Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Ce vaccin este mai bun?

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
837 replies to this topic

Poll: Ce vaccin este mai bun? (226 member(s) have cast votes)

Ce vaccin este mai bun si de ce considerati asta?

  1. Johnson and Johnson (american) (17 votes [7.52%] - View)

    Percentage of vote: 7.52%

  2. Moderna (american) (28 votes [12.39%] - View)

    Percentage of vote: 12.39%

  3. Voted Pfizer-BioNTech (german) (130 votes [57.52%] - View)

    Percentage of vote: 57.52%

  4. AstraZeneca (britanic) (26 votes [11.50%] - View)

    Percentage of vote: 11.50%

  5. Sputnik V (rusesc) (25 votes [11.06%] - View)

    Percentage of vote: 11.06%

Vote Guests cannot vote

#793
axxel4you

axxel4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.01.2009
Vaccinul cel mai bun nu trebuie sa aiba restricti legate de varsta sau perioada la care se administreaza pentru ca indiferent ca-l faci des sau rar la un nou nascut sau la un om de 80+ ani va avea exact acelasi rezultat de fiecare data.

Edited by axxel4you, 22 March 2022 - 13:32.


#794
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003
Sistemul imunitar difera odata cu varsta sau viciile fiecaruia, e de la greu spre imposibil sa faci ceva universal pentru un asemenea virus.

#795
axxel4you

axxel4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.01.2009
Eu sunt sigur ca o sa evoluam la nivelul unde oameni si vaccinurile vor fi perfecte. Cum ar fi daca vaccinul nu s-ar mai baza strict pe raspunsul dat de sistemul tau imunitar si ar fi un vaccin care doar instruieste organismul sa produca anticorpi perfecti care sa te protejeze de absolut orice.

#796
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,901
  • Înscris: 31.03.2003
Poi anticorpii cum sa-i prodica daca nu prim intermediul sistemului imunitar?
Doar daca nu bagi direct anticorpi, chestie mult mai scumpa si in niciun caz de uz universal.

View Postiulian_1976, on 22 martie 2022 - 00:37, said:


Nuvaxovid este in Franta din luna februarie insa au stabilit ca nu sunt obligati sa-l primesti decat daca este stoc disponibil, prioritare sunt persoanele
de peste 55 de ani.

Daca e din februarie pe piata, cum si-au dat seama ca imunitatea va tine x luni.ani?

#797
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007
Daca vaccinurile ar fi vreodata perfecte, sistemul imunitar al omului s-ar atrofia si te-ar omora primul virus al carui vaccin perfect nu iese la timp.
Tot timpul vor aparea alti virusi si alte boli iar medicina nu va inlocui niciodata capacitatea omului de aparare. Medicina va incerca s-o ajute, nu s-o substituie vreodata.
Ca atare nu va exista niciodata vaccinul perfect care sa se substituie capacitatii imperfecte de aparare. Unii vor mai si muri cu tot cu vaccin.

#798
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,627
  • Înscris: 21.06.2016
Vaccinurile nu funcționează decit prim sistemul imunitar. Adică îl antrenează, nu îl pot atrofia.

#799
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011
E oarecum o întrebare capacană deoarece nu există "cel mai bun", eficiența diferă în funcție de tulpină și, deși cele cu mARN sunt precise și sunt de viitor, un vaccin clasic precum Sputnik se poate ține în orice frigider și este la fel de eficient. În Africa e mai greu să găsești lanțuri de distribuție la -70 de grade.
Cât de tromboză de la Astra, sansele pot fi reduse de 3 ori dacă înainte de injectare se face aspirație (pentru a fi siguri că nu lovim o venă).

Edited by benis, 27 March 2022 - 08:45.


#800
s2inu

s2inu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 23.10.2021
Vaccinul anti-vărsat de vânt e cel mai bun. L-am făcut fiică-mii și când a bântuit boala pe la grădiniță ea n-a avut nimic.

#801
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,901
  • Înscris: 31.03.2003
A rare apples-to-apples comparison suggests that the Pfizer–BioNTech and Moderna COVID-19 vaccines outperform those from Johnson & Johnson and Novavax. The data, which have not yet been peer-reviewed, provide a finely detailed picture of the immune response to each vaccine — which could be useful for designing future vaccines. “This is not meant to proclaim winners and losers,” says immunologist and study co-author Alessandro Sette. It’s just “a comprehensive evaluation of the different variables”.

https://www.nature.c...4abd63-45332990

#802
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
Am citit undeva ca Romania a achizitionat inca 2 tipuri de vaccin, Novavax si Valneva, cate 10 mii de bucati. Probabil stoc mic, foarte mic, practic insignifiant, ca nu se cauta vaccinurile nonMRna.

FDA a fost obligata prin decizie judecatoareasca sa faca publice  niste multe mii de pagini de documentatie Pfizer. E plina presa romaneasca de referiri la aceasta stire. Eu tot astept sa mi se spuna exact ce sa inteleg din documentatia pe care FDA considera normal sa o faca publica peste ... 76 ani, ca sa nu gresesc.

#803
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,901
  • Înscris: 31.03.2003
Dar cei de la Moderna? Au pus si ei conditia asta?

#804
axxel4you

axxel4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.01.2009
Nu cred ca au motiv, mai ales ca au contribuit asa mult la pandemia asta, spre final da de inteles ca ei se pricep cel mai bine la produsele lor .

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YcgE-5a1Ztc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#805
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
Studiu 'a cohort study of 23.1 million residents across 4 Nordic countries'
https://jamanetwork....article/2791253

#806
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 20.05.2013

 overseas, on 02 mai 2022 - 13:58, said:

Studiu 'a cohort study of 23.1 million residents across 4 Nordic countries'
https://jamanetwork....article/2791253

Concluziile studiului depind de inerpretare. Miocardita nu e un risc asociat cu tehnologia ARN mesager, ci cu boala covid. Deci comparatia ar fi trebuit facuta intre cei vaccinati care au facut Miocardita, si cei bolnavi nevaccinati care au facut Miocardita. Ar fi util de vazut cati vaccinati care au facut ulterior Covid au avut ca efecte secundare miocardita.

E la fel cu mitul ca pilulele contraceptive dau cancer, dar adevarul e ca pacientele care iau pilule contraceptive merg mai des la control si cancerul e descoperit intr-o faza incipienta.

Referitor la Covid. In momentul de fata suntem intr-o relaxare totala, deoarece tulpina Omicron da o boala mai blanda, care poate fi dusa pe picioare, sunt foarte putini morti. Criticam masurile luate in trecut, dar am uitat prin ce am trecut cand tulpina Delta era dominanta.

Daca ma fi mai civilizati, si am purta o masca cand suntem bolnavi ( raciti, gripati etc), daca ne-am dezinfacta mainile inainte de masa, daca nu am mai pipai fara manusa toata painea neambalata din supermarket pt a vedea care e mai proaspata am putea evita un nou val similar cu cel produs de tulpina delta. Dar nu cred ca se va intampla din ce vad eu.

#807
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,901
  • Înscris: 31.03.2003
Foarte interesant: For males aged 12 to 39 years, country-specific median time to hospital admission for myocarditis cases was 3 to 7 days (eTable 9 in the Supplement). Comorbid conditions did not differ markedly between vaccinated and unvaccinated myocarditis cases (eTable 10 in the Supplement). Median hospital length of stay was 4 to 5 days for both vaccinated and unvaccinated cases (eTable 11 in the Supplement). For all age groups, the 28-day mortality of the unvaccinated cases with myocarditis was 0.8% (95% CI, 0.3%-2.0%) and ranged from 0.2% (95% CI, 0.0%-0.4%) after the second dose of BNT162b2 to 4.5% (95% CI, 0.0%-13.2%) after the second dose of mRNA-1273; there were no deaths among cases for patients younger than 40 years (eTable 11 in the Supplement).

https://msmps.gov.md...20la20copil.pdf

Chişinău 2018

Miocardita prezuntă o cauză importantă de morbiditate și mortalitate la copii și adulți tineri,
indicii variază în funcţie de zona geografică, condiţiile socioeconomice, cardiovirulenţa
agentului și alți factori. În structura nozologică a spitalizărilor miocardita reprezintă 0,5% [19].
Valorile veridice de incidență a miocarditei pediatrice nu se cunosc, dar rapoartele statistice ale
SUA au estimat o incidență anuală de 1/100 000 copii [18]. Studiile patomorfologice europene
raportează o rată importantă (35%) a miocarditei dintre cazurile de decese cardiace și non
cardiace pediatrice o incidenţă de 0,12-1,59/100 000 populaţie pediatrică [1,26], Miocarditele
cauzează moartea subită cardiacă (MSC) la copii și adolescenți în circa 12% [24]. Nu sunt
dovezi de predelecţii de sex sau rasă. Sunt afectaţi copii de orice vârstă, cu o susceptibilitate mai
mare la copii nou-născuţi, sugari (54%) şi copii cu imunodeficienţe [12].
Factori etiologici comuni în miocardita la copii sunt virusurile, mai frecvent reprezentanţii
familiilor Picornoviride (EV, CVB) şi Adenoviride (adenovirusurile de tip 2 şi 5 [5]. Publicaţiile
recente menţionează rolul Parvovirusului B19 şi virusului gripei A H1N1 în miocarditele
fulminante fatale de MAV [12,21].

#808
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007

 unknown_35, on 02 mai 2022 - 14:50, said:

Miocardita nu e un risc asociat cu tehnologia ARN mesager, ci cu boala covid.


Ca de obicei, cea mai graitoare e tacerea din media romaneasca, ce desigur se datoreaza unei profunde intelegeri a actului de research stiintific medical, au grija sa nu ne incarce cu chestiuni greu de interpretat.
Apoi, ce sa vezi, miocardita e asociata cu proteina Spike, ce chestie.

Si iarasi desigur, cercetatorii MODLOVENI care clar clar pot fi invocati fata de un studiu tari NORDICE cu 23 milioane. Doamne ajuta, asteptam stiri de la Md.

Edited by overseas, 02 May 2022 - 15:19.


#809
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,901
  • Înscris: 31.03.2003
Boss, era vorba de un studiu din 2018 care povestea despre miocardita.
Miocardita exista si inainte de 2020.
Atat am vreut sa reliefez.

Ca n-a decedat nimeni din cauza de miocardita post vaccinala, nici nu mai conteaza.

#810
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 20.05.2013

 oaspetele, on 02 mai 2022 - 16:49, said:

Boss, era vorba de un studiu din 2018 care povestea despre miocardita.
Miocardita exista si inainte de 2020.
Atat am vreut sa reliefez.

Ca n-a decedat nimeni din cauza de miocardita post vaccinala, nici nu mai conteaza.

Cei anti vaccin nu inteleg decat ce vor ei, degeaba ne chinuim sa explicam. Eu am vrut sa spun ca daca facem o comparatie intre un bolnav de covid si un vaccinat, probabil riscul va fi asemanator - vaccinul avand avantajul ca nu mai faci boala, sau faci o forma mult mai usoara.

In fiecare an in vara a fost libertate totala, toata lumea s-a bulucit la mare, la concerte ( anul trecut) iar incepand cu octombrie vine trezirea la realitate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate