Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

DJI Air 2S

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,330
  • Înscris: 28.10.2018
Se lanseaza o noua drona joi 15 Aprilie de catre DJI.

Aceasta se numeste Air 2S si se pare ca este un upgrade incremental de la Mavic Air 2, cu urmatoarele diferente:

- camera cu senzor de 1 inch si 20mp -> (asta e in opinia mea cel mai relevant upgrade, restul sunt bule de sapun)
- greutate mai mare cu 25 de grame -> 595 g.
- include doi senzori de obstacole suplimentari pentru inclinatie frontala cand drona se deplaseaza inainte (cu viteza?). Nu include senzori laterali ceea e un mare bummer.
- Include Occusync 3.0 care promite o comunicare mai buna intre controler si drona, la distante mai mari si cu transfer de date mai mare decat Occusync 2.0 care oricum era fenomenal.
- include elice cu winglet, care reduc zgomotul.
- Autonomia se pare ca va fi la fel in cel mai bun caz sau usor penalizata din cauza celor 25 de grame suplimentare.
- include ADS-B Airsense -> te anunta cand se apropie de tine o aeronava pilotata de oameni echipata cu transponder.

Din pacate nu include marcajul de clasa CE care sa faca drona eligibila sa zboare in categoria Open A2 din 2023. Deci o sa fie si asta drona legacy care o sa zboare doar in A3 din 2023 incolo.

Pretul se pare ca va fi in jur de 999 usd pentru pachetul simplu (drona, baterie, controller, charger, gimbal cover) si 1299 pentru pachetul fly more (extra charger, extra 2 x baterii, extra elice, geanta, filtre ND) -> To be confirmed.

Distribuitorii au primit deja dronele, multi au facut unboxing si au leakuit deja pozele si specificatiile. Funny thing e ca dronele nu pot zbura pana la lansarea oficiala si activarea lor in aplicatie de catre DJI.

Attached File  2.png   371.57K   12 downloadsAttached File  1.png   360.36K   13 downloadsAttached File  3.png   220.1K   13 downloadsAttached File  4.png   351.93K   13 downloads

Edited by abac, 11 April 2021 - 09:00.


#2
Flavius87

Flavius87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 16.08.2007
Sunt tare curios in legatura cu cei doi senzori suplimentari din fata.. care va fi rostul lor? Consider ca amplasati in partea sus-spate si inclinate in lateral erau mult mai practici. La fel cum zici, probabil au orientarea respectiva pentru modul sport.. dar cand pui drona in modul sport, senzorii se dezactiveaza.. si asta e si scopul. In rest, camera pare ok. Dar pare ca isi canibalizeaza cumva seria Mavic Pro. Eu, acum, mai detin doar un Mavic Air 2 si sunt extrem de multumit de el. Mai mult ca sigur nu voi face trecerea la 2S.

#3
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,330
  • Înscris: 28.10.2018
Si eu eram pregatit sa arunc cu banii in DJI daca imi ofereau o drona cu clasificarea C1. Dar se pare ca nu vine cu clasificarea asta, deci o sa vanez un Air 2 care probabil vor vedea o reducere de pret.

La momentul asta am un Mini 2 care este imbatabil si de neinlocuit, pentru ca poti zbura absolut oriunde cu el si nu te intereseaza ca zbori deasupra oamenilor. Si face niste poze absolut beton care ies si mai beton din photoshop si lightroom.

Cu Air 2 nu poti face treaba asta. Ce are peste 500 de grame nu zboara peste oameni. Iar asta e o problema pentru ce fac eu cu drona -> fotografie aeriana cladiri inalte.

Edited by abac, 12 April 2021 - 08:53.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate