Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

descarcare adeverinta vaccinare

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007

 dreaQ, on 10 aprilie 2021 - 18:54, said:

La mine adeverinta are lipsa la denumirea centrului de vaccinare...Al.. Bundy

Limita de caractere depasita, se face trunchiere automata. N-au gandit-o pana la sfarsit...

#20
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

 crislacor, on 10 aprilie 2021 - 18:16, said:

Te duci și faci rapelul! Dacă nu ești bolnav pe 28 (și nu ești, dacă termini carantina pe 22!), faci rapelul la data și ora programată! Cine ți-a spus că nu mai trebuie?
Poate ca nu o sa mai fiu bolnav de covid, dar nu o sa ma pot ridica in picioare din cauza urmărilor. Deși sper sa nu fie cazul, sunt obligat sa iau și asta in calcul. Covidul asta nu e chiar așa de simplu cum crede lumea :)

A, și o întrebare: la ce folosește rapelul (sau vaccinul) cuiva trecut prin boala? Nu am văzut o explicație clară și argumentata. Sunt pro-vaccinare, dar ca măsura de precauție, nu doar pentru ca e gratis.

#21
Rudy22

Rudy22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 19.03.2021

 crislacor, on 10 aprilie 2021 - 18:16, said:

Te duci și faci rapelul! Dacă nu ești bolnav pe 28 (și nu ești, dacă termini carantina pe 22!), faci rapelul la data și ora programată! Cine ți-a spus că nu mai trebuie?
Sosoaca

#22
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001

 Adm, on 10 aprilie 2021 - 18:37, said:


Sa te vad cu el la granita...
La ieșire: nu te întreabă.
La intrare: te găsesc că ai vaccinul făcut.

#23
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,044
  • Înscris: 20.06.2009

 danvlas, on 10 aprilie 2021 - 19:39, said:

Poate ca nu o sa mai fiu bolnav de covid, dar nu o sa ma pot ridica in picioare din cauza urmărilor. Deși sper sa nu fie cazul, sunt obligat sa iau și asta in calcul. Covidul asta nu e chiar așa de simplu cum crede lumea Posted Image
Dacă va fi cazul, faci o amînare a rapelului. Altfel, rapelul poate merge înainte conform programării (cel puțin așa l-am auzit pe Gheoghiță spunînd la televizor).

 danvlas, on 10 aprilie 2021 - 19:39, said:

A, și o întrebare: la ce folosește rapelul (sau vaccinul) cuiva trecut prin boala? Nu am văzut o explicație clară și argumentata. Sunt pro-vaccinare, dar ca măsura de precauție, nu doar pentru ca e gratis.
Pentru că protecția oferită de vaccin e complementară celei obținute după boală. Cum ar veni, e un surplus de protecție.

#24
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 dorin_2k, on 10 aprilie 2021 - 19:47, said:

La ieșire: nu te întreabă.
La intrare: te găsesc că ai vaccinul făcut.
asta din punctul de vedere al Romaniei. acum spune-ne si cum e din punctul de vedere al tarii in care intri (plecand din Romania)  :)

#25
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

 crislacor, on 10 aprilie 2021 - 20:00, said:

Pentru că protecția oferită de vaccin e complementară celei obținute după boală. Cum ar veni, e un surplus de protecție.
Cred ca e nevoie de un argument mai solid decat asta. Mai ales ca acum se vorbeste de raportul "beneficii/riscuri" la AstraZeneca. Daca la prima doza, beneficiile erau foarte mari si am ales sa risc tromboza, pentru mine beneficiile dozei a doua au scazut dramatic. De ce as mai alege sa risc? Daca n-as trece prin boala, beneficiile dozei 2 ar fi aceleasi ca la doza 1. Dar asa... trebuie sa ma convinga ca inca merita, in conditiile in care riscul e acelasi.

#26
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,044
  • Înscris: 20.06.2009
https://www.dw.com/r...heČ™/a-56710082

#27
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008

 danvlas, on 10 aprilie 2021 - 20:19, said:

Cred ca e nevoie de un argument mai solid decat asta. Mai ales ca acum se vorbeste de raportul "beneficii/riscuri" la AstraZeneca. Daca la prima doza, beneficiile erau foarte mari si am ales sa risc tromboza, pentru mine beneficiile dozei a doua au scazut dramatic. De ce as mai alege sa risc? Daca n-as trece prin boala, beneficiile dozei 2 ar fi aceleasi ca la doza 1. Dar asa... trebuie sa ma convinga ca inca merita, in conditiile in care riscul e acelasi.

Dacă n-ai făcut tromboze de la boală atunci n-ai cum să faci de la Astra Zeneca! E același material genetic în ambele cazuri! Dacă n-ai avut simptome severe când ai făcut covid sau ai fost chiar asimptomatic atunci clar nu mai ai nevoie de vaccin.

#28
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001

 _Smiley_, on 10 aprilie 2021 - 20:02, said:


asta din punctul de vedere al Romaniei. acum spune-ne si cum e din punctul de vedere al tarii in care intri (plecand din Romania)  :)
Nicio treabă nu au alții cu adeverință asta.

#29
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 20.12.2007
Probabil pana in iunue datele din RENV vor fi transferate în noua baze de date comuna de unde se va descarca pasaportul sau adeverința de vaccinare.
https://www.schengen...ment-prototype/

#30
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
Sper sa fie pentru UE, asa cum zice acolo, si nu doar pentru spatiul Schengen.

#31
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,002
  • Înscris: 29.11.2005
De unde pot descarca și eu modelul de adeverință? Am nevoie pentru un prieten ������

#32
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Nu e "model". E adeverință pt fiecare separat. Doar după ce are și rapelul. Link in primul mesaj ai.

#33
unu999

unu999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,305
  • Înscris: 10.10.2019

 danvlas, on 10 aprilie 2021 - 20:19, said:

Daca la prima doza, beneficiile erau foarte mari si am ales sa risc tromboza, pentru mine beneficiile dozei a doua au scazut dramatic. De ce as mai alege sa risc? Daca n-as trece prin boala, beneficiile dozei 2 ar fi aceleasi ca la doza 1. Dar asa... trebuie sa ma convinga ca inca merita, in conditiile in care riscul e acelasi.

Tipul de tromboza de care se vorbeste in cazul AstraZeneca pare a fi generat de o reactie autoimuna. Daca n-ai facut la prima doza, nu vad de ce crezi ca ai face-o la a doua. Ba chiar ti-ai asumat cel mai mare risc la prima doza, iar acu, cand ai putut observa ca organismul tau nu reactioneaza astfel la acest tip de vaccin, tu vrei sa dai cu piciorul la doza cu cel mai mic risc. Bravo!

#34
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 20.12.2007

 gymy, on 12 aprilie 2021 - 07:14, said:

De unde pot descarca și eu modelul de adeverință? Am nevoie pentru un prieten ������
https://adulti.renv.ro/users/cnpauth

Dar se poate descarca doar daca ai ambele doze facute

#35
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011

 danvlas, on 10 aprilie 2021 - 20:19, said:

Cred ca e nevoie de un argument mai solid decat asta. Mai ales ca acum se vorbeste de raportul "beneficii/riscuri" la AstraZeneca. Daca la prima doza, beneficiile erau foarte mari si am ales sa risc tromboza, pentru mine beneficiile dozei a doua au scazut dramatic. De ce as mai alege sa risc? Daca n-as trece prin boala, beneficiile dozei 2 ar fi aceleasi ca la doza 1. Dar asa... trebuie sa ma convinga ca inca merita, in conditiile in care riscul e acelasi.
1. Boala îți dă o imunitate pe termen mai redus ca vaccinul.
2. Mă amuză cum toți care circulă cu mașinile în România unde avem 4000 de accidente mortale pe an se fâsâie la un vaccin careare cu vreo 3 ordine de mărime mai puțini morți la același număr de subiecți.

#36
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
ati patit sa nu puteti descarca adeverinta de vaccinare? pur si simplu nu vine codul de verificare...
nici nu gasesc un contact sau ceva, unde sa te adresezi in caz de probleme...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate