Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Nokia seria X

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 01.03.2015
Eu unul mi-as lua acest telefon pentru ca nu prea ma joc pe telefon si nici nu fac poze. Pentru mine softul e mai important decat hardware-ul. Am inteles ca Nokia ofera 3 update-uri majore si 4 ani de update-uri de securitate.

#38
SilentUser

SilentUser

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 11.05.2020
Daca nu incarci softul cu lucruri inutile, atunci nu ai nevoie nici de hardware asa puternic.
Un telefon iti ofera o anumita experienta pentru un anumit pret, dar asta nu se poate masura asa usor.

Pixel facea cele mai bune poze cu o singura camera de 12 MP cand altii deja puneau 2-3 camere si erau praf.
Putina lume intelege ca nu dai banii doar pe hardware.

#39
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 01.03.2015
Corect insa multi nu pun pret si pe partea software si isi cumpara un telefon mai mult pentru ca au un hardware bun. Al meu mi a3 are si harware bun dar si soft. Cu mici bug-uri pe ici pe colo experienta software e fluida si fara lag. Eu apreciez un android cat mai simplu dar care sa primeasca multe actualizari si nu aiba mult bloatware.

#40
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Nokia X60 si X60 Pro (sau Ultra) l-a sfarsitul anului.
Procesor snapdragon 888, camera 200MP, display 144 HZ.

Nokia a infirmat zvonurile conform carora vor fi oferite in PRC cu Harmony OS: “our commitment to providing the best Android experience remains unwavering.”.
Parerea mea: zvonuri lansate de chineji pentru publicitatea sistemului de operare uitand ca Google este actionar important la HMD Global.

Edited by breitner, 23 September 2021 - 14:12.


#41
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017
Sparg eu gheata pe anul asta cu Nokia XR20 proaspăt achiziționat. Surprinzător de fâșneț pentru specificațiile lui și camera este "gustul copilăriei".

#42
SilentUser

SilentUser

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 11.05.2020

View Postbreitner, on 23 septembrie 2021 - 14:09, said:

Nokia X60 si X60 Pro (sau Ultra) l-a sfarsitul anului.
Procesor snapdragon 888, camera 200MP, display 144 HZ.

Nokia a infirmat zvonurile conform carora vor fi oferite in PRC cu Harmony OS: “our commitment to providing the best Android experience remains unwavering.”.
Parerea mea: zvonuri lansate de chineji pentru publicitatea sistemului de operare uitand ca Google este actionar important la HMD Global.

Din pacate Nokia nu se mai concentreaza pe flagship-uri.

#43
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017
A sosit si update la Android 12. Cateva imbunatatiri grafice si setari suplimentare. Bateria rezista excelent cu un SOT de 9-10 ore la o utilizare mixta fara jocuri.

#44
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Comparatie XR20 5G vs. 9 Pureview:
https://nokiapowerus...era-comparison/

#45
aidept1

aidept1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 22.01.2018

View Postfoxbat, on 11 aprilie 2021 - 11:18, said:

nu primesc nimic de la niciun program pe care nu l doresc. freez sau dezinstalare. banal. E android nu ios. Am si nokia si samsung. ambele custiomizate identic. vezi sa nu fie smart-ul prea smart pentru tine ( se intampla frecvent). Daca ai probleme si nu te descurci te pot ajuta ( gratis ) sau posteaza pe topicurile modelelor cu care ai probleme.Spor.

Ajuta-ma pe mine, te rog. Exista o aplicatie care sa monitorizeze functionarea telefonului si sa imi spuna daca lag-ul este de la memoria RAM insuficienta sau de la procesor prea slab? Am un Nokia 6.1 cumparat in 2019 care a inceput sa gafaie rau la aplicatii simple. Nu am niciun joc pe el, Dar cand imi deschide Google Maps dupa 10 secunde, ma apuca nervii. Are 3 GB RAM si am senzatia ca astia fac aplicatiile din ce in ce mai fomiste astfel incat sa ma faca sa imi cumpar altul... Ma insel? Multumesc. P.S. Sunt fan Nokia si Android One.

Edited by aidept1, 30 May 2022 - 09:39.


#46
SilentUser

SilentUser

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 11.05.2020
A aparut Nokia X30.
Unul din lucrurile noi este faptul ca vine cu eSIM.

#47
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,411
  • Înscris: 16.03.2011

View Postaidept1, on 30 mai 2022 - 09:38, said:

... Exista o aplicatie care sa monitorizeze functionarea telefonului si sa imi spuna daca lag-ul este de la memoria RAM insuficienta sau de la procesor prea slab? Am un Nokia 6.1 cumparat in 2019 care a inceput sa gafaie rau la aplicatii simple. ...
Eu am tot 3 gbram si nu am aceasta problema+snapdragon 625.Sa nu fie rezolutia prea mare pt gpu

Edited by Ciubex, 08 September 2022 - 23:09.


#48
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Task Manager.

#49
SilentUser

SilentUser

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 11.05.2020

View PostAndrei_Dumi, on 28 august 2021 - 11:48, said:

La Altex am văzut că se vinde la prețul de 2599 de lei, snapdragon 480 e un procesor din gama low end, cu banii ăștia îți iei ceva din gama high end ceva gen snapdragon 865 sau 780 , plus ecran de minim 90 Hz deci părerea mea e că nu merita

Am Nokia XR20 de cateva luni. Telefonul merge foarte bine si nu s-a blocat niciodata.
Daca vrei sa arunci bani pe fereastra si sa iti cumperi des telefoane fiindca merg prost dupa un timp, atunci e bine ca te uiti doar la procesor si frecventa ecranului.
Eu o sa tin telefonul 3-4 ani fara probleme, la fel cum am tinut si Nokia 7.1

#50
SilentUser

SilentUser

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 11.05.2020
Nokia XR21 a fost anuntat. https://www.gsmarena..._xr21-12244.php

Din moment ce lanseaza XR21, probabil au avut success cu XR20. :)

#51
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 01.03.2015
Era mai misto daca il lansau direct cu Android 13 si ar fi avut un ecran AMOLED. Cred ca telefonul va fi destul de scump.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate