Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Idee lucrare dizertație - platformă E-Learning

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Salut,

Inițiez acest topic pentru a discuta diverse idei în contextul unei viitoare lucrări de dizertație. Susținerea ei o voi avea în iulie 2022, dar vreau să-mi conturez o idee cât mai clară din timp, pentru a mă putea apuca și de implementare.

Pe scurt, ce îmi doresc de la lucrarea de dizertație:
  • să fie ceva util publicului larg.
  • să aibă minim un feature mai exclusivist/interesant
  • o arhitectură curată
  • platforma să fie web sau desktop, de preferat web.
Având respectivele dorințe în minte, am avut (și încă am) următoarele idei pentru dizertație:
  • Budget tracker. Un tip de aplicație destul de des întâlnit, nu sunt foarte sigur cât de mult "real value" aș putea aduce prin implementarea mea. O consider varianta de backup.
  • Platformă E-Learning. Ea este varianta spre care tind, în cazul ei am și idei pentru două funcționalități mai interesante:
  • Un mod de "Live Coding". Presupunem că, în contextul unui laborator la facultate/un laborator în cadrul unei academii, un profesor vrea să-și testeze studenții/cursanții pe baza a ceea ce a predat până în acel moment. Vrea să lanseze câteva exerciții care să fie rezolvate de fiecare student, dar totodată vrea să se asigure că nu copiază unii de la alții, sau să poată vedea dacă sunt studenți care au nevoie de ajutor. Astfel, ideea modului de "Live Coding" ar fi ca profesorul să poată vizualiza în timp real codul fiecărui student.
  • Un algoritm din sfera AI care să poată genera un set de întrebări (eventual și răspunsuri, dacă se dorește o grilă) pe baza unui articol sau a unei documentații. În acest caz, este nevoie de research destul de intens pe partea de NLP.
      3. Platformă de trading simulat, cu algoritm care reușește să genereze profit între 5-10% pe an. Există diverși brokeri care pun la dispoziție API-uri pentru realizarea propriei aplicații de trading. Un exemplu ar fi Interactive Brokers. Legat de algoritm, nu prea știu ce ar presupune mai exact o implementare. Dintre ideile prezentate, o consider cea mai dificilă dpdv tehnic.

Voi ce credeți? Aștept cu interes părerile voastre.

#2
YalFa

YalFa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 02.05.2020
Dar profesorul tau indrumator ce spune ?

#3
Ru-Warrior

Ru-Warrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 12.08.2017
să fie ceva util publicului larg.

fa ceva gen word

#4
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Sunt in stadiul de brainstorming acum, dar și profesorului îndrumător i-a surâs ideea 2.

#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Platforma e learning ????

27 Best Online Learning Platforms

https://www.learnwor...ning-platforms/

Edited by waterman, 13 April 2021 - 20:10.


#6
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View Postwaterman, on 13 aprilie 2021 - 20:09, said:

Platforma e learning ????
M-am exprimat puțin nefericit. Când am zis platformă E-Learning nu m-am referit la ceva de genul Pluralsight, Udemy etc., ci la ceva de genul celor oferite de universități.
Studenții sunt înscriși de profesori la cursurile lor, le pun la dispoziție materialele pe platforma respectivă, cursurile online tot acolo au loc etc.

#7
YalFa

YalFa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 02.05.2020

View Postjegmihai, on 13 aprilie 2021 - 19:29, said:

Sunt in stadiul de brainstorming acum, dar și profesorului îndrumător i-a surâs ideea 2.
Important este ce  spune profesorul indrumator, nu noi.

#8
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,401
  • Înscris: 15.11.2003
E cam fumata ideea ta. Aveai success in anii 2004-2008 cu asa ceva
Acum trebuie sa fii mai inventiv putin

Edited by radu103, 13 April 2021 - 20:20.


#9
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View Postradu103, on 13 aprilie 2021 - 20:19, said:

E cam fumata ideea ta. Aveai success in anii 2004-2008 cu asa ceva
Acum trebuie sa fii mai inventiv putin
Ok, orice idee de îmbunătățire/idee nouă este binevenită.

View PostYalFa, on 13 aprilie 2021 - 20:18, said:

Important este ce  spune profesorul indrumator, nu noi.
Ok, doar vreau să aud și alte păreri/idei.

#10
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Pai ce vrei tu e 90 % din lucrare.
Ideea ce o face specială ...

#11
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,231
  • Înscris: 24.02.2007

View Postjegmihai, on 13 aprilie 2021 - 20:15, said:

M-am exprimat puțin nefericit. Când am zis platformă E-Learning nu m-am referit la ceva de genul Pluralsight, Udemy etc., ci la ceva de genul celor oferite de universități.
Studenții sunt înscriși de profesori la cursurile lor, le pun la dispoziție materialele pe platforma respectivă, cursurile online tot acolo au loc etc.

Asa ceva https://edu.google.c...ucts/classroom/ ?

#12
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Poti sa uiti de AI si NLP, mai ales ca "una din functionalitati".

#13
CryTeku

CryTeku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 29.11.2013
Fiind doar o lucrare de dizertatie, poti alege orice iti surade... nu e ca si cum vrei sa incepi o afacere.

Eu, sincer, as merge pe un proiect bazat pe AI - pentru ca inveti multe lucruri noi care te vor ajuta pe viitor.

#14
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,450
  • Înscris: 06.01.2010
Voi doar de-astea plictisitoare va gasiti?

#15
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,231
  • Înscris: 24.02.2007
E greu sa vi cu ceva nou, de la 0, si sa prinda la publicul larg. Sunt firme care investesc bani seriosi incercand, si apoi esueaza.

Poate o cale mai usoara e sa gasesti o idee inovatoare pe care s-o aplici unei aplicatii deja existente/folosite in lumea larga. De exemplu, ca mentionai de live coding, producatorii unor faimoase IDEuri tocmai au introdus un plugin pentru asa ceva: https://plugins.jetb...96-code-with-me Celebritatea IDEurilor ajuta la raspandirea pluginului, iar acesta (daca se dovedeste de calitate) creste calitatea IDEurilor. Win-win. Daca era un site separat, putin probabil sa fi prins.

Deschisesem nu demult un topic despre un produs foarte popular, open-source, ce sta insa rau la capitolul performanta pe bulk insert: https://forum.softpe...online-popular/ Parca invita lumea sa incerce imbunatatiri. Iar daca gasesti un mod de a imbunatati sistemul cu minime modificari in cod ar fi ceva.

#16
CryTeku

CryTeku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 29.11.2013
Dar nu stiu daca conteaza ideea in sine, ci mai mult ceea ce inveti in urma unei astfel de lucrari.

Poate sa faca si un simplu browser, daca la final a capatat mai multa experienta decat o avea la inceput.

#17
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,176
  • Înscris: 08.01.2021

View Postjegmihai, on 13 aprilie 2021 - 19:08, said:


  3. Platformă de trading simulat, cu algoritm care reușește să genereze profit între 5-10% pe an. Există diverși brokeri care pun la dispoziție API-uri pentru realizarea propriei aplicații de trading. Un exemplu ar fi Interactive Brokers. Legat de algoritm, nu prea știu ce ar presupune mai exact o implementare. Dintre ideile prezentate, o consider cea mai dificilă dpdv tehnic.


Daca iti iese asta, nu mai ai nevoie sa muncesti toata viata Posted Image

Edited by KiloW, 14 April 2021 - 11:01.


#18
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View Postdani.user, on 13 aprilie 2021 - 21:45, said:

Da.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate