...
n-ar fi niciun deranj, te-ar ajuta sa-ti invingi suficiența si sa-ti faci o parere pentru a putea compara calitatile si in special rezistenta... rezistenta vs greutate... aici e dilema.

Edited by apocalipsul, 17 April 2021 - 17:02.


#24
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 30.08.2006
Ambele tipuri de lentile au tratamente antireflex, oleo-hidrofobic si antistatic.Cele din policarbonat mai au un tratament de durificare si UV. Cu aceste straturi, lentilele din policarbonat sunt superioare. Cand aceste straturi sunt indepartate prin curatare necorespunzatoare atunci chiar nu mai conteaza care e mai buna, daca ti la vederea ta.

#25
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 apocalipsul, on 17 aprilie 2021 - 16:56, said:

mersi de lamurire, policarbonatul e lemn cumva? e tabla? nu-i tot plastic?  prosti astia ca nu fac ecranele telefoanelor din policarbonatul minune... ar fi si mai usoare, si mai rezistente, nici nu s-ar mai sparge...
conditiile de exploatare difera de la utilizator la utilizator...
n-ar fi niciun deranj, te-ar ajuta sa-ti invingi suficiența si sa-ti faci o parere pentru a putea compara calitatile si in special rezistenta... rezistenta vs greutate... aici e dilema.
nu înțeleg de ce te încăpățânezi să vorbești aiurea. Am zis și mai sus, port ochelari dinainte să te fi născut tu.
În ultimii douăzeci de ani am avut numai lentile din policarbonat, care au ținut excelent din toate punctele de vedere, inclusiv la zgâriat.
Ce vrei să-mi demonstrezi cu cine știe ce ieftineală de lentile ai tu prin sertare?

De fapt nu știu de ce mă obosesc cu tine, fiecare are dreptul să creadă ce prostii dorește.
Oricum eu știu ce aleg pentru mine.

Edited by DaculScoril0, 18 April 2021 - 09:27.


#26
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,668
  • Înscris: 21.06.2016
Si eu am purtat o multime de ani sticla si alti ani policarbonat.
Sticla are niste avantaje, e adevarat, dar pe total plasticul e mult superior.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate