Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Magazin online

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
stocarul

stocarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 06.05.2007
Va adresez si eu niste intrebari....ca tot vad ca vorbiti numai de script-uri pt magazine online...
De ce toata lumea(defapt societati) folosesc scripturi free sau eventual cumparate pentru magazinele online?
De ce nu isi fac unul special, personalizat pentru ei?
Eu sunt de parere ca ce este facut cu mana ta e cel mai bun....si in plus ai sti de unde apar problemele(in cazul in care sunt).

#20
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006

View Poststocarul, on Jan 16 2008, 00:06, said:

Va adresez si eu niste intrebari....ca tot vad ca vorbiti numai de script-uri pt magazine online...
De ce toata lumea(defapt societati) folosesc scripturi free sau eventual cumparate pentru magazinele online?
De ce nu isi fac unul special, personalizat pentru ei?
Eu sunt de parere ca ce este facut cu mana ta e cel mai bun....si in plus ai sti de unde apar problemele(in cazul in care sunt).
Pentru ca e mai usor sa completezi niste date despre o BD decat sa creezi un script de la 0.

#21
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
dark , ce raspuns scurt si la obiect :))

Sa faci un shop de la 0 are:

1). defectul timpului pierdut
2). defectul banilor investiti (bani ptr custom made si crede-ne ca sunt multi sau bani pentru salariile celor ce la fac)
3). defectul banilor investiti in testing (doar nu-ti lasi comenzile online pe mainile hazardului? )

...parerea mea , "pe persoana fizica" :))

Avantajele scripturilor free:
1). mii de downloaderi sau mai mult = tot atatia testeri
2). siguranta (atestarile de catre paypal , etc)
3). sunt GRATIS
4). se instaleaza usor (majoritatea)
5). gasesti teme/templates free/payd

acum sunt prea obosit sa gasesc si alte explicatii....poate le completeaza altii :)

#22
stocarul

stocarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 06.05.2007

View Postlord_ice, on Jan 16 2008, 22:15, said:

dark , ce raspuns scurt si la obiect :))

Sa faci un shop de la 0 are:

1). defectul timpului pierdut
2). defectul banilor investiti (bani ptr custom made si crede-ne ca sunt multi sau bani pentru salariile celor ce la fac)
3). defectul banilor investiti in testing (doar nu-ti lasi comenzile online pe mainile hazardului? )

...parerea mea , "pe persoana fizica" :))

Avantajele scripturilor free:
1). mii de downloaderi sau mai mult = tot atatia testeri
2). siguranta (atestarile de catre paypal , etc)
3). sunt GRATIS
4). se instaleaza usor (majoritatea)
5). gasesti teme/templates free/payd

acum sunt prea obosit sa gasesc si alte explicatii....poate le completeaza altii :)
Multumesc pentru raspuns :)
Aici ai dreptate, insa probabil sunt si dezavantaje....
As dori sa aflu mai multe  :P

#23
infern0

infern0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 01.07.2006

View Poststocarul, on Jan 16 2008, 22:20, said:

Multumesc pentru raspuns :)
Aici ai dreptate, insa probabil sunt si dezavantaje....
As dori sa aflu mai multe  :P

Poi singurele dezavantaje sunt :


- Ce ai tu are si restul (deoarece este free)
- Nu il poti modela cum vrei tu ! (doar daca ii modifici sursa )


Iar daca ai rabdare si timp sa modifici un script il poti face de 10 ori mai bun ca altele care sunt pe bani ! (Parerea mea )

#24
The_recruit

The_recruit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 29.08.2005
In sfarsit mi-a picat un cartweaver in mana si dupa ce l-am butonat vreo 2 ore trebuie sa zic ca la pretul extraordinar de $318 cu taxele incluse, este nemaipomenit. Exact asa cum ii fac si reclama, se separa designul de functionalitate, deci adio template. Ai designul facut si tu ce ai de facut e sa adaugi codul, si sa personalizezi.
Dupa mine chiar li se merita companiilor sa aibe asa ceva si daca vor sa schimbe/aduage functionalitati sa angajeze un profesionist si tot li se renteaza mai bine decat sa i-l faca de la 0.

Avantaje:
- Poate veni in 2 limbaje de programare: cf, php, asp;
- Mod rapid de lucru;
- Integrare in design-ul propriu;

Dezavantaje:
- Pretul;
- Trebuie sa ai macromedia dreamweaver preinstalat ca sa functioneze de la vres 8 in sus mi se pare.

Totusi cand ajungi sa faci bani din asta eu zic ca dreamweaver + cartweaver sunt de milioane. Parerea mea

#25
The_recruit

The_recruit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 29.08.2005

View PostThe_recruit, on Jan 25 2008, 17:25, said:

- Poate veni in 2 limbaje de programare: cf, php, asp;
mda.. offtopic:
cei patru evanghelisti sunt urmatorii 3: Luca si Matei

#26
The_recruit

The_recruit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 29.08.2005
Totusi dupa ce l-am mai butonat ceva mai mult am observat ca nu este nici chiar atat de flexibil. Spre exemplu trebuie ca toate fisierele sa fie php obligatoriu (asta e logic) si sa fie in acelasi folder unde ai instalat cartweaver. Instalarea in pagini chiar are loc repede, dar daca chiar vrei sa customizezi felul in care arata acolo o sa-ti cel mai mult timp zic eu.

Totusi pentru ca foloseste modul "brick and mortar" adica urmeaza un sablon, trebuie ca neaparat sa introduci functia search pentru a-ti functiona. Am incercat sa introduc doar produsul care sa aibe "Add to cart", dar nu functioneaza ci trebuie ca clientul sa mearga frumos unde ai shopul, pe urma sa selecteze categoria, sa-i apara produsele din categorie, apoi sa dea sa vada detaliile dintr-un produs, zi de abia apoi sa poata da "add to cart" si pe urma sa urmeze inca vreo 4 pasi sa cumpere produsul. Cam multi pasi zic eu, dar totusi cartweaver ramane o solutie foarte usor de integrat in design si de folosit pentru cei care sunt la inceput, desi zic eu ca un profesionist nu se axeaza pe cartweaver.

#27
lucs

lucs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 21.07.2005
Salutari,
Va recomand sa incercati sau macar s-aruncati o privire si pe Magento sau PrestaShop.

Toate bune !

#28
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
Magento arata bine.

#29
soul4blade

soul4blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 28.04.2006
Am iesit din beta cu o varianta a unui shopping online productie autohtona.
Platforma: php
Layout: (relativ) flexibil
Language: suporta instalarea mai multor limbi (limba romana default)
Structura: flexibila (se pot crea un numar nelimitat de pagini)
CMS: in limba romana si usor de folosit cu planse editabile dupa modelul foilor de lucru "Word".

Desi am iesit din perioada de teste se lucreaza la variante avansate de integrare a platilor online, securizare, etc.
De precizat ca sunt cateva setari care din motive de securitate se fac manual (acord asistenta la instalare pentru cei care se pricep mai putin).
Dupa licentiere (cam in 30 zile) va pot oferi si linkul de achizitionare la pretul de: ~ 350 RON (TVA inclus) impreuna cu certificatul de garantie.

Pentru DEMO solicitati prin PM.

#30
r3ddr

r3ddr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 29.11.2001
iete colea unu moka >>> http://www.yshop.ro/ :lol:

#31
el_bandito

el_bandito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 07.07.2006

View Postr3ddr, on Mar 7 2008, 17:39, said:

iete colea unu moka >>> http://www.yshop.ro/ :lol:
moka si moka primesti...

#32
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
Raman la parerea ca OsCommerce e the best.

#33
soul4blade

soul4blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 28.04.2006
stai linistit, fiecare are loc pe piata.
in timp ce eu vorbeam de un certificat de garantie, la cel exemplificat de tine gasim fraza:
NU OFERIM NICIUN FEL DE GARANTIE, DIRECTA SAU INDIRECTA CA: SERVICIUL VA FI POTRIVIT CERINTELOR DUMNEAVOASTRA; SERVICIUL VA FI NEINTRERUPT, SIGUR SI FARA ERORI DE ORICE FEL;

#34
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
Da, fainutz, doar ca daca tot ai luat un template puteai sa-l mai lucrezi putin.

Edited by lord_ice, 12 March 2008 - 11:45.


#35
Vali29

Vali29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.02.2004
Unul simplut care-mi place foarte mult, Open Cart.

#36
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
Prefer Interspire Shopping Cart si Cs-Cart de 1000x :)) Sau clasicele,gratuite, OsCommerce si Zen Cart, singurele pentru care se gasesc skinuri 100% profesionale!


Apropo, ma uitam la lui Dorinescu si am observat :

Invitatii Nunta | Pahare Miri | Artificii | Baloane | Aranjamente Baloane | Aranjamente Florale | Lumanari Cununie | Sonorizare | Dj | Foto | Video | Cameraman | Limuzina | Diademe Mireasa | Accesorii Mireasa | Tortul | Marturii | Invitatii Botez | Marturii | Trusou Botez | Botez | Trusou | Casute Dar | Trusou Complet | Pernute | Sticlute Mir | Cruciulite | Baloane Heliu | Decor | Fanata de Ciocolata | Fantana de Sampanie | Inchiriere Mese | Inchiriere Scaune  accesorii nunta | agentie de organizat nunti | agentie nunta | agentii de nunta | agentii de nunti | agentii nunta | agentii nunti | agentii nunti de lux | agentii organizare evenimente | agentii pentru nunta | agentii pentru nunti | agentii pentru nunti de lux | agentii pt nunti | animatori | aranjament | aranjamente | aranjamente florale | artificii | baloane | baloane heliu | balon | botez | buchet | cameraman | casute dar | cataloage cu rochii de ocazie | coafuri dama de ocazie | coafuri mireasa | confetti | costum de ginere | costum de mire | costum de miri | costume de ginere | costume de mire | costume de miri la moda | costume mire | costum ginere | costum mire | cruciulita | cruciulite | cununia | cununie | cursuri dans | cursuri de dans | decor | decora | decorativ | dj | eveniment | evenimente | event | event shop | theevent | fanata de ciocolata | fantana sampanie | floral | flori | foc artificii | foc de artificii | focuri artificii | fotograf | pahare | inchiriere mese | inchiriere scaune | invitatii | invitatii botez | invitatii nunta | limuzina | limuzine | lumanari | lumanari nunta | marturii | mireasa | miresei | miri | nasa | nunta | nunta ro | nunta romania | nunti | ocazii speciale | pahare miri | pentru evenimente | pernuta botez | pernute | petale | sonorizare | sticluta mir | sticlute mir | tort | tortul | torturi pentru mirese | trandafir | trusou | trusou botez | umbrela mireasa | vas din sticla | vase din sticla | trusou set complet roz | trusou set complet bleu | trusou set complet ivoire | trusou set complet trusou | sapun prosop | prosop nasa | prosop preot | sapun prosop preot | sapun prosop nasa | marturii botez | marturii suzeta | suzeta | cub | marturii cub | marturie suzeta |

in Footer.

Man, cunosti termenul de penalizare Google? :) Daca nu, iti doresti sa-l aflii? Eu nu am mai vazut asa ceva pe nici un site care se doreste cat de cat serios, pentru ca un shop trebuie sa aiba o anumita imagine care sa-ti confere incredere ...nu m-am uitat daca is LE-uri sau linkuri interne, dar nu sunt in nici un caz placute ochiului sau lui Google, dau un aer de "ieftin" ceea ce e neplacut...ar fi bine sa te gandesti la asta...

Edited by lord_ice, 03 June 2008 - 15:52.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate