Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Google Password Manager

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 17.11.2012
Salutări,

Google Password Manager îmi ține salvate toate parolele pentru toate conturile, chiar și internet banking. Parolele sunt alese de mine, dar sunt multe care se repetă pe mai multe conturi, și abia de astăzi am început să folosesc parole generate de Google și le-aș schimba pe toate astfel, fără să le mai știu. Bineînțeles, peste tot unde se poate am activat autentificarea în doi pași.

Niciodată nu îmi introduc datele pe alte dispozitive decât pe ale mele.
Nu mă interesează recomandări de altfel de utilitare, Google funcționează cu nevoile mele.

Cât de sigur este să procedez astfel?

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Pana iti sparge cineva contul Google sau au o bresa de securitate.

Plus ca google va sti absolut totul despre tine - nu ca nu stie deja, dar el oferi si mai multa informatie.

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,734
  • Înscris: 30.08.2006
Numai Google poate sa-ti raspunda la intrebarea asta. Ai incredere in noi? Mergi pe mana noastra ? Posted Image
Parolele sunt pastrate in clar de catre browser.

Edited by Leo2006, 13 April 2021 - 14:34.


#4
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Parolele ca parolele, dar incearca macar cele de banking si mail-urile, sa le scrii, separat, undeva, ca sa le tii minte. In fine, daca ai activat 2FA in contul Google, ar trebui sa fie in regula. Tin si eu destule parole salvate in Google, fiindca unele sunt sugerate automat de catre acestia si imi e mai comod.

 eiffel, on 13 aprilie 2021 - 14:29, said:

Pana iti sparge cineva contul Google sau au o bresa de securitate.

Plus ca google va sti absolut totul despre tine - nu ca nu stie deja, dar el oferi si mai multa informatie.
Sunt criptate datele, in special parolele, probabil sub forma de hash, totusi.

Edited by Vlad_22, 13 April 2021 - 14:33.


#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Nu mai tin minte daca Google, Facebook sau Youtube adica tot Google au avut o bresa de securitate - useri si parolele aferente in clar, fara criptare.
Una din ele insa sigur.

Ce nu inteleg eu la initiator e daca locuieste in EU - ptr ca Internet banking cu parola nu mai exista in EU - reglementare de acu 2 ani a EU.

#6
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
notepad-ul cred că e dificil, mai bine îți încredințezi parolele unui sistem terț care are și acces non stop la internet care să-ți facă parolele disponibile tuturor.

#7
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 eiffel, on 13 aprilie 2021 - 14:41, said:

Nu mai tin minte daca Google, Facebook sau Youtube adica tot Google au avut o bresa de securitate - useri si parolele aferente in clar, fara criptare.
Una din ele insa sigur.

Ce nu inteleg eu la initiator e daca locuieste in EU - ptr ca Internet banking cu parola nu mai exista in EU - reglementare de acu 2 ani a EU.
Facebook, sigur, din ce imi amintesc. Recent, au avut inca o bresa, cu cca. 500 milioane conturi, afectate.

#8
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,734
  • Înscris: 30.08.2006
Bresa aceea a fost de mult din 2019, numai ca acum s-a scapat informatia. Si LastPass a avut o bresa de securitate in 2016.

#9
whiteboy

whiteboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 18.12.2007
Eu folosesc parolele generate automat de când au apărut în Chrome. În prezent nu cred că mai am nici o parolă pe care să o știu. Am și autentificare în doi pași peste tot pe unde este posibil.
Inițal nu am avut nici eu încredere în sistemul lor, mă temeam că Google va ști totul despre mine. Și ce? Oricum știe absolut orice fac.

De ce am ajuns la soluția asta? Într-o seară mi-au fost forțate parolele de la câteva servicii pe care le foloseam, vreo 2-3 parole pe care le foloseam la mai multe site-uri. În trecut folosisem LastPass, dar după ce au avut o scurgere de date, am renunțat la ei.

În continuare mai am unele parole pe care le țin minte, dar nu pentru că nu aș avea încredere în Chrome ci pentru că sistemul website-urilor nu permite să fie reținute corect de Google.

Din câte știu eu Google nu a avut niciodată o breșă de securitate prin care să se piardă datele utilizatorilor. Se poate să mă înșel, dar to prefer să am încredere într-o companie imensă decât într-un serviciu mic.

#10
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Eu nu inteleg cum folosesc oamenii chestiile astea. Ori au 2 conturi online si chair functioneaza pe alea ori... nu inteleg. La mine, in 3/10 cazuir nu apare nici o parola, cand sunt pe terminale mobile. Pe desktop e ok, sa zicem ca le tine bine minte, dar pe telefon e durere. Cand ti-e lumea mai draga nu apare nimic in campul de parola, dai cu degetul cat vrei, dai refresh faci pe dracu-n patru, pare ca nu exista parola salvata. In acelasi timp, alteori merge, fix in aceleasi circumstante.

Pe mine ma tot freaca chrome-ul ca am 50 de parole f****e si mi-e o sila de nu mai pot sa intru pe fiecare site sa le modific.

#11
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 Bylly00, on 13 aprilie 2021 - 16:39, said:

Eu nu inteleg cum folosesc oamenii chestiile astea. Ori au 2 conturi online si chair functioneaza pe alea ori... nu inteleg. La mine, in 3/10 cazuir nu apare nici o parola, cand sunt pe terminale mobile. Pe desktop e ok, sa zicem ca le tine bine minte, dar pe telefon e durere. Cand ti-e lumea mai draga nu apare nimic in campul de parola, dai cu degetul cat vrei, dai refresh faci pe dracu-n patru, pare ca nu exista parola salvata. In acelasi timp, alteori merge, fix in aceleasi circumstante.

Pe mine ma tot freaca chrome-ul ca am 50 de parole f****e si mi-e o sila de nu mai pot sa intru pe fiecare site sa le modific.
Ai activata sincronizarea, in Chrome?

#12
JustXXL

JustXXL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 04.03.2020
Eu folosesc plugin lastpass pentru a stoca parolele la diverse conturi.
Am mai multa incredere decat in functia Edge sau Chrome de pastrat parolele.

#13
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

 aiulianctin, on 13 aprilie 2021 - 14:12, said:

Salutări,

Google Password Manager îmi ține salvate toate parolele pentru toate conturile, chiar și internet banking. Parolele sunt alese de mine, dar sunt multe care se repetă pe mai multe conturi, și abia de astăzi am început să folosesc parole generate de Google și le-aș schimba pe toate astfel, fără să le mai știu. Bineînțeles, peste tot unde se poate am activat autentificarea în doi pași.

Niciodată nu îmi introduc datele pe alte dispozitive decât pe ale mele.
Nu mă interesează recomandări de altfel de utilitare, Google funcționează cu nevoile mele.

Cât de sigur este să procedez astfel?
Este comod. Te autentifici in Chrome/Google, ai acces la toate parolele, o groaza de servicii, eventual o groaza de alte site-uri daca te autentifici cu Google in ele, etc.
Daca ai o parola buna si 2FA esti relativ OK, dar se poate vizibil mai bine.

De preferat parolele sa le ai intr-un manager de parole precum Bitwarden, 1Password, Lastpass, etc. Parola complexa mai lunga si e mai sigur decat in Google.
Autentificarea in 2 pasi sa fie printr-o aplicatie precum Authy (cu backup activat!). Nu SMS. Prin SMS nu este sigura, desi este mai ok decat deloc, bineinteles.
Ambele setate la randul lor cu 2FA.

In felul asta va fi mult mai sigur.
Nu va avea nimeni acces la toate parolele tale doar logandu-se intr-un cont atat de comun si complex care la randul lui poate veni cu mult mai multe portite de intrare.

Daca vrei cel mai sigur, cumperi 2 Yubikey si nu prea iti mai faci griji.

#14
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 d4m4g3, on 13 aprilie 2021 - 18:03, said:

Este comod. Te autentifici in Chrome/Google, ai acces la toate parolele, o groaza de servicii, eventual o groaza de alte site-uri daca te autentifici cu Google in ele, etc.
Daca ai o parola buna si 2FA esti relativ OK, dar se poate vizibil mai bine.

De preferat parolele sa le ai intr-un manager de parole precum Bitwarden, 1Password, Lastpass, etc. Parola complexa mai lunga si e mai sigur decat in Google.
Autentificarea in 2 pasi sa fie printr-o aplicatie precum Authy (cu backup activat!). Nu SMS. Prin SMS nu este sigura, desi este mai ok decat deloc, bineinteles.
Ambele setate la randul lor cu 2FA.

In felul asta va fi mult mai sigur.
Nu va avea nimeni acces la toate parolele tale doar logandu-se intr-un cont atat de comun si complex care la randul lui poate veni cu mult mai multe portite de intrare.

Daca vrei cel mai sigur, cumperi 2 Yubikey si nu prea iti mai faci griji.
Asa folosesc si eu si prefer ca metoda 2FA principala sa fie printr-o app, de tip Authenticator. Eu folosesc Authenticator-ul, astora de la Microsoft. In legatura cu parolele, Google iti sugereaza parole lungi si complexe, cu litere mari si mici, cifre si diverse caractere speciale, precum punct, virgula, cratima, underscore, semn intrebarii/exclamarii, diez din ala, apostrof, ghilimele, @, $, & etc.

Edited by Vlad_22, 13 April 2021 - 18:25.


#15
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Da, dar vezi sa ai backup-ul in cloud activat la Authenticator, parca au introdus optiunea asta mai recent.
Sau salvate key-urile de la aplicatii undeva sigur.
Backup-ul/sincronizarea poate fi intr-un fel mai nesigur - dar totodata ajuta ca atunci cand pierzi accesul la acel dispozitiv pe care ai aplicatia, sa te loghezi pe alt device unde o ai si sa iei codurile. Altfel... Va fi trist.

Da, si Google si cam orice aplicatie/browser/etc genereaza parole, dar ideea era sa nu fie stocate intr-un cont atat de utilizat/comun precum Google, ci intr-un manager de parole care e dedicat strict acestui scop, securizat in acest scop, unde nu te loghezi cu alte scopuri, etc.

#16
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009

 eiffel, on 13 aprilie 2021 - 14:41, said:

ptr ca Internet banking cu parola nu mai exista in EU - reglementare de acu 2 ani a EU.

adica? Eu am la banca cu 2 parole la Millennium si cu o singura parola la ING (aleasa de mine).

#17
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,650
  • Înscris: 21.08.2008
Ma tot atentioneaza Edge ca am nu stiu cate parole compromise, vreo 10 din 110. Incercarea de a le schimba e sortita esecului, nu am reusit, nu am continuare. Am verificat si in Chrome si acolo e totul ok, imi spune de doua parole de-ale fiicei mele asociate nu stiu carui cont Apple, in rest ale mele ok doar ca nu ar fi extrem de puternice.
De ce in Edge spune una si in Chrome alta? Edge e folosit exclusiv pentru Horizon Go, in rest Chrome.
Cum procedez mai departe?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate