Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Nokia seria X

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Nokia X10
5G
camera lentile Zeiss 48 MP
ecran 6.67" full HD fara margini
snapdragon 480 5G
4 GB/128 GB
pret 319€

Nokia X20
la fel ca X10 dar camera 64 MP si memorie 6 sau 8 GB / 256GB
pret 399€

Attached Files


Edited by breitner, 11 April 2021 - 09:13.


#2
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,327
  • Înscris: 24.09.2017
cu snapdragon 480 o sa rupa la 400 euro. deja ar trebui sa sape groapa langa lg. daca si samsung a ajuns sa aiba raport calitate/pret mai bun ca tine, ar trebui sa te duci sa dormi. plus ca samsung are acum 3 ani de updateuri si 4 de securitate pe a52.

Edited by bobitad, 11 April 2021 - 09:22.


#3
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,937
  • Înscris: 18.09.2008
Vin Poco, poate si Realme, ambii dornici sa ajute.

#4
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,809
  • Înscris: 09.12.2012
HMD o sa aiba soarta lui LG in curand, pacat ca in 2017 au inceput relativ bine.

#5
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,582
  • Înscris: 01.03.2015

 bobitad, on 11 aprilie 2021 - 09:21, said:

cu snapdragon 480 o sa rupa la 400 euro. deja ar trebui sa sape groapa langa lg. daca si samsung a ajuns sa aiba raport calitate/pret mai bun ca tine, ar trebui sa te duci sa dormi. plus ca samsung are acum 3 ani de updateuri si 4 de securitate pe a52.
Poate tie iti place sa prinesti notificari spam de la Galaxy store sau iti place sa ai preinstalate mizerii de la facebook. Mie nu. SD 480 este un procesor pe 8 nm destul de performant. Ce e nai nasol este  pretul insa asa este la lansare. Mai tarziu se vor mai potoli. Nokia iti ofera si 3 ani de update-uri majore si tot 3 de securitate. Ei nu castiga nici un cent din soft.

Edited by eu-DECEBAL, 11 April 2021 - 11:14.


#6
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,809
  • Înscris: 22.12.2005

 eu-DECEBAL, on 11 aprilie 2021 - 11:13, said:

Poate tie iti place sa prinesti notificari spam de la Galaxy store sau iti place sa ai preinstalate mizerii de la facebook. Mie nu. SD 480 este un procesor pe 8 nm destul de performant. Ce e nai nasol este  pretul insa asa este la lansare. Mai tarziu se vor mai potoli. Nokia iti ofera si 3 ani de update-uri majore si tot 3 de securitate. Ei nu castiga nici un cent din soft.

nu primesc nimic de la niciun program pe care nu l doresc. freez sau dezinstalare. banal. E android nu ios. Am si nokia si samsung. ambele custiomizate identic. vezi sa nu fie smart-ul prea smart pentru tine ( se intampla frecvent). Daca ai probleme si nu te descurci te pot ajuta ( gratis ) sau posteaza pe topicurile modelelor cu care ai probleme.Spor.

#7
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,582
  • Înscris: 01.03.2015
Cu tine poate dicuta civilizat sau numai la misto? 😒Eu vorbeam de ce iti ofera marele producator Samsung si nu ce smecherii poti face tu. Si vezi ca marea majoritare a oamenilor nu au cunostinte si nu stiu sa dezactiveze acele gunoie. Problema este ca producatorii monetizeaza softul telefonului cu mult bloatwware pentru care au primit bani. Unele bloatware nu poate fi inlaturat decat cu root pentru este ca aplicatie de sistem. Nokia iti ofera poate un hardware mai slabut insa vine cu un android curat. Pe mine asta ma intereseaza.

Edited by eu-DECEBAL, 11 April 2021 - 11:37.


#8
xtremealex15

xtremealex15

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 18.05.2010
Hai că au ajuns la pragul de 8 cm în lățime...
Oribil

#9
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,809
  • Înscris: 22.12.2005

 eu-DECEBAL, on 11 aprilie 2021 - 11:36, said:

Cu tine poate dicuta civilizat sau numai la misto? 😒Eu vorbeam de ce iti ofera marele producator Samsung si nu ce smecherii poti face tu. Si vezi ca marea majoritare a oamenilor nu au cunostinte si nu stiu sa dezactiveze acele gunoie. Problema este ca producatorii monetizeaza softul telefonului cu mult bloatwware pentru care au primit bani. Unele bloatware nu poate fi inlaturat decat cu root pentru este ca aplicatie de sistem. Nokia iti ofera poate un hardware mai slabut insa vine cu un android curat. Pe mine asta ma intereseaza.

Nu era niciun misto.chiar ma.ofeream sa ajut.niciun root sau altfe balarii.totul cinstit,fix utilizator.nu e rusine sa nu te pricepi.insa sa zici  ca stii ..da.de asta am intervenit in discutie.repet.am nokia si samsung si stiu sa le folosesc .nu le am luat sa fac selfieuri ca iphonistii.Sanatate!

#10
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,582
  • Înscris: 01.03.2015
Iti spun eu, ca nu am mai erau preturi decente la Samsunguri sau Xiaomi daca interfata lor ar fi fost curata. Are si NOKIA destui clienti. Am pretentie ca mai cunosc si eu cate ceva dar orice ajutor este binevenit. Mersi. 😎 Sanatate!

#11
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,809
  • Înscris: 22.12.2005
Ca idee, rom-ul de Nokia are cam jumatate din cel de Samsung, de exemplu. Dar in realitate nu e mai mult de 1 GB de "preinstalate" ( ex - facebook, chrome, office word excel etc). Nu te obliga nimeni sa le folosesti daca nu ti sunt de trebuinta, asa cum pe Nokia pe poti adauga de pe playstore.
Nokia e cu androidul" pur" iar Samsung-ul ( tot exemplu ) are store-ul lui ( se regaseste la toti producatorii cu store propriu).
poti sa faci un test intre gelefoane din generatii similare ( nokia 8 vs samsung s8 sau s9). o sa vezi ca sunt aproape identice in "usabilitate".
deci..detalii:)
spor.

#12
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Ecranele alea numai "fara margini" nu mi se par...

#13
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Doar n-ai vrea sa se fisureze ecranul la un mic soc.
Rama va exista intotdeauna.
https://www.nokia.co..._int/nokia-x-20

#14
cosmin147

cosmin147

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 16.02.2013
Mamaaaa, astia au cazut in cap?!?
In urma cu 10 ani un 4.3 inchi era mare, foarte mare, prea mare.
Astazi, astia au tupeul sa ne bage pe gat paletele astea de 220 de grame, iar noi le cumparam mizeriile in continuare??
Pai nu ma mira, acum 10 ani aveam ceva in cap, astazi nu, astazi avem numai tărâțe, uitati-va pe strada in jurul vostru.

#15
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,327
  • Înscris: 24.09.2017

 cosmin147, on 12 aprilie 2021 - 10:32, said:

Mamaaaa, astia au cazut in cap?!?
In urma cu 10 ani un 4.3 inchi era mare, foarte mare, prea mare.
Astazi, astia au tupeul sa ne bage pe gat paletele astea de 220 de grame, iar noi le cumparam mizeriile in continuare??
Pai nu ma mira, acum 10 ani aveam ceva in cap, astazi nu, astazi avem numai tărâțe, uitati-va pe strada in jurul vostru.
acum 10 ani oamenii foloseau telefonul doar pentru sunat si mesaje. acum vor sa se uita la netflix, youtube, jocuri, email,navigatie poate si word si excel. Telefoanele mari sunt mari fiindca asta e cererea. Iphone 12 mini are 5% vanzari din seria 12, desigur exista si alte motive, dar in principiu oamenii cer telefoane mari.

cand or sa fie astea ”fodable” la preturi mai accesibile, atunci o sa avem telefon mic care se face tableta cu puterea de procesare a unui laptop.
oamenii cred ca sunt cam la fel de inteligenti, doar ca acum au facebook si vezi live cum sunt unii:)

#16
iliemirea

iliemirea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 17.07.2014
Marele minusuri pentru x20 (celelalte nici nu merita mentionate) sunt camerele si ecranul. SD480 G este la nivelul lui SD 675 si peste SD636, adica este mai mult decat decent pentru cine nu este pasionat de jocuri.
Pui lentile Tais Mais si nu pui macar o camera stabilizata optic.

#17
cosmin147

cosmin147

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 16.02.2013

 bobitad, on 12 aprilie 2021 - 11:29, said:


acum 10 ani oamenii foloseau telefonul doar pentru sunat si mesaje. acum vor sa se uita la netflix, youtube, jocuri, email,navigatie poate si word si excel. Telefoanele mari sunt mari fiindca asta e cererea. Iphone 12 mini are 5% vanzari din seria 12, desigur exista si alte motive, dar in principiu oamenii cer telefoane mari.

cand or sa fie astea ”fodable” la preturi mai accesibile, atunci o sa avem telefon mic care se face tableta cu puterea de procesare a unui laptop.
oamenii cred ca sunt cam la fel de inteligenti, doar ca acum au facebook si vezi live cum sunt unii:)

https://forum.softpe...-banda-rulanta/

#18
SilentUser

SilentUser

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 11.05.2020

 foxbat, on 11 aprilie 2021 - 19:02, said:

Ca idee, rom-ul de Nokia are cam jumatate din cel de Samsung, de exemplu. Dar in realitate nu e mai mult de 1 GB de "preinstalate" ( ex - facebook, chrome, office word excel etc). Nu te obliga nimeni sa le folosesti daca nu ti sunt de trebuinta, asa cum pe Nokia pe poti adauga de pe playstore.
Nokia e cu androidul" pur" iar Samsung-ul ( tot exemplu ) are store-ul lui ( se regaseste la toti producatorii cu store propriu).
poti sa faci un test intre gelefoane din generatii similare ( nokia 8 vs samsung s8 sau s9). o sa vezi ca sunt aproape identice in "usabilitate".
deci..detalii:)
spor.

Nu e corect sa ne raportam doar la flagship.
Telefoanele astea nu concureaza in categoria high-end.

Din experienta mea de utilizator simplu (poze, waze, WhatsApp, facebook si browsing)

Nokia 3 vs Samsung J5 2017 (ambele lansate in iunie 2017)
  • Nokia 3 a primit cu cateva luni mai repede versiunile majore de android,
  • Samsung J5 facea poze mai bune
  • pe Samsung se bloca aplicatia de vreme preinstalata (cred ca accuweather)
Nokia 7.1 vs Samsung J5 2017 (amandoua cumparate la aproximativ 1000 lei la diferenta de un an)
  • dupa un an Samsung avea un lag foarte nesuferit
  • dupa aproape 2 ani Nokia functioneaza impecabil
  • pe partea foto mi se pare ca pozele iasa la fel de bine
Preturile vor scadea dupa 2-3 luni cu vreo 30% si atunci o sa ofere un raport pret calitate foarte bun.
Personal as fi preferat sa nu fie asa de mari telefoanele.

Momentan sunt mutumit de Nokia 7.1.
Daca o sa doresc sa investesc intr-un telefon nou atunci o sa fie X20 dupa ce ii scade pretul umflat la lansare.
Samsung m-au pierdut din cauza lag-ului ce apare dupa cel mult un an la telefoanele mid-range si nu sunt dispus sa dau asa multi bani pe flagship-uri de la Samsung pentru Waze, Whatsapp, browsing si poze.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate