Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 

Ce vaccin este mai bun?

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
837 replies to this topic

Poll: Ce vaccin este mai bun? (226 member(s) have cast votes)

Ce vaccin este mai bun si de ce considerati asta?

  1. Johnson and Johnson (american) (17 votes [7.52%] - View)

    Percentage of vote: 7.52%

  2. Moderna (american) (28 votes [12.39%] - View)

    Percentage of vote: 12.39%

  3. Voted Pfizer-BioNTech (german) (130 votes [57.52%] - View)

    Percentage of vote: 57.52%

  4. AstraZeneca (britanic) (26 votes [11.50%] - View)

    Percentage of vote: 11.50%

  5. Sputnik V (rusesc) (25 votes [11.06%] - View)

    Percentage of vote: 11.06%

Vote Guests cannot vote

#811
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

View Postunknown_35, on 02 mai 2022 - 14:50, said:

Concluziile studiului depind de inerpretare. Miocardita nu e un risc asociat cu tehnologia ARN mesager, ci cu boala covid.
Asta am spus de atatea ori in trecut, miocardita, pericardita si asemenea au ca principala cauza infectia virala, boala in sine in sensul ca de fiecare data cand apare un pacient cu aceste simptome prmul suspect e infectia virala. Avand in vedere ca la vaccinare organismul reactioneaza oarecum (mai mult sau mai putin) asemanator ca in cazul bolii nu e imposibil sa apara miocardita/pericardita si dupa vaccinare insa sunt cazuri rare si foarte usoare, marea majoritate nu necesita tratament astfel incat riscurile de a nu te vaccina sunt mai mari decat daca te vaccinezi.

Edited by andreic, 02 May 2022 - 20:18.


#812
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,904
  • Înscris: 31.03.2003
Dar asta nu inseamna ca ideea ca proteina spike ar fi in spatele declansarii miocarditei nu ar fi veridica sau macar partial adevarata.
Iar imbunatatirea pe viitor a acestei tehnologii nu ar aduce un vaccin si mai bun.

#813
axxel4you

axxel4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.01.2009
https://www.tga.gov....port-28-04-2022

#814
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

View Postoaspetele, on 03 mai 2022 - 08:19, said:

Dar asta nu inseamna ca ideea ca proteina spike ar fi in spatele declansarii miocarditei nu ar fi veridica sau macar partial adevarata.
Iar imbunatatirea pe viitor a acestei tehnologii nu ar aduce un vaccin si mai bun.
De acord numai ca proteina este componenta esentiala a virusului... ea singura nu declanseaza infectia ci raspunsul imun in anumite conditii asa cum o face si cand faci boala adica iei contactul cu virusul direct ce prezinta proteinele.

Edited by andreic, 03 May 2022 - 14:50.


#815
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
au am fost odata racit

si dupa vreo 5 luni am mers sa fac test de anticorpi la covid

si am avut anticorpi

din secunda aia nu m-a mai interesat de marota cu virusul si cu vaccinul

mi-am vazut de ale mele

#816
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,634
  • Înscris: 21.06.2016
Bine, la tine nu conteaza oricum.

#817
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
se pare ca la tine a contat, dupa cum te manifesti mai nou.

#818
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Studiu medical american in rev.Nature pe o cohorta f mare, vaccinatii reduc riscul de long covid cu 15% fata de nevaccinati.
Ce procent prezinta sechele long covid e alta intrebare, pare ca in jur de 30%.

#819
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,904
  • Înscris: 31.03.2003
Este evident ca vaccinul ar trebui rafinat.
Dar costul unei astfel de rafinari nu cred ca ar fi acoperit daca nu ar izbucni un nou val. Cred/stiu ca suna conspirationist, dar nu e decat realitatea, in opinia mea.

#820
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

View Postoverseas, on 27 mai 2022 - 11:33, said:

Studiu medical american in rev.Nature pe o cohorta f mare, vaccinatii reduc riscul de long covid cu 15% fata de nevaccinati.
Ce procent prezinta sechele long covid e alta intrebare, pare ca in jur de 30%.
Variaza dar cele mai simple sechele nu se vad decat la radiografie si consta in incarcare pulmonara precum patesc fumatorii sau cei care au mai facut TBC, pneumonie...

Edited by andreic, 28 May 2022 - 10:43.


#821
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Dupa ce ne-am inchinat si am luat lumina de la Israel, sa urmarim si studiile lor.

https://www.nejm.org...6/NEJMoa2118946




#822
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,904
  • Înscris: 31.03.2003
Aruncandu-mi o privire fugitiva pe studiu, n-am vazut nimic referitor la cei care au 3 doze de vaccin.
In rest, nimic surprinzator.

#823
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Pt tine poate nu e surprinzator ca atunci cand lumea medicala insista pt doza 2, argumentand ca 2 doze dau o imunitate mai buna decat trecerea prin boala, era o abordare gresita, eronata, nestiintifica. Dar tu esti informat.

In rest ar fi irelevant si daca pomeneau de doza 3, fiindca cel putin in Ro vad ca se practica si doza 4. Poate ca doza 3 era mai favorabila dpdv al imunitatii, iar doza 4 o poate strica. Adica zic, pana cand nu se studiaza stiintific, nu stim, corect ?

#824
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,904
  • Înscris: 31.03.2003
Io zic ca ar fi mai bine sa nu amestecam lucrurile.
Mi se pare ridicol sa ridici in slavi trecerea prin boala versus a doua doza de vaccin. Daca ai analiza foarte putin, ti-ai da seama de ce zic asta.
In rest, studiul nu releva ceva surprinzator, am zis destul de clar.

In rest, studiul care sa releveze ce se intampla cu cei cu 3 doze ar fi important, cel putin din punctul tau de vedere. Sa vedem stiintific ce se intampla.
Iar aia cu 4 e ridicola, cati si-au facut 4 doze?
Mai mult, daca a trecut 1 an de la doza 3 si faci doza 4, situatia e aceeasi cu unul care a facut doza 4 la juma de an de doza 3??

#825
axxel4you

axxel4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.01.2009
Mai demult trecerea prin boala iti oferea cea mai buna protectie. Din ce am inteles exista oameni imuni la Covid 19 pe care nu ai cum sa-i infectezi.
  De la taticul Fauci de pe vremea cand apa inca era uda.
    [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Y_MeeYbYtWc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#826
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,634
  • Înscris: 21.06.2016

View Postaxxel4you, on 09 iunie 2022 - 22:58, said:

Din ce am inteles exista oameni imuni la Covid 19 pe care nu ai cum sa-i infectezi.

Exista! Fac parte si din fauna locala. Noi le spunem in grai popular bonbardieri. In natura ii recunosti dupa masca sub nas, retorica "de ce ne obliga", si vaccinul in vata sau deloc.

Edited by vrajitoruldinoz, 09 June 2022 - 23:03.


#827
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
https://globalcovids...tific-integrity

Batman, Batman...

#828
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013

View Posticssizero, on 10 iunie 2022 - 06:59, said:

Iti fac si eu o pagina din aia si spun ca 50 000 de docotori sustin ca spalatul pe maini subtiaza pielea. Si bag semnatari ai petitiei burtologic.

M-am uitat pe pagina si sunt cateva puncte care ma fac sa ma indoiesc de veridicitatea ei.

1. Unde e lista cu cele 17000 de somitati care o initiaza?
2. Oricine poate semna petitia, site-ul iti completeaza direct titlul de doctor, nu e specificat nicaieri ca trebuie sa dovedesti ca esti ceeace zici -adica eu pot declara ca sunt presedintele tarii Bura-Bura
3. Apare o lista de cosemnatari - m-am uitat in diagonala, sunt psihiatri, oftalmologi, adica exact doctorii la care te duci cand ai o infectie virala. Lipsesc clericii bisericesti - doctorii sufletului
4. Cosemnatarii  https://doctorsandsc...eclaration.org/ nu sunt ceea ce pretind: de ex apare un profesor la o universitate din Nigeria - Dr. Olufemi Emmanuel Babalola, l-am cautat pe site-ul universitatii, si nu e in lista de profesori: https://binghamuni.edu.ng/v2/staff

Concluzia: nu mai cascati gura la toate bazaconiile publicate pe net doar pt ca rezoneaza cu ce gantiti voi, si informati-va doar din surse oficiale. Si uitati de teoriile conspiratiei, e mult mai rapid si mai ieftin sa arunci niste bombe nucleare si sa decimezi populatia decat sa lansezi o pandemie de covid

Edited by unknown_35, 10 June 2022 - 08:07.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate