Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Telefoane, consumerism, materialism

* - - - - 6 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006

 slai, pe 12 aprilie 2021 - 20:21, a scris:

face fairphone. iti da si surubelnita in cutie. https://shop.fairphone.com/
deci exista, esti doar tu prost informat.

Asta mi-a adus aminte de ce Ikea nu vinde masini:
Attached File  aVO59zn_700b.jpg   56.03K   28 downloads

#20
Scorpion83

Scorpion83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 09.02.2021
Cea mai mare prostie la telefoanele de azi este că bateria nu mai e detașabilă.
De obicei schimb telefonul pentru că bateria tine prea putin

#21
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,332
  • Înscris: 24.09.2017

 Scorpion83, pe 13 aprilie 2021 - 10:46, a scris:

Cea mai mare prostie la telefoanele de azi este că bateria nu mai e detașabilă.
De obicei schimb telefonul pentru că bateria tine prea putin
bateria la j6 nu mai tine cum tinea dar nu e asa grav, poate s-a deteoriorat 5-10% in 2 ani jumatate? ai telefoane ca samsung m51 cu 7000 mah. eu cred ca te poate tine si 10 ani bateria cu 20-30% pierderi dupa 10 ani si tot ai destula baterie.

Edited by bobitad, 13 April 2021 - 10:59.


#22
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,870
  • Înscris: 03.02.2005
Nu va abateti de la firul discutiei folosind mesaje provocatoare, offtopic, cu toate ca am impresia ca prima postare a fost facuta cu intentia de a provoca discutii contradictorii!

Legat de subiect, fiecare are dreptul sa aleaga ceea ce considera ca-i este de folos, exista destul de multe modele dintre care se poate alege, trebuie sa cauti mult si sa faci uneori rabat de la niste caracteristici care nu le poti avea. Poate ca nu sunt toate criteriile intrunite pentru un anumit model de telefon.
Dar caracteristica principala e, ce face lumea in majoritatea ei, cu asemenea dispozitive, multi functia de "telefon" o utilizeaza mai rar decat celelalte functii "smart". Eu bunaoara am zile in care nu sun sau nu sunt deloc sunat, insa de folosit telefonul il folosesc pentru alte activitati: mediaplayer, browsing sau chiar plati la POS, asadar in cazul meu telefonul e mai mult un "media center" decat un mijloc de comunicare.

#23
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012
nostalgicii nu pot înțelege că denumirea de „telefon” nu mai se aplică chestiei care are o mulțime de funcții, iar cea de comunicare bilaterală este cea mai puțin importantă.
se  pare că de aici apare problema lor: de ce telefonul mai face și altceva? :o
și poate că au dreptate: dacă mâine automobilul va putea pluti/scufunda sau zbura, oare tot automobil îl vom denumi?

dar poate o fi numai din cauză că noi ne-ncăpățânăm să-l denumim telefon, în timp ce alții îi zic smartphone :P

deci problema enunțată este una de etimologie și nu de funcționalitate, aș zice io!

#24
cosmin147

cosmin147

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 16.02.2013

 slai, pe 12 aprilie 2021 - 20:21, a scris:


face fairphone. iti da si surubelnita in cutie. https://shop.fairphone.com/
deci exista, esti doar tu prost informat.

Mersi, chiar am sperat cand ti-am vazut postarea. :(

Cred si eu ca exista un telefon COMPACT, dar nu e asta (ti-am scris cu majuscule, ca sa pricepi). Uita-te la imaginea atasata si zi-mi daca asta e un telefon COMPACT, usor de purtat, in contextul acestui topic.
Si surubelnita aia neceruta unde o tii, cumva dupa ureche? :D
400 de euro pt ce? Mersi, am un Nokia 4.2 pe care am dat 100 de euro si e mai compact decat "compactul" din capul tau. Si vine fara surubelnita.
Eu iti multumesc, dar cred ca nu ai habar despre ce vorbesti, poate mai cauti si apoi vii cu o solutie, te rog frumos.

Attached Files


Edited by cosmin147, 15 April 2021 - 07:13.


#25
cosmin147

cosmin147

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 16.02.2013

 baribalu, pe 13 aprilie 2021 - 07:32, a scris:



Asta mi-a adus aminte de ce Ikea nu vinde masini:
aVO59zn_700b.jpg

Pai nu e asta, el mi-a adus ca "solutie" un telefon MODULAR, care tocmai compact nu e, 400 de euro + surubelnita (cin-cin!)! :D
O fi crezut omul ca lucrez la Ikea, cine stie. Nu ca n-ar fi un producator ok, am Ikea in casa, dar eu vorbeam de un telefon compact, usor de purtat, nu de chestia aia propusa de el.

#26
cosmin147

cosmin147

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 16.02.2013

 gushpi, pe 14 aprilie 2021 - 08:07, a scris:


dar poate o fi numai din cauză că noi ne-ncăpățânăm să-l denumim telefon, în timp ce alții îi zic smartphone :P

deci problema enunțată este una de etimologie și nu de funcționalitate, aș zice io!

Asta mi-a placut. Bun. Intrebarea e, ce face in plus telefonul smart de astazi fata de cel de acum 10 ani de a ajuns sa fie cat o carte si care se crapa la primul contact cu solul? De baterie sigilata nu mai vorbesc.
Eu sunt "nostalgicul" tehnofob care te roaga sa il scoti din prostie: zi-mi si mie (macar) 5 FUNCTII (functii, nu imbunatatiri) ale paletelor actuale fata de smart-urile de acum 10 ani pt care merita sa umplu buzunarele cu ele. De fapt, nu umplu niciun buzunar, ca n-au loc decat in ruxac. :D

Tehnic vorbind. Si moral. Si etic. Implicand atat consumerismul, cat si materialismul. Si ignoranta.  Si egoismul. Si ipocrizia. Si furtul vietii pt "chestii" frivole. Si prostia. Si "me-me-me" in loc de "you-you-you".

Edited by cosmin147, 15 April 2021 - 07:42.


#27
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012
io-ncep, iar alții pot completa:
-conținutul media de pe internet s-a dezvoltat foarte mult în acești 10 ani (de care zici tu); smartfonul de acum 10 ani nu-l mai poate reda
-lumea comunică foarte mult (mailuri/grupuri/etc) prin internet și nu prin audio; deci un ecran mai mare facilitează editarea/citirea mesajelor; ba chiar unii încăpățânați mai bagă și grafice/desene...
-99,9% din populație utilizează pentru fotografiat unelte primare , cel mult medii, deoarece pt ei fotografia este un mod de a stoca amintiri; restul sunt profesioniști
astfel că funcția de fotografiere s-a mulat excelent nevoilor „profane” ale mulțimii! nu a mai fost nevoie să mai cari după tine încă un aparat...
-formatele fotografiilor au evoluat, astfel încât vechiul .3gp (care acum abia se mai vede pe un ecran de calculator), a fost înlocuit de variantele actuale, mult îmbunătățite
-cine mai utilizează azi aparate GPS dedicate? cred că 75% dintre noi atârnă smatfonul de bordul mașinii și-i dă bice!
io aș zice că un ecran mare te ține departe de dioptriile acute!
...
mă opresc, că mai trebe să-i bag mințile- cap și dulăului din curte (iar mi-a adus o mâță ciufulită-n curte :P ), dar la el e de înțeles!

#28
cosmin147

cosmin147

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 16.02.2013

 AlexEn, pe 12 aprilie 2021 - 18:20, a scris:

Cine suntem acesti 'toti' care ni-l dorim? Eu clar nu, sunt multumita de 'paleta' mea.
Pe ce esantion de consumatori ai facut studiul care a dus la concluzia respectiva?

Uite clasamentul celor mai vandute telefoane ale anului 2020:

1. iPhone 11 – 64,8 mil

2. iPhone SE (2020) – 24,2 mil - model compact conform standardelor actuale.

3. iPhone 12 – 23,3 mil
4. Galaxy A51 – 23,2 mil
5. Galaxy A21s – 19,4 mil
6. Galaxy A01 – 16,9 mil
7. iPhone 12 Pro Max – 16,8 mil
8. Galaxy A11 – 15,3 mil
9. Redmi Note 9 Pro – 15 mil

10. iPhone 12 Mini – 14,5 mil - TELEFON mic conform standardelor actuale.

Sursa: https://www.go4it.ro...ament-19168638/

Pe locul 10 este iphone 12 Mini, iar pe locul 2 este iphone SE, da? Se vede, da? :D

Cat costa un iPhone d-asta? De la 700 de euro in sus? Cam da. :) Bun.

Daca la banii astia, modelele acestea au atins pozitia nr 2 si 10 in topul celor mai vandute telefoane din anul 2020, gandeste-te cate bucati s-ar vinde daca Xiaomi sau Huawei sau Samsung ar face un model similar, un "răhățel" d-asta micuț, cu specificatii medii, intr-o carcasa de calitate bunicica de 130mm si 130 de grame pentru suma 100-150 euro. Ar ajunge pe locul 1? Eu zic ca da.
Cei care doresc telefoane mici sunt mult mai multi decat crezi, dar ce sa vezi, corporatiile dicteaza "trendul". Deocamdata isi fac "numarul" cu paletele astea pana ne saturam de ele, ca apoi tot ei sa vina cu "solutia" telefoanelor mai mici, mici si pliabile, astfel ca industria sa mearga mai departe. Eu asa vad situatia.
Cu alte cuvinte, eu creez "problema" si tot eu aduc "solutia salvatoare"

PS. O sa te saturi si tu de paleta aia, cum multi s-au saturat, inclusiv eu.

#29
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012

 cosmin147, pe 15 aprilie 2021 - 08:54, a scris:

...
gandeste-te cate bucati s-ar vinde daca Xiaomi sau Huawei sau Samsung ar face un model similar,
...
Ar ajunge pe locul 1? Eu zic ca da.

1.toți ăia înșirați de tine (îngroșați de mine) este niște proști!!! CUM de nu s-au gândit la așa ceva??? :o :)
2.eu zic că nu! dovada este că CHIAR nu se-ntâmplă!

#30
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017
La 99% din intrebarile initiatorului as raspunde DA! Am cerut cele de mai sus...Ca unii hipsteri vor telefoane vechi si primitive, e treaba lor, se lipsesc singuri de informatia si capacitatea de exercitiu oferita de un telefon nou, de ultima generatie.

#31
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007
Si uite asa singurul aspect prin care esti diferit de initiator este ca o dai in extrema cealalta: doar ce e nou e bun, ce e vechi e primitiv si cei care folosesc asa ceva pierd.

P.S: este clar ca folosesti cuvantul 'hipster' cu sens negativ, nu nega :)

#32
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007
CE NU SE GANDESTE INITIATOR, E CA MINIAturizarea costa.
el vrea performant si mic si usor si 100 de euro.
daca un telefon e jumatate din unul mai mare, logic, tre sa coste jumatate, nu? pe cand, sa bagi componente la fel de performante, in jumatate de spatiu, nu injumatateste pretul, mai degraba il dubleaza sau mai mult.

Edited by slai, 15 April 2021 - 11:35.


#33
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015
E o problema, totusi, cand telefoanele ajung sa coste si peste 1000 euro, de multe ori, nefiind diferente atat de importante, fata de unul de 400-500 eur.

#34
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007
De ce este o problema sau pentru cine?
Am vazut ca ai mai postat si pe un alt topic treaba asta.

#35
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015

 AlexEn, pe 15 aprilie 2021 - 12:29, a scris:

De ce este o problema sau pentru cine?
Am vazut ca ai mai postat si pe un alt topic treaba asta.
Ca nu fac banii aia. Telefoanele alea nu sunt de 2-3 ori mai bune, asta e realitatea. Deja segmentul mid-range e din ce in ce mai solid, vezi AMOLED, 120hz, camere decente etc.

Edited by Vlad_22, 15 April 2021 - 16:14.


#36
Poll7777

Poll7777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 642
  • Înscris: 24.12.2020

 cosmin147, pe 15 aprilie 2021 - 08:54, a scris:



Vezi că-s cele mai ieftine modele Apple.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate