Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Inlocuire termopan vechi crapat

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Faramon

Faramon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 17.10.2009
Locuiesc la bloc, ieri m-am trezit cu un sunet ciudat in living, cand m-am dus am vazut ca unul dintre geamuri se crepase. E vorba de un geam de sus pana jos de la balcon cu usa langa el. Am atasat o schita cu dimensiunile aproximative. Nu a fost lovit, nu am idee de ce s-a crapat foita din interior. Pentru moment sa nu cada am procedat ca orice roman si am lipit crapaturile cu banda adeziva.
Aveti o idee mai buna cu ce sa lipesc acolo pana inlocuiesc termopanul sa nu imi cada?
Ce profile/sticla/feronerie ati alege? La ce ar trebui sa fiu atent? Cu ce ati inlocui voi?
Nu am cunostinte in domeniu si m-ar ajuta orice sfat, mentionez ca fiind locuinta personala vreau calitate chiar daca costa mai mult.

Intre timp am primit si o oferta pentru inlocuire, vi se pare un pret ok? Cam cat ar fii rezonabil pentru cerintele mele?

REHAU SYNEGO 80 GRAF
Profil: Synego 80- 6/7 camere
Geam: 44 mm Lowe + Lowe + Float, argon (3 foi sticla)
Feronerie: Maco Multi-Matic Alb
Toc: Rama 72 MD SYNEGO
Otel Toc: Armatura 35x28x1,5mm
Cercevea: Canat Z 59 SYNEGO
Otel Armatura 35x28x2mm
Coeficient de transfer termic: 0.89 W/m2K
Pret: 490 EUR

Attached Files


Edited by Faramon, 13 April 2021 - 11:46.


#2
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,473
  • Înscris: 25.10.2007
De ce nu inlocuiesti doar geamul cu unul similar? De ce te complici sa schimbi si profilul?

#3
Qwerty69

Qwerty69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 17.06.2011
Daca schimbi doar folia de sticla (cele 2 sau 3 foi) te costa sub 200 Euro cu un geam de calitate.... nu vad nici un rost sa schimbi tot profilul.

#4
Faramon

Faramon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 17.10.2009
Ma gandeam sa schimb tot profilul pentru ca astea sunt cele puse pe bloc si calitatea nu pare prea grozava, practic vreau calitate mai buna si izolare mai buna. Usa de exemplu am mai chemat pe cineva sa mi-o regleze ca scapa aerul pe langa la rafale de vant iar acum (dupa cativa ani) iar scapa. Ma gandeam ca fiind calitate mai buna scap si de problema asta.

#5
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 25.08.2009
Nu sunt in domeniu dar desi estetica ar avea de suferit, daca profilul inca se gaseste (nu a disparut de pe piata) as sectiona deschiderea foarte mare de geam cu o traversa, as face 2 ochiuri de geam. Daca profilul a disparut de pe piata, nu merita, trebuie schimbat tot. Am avut o problema cu un profil montat cu multi ani in urma, acum nu se mai gaseste, mi0au zis ca trebuie schimbata toata tamplaria.
Probabil geamul a fost montat tensionat sau in timp s-a tensionat. Motive s-ar gasi: socul produs la trantirea usii la inchidere/deschidere, posibila fixare defectuasa a ramei  (prea putine suruburi de fixare in perete), etc.

#6
Faramon

Faramon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 17.10.2009

 altuser09, on 13 aprilie 2021 - 12:15, said:

Nu sunt in domeniu dar desi estetica ar avea de suferit, daca profilul inca se gaseste (nu a disparut de pe piata) as sectiona deschiderea foarte mare de geam cu o traversa, as face 2 ochiuri de geam. Daca profilul a disparut de pe piata, nu merita, trebuie schimbat tot. Am avut o problema cu un profil montat cu multi ani in urma, acum nu se mai gaseste, mi0au zis ca trebuie schimbata toata tamplaria.
Probabil geamul a fost montat tensionat sau in timp s-a tensionat. Motive s-ar gasi: socul produs la trantirea usii la inchidere/deschidere, posibila fixare defectuasa a ramei  (prea putine suruburi de fixare in perete), etc.
Si eu m-am gandit la solutia cu traversa dar cred ca nu ar arata prea bine. Alta solutie la care m-am gandit e sa ridic un zid de 90cm intaltime unde e geamul si sa pun geam mai mic deasupra doar, dar fiind living nu sunt asa sigur ca merita si ca o sa arata ok nici asta.

#7
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,707
  • Înscris: 01.12.2018

 Faramon, on 13 aprilie 2021 - 11:44, said:

Locuiesc la bloc

 Faramon, on 13 aprilie 2021 - 12:17, said:

dar fiind living nu sunt asa sigur ca merita si ca o sa arata ok nici asta.
Sunt maxim 25mp?
Pune mai multa banda adeziva.
Arata ok asa.

#8
Faramon

Faramon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 17.10.2009

 tioopedi, on 13 aprilie 2021 - 12:40, said:

Sunt maxim 25mp?
Pune mai multa banda adeziva.
Arata ok asa.
Grozav sfat, mersi fain si o zi buna!

#9
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Am Gealan de prin 2006.
Nu a fost nevoie de nici o intervenție până acum, deci recomand cu drag.

#10
StarSteel

StarSteel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 06.10.2006
Incerc si eu o intrebare aici desi nu e chiar on-topic, daca vreau sa impart un cadru de termopan in 2 astfel incat sa montez in loc de un geam mare 2 mici se poate realiza relativ usor? Geamul vechi se poate taia in 2 si realiza alte suprafete de geam pt noile "ochiuri"? Pt un profan pare simplu, astept si parerea unui cunoscator....m-am uitat si acum la tamplaria veche, eu un ramplast din 2006.

Edited by starsteel, 01 July 2021 - 13:22.


#11
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Vrei să păstrezi vechiul toc în perete, iar operațiunea să o facă pe loc? Acum ai un geam fix?

Geamurile noi în niciun caz nu se pot face din bucăți și fără să apară probleme ulterioare de etanșare. Sticla trebui înlocuită complet.

Se poate, dar e greu să găsești omul să facă modificarea asta.

#12
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
E greu mai ales daca e o fereastra veche de 15.Slabe sanse sa se gaseasca acum profil compatibil

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate