Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Telefoane, consumerism, materialism

* - - - - 6 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
cosmin147

cosmin147

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 16.02.2013

 breitner, on 11 aprilie 2021 - 09:13, said:

Nokia X10
5G
camera lentile Zeiss 48 MP
ecran 6.67" full HD fara margini
snapdragon 480 5G
4 GB/128 GB
pret 319€

Nokia X20
la fel ca X10 dar camera 64 MP si memorie 6 sau 8 GB / 256GB
pret 399€

 cosmin147, on 12 aprilie 2021 - 10:32, said:

Mamaaaa, astia au cazut in cap?!?
In urma cu 10 ani un 4.3 inchi era mare, foarte mare, prea mare.
Astazi, astia au tupeul sa ne bage pe gat paletele astea de 220 de grame, iar noi le cumparam mizeriile in continuare??
Pai nu ma mira, acum 10 ani aveam ceva in cap, astazi nu, astazi avem numai tărâțe, uitati-va pe strada in jurul vostru.

 bobitad, on 12 aprilie 2021 - 11:29, said:

acum 10 ani oamenii foloseau telefonul doar pentru sunat si mesaje. acum vor sa se uita la netflix, youtube, jocuri, email,navigatie poate si word si excel. Telefoanele mari sunt mari fiindca asta e cererea. Iphone 12 mini are 5% vanzari din seria 12, desigur exista si alte motive, dar in principiu oamenii cer telefoane mari.

cand or sa fie astea ”fodable” la preturi mai accesibile, atunci o sa avem telefon mic care se face tableta cu puterea de procesare a unui laptop.
oamenii cred ca sunt cam la fel de inteligenti, doar ca acum au facebook si vezi live cum sunt unii:)

Telefonul mobil se numeste asa tocmai ca sa fie cat mai mobil, portabil, USOR DE PURTAT. Nu poti sa stai pe facebook-ul ala pe un 4 sau 5 inchi? Nu poti sa folosesti un GPS sau o aplicatie pe un ecran mai mic, chiar asa??
Sau cumva esti prea legat de ele, nu prea mai ai viata reala si te-ai "mutat" SI TU in virtual?

Nu e ceeea ce se cere, e "trend evolutiv" stabilit nici de tine si nici de mine, ci de - ghici cine - marile corporatii care stabilesc acest "trend" prin marketing (cu care iti spala tie creierul si care este arma de baza din mana perfida si meschina a corporatiilor).

Ai cerut tu palete de (aprpape 7 inchi) si 220-250 de grame sau ecrane cu rezolutii 4K?
Ai cerut tu filmari in 4k/8K si telefoane cu 6 obiective?
Ai cerut tu 12GB de RAM?
Ai cerut tu 5G?
Ai cerut tu "INVECHIREA MORALA" si cate un model "nou" la fiecare cateva luni?
Ai cerut tu sa te benoclezi pe Netflix pe un ecran de cativa inchi, Netflix care, ca o paranteza, are filme cel putin mizerabile?
Ai cerut tu un oras plin de trotinete electrice de care nu mai ai loc sa mergi pe strada?
Ai cerut tu telefoane care se sparg la primul contact cu solul?
Ai cerut tu bloatware si butoane fizice de google assitant ce nu pot fi remapate?
Ai cerut tu telefoane fara jack de casti?
Ai cerut tu telefoane de unica folosinta cu baterii sigilate?
Ai cerut tu sa scrii pe sticla, care a fost, este si va ramane cel mai CRETIN mod de a scrie un text mai lung de 3 fraze?
Ai cerut tu wireless charging sau incarcare stupid de rapida a bateriilor ca in maxim 1 an de zile sa ai acumulatorul muci?
Ai cerut tu NFC ca sa ramanem fara bani CASH si ca sa ne pierdem complet independenta si ca sa fim sclavii bancilor?
Ai cerut tu masini electrice si vehiculul autonom?

Sunt atatia useri de Blackberry si de utilizatori dornici de telefoane CU BUTOANE FIZICE ce habar nu ai? Inafara de pocnitoarele lui BB cu Android, a facut cineva un telefon cu Android genul lui BB Classic (si poate chiar mai mic), cu qwerty fizic dar SI butoane fizice de navigatie?

Inafara de Apple Sony (ce avea seria aia Compact) face cineva un 5inchi compact?

Face careva un telefon frumusel, micut, usor, rezistent la cazaturi, cu baterie interschimbabila, cu jack de casti si eventual fara bloatware? NU! Sunt sute (sau poate chiar mii) de producatori de telefoane si NIMENI nu face un telefon pe care (aproape) toti ni-l dorim!
Ca ceva imi spune ca ASTA cauta si ASTA vor CUMPARATORII acestor corporatii.

Intreb si eu... nu dau cu parul.

[...]

Edited by Barboso, 12 April 2021 - 15:15.
Offtopic jignitor si conspirationist.


#2
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Cerere si oferta, nu se fac telefoane mari ca sa te enerveze pe tine.

#3
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,437
  • Înscris: 30.08.2017
In comentariul pe care l-ai citat, bobitad ti-a explicat foarte bine care e treaba cu telefoanele astea mari.

#4
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Dacă consideri că, cunoști rețeta magică pentru un telefon care va avea priză la public poți să faci o strângere de fonduri și să contractezi cu un producător de telefoane din China să producă telefonul minune și apoi să îl vinzi la clienți. Să vedem ce cerere va avea.

#5
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 cosmin147, on 12 aprilie 2021 - 14:37, said:

Telefonul mobil se numeste asa tocmai ca sa fie cat mai mobil, portabil, USOR DE PURTAT. Nu poti sa stai pe facebook-ul ala pe un 4 sau 5 inchi? Nu poti sa folosesti un GPS sau o aplicatie pe un ecran mai mic, chiar asa??
Sau cumva esti prea legat de ele, nu prea mai ai viata reala si te-ai "mutat" SI TU in virtual?

Gusturile nu se discută, capisci?

#6
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Cu cine se cearta, inititatorul, huh? Posted Image

#7
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019
Ia o repede inapoi,ca intra o ora se inchide pestera.

#8
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Initiatorul are el niste idei, insa le insira fara un fir logic. Cu un lucru sunt, personal, de acord si anume obsolescenta programata si faptul ca schimbam prea des gadget-urile, care ajung sa polueze mediul. Cum expira garantia, gata incep sa apara problemele.

Edited by Vlad_22, 12 April 2021 - 15:24.


#9
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 23.09.2017

 Vlad_22, on 12 aprilie 2021 - 15:23, said:

Initiatorul are el niste idei,

In primul post ne-a facut retardati si prosti. Eu nu inteleg unde vrea sa bata initiatorul.

#10
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

 Vlad_22, on 12 aprilie 2021 - 15:23, said:

schimbam prea des gadget-urile, care ajung sa polueze mediul. Cum expira garantia, gata incep sa apara problemele.
Treci si tu pe iPhone si scapi de probleme Posted Image

Edited by Karhu, 12 April 2021 - 16:03.


#11
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017
discutia in care am fost citat era despre telefoane mari nu despre consumerism si materialism. ca fapt divers mie chiar imi plac telefoanele mai mici si sunt si anti-consumerism, materialism, chiar avand destule posturi in care am zis ca o viata simpla e de preferat in dauna uneia in care astepti urmatorul gadget. eu am un j6 2018, care are aproape 3 ani si pe care planuiesc sa-l mai tin ahh... si tocmai am facut un topic in care cer sfaturi pentru tricouri care tin ca sa nu le mai arunc asa repede. deci na...

cat despre ce ai scris tu. eu cred ca in ziua de azi chiar ai telefoane la preturi ok, vezi xiaomi si chiar si samsung, care deja vin cu support 4 ani. nu sunt 5 ca la apple si desigur nu au nici procesorul ala super rapid de pe iphone, dar pot sa le tii mult daca vrei. da, sunt trenduri si trenduri, unii cad in plasa ”ca produsele din suparmarket”, dar tu poti sa alegi. sunt sigur ca si tu ai cazutt in capcana la un moment dat cu vreun trend dasta. poate ti-ai facut chica cand era la moda...habar n-am, chestiile astea sunt recurente. multumesc lui Dumnezeu ca acum avem atata diversitate ca poti sa-ti cumperi ce vrei.

#12
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,023
  • Înscris: 03.02.2014
se fac telefoane astfel incat sa fie pe placul a cat mai multe persoane. Zici de telefoane cu butoane fizice, s-a observat ca cererea pt astfel de telefoane este relativ mica cand BB a lansat propriul sistem de operare si au avut vanzari foarte mici. In ziua de azi nu e rentabil sa lansezi telefoane in numar foarte mic pt ca ar fi prea scumpe (costuri de R&D mare raportat la numarul de unitati).

Plus ideea cu lansarea de telefoane o data la cateva luni nu e sa cumperi/schimbi tu telefonul o data la cateva luni ci o persoana care cauta in acel moment un telefon sa aiba ceva recent de achizitionat. De exemplu eu detin acelasi telefon de 5 ani, dar anul asta vreau sa il schimb. Intre timp, compania a scos 5 generatii de la achizitia mea initiala; doar pt ca pe mine nu m-au interesat acele generatii ca inca eram multumit de telefonul detinut, nu inseamna ca altii nu au cumparat acel telefon.

Ideea e ca uneori acest "trend evolutiv" nu tine cont de parerile noastre individuale, ci de deciziile populatiei generale ca si consumatori. De exemplu, acum cativa ani ziceam ca televizoarele 4k si cu diagonala mai mare de 50 inchi sunt inutile. Ei bine, acum am in living TV 4k cu diagonala de 65 inchi si cand merg la ai mei mi se par foarte mici TV-urile lor de 40 inchi.

#13
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,920
  • Înscris: 18.12.2007

 cosmin147, on 12 aprilie 2021 - 14:37, said:


Face careva un telefon frumusel, micut, usor, rezistent la cazaturi, cu baterie interschimbabila, cu jack de casti si eventual fara bloatware? NU! Sunt sute (sau poate chiar mii) de producatori de telefoane si NIMENI nu face un telefon pe care (aproape) toti ni-l dorim!
Ca ceva imi spune ca ASTA cauta si ASTA vor CUMPARATORII acestor corporatii.

Cine suntem acesti 'toti' care ni-l dorime? Eu clar nu, sunt multumita de 'paleta' mea.
Pe ce esantion de consumatori ai facut studiul care a dus la concluzia respectiva?

#14
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Daca nu s-ar mai face nu s-ar mai vinde.
Asta ca un rezumat.

#15
Poll7777

Poll7777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 24.12.2020
Butonez de pe un 6,9', sunt mulțumit de mărime și mi-aș cumpăra și mai mare dacă s-ar putea, care e problema ta? Suntem diferiți, deja când butonez S9-le, 6,1' mi se pare mult prea mic și de jucărie, ți se pare că face cineva urât că-ți dorești tu telefoane mici?
Consumerismul este și va fi, nu prea ai ce să faci. Producătorii ai trebui să facă niște oferte bune de buy-back la toate produsele și poate n-ar fi poluare/consumerism.

#16
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,731
  • Înscris: 28.12.2008

 cosmin147, on 12 aprilie 2021 - 14:37, said:

Ai cerut tu telefoane de unica folosinta cu baterii sigilate?
Ai cerut tu sa scrii pe sticla, care a fost, este si va ramane cel mai CRETIN mod de a scrie un text mai lung de 3 fraze?
Ai cerut tu wireless charging sau incarcare stupid de rapida a bateriilor ca in maxim 1 an de zile sa ai acumulatorul muci?
Ai cerut tu NFC ca sa ramanem fara bani CASH si ca sa ne pierdem complet independenta si ca sa fim sclavii bancilor?
[...]

Cu astea ai dat-o în manele rău de tot. Ia-ţi Nokia 3310, e perfect pentru tine.

#17
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007

 cosmin147, on 12 aprilie 2021 - 14:37, said:

Face careva un telefon frumusel, micut, usor, rezistent la cazaturi, cu baterie interschimbabila, cu jack de casti si eventual fara bloatware? NU! Sunt sute (sau poate chiar mii) de producatori de telefoane si NIMENI nu face un telefon pe care (aproape) toti ni-l dorim!
Ca ceva imi spune ca ASTA cauta si ASTA vor CUMPARATORII acestor corporatii.


face fairphone. iti da si surubelnita in cutie. https://shop.fairphone.com/
deci exista, esti doar tu prost informat.

Edited by slai, 12 April 2021 - 20:21.


#18
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 Karhu, on 12 aprilie 2021 - 16:03, said:

Treci si tu pe iPhone si scapi de probleme Posted Image
Lasa ca au si astea, hibele lor. Le ridica unii in slavi, de parca or fi apogeul umanitatii. Problema e ca sunt care isi schimba telefoanele si de 2-3 ori pe an, poate si mai des de atat, pur si simplu... Genul de ipocriti, care se plang ca mediul e de kkt, insa isi aduc si ei, aportul, din plin. Si eu, si tu, toti poluam, insa macar unii nu vrem sa parem ipocriti si macar facem un minim, acolo, sa fie mai bine: reciclare, evitat deplasarile inutile cu masina, nu aruncam gunoaie/mucuri de tigara/flegme, colectat uleiul folosit, reutilizat pungi, inchis apa la dus/chiuveta, cat te sapunesti si n-ai nevoie sa stea deschise etc.

Edited by Vlad_22, 12 April 2021 - 21:48.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate